Вперше реалізовано навчальний курс підвищення кваліфікації в межах проєкту «Інклюзивні футбольні секції»

Наприкінці квітня Українська асоціація футболу провела перший навчальний курс за новою специфічною програмою підвищення кваліфікації вчителів / тренерів для занять футболом із дітьми з особливими освітніми потребами та особами з інвалідністю.
Програма була затверджена Міністерством освіти і науки України і надає 1 кредит (30 годин) у державній системі підвищення кваліфікації вчителів і тренерів. Крім того, слухачі курсу, які є учасниками проєкту «Інклюзивні футбольні секції», були сертифіковані за D-дипломом УАФ. Це був унікальний досвід для всіх учасників, оскільки такого навчання не було раніше.
Фото: Дан Балашов
Для представників 18 регіонів України програма була реалізована у змішаному форматі: дистанційне навчання 22 квітня та очний тренінг у Києві 26—29 квітня.
У перший день були розглянуті базові теоретичні основи інклюзивного навчання, такі як:
— важливість інклюзивного підходу у освітньому процесі діяльності для дітей з особливими потребами та осіб з інвалідністю;
— розуміння ролі вчителя та тренера у створенні позитивної та відкритої атмосфери для всіх учасників;
— особливості психомоторного розвитку дітей з особливими освітніми потребами та осіб з інвалідністю.
Фото: Дан Балашов
Учасники провели велику самостійну підготовку до очного тренінгу, що дало можливість кожному продемонструвати свій досвід під час проведення практичних занять на майданчику УАФ та поділитися презентацією своїх підходів до роботи у цьому напрямі.
Провідними інструкторами-практиками на тренінгу були представлені:
— інклюзивні методики навчання техніки та тактики гри у футбол для різних груп дітей;
— адаптація гри для дітей із різними рівнями фізичної підготовленості та індивідуальних можливостей;
— впровадження інноваційних технологій у викладанні футболу для дітей з особливими освітніми потребами та осіб з інвалідністю;
— організаційно-методичні аспекти диференційованого викладання футболу для дітей з особливими освітніми потребами та осіб з інвалідністю.
Також різні методики проведення специфічних занять були дані на практиці на футбольному майданчику.
Окрім того, учасники відвідали заняття з дітьми з розладом аутичного спектру та з футболістами з наслідками ДЦП.
Фото: Дан Балашов
Поряд із координатором проєкту від УАФ Євгенієм Столітенком та начальницею Відділу розвитку футболу Олександрою Владіміровою до реалізації курсу були долучені провідні в Україні фахівці із цього напряму — Інна Горбенко, Юлія Сологуб, Владислав Фурман, Ліана Копилова, Дмитро Сабуров, Олексій Качан, інструктор УАФ Ігор Хімич та інші.
Фото: Дан Балашов
Цим проєктом УАФ прагне допомогти дітям розкрити свій потенціал та покращити психоемоційний і фізичний стан через можливість займатися спортом та змінити ставлення суспільства до цієї проблеми. Також важливо, що це психологічна підтримка дітей під час війни.
Фото: Дан Балашов
Проєкт використовує можливості масового футболу як потужного інструменту для запровадження в Україні інклюзивної освіти дітей в ігровій формі занять, інтегрує дітей з інвалідністю та з особливими освітніми потребами в дитячі колективи, навчає волонтерів для подальшої реалізації можливостей проводити регулярні заняття із цими дітьми, створює та підтримує інклюзивні секції футболу у громадах.
Фото: Дан Балашов
Основними результатами проєкту в сезоні-2024/2025 стали:
— організація роботи 17 регулярних інклюзивних футбольних секцій із залученням дітей з інвалідністю та з особливими освітніми потребами у 17 регіонах;
— залучення до участі в секціях близько 300 дітей, більшість батьків яких визнали, що фізичний і психічний стан дітей покращився завдяки заняттям;
— розробка нової специфічної програми підвищення кваліфікації вчителів / тренерів для занять футболом із дітьми з особливими освітніми потребами та особами з інвалідністю.
Фото: Дан Балашов
У 2024/2025 рр. проєкт реалізувався в таких громадах: Вінниця, Луцьк, Синельникове Дніпропетровської обл., Житомир, Ужгород, Калуш Івано-Франківської обл., Біла Церква Київської обл., Кропивницький, Буськ Львівської обл., Одеса, Полтава, Рівне, Тернопіль, Хмельницький, Черкаси, Чернівці, Чернігів.
Фото: Дан Балашов
У 2025/2026 рр. до них додаються 18 секцій і нові громади: Агрономічне Вінницької обл., Нововолинськ Волинської обл., Магдалинівка Дніпропетровської обл., Гришківці Житомирської обл., Рогатин Івано-Франківської обл., Тараща Київської обл., Усатове Одеської обл., Зборів Тернопільської обл., Київ.
Допоможіть зробити футбол ще кращим: візьміть участь в опитуванні УАФ!
Футбол — це більше, ніж гра. Це емоції, спільні перемоги та неза...
У Києві відбувся відкритий футбольний турнір «Дзвони Чорнобиля»
26 квітня за підтримки Української асоціації футболу відбувся відкрити...
Сталися зміни у складі Виконавчого комітету УАФ
Сьогодні делегати XХVII чергового Конгресу Української асоціації футбо...
Мобільний застосунок «Футбол для шкіл» — для України
У межах взаємодії Української асоціації футболу з ФІФА в реалізації ін...