Центр ліцензування ФФУ. Уроки німецької

Цими днями у Німеччині завершився другий етап навчання тренерів у Центрі ліцензування Федерації футболу України за програмою «PRO-диплому» УЄФА, який дозволяє наставникам займатися професійною діяльністю в клубах провідних чемпіонатів Європи.
Навчання від Веха
У ході візиту до Німеччини, який тривав з 8 по 14 вересня, група слухачів з України, Білорусі, Молдови, Литви, Грузії та Казахстану завітала на базу «Штутгарта», де ознайомилися з комплексом трав’яних та штучних футбольних полів, на яких разом із професіоналами тренуються юні футболісти клубної школи, яка вважається найкращою у країні. А на прикладі занять основного складу «Штутгарта» під керівництвом головного тренера Арміна Веха наші спеціалісти познайомилися із системою підготовки, контролю та управління командою.
Вражаюча структура
Як зазначив один із абітурієнтів групи Володимир Шаран, який нещодавно залишив тренерський пост ужгородського «Закарпаття», стажування у Німеччини дуже корисна річ. «На мене дуже справила враження клубна структура «Штутгарта», − поділився своїми враженнями Шаран. − У розпорядженні команди 14 футбольних полів, три з яких із штучним покриттям. На них поруч із головною командою тренуються дублери та дитячі колективи різного віку».
Приклад для українців
«Значну роль у «Штутгарті» відведено саме підготовці власних кадрів. − продовжує Шаран. − На даний час 65 вихованців клубу виступають у бундеслізі. Треба відзначити, що за останні три роки шваби заробили на продажі молоді понад 30 мільйонів євро! На відміну від України, де навчання у спеціалізованих закладах закінчують 17-річні гравці, у Німеччині цей показник сягає 19 років. До того ж, якщо після дворічного перебування у другому складі вихованець не потрапляє до першого складу, клуб продає його, а не відправляє в оренду. На мою думку, саме через це німецькі однолітки менш безболісно переходять з юнацького у дорослий футбол».
Ставка на місцевих
Підтримує думку Шарана і Віктор Догадайло, який донедавна працював спортивним директором та головним тренером першолігової «Княжої». Як відомо, ця команда також приділяє велику увагу вихованню власної зміни. «Якщо в основі «Штутгарта» на поле виходить менше ніж 3-4 місцевих гравці, для його керівництва це трагедія, − розповідає Догадайло. − Власники клубу вважають, що краще вкладати гроші у фахівців, які підготують для головної команди талановиту молодь, аніж купувати вже сформованого футболіста».
Системна робота
«На жаль, нам не вдалося протягом усього тижня спостерігати за тренуванням основного складу «Штутгарта», бо саме в цей час збірні проводили матчі відбірного циклу чемпіонату світу 2010 року, а шваби делегували до них десятьох гравців, − зазначає Догадайло. − Але впало в око те, що робота із футболістами другого складу адаптувалася під тактику та схеми першої команди. При цьому Армін Вех не втручався у технічну та силову підготовку, повністю віддаючи ці напрями на власний розсуд наставників юнаків».
Наступний етап
Минулої суботи, 13 вересня, слухачі Центру ліцензування ФФУ відвідали матч бундесліги між «Штутгартом» та «Хоффенхаймом». Повернувшись до України, з 1 по 3 жовтня вони проходитимуть педагогічну практику, а вже за місяць розпочнуть у Києві заключний етап роботи по програмі «PRO-диплому» УЄФА. До речі, окрім Шарана та Догадайла, до складу цієї навчальної групи входять такі відомі фахівці, як Йожеф Сабо та Микола Павлов (обидва до Німеччини не вирушали), а також Володимир Лютий («Шальке», Німеччина), Андрій Зигмантович («Каунас», Литва), Реваз Дзодзуашвілі («Шахтар», Казахстан), Володимир Рева («Тирасполь», Молдова) та інші.