Джовані Стеванато: «Збори арбітрів та асистентів арбітра в Україні проходять на високому рівні».

Під час зборів літніх зборів арбітрів з українськими асистентами вже традиційно працював інструктор ФІФА Джовані Стеванато. Проте для італійського спеціаліста ці збори стали особливими, тому що окрім асистентів Прем’єр ліги, він вперше працював з асистентами Першої та Другої ліг українського чемпіонату та спостерігачами арбітражу. Після закінчення зборів Джованні Стеванато поділився з прес-службою ФФУ своїми враженнями про роботу та детальніше розповів про підготовку асистентів арбітра.
- Ви не вперше в Україні. Вам подобається у нас?
- Я дуже задоволений можливістю бути тут. Протягом чотирьох років я приїжджаю на запрошення Федерації футболу України. Наша співпраця розпочалася у 2010 році, з роботи з асистентами Прем’єр-ліги. В цьому році вперше вів заняття для асистентів Першої та Другої ліг, тобто перед молодими хлопцями та дівчатами. Вони − це майбутнє, вони будуть найкращими асистентами завтрашнього дня.
- Ви також працювали зі спостерігачами.
- Так, я працював зі спостерігачами, тому що вирішив, що треба приділити увагу не тільки арбітрам і асистентам, адже арбітраж майбутнього − і це показав минулий чемпіонат світу, − це спільна робота. Тобто, це команда арбітрів, яка прагне досягти максимального рівня. Хорошому арбітру повинні допомагати хороші асистенти. Спостерігачам ми надали ті ж самі директиви УЄФА, які ми надали асистентам. Тому, як ті, що виходять безпосередньо на футбольне поле, так і ті, що слідкують за ними з трибуни та оцінюють, точно знають, на що звернути увагу, що подивитись. Вони не повинні зациклюватись на помилках, а повинні зрозуміти і пояснити, чому асистент їх здійснив. Спостерігачі Першої і Другої ліг повинні бути шукачами талантів, вчителями молодих арбітрів.
- Чи помітили ви прогрес у роботі асистентів арбітра за ці чотири роки, що ви працюєте з українськими фахівцями?
- Абсолютно так. Я радий, тому що помітив величезний прогрес у їх роботі і це підтверджується результатами на європейському рівні. Вони володіють всіма останніми поправками, які внесені до Правила 11 з положення «поза грою», володіють всіма директивами. Ми навчаємо асистентів, які стають спеціалістами з положення «поза грою». В перші два роки були труднощі, але починаючи з минулого року з’явився очевидний прогрес у роботі асистентів. Тільки завдяки кропіткій роботі можна досягти таких результатів. Я намагався продемонструвати їм шлях «як працювати», «як читати ігрові ситуації та реалізовувати їх на практиці». І хочу зазначити, що тут у мене гарні учні.
- Що Ви можете сказати про інфраструктуру та організацію зборів, що існує в Україні?
- Все на дуже високому рівні: як заняття для асистентів, так і сумісні заняття з арбітрами. Все дуже гарно організовано і весь процес навчання набирає своєї кульмінації в Анталії, на зимових зборах, коли 10 днів арбітри та асистенти працюють разом. Зараз склався гарний командний дух між тими, хто навчає і тими, хто навчається. Я бачу, що хлопці дуже мотивовані і намагаються викладатися. Для таких людей, як я, які навчають, − це дуже важливо.
- Розкажіть більш детально, як саме Ви працюєте з арбітрами.
- Недостатньо працювати в залі з кліпами, де відточуються технічні та теоретичні трактування Правил гри та ігрових ситуацій. Я завжди пропоную вправи на футбольному полі, з прапорцем, як по «поза грою» та і перевірці концентрації − найголовнішими якостями для асистента. За допомогою цих вправ видно всі нюанси та недопрацювання, які безпосередньо на майданчику можна виправляти. Загалом, ці вправи мають підвищений коефіцієнт складності і українські асистенти Першої ліги продемонстрували гарні результати на найскладніших вправах. Мені пощастило, що я працюю на найвищому рівні, на матчах Ліги Чемпіонів, я працював в Польщі, коли ми готували асистентів арбітрів до Євро-2012, і працюю також з молодими асистентами, як в УЄФА так і в різних країнах. Колись я задумався про те, щоб придумати вправи для асистентів і мені це вдалося. Найголовніше, що я кажу, це працювати, працювати і ще раз працювати, а не чекати чогось від інших.
- Новаторство…
- Скажімо, що з новими положеннями по «поза грою», які були введені в липні 2013, в яких намагалися саме підкреслити правильні трактування терміну «поза грою», я попросив українських асистентів змінити підхід, менталітет у зв’язку з тим, що необхідно застосувати всі нові техніки, і головна з них це «чекай та дивись», коли асистент мусить чекати, дивитися і лише потім приймати рішення. Зараз ми застосовуємо новий слоган «почекати ще трохи». Коли асистент підіймає прапорець, то це все одно, що свисток і означає, що гра має бути зупинена. Ми продивлялися чимало моментів, трактувань. Дуже важливо, що асистенти гарно знали самі Правила. Труднощі виникають, коли вони повинні виконувати ці Правила. Звичайно, можна гарно здавати тести, знати всі Правила, та застосувати їх на полі − це дуже складно.
- Які матеріали Ви використовували для навчання асистентів?
- В цьому році після завершення чемпіонату світу я привіз 100 кліпів тільки по положенню «поза грою», я хотів би відзначити, що навіть на тому високому рівні можна припускатися помилок. Якщо ми зрозуміємо, чому арбітри помиляються, то ми зможемо цим скористатися та зробити крок вперед. Також, ми використовували матеріали Ліги Чемпіонів минулого сезону. Це ті матеріали, які використовувалися в Лісабоні під час навчання арбітрів. Я також демонстрував кліпи із різних чемпіонатів, щоб було розуміння як грають у футбол в різних країнах. Тобто увесь матеріал − найсвіжіший, найновішій і якісний.