11-метрове прокляття і довгоочікуваний успіх 2009 року

Першого літнього дня цього року у Києві стартує XII за ліком міжнародний турнір пам’яті Валерія Васильовича Лобановського. Разом із молодіжною збірною командою України (U-21) участь у змаганнях візьмуть її однолітки з Молдови, Словенії та Греції.
Меморіал пам’яті метра вітчизняного та європейського футболу було створено 12 років тому. За рік після того, як відомий тренер пішов з життя, народився турнір пам’яті його славетного прізвища. 14 травня на НСК «Олімпійський» зустрілись два найбільш принципових суперники на клубному рівні в українському футболі – київське «Динамо» та донецький «Шахтар». Команди не виявилися сильнішого у 90 хвилин зустрічі, а на 95-й хвилині Шацьких забив переможний гол. Столичні футболісти стали першими, кому вдалося відсвяткувати успіх у новоствореному турнірі.
Рівно за рік динамівці вдруге виграли турнір пам’яті свого колишнього тренера. Але того разу було вирішено запросити взяти участь у змаганнях чотирьох чемпіонів колишніх союзних республік – тбіліське «Динамо», тираспольський «Шериф» та ризький «Сконто». У фінальній грі «біло-сині» не залишили жодних шансів «Шерифу», забивши у ворота молдавського клубу чотири «сухих» м’ячі. Таким чином, гравці «Динамо» золотими літерами вписали назву столичного клубу в історію турніру, оскільки, починаючи з 2005-го року, за почесний трофей змагатимуться вже національні та молодіжні збірні з різних куточків світу.
Дебютний для збірної України виступ на Меморіалі Лобановського вийшов невдалим. «Синьо-жовті» у серії післяматчевих пенальті у півфінальному матчі поступилися команді Ізраїлю. Нашій команді довелося задовольнитися лише третім місцем після перемоги з рахунком 2:1 над збірною Сербії і Чорногорії.
Схожа доля спіткала вже українську «молодіжку» 2006-го та 2007-го років, коли наші футболісти двічі програвали футбольну лотерею на старті турніру. Цього разу – одноліткам з Білорусі та Ізраїлю. У матчах за «бронзу» підопічні Михайличенка долали опір команди Молдови – 3:2 і 3:1, але сатисфакції від завоювання третього місця було явно не достатньо для господарів змагань.
Здавалося, що українським футболістам не вдасться зняти півфінальне прокляття на турнірі Лобановського. Тим паче, у серпні 2008-го року «синьо-жовті» знову достроково завершили похід за трофеєм, поступившись одноліткам з Болгарії – 0:1. Молодіжна команда Яковенка завдяки дублю Кравченка розгромила Північну Ірландію і завершила турнір на традиційній для себе третій позиції.
Але 2009-й рік став переламним для господарів Меморіалу Лобановського. Команда Яковенка з другої спроби зуміла подолати неприємну для нас статистику. Голи Зозулі та Лисенка принесли українцям перемогу у матчі з іранцями, а у фіналі гол з пенальті Морозюка дозволив нашій збірній вперше за п’ять років стати володарем почесного трофею.
Наступного літа на турнір чекала чергова новація. У змаганнях вперше взяли участь юнацькі збірні серед гравців віком до 20 років. Вперше збірна України пропустила найбільшу кількість м’ячів в одному матчі, зазнавши поразки від команди Ірану з рахунком 2:4. Саме тому успіх у матчі за третє місце зі збірною Туреччини ставало питанням престижу. Влучні удари Богданова та Прийми наприкінці першого та на початку другого тайму принесли українцям п’яту в історії Меморіалу бронзову нагороду.
У серпні 2011-го року українська «молодіжка» подолала півфінальний бар’єр, традиційно розгромивши непоступливих ізраїльтян – 3:0. У вирішальному матчі із командою Узбекистану командам довелося 15 разів пробивати з 11-метрової позначки. За підсумками серії післяматчевих пенальті, саме гості з Середньої Азії раділи здобутому першому місцю.
Вперше обіграти суперника у протистоянні «з точки» українцям вдалося лише на турнірі Лобановського-2012. Цікаво, що перша спроба у півфіналі виявилася провальною для наших хлопців, які не зуміли жодного разу реалізувати пенальті у ворота команди Словаччини. Наступного дня «синьо-жовті» створили справжнє диво, спочатку забивши гол на третій компенсованій арбітром хвилині матчу, а згодом і забивши на один 11-метровий більше за білорусів – 5:4.
Останній розіграш Меморіалу Лобановського відбувся два роки тому. Команда Сергія Ковальця здобула важку перемогу над збірною Словенії на «Оболонь-Арені». Синьо-жовтим» вдалося забити швидкий гол, вже на 3-й хвилині українці реалізували «стандарт». Навісна передача до штрафного майданчика словенців закінчилася влучним ударом головою у виконанні Акулініна. Українці були змушені майже 50 хвилин матчу грати у меншості після вилучення з поля Караваєва. Це позначилося на перипетіях поєдинку і допомогло словенцям зрівняти рахунок. Але останнє слово все-таки було за українцями, які продемонстрували мужність та характер. На 72-й хвилині Калітвінцев з правого флангу віддав розрізну передачу на Болбата, влучний удар якого вивів «молодіжку» у фінал.
На жаль, повторити досягнення 2009-го року українцям не вдалося. Підопічним Ковальця довелося грати вдев’ятьох проти австрійців, яким вдалося на 80-й хвилині забити єдиний переможний гол. Зважаючи на те, що минулого року Меморіал Лобановського не проводився через нестабільну ситуацію в країні, команда Сергія Ковальця матиме чудову можливість з другої спроби виграти приз, створений в пам’ять про легендарну постать для усього українського футболу.