Резонанс

День Сурка. Опять без перемен

Викас Оги

Ostro.org

16.12.10

Усиленные меры безопасности. Несколько автобусов с «Беркутом» на соседних с Домом футбола улицах. Нервозная охрана. Напряженные лица делегатов. Такая обстановка сопутствовала проведению XIIКонгресса ФФУ.

Этот форум мог стать последним для Григория Суркиса как главы отечественного футбола. Мог стать, но не стал. Григорий Михайлович  переиграл оппонентов, удержав власть в своих руках.

Конгрессу предшествовала артиллерийская подготовка воюющих сторон.

Противники главы ФФУ провели серьезную работу. Бигборды «Суркиса в отставку!» в крупных городах Украины. Дорогостоящая кампания в прессе («...материалы в газете «Сегодня», где стоимость полосы 20 тыс. долларов» − Г. Суркис). Слухи о подготовке силового захвата Дома футбола, якобы Александром Ярославским (президент харьковского «Металлиста»). Отсюда частная охрана, и милиция, спрятанная от посторонних глаз.

Серьезная работа была проведена и  среди делегатов Конгресса. Большинство из них представляют карманные структуры, зависимые от ФФУ и созданные ее главой лишь для того, чтобы обеспечивать ему голоса «футбольной общественности». Помимо ряда областных федераций, которые Григорий Михайлович одну за другой теряет, к ним относятся различные общественные организации, которые, якобы, призваны развивать и поддерживать «игру миллионов». Учитывая их специфический статус и шаткое положение, оппоненты главы ФФУ нашли к каждому из них свой подход: у кого бизнес забрать, у кого сын работать не будет, против кого возбудят уголовное дело (почти цитата Г. Суркиса). По нашим сведениям активно обрабатывались представители Севастополя, Крыма, Одессы и ряда западных областей.

Но Григорий Михайлович тоже не сидел, сложа руки. Во-первых, он давно заручился поддержкой УЕФА. И хотя европейцы открыто стараются не лоббировать его интересы, но опосредованно, в намеках, однозначно занимают его сторону. Даже в своем послании делегатам XII Конгресса Мишель Платини тонко намекнул: Суркис и Евро-2012 неразрывно связанны. А представитель УЕФА Франтишек Лауринец, выступая на Конгрессе прямо заявил: «Если бы не Григорий Михайлович, то не знаю, отдали бы Евро Украине».

Во-вторых, медийный ответ президента ФФУ хоть и не был таким же сильным, как атака его оппонентов, но тем не мене, то тут, то там появлялись укольчики в сторону хозяина «Металлиста» Ярославского, президента Премьер-лиги Виталия Данилова и других, близких к ним людей.  Такие материалы появлялись, в основном, в ряде изданий «Украинского Медиа Холдинга», связанного с братьями Суркисами, и в СМИ подконтрольных Игорю Коломойскому. При этом, ни Ахметова, ни Колесникова ни словом, ни делом не трогали…

В-третьих, глава украинского футбола давно и упорно ищет лобби в стане бело-голубых, понимая, что только это может  гарантировать ему хоть какой-то иммунитет от нападок Рината Ахметова и Бориса Колесникова. После Президентских выборов 2010 он активизировал свои действия в этом направлении, ибо его главное прикрытие, Игорь Коломойский, попал в опалу у новой власти и несколько дистанцировался от многих дел, в том числе и футбольных.

Эти усилия были не напрасными, по данным СМИ, протекцию Суркису перед Виктором Януковичем лично составили Леонид Кучма и нардеп Юрий Иванющенко. Видимо, зная о  высочайшей поддержке,  активно начал оппонировать группе Ахметова/Колесникова и г-н Коломойский. На Конгрессе Игорь Валентинович во всю бросался грудью на защиту Игоря Михаловича.

Вообще сам Конгресс напоминал плохую пародию на заседание Верховной Рады Украины. Представители отечественной футбольной «элиты» почти четыре часа обвиняли друг друга, кричали, не давали слова, пытались занять место у трибуны, хамили и угрожали друг другу судами и юридическими разборками.

Кратко это выглядело так.

