Головній футбольній арені України, НСК «Олімпійський», виповнилося 100 років
Сьогодні, 12 серпня виповнюється рівно 100 років найголовнішій спортивній споруді України — Національному спортивному комплексу «Олімпійський» у Києві.
Саме цього дня 1923 року на арені були проведені змагання першої Олімпіади Київщини. 1924 року на стадіоні було розбудоване футбольне поле розміром 120х70 м. Навколо зовнішнього периметра поля облаштували бігові доріжки, а також звели роздягальні та душові.
На початку 1950-х уперше над трибунами південних воріт з'явилося дерев'яне табло. Влітку 1954 року завершилося будівництво головного фасаду стадіону — колонади зі службовим входом до внутрішнього двору адміністративного корпусу. Ці колони стали візитівкою стадіону.
1956 року на арені звели чотири 45-метрові металеві башти із 320 гратчастими прожекторами загальною яскравістю освітлення на 500 люкс. Із того часу футбольні матчі в Києві можна було проводити ввечері.
Друга генеральна реконструкція стадіону була розпочата 1966 року. Основою проєкту було спорудження другого ярусу трибун, змонтованого вперше у світовій практиці на оригінальних залізобетонних двоконсольних ригелях. Двоярусна чаша трибун стадіону була розрахована на 100 062 місця.
За цим проєктом був побудований репортерський комплекс над верхнім ярусом західної трибуни, де на високих опорах були змонтовані коментаторські кабіни, а також споруджений трамплін для стрибків на лижах. Було встановлено й два нові електронні табло розміром 18х6 метрів.
Утретє на капітальний ремонт і значну реконструкцію Центральний стадіон став 1977 року у зв'язку з прийнятим рішенням про залучення столиці України до проведення футбольного турніру ХХІІ літніх Олімпійських ігор 1980 року.
До олімпійського футбольного турніру 1980 року стадіон повернув історичну назву — Республіканський. 20—27 липня 1980 року на стадіоні відбулися футбольні матчі учасників Олімпійських ігор — команд Алжиру, Іраку, Іспанії, Коста-Рики, НДР, Сирії та Фінляндії.
1996 року стадіон отримав назву «Національний спортивний комплекс «Олімпійський». Під час реконструкції 1998 року за рахунок встановлення індивідуальних стільців місткість стадіону зменшилася до 83 тисяч.
Остання реконструкція НСК «Олімпійський» розпочалася в серпні 2008 року в межах підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року. Перший матч на оновленому стадіоні відбувся 11 листопада 2011 року. Це був товариський поєдинок між збірними України та Німеччини (3:3). Гру відвідали 69 720 глядачів.
На стадіоні були проведені три поєдинки групи D групового турніру Євро-2012 (перший із них — матч-відкриття турніру в групі D Україна — Швеція), чвертьфінал та фінал. 1 липня 2012 року відбувся матч за золото, в якому Іспанія перемогла Італію — 4:0.
Фото прес-служби УАФ
15 вересня 2016 року на засіданні Виконавчого комітету УЄФА в Афінах НСК «Олімпійський» було обрано місцем проведення фінального матчу Ліги чемпіонів-2018. Поєдинок відбувся 26 травня: мадридський «Реал» переграв «Ліверпуль» із рахунком 3:1.
Крім того, стадіон приймав матчі відбірних турнірів чемпіонатів світу і Європи, Ліги націй, європейських кубків (у тому числі й фінал Суперкубку УЄФА 1975 року), інших міжнародних змагань, національних турнірів усіх рівнів.
Зокрема, на арені зазвичай проводилися фінали розіграшу Кубка України — у 18 сезонах. Символічно, що перший матч після відновлення чемпіонату України з початку повномасштабної війни минулого року («Шахтар» — «Металіст 1925») проходив саме на НСК...
Сподіваємось, історичний стадіон ще багато років працюватиме на благо українського футболу і прийматиме чимало історичних матчів і подій.
Національний спортивний комплекс «Олімпійський»
(багатофункціональна спортивна арена для проведення футбольних поєдинків, легкоатлетичних змагань, культурно-розважальних і інших масових заходів)
Фото прес-служби УАФ
Місткість стадіону — 70 050 глядачів.
Місць для преси — 1 497.
Розмір поля — 105х68 м.
Кількість секторів — 80.