Дірки в парканах і лайка в ефірі

У рамках загальнонаціонального проекту «Футбольна країна», в циклі «Від Сяну − до Дону» продовжуємо презентувати Миколаївську область.
Футбол на Адміралтейській площі
Першими аренами футбольних баталій у Миколаєві були майданчики в районі хлібного елеватора, поблизу морського порту, і в Дикому саду, поряд з в'язницею. У 1907-1911 рр. головні футбольні матчі проходили на Адміралтейській площі (нині − площа Комунарів). У 1912 р. почали грати на майданчику «Миколаївського Спортивного клубу», який знаходився на розі Садової і Прикордонної (нині − Чигрина). Через рік клуб розпочав будівництво нової арени на Кур'єрській вулиці, а старе поле відійшло до клубу «Уніон».
Від Червоного стадіону до «Піонера»
Стадіон на Кур'єрській (поблизу старого пивзаводу), де відбулися знамениті матчі миколаївців з турецьким «Фенербахче», проіснував до післявоєнних років, а потім був знесений, зараз частина його території належить дитячій лікарні. Щодо арени на Садовій, то у 1925 р. її перейменували в Червоний стадіон, потім вона стала називатися «Стадіон заводу ім. А. Марті » (у 1936-1937 рр. − стадіон ім. П. Постишева), а з 1957 р. -- «Авангард». Через кілька років після введення в дію стадіону «Суднобудівник» колишня центральна арена була перейменована в «Піонер». Зараз в Миколаєві це єдина арена, що збереглася з часів давно минулих футбольних битв.
«Суднобудівник», «Евіс», Центральний...
Головною футбольною ареною Миколаївщини є Центральний міський стадіон − його зводили методом народного будівництва наприкінці 50-х − на початку 60-х років. Відкриття «Суднобудівника» відбулося 26 вересня 1965 року, програма свята включала в себе вшанування кращих суднобудівників міста, а також низку спортивних заходів. Відбувся і товариський матч між «Суднобудівником» і московським ЦСКА, який завершився внічию − 0:0. Трибуни стадіону вміщували 25 200 глядачів. У 1992-1994 рр. стадіон іменувався «Евіс» (на честь назви фірми − тодішнього генерального спонсора клубу), а з 1994 р. арена перейшла у комунальну власність і з тих пір називається «Центральний міський стадіон».
Аншлаг, аншлаг…
Як це часто бувало, вже через рік-два після введення стадіону в дію знайшли чимало недоробок, потрібно було міняти і газон. Тож в кінці 60-х років миколаївський «Суднобудівник» певний час грав на «Піонері». А взагалі за сорок п'ять років своєї біографії стадіон став свідком сотень захоплюючих матчів. Іноді (насамперед в 70-80-ті роки) арена не могла вмістити всіх бажаючих, вболівальники розташовувалися і на деревах, і на дахах найближчих житлових будинків. Біля кас вишикувалися довжелезні черги, а хлопчаки назубок знали дірки в парканах. Біля них чергували працівники стадіону і міліціонери, але безбілетники примудрялися все-таки проникати на територію. Особливо ефектним було футбольне видовище у вечірній час, при світлі потужних прожекторів. Іноді матчі транслювало в прямому ефірі місцеве телебачення. Одного разу коментатор не втримався і нецензурно вилаявся в ефірі − його зняли з роботи буквально через кілька хвилин. Дикторами на стадіоні працювали Андрій Терещенко і Олександр Маврокордато − їхні голоси знали і любили всі вболівальники.
Довгоочікувана реконструкція
Довгі роки стадіон чекав реконструкції. Але почалася вона тільки в 2002 р., і продовжується донині. Наразі повністю демонтовані всі старі трибуни, але встановлені поки тільки 6 300 індивідуальних пластикових сидінь. Всього ж стадіон після реконструкції зможе прийняти 15 000 глядачів. Нові роздягальні для команд і кімнати для суддів, делегата та інспектора матчу відповідають найсучаснішим стандартам. Закінчено багато інших робіт. Нині ведеться установка нових щогл освітлення. Миколаївські вболівальники ось вже десять років відвідують матчі безкоштовно.
Арени аматорського футболу
У жовтні 2008 р. на території ЦМС введено в експлуатацію поле зі штучним покриттям − з ініціативи та за фінансової участі меценатів футболу Анатолія Валєєва, Сергія Кібузіна та Миколи Пихтіна. Зараз це основне місце проведення контрольних ігор МФК «Миколаїв» та поєдинків аматорських команд області. У місті Миколаєві є ще декілька стадіонів («Піонер», «Спартак», «Молодіжний», «Юність», «Трудові резерви», «Зоря»). Але їх стан придатний, в ліпшому разі, для проведення ігор аматорського рівня. В Очакові в хорошому стані підтримується стадіон «Артанія» (тут проводить матчі чемпіонату України серед аматорів миколаївське «Торпедо»), але він вимагає встановлення пластикових сидінь. Обладнані індивідуальними місцями арени в Первомайську, Вознесенську, Баштанці, Южноукраїнську, водночас якість футбольних полів посередня. Натомість у відмінному стані підтримується стан газону у с. Зелений Гай Вознесенського району.