После открытия Конгресса президентом ФФУ один из его вице президентов, а по совместительству и рупор «Металлиста» Сергей Стороженко предложил поставить вопрос о недоверии Суркису. На что Григорий Михайлович заявил, что это противоречит регламенту, т.к. такие вопросы нужно вносить в повестку дня заранее (за 2 месяца). Предполагая такой ответ, его оппоненты готовятся к негативному голосованию за сформулированную заранее повестку дня. Понимая что голоса могут распределиться не в его пользу, глава ФФУ предлагает провести голосование тайно, дабы не «подставлять людей», на которых оказывалось давление.

Тут хотелось бы сделать небольшое отступление относительно открытого и тайного голосования. Бросившийся защищать последний способ волеизъявления господин Суркис, сам, в свое время, продавил в регламенте норму о том, что голосования должны быть  открытыми. Только это могло обеспечить (и обеспечивало) ему возможность контроля над делегатами, ибо, несмотря на определенную зависимость от ФФУ, результатами работы ее президента довольны не многие…

Но вернемся непосредственно к Конгрессу. После бурного обсуждения предложения Григория Михайловича о тайном/явном голосовании, 75 человек проголосовали против тайного голосования. Таким образом, повестку дня делегаты утвердить не смогли.  Суркис закрыл Конгресс, который фактически так и не приступил к своей работе.

Теперь у сторон есть 90 дней для подготовки следующего Конгресса. Кто, лучше к нему подготовится − покажет время. Но хотелось бы отметить, что время работает на президента ФФУ. Если сейчас, когда его оппоненты были сильны как никогда, они не смогли воспользоваться ситуацией (кто мешал им внести вопрос о недоверии за 2 месяца, конфликт ведь длится уже давно?) то, что будет через три месяца? Суркис оказался более сильным интриганом. Вмешательство Кучмы и Иванющенко еще раз показало: футбол это политика, а политика это футбол и лидерство любой, даже самой сильной, команды не вечно…

+++

Першу атаку Суркіс відбив. Далі буде?

Аскольд Єрьомін

Високий замок (Львівська область)

16.12.10

ХІІ Конгрес Федерації футболу України 15 грудня обіцяв бути скандальним. «Г. Суркіса у відставку!» − білборди з таким текстом кілька тижнів тому з’явилися в багатьох містах України. Відповідний відеоролик крутили у столичному метро… Скандал у середу в столичному Будинку футболу таки відбувся. Противники президента ФФУ Григорія Суркіса намагалися внести до порядку денного питання про його відставку. Суркіс відмовився це робити. Але за порядок денний, запропонований керівництвом федерації, делегати також не проголосували… Президент ФФУ закрив Конгрес. Однак протистояння в нашому футболі не закрите…

За повідомленнями обізнаних ЗМІ, напередодні Конгресу, 14 грудня, Леонід Кучма зустрічався з Віктором Януковичем. Екс-президент України начебто просив за Суркіса. Мовляв, Вікторе Федоровичу, ви ж можете вплинути на «донецьких»… Утім, останнім часом критика на адресу Суркіса лунала не так із табору донецького «Шахтаря», як із вуст президента харківського «Металіста» Олександра Ярославського. Саме він, підозрювали журналісти, заплатив за вищезгадані білборди, − адже Ярославський відкрито заявляв про намір підняти на Конгресі ФФУ питання про відставку Григорія Суркіса. (Сам Ярославський, коли його запитали про білборди, висловив версію про те, що їх оплатив… сам Суркіс). «Якщо буде поставлено на Конгресі питання недовіри Суркісу, то я проголосую за це, − заявив Ярославський. − Якщо у мене буде можливість ініціювати питання про відставку, буду це робити». Офіційно Ярославський закидав Суркісу «ставлення до вболівальників» (нібито президент ФФУ заявляв про те, що «ніколи б не привів своїх дітей і онуків на футбол») і «питання збірної України». От раніше, мовляв, збірна грала краще, а тепер грає гірше, − «і яке ж місце посяде команда на чемпіонаті Європи?»… Але справжня причина конфлікту − рішення Контрольно-дисциплінарного комітету ФФУ про зняття 9 очок із «Металіста» й львівських «Карпат», за організацію кілька років тому договірного матчу. Справа темна, клуби подали апеляцію у Спортивний суд у Лозанні, − але Ярославський впевнений, що своє рішення КДК виніс під диктовку Суркіса. «Металіст» бореться з «Динамо», президентом якого є молодший брат Григорія, Ігор Суркіс, за друге місце в чемпіонаті України. От і треба було, мовляв, «Металіст» пригальмувати (друге місце − це право зіграти в Лізі чемпіонів, де, якщо вдало виступати, можна заробити чималі, як для українського футболу, гроші).

Питання про зняття Суркіса в порядку денному Конгресу не було. Його відразу спробував внести наближений до «харківських» віце-президент ФФУ Сергій Стороженко (після справи про договірний матч він із Суркісом «на ножах»). Стороженка підтримав «донецький» президент Прем’єр-ліги Віталій Данилов. Але президент ФФУ ці атаки відбив: «Якщо хочете внести це питання чи запросити на шашлик, то звертайтеся завчасно − за два місяці… Я не в цирку і не йтиму на повідку в кількох осіб… Я принципово не буду підігравати вам, адже вважаю себе чесною людиною. У мене вистачить сили волі та толерантності терпіти ваше хамство. Але це терпіння не безмежне».

Перепалка, повідомили ЗМІ, переросла у змагання «хто захопить мікрофон». Відкрите голосування за порядок денний без питання про відставку Суркіса дало несподіваний результат − зі 143 делегатів 63 були проти, 49 − за. Президент ФФУ запропонував голосувати таємно, але цю пропозицію делегати 73 голосами відхилили… Григорій Суркіс закрив Конгрес.

Що далі? Можливо, конфлікт загостриться, і через декілька місяців противники Суркіса таки доб’ються свого. А може, президент ФФУ таки піде на чергові поступки «донецьким» та «харківським», і війна затихне… Звісно, в Григорія Суркіса чимало недоліків. Йому багато чого можна закинути. Згадати хоча б явно завищені ФФУ ціни квитків на матч Україна-Греція, через який «Донбас Арена» не підтримала «синьо-жовтих» аншлагом. Збірна не виграла й не поїхала на Мундіаль-2010 у ПАР… Але не забуваймо, що без Григорія Суркіса не було би в нас Євро-2012! Саме Суркіс «привіз» чемпіонат Європи в Україну. Тож принаймні до початку Євро-2012 саме Суркіс мав би залишатися президентом федерації. Так краще для країни.

Конфлікти в українському футболі є і будуть − поки є конкуренція між клубами, між грошима й амбіціями їхніх власників. Однак навіщо робити ці «містечкові» сварки надбанням широкої громадськості? Боротьба на футбольному полі народу цікава, але «розбірки» на білбордах нікому не потрібні. Як і базарні сварки на Конгресі ФФУ − з вириванням одне в одного мікрофонів.

+++

 

Як Суркіс проводив конгрес ФФУ

Дмитро Горшков

Unian.net

16.12.10

XII конгрес Федерації футболу України закінчився, так і не розпочавшись... Президент ФФУ Григорій Суркіс таки зміг утриматись на своїй посаді й тепер має два місяці для організації оборони...

Напередодні конгресу ФФУ, що було заплановано на 15 грудня, ЗМІ повідомляли про масштабні акції протесту біля Будинку футболу, які мали організувати опоненти Суркіса. Утім президент ФК “Металіст” Олександр Ярославський, якому приписують авторство кампанії з дискредитації президента ФФУ, дотримав свого слова й жодних антисуркісівських уболівальників під Будинком футболу помічено не було. Про всяк випадок за два квартали від місця проведення конгресу чергували автобуси зі співробітниками міліції, однак ці заходи безпеки виявились непотрібними.

Початок конгресу не віщував якихось збурень. Делегати обрали керівні органи, після чого Григорій Суркіс надав слово члену виконкому УЄФА. Той зачитав зібранню “привіт від Платіні”, який, крім традиційних побажань плідної роботи, містив прозорий натяк на небажаність зайвих суперечок, а тим більше революційних змін у керівництві головної футбольної організації країни. У своєму листі Платіні нагадав, що до початку Євро-2012 залишилося всього півтора року і нормально підготуватись до проведення чемпіонату можна лише за однієї умови − єдності. “Немає часу на дрібні суперечки, які цікавлять лише декількох осіб”, − зачитав представник УЄФА слова Платіні.

Але “декілька осіб” з делегатів конгресу були іншої думки. Віце-президент ФФУ, харків’янин Сергій Стороженко запропонував внести до порядку денного питання про недовіру Григорію Суркісу як президентові ФФУ. Він нагадав, що останнім часом у різних містах України з`явилася антиреклама із закликами відправити Суркіса у відставку. За словами Стороженка, такі гасла завдають шкоди іміджу українського футболу, Федерації футболу України й особисто Суркісу. Спростувати звинувачення на адресу очільника українського футболу й підтвердити його авторитет дуже просто − потрібно внести це питання до порядку денного нинішнього конгресу і провести голосування.

Навряд чи такий хід став для Суркіса несподіванкою. Спираючись на норми документів ФФУ, він заявив, що пропозиції щодо порядку денного можуть бути внесені за два місяці до дати проведення конгресу письмово.

Стало зрозуміло, що цього разу компромісу сторони не дійдуть. Позиція Суркіса спричинила вибух емоцій з боку його супротивників, котрі наполягали на розгляді цього питання. Делегати, котрі підтримували чинного президента ФФУ, і ті, що виступали проти нього, перебиваючи одне одного, намагалися одночасно виступати з трибуни, забирали одне в одного мікрофон. Кожна зі сторін спиралася на свої юридичні аргументи, однак зовні це дійство аж ніяк не нагадувало засідання вищого керівного органу футбольної федерації європейської країни. У залі тільки й лунало: “Він нас спровокував”, “Ви безглуздо виглядаєте!”, “Я виглядаю так само, як і ви!”

Закликаючи до порядку, Суркіс зазначав, що сьогодні принципово не підтримає пропозицію про те, щоб піти на порушення регламенту й уже під час засідання конгресу внести зміни в проект порядку денного щодо висловлення йому недовіри. Відповідаючи на репліки деяких делегатів про те, що на попередніх зібраннях таке питання вносилося в день засідання і голосування проводилось, він сказав, що не підграє їм сьогодні “принципово”. За словами президента ФФУ, це пов`язано з «безпрецедентним нахабством і хамством» деяких делегатів.

Суркіс заявив, що останні два місяці на багатьох делегатів конгресу ФФУ здійснювався тиск з вимогою підтримати пропозицію про висловлення йому недовіри. «Їх залякували, погрожували звільнити з роботи або закрити бізнес, погрожували їхнім дітям», − сказав він. За словами Суркіса, він не підставлятиме цих людей, погоджуючись на незаконний розгляд питання. «Я не в цирку і не йтиму на повідку в кількох людей», − сказав він. При цьому нагадав, що в тих делегатів, котрі йому не довіряють, є законне право через два місяці зібрати позачерговий конгрес ФФУ й поставити на розгляд питання про недовіру.

Стримавши шквал атак, Суркіс спробував повернути хід засідання в заплановане ним русло й поставив на голосування попередньо узгоджений порядок денний. Але тут на нього чекала неприємна несподіванка. Делегати конгресу не підтримали такий порядок денний. За цей проект проголосували лише 49 делегатів, проти − 63. Усього на конгресі нарахували 137 делегатів. Після голосування президент ФФУ сказав, що конгрес уперше стикається з такою ситуацією, і запропонував провести голосування за затвердження порядку денного в таємному режимі. За його задумом, такий варіант мав би нейтралізувати тиск, який чиниться на багатьох учасників конгресу.

Однак і цей хід не вдався. За цю пропозицію проголосували 55 делегатів, проти − 75. Розуміючи, що ситуація стає для нього вкрай загрозливою, Суркіс зреагував миттєво. Відразу після оголошення результатів голосування він подякував делегатам «за втрачений час» і закрив засідання конгресу.

Підписатися на новини