Футбольная жизнь в зеркале СМИ
Интернет
ФУТБОЛ
В свои ворота. Украинский футбол и политика − похожи как две капли воды
Сергей Болотников
Focus.ua
02.08.12
Если вы неплохо разбираетесь в раскладах чемпионата Украины по футболу, то легко поймете, по каким законам, на самом деле, живет наша страна и почему не удается ничего «покращить». И секрет не только в том, что местными клубами заправляют самые богатые люди, пишет в своем блоге на Фокус.ua спортивный обозреватель «Фокуса» Сергей Болотников
Казалось бы, в украинском чемпионате царит настоящая демократия − целых 16 команд выясняют отношения на футбольном поле в честной борьбе, мячом и ногой. На самом деле, играет два клана: донецко-харьковский и днепропетровско-киевский. За последние годы восточная группа постепенно подминала футбольную власть, пытаясь добраться и до верхушки − Федерации футбола Украины. Попытки незаконного свержения главы ФФУ Григория Суркиса заканчивались провалом. Но донецкие собрали необходимую коллекцию «тушек» в исполкоме Федерации, чтобы легально взойти на трон. Суркис даже не стал сопротивляться, и 2 сентября уступит свое место.
Оба клана далеко не святые, и не рискуют воевать по-настоящему, когда шкаф каждого из них трещит по швам от количества скелетов. Толщины кишки хватает только на громкие заявления. Естественно, в таких условиях никто особо не заморачивается развитием футбола. Новых команд, школ, даже игроков топ-уровня практически не появляется. Зато буйно процветает коррупция. За последние годы не осталось ни одного тренера или президента клуба, которые не пожаловались бы на нечестную игру. Но все, разумеется, делают серьезное лицо и добавляют: «Мы подобными вещами никогда не занимались». Вы суслика видите? А он есть.
Главное же сходство украинского футбола и государства − поведение зрителей этих цирков. Болельщики ввязались в псевдовойну кланов, и пошли по самому простому пути: вместо того, чтобы бороться с системой, они делают крайним соперника, на которого можно списать все беды, подобно венгерскому арбитру Кашшаи. Твою команду обвинили в «договорняке», судья свистит в одну сторону − это «Суркис все купил». Соперник «Шахтера» не сопротивлялся, судья свистит в другую сторону − это «кроты наступают». Вполне возможно, что именно так порой и происходит. Но теперь вселенский заговор стал единственным объяснением неудач. Фанатам не нужна правда, им не интересно искать бревно в своем глазу и не хватает духу бросить смотреть украинский футбол, раз он настолько грязный. Они даже радуются новой палке в колесах родной команды − мол, вот вам еще одно доказательство происков врагов, я же говорил. Война дошла до маразма − болельщики начинают ненавидеть друг друга. Столь огромной и преданной армии троллей, причем работающей бесплатно, позавидовал бы любой политик.
Самое смешное, что зрители легко могли бы устроить обструкцию системе. Надо лишь признать − больны все команды, в том числе, твоя родная. И начать действовать. В отличие от политических разборок, в футболе не требуется ломать забор и драться с «Беркутом». Достаточно пустых трибун. Владельцы команд не смогли бы игнорировать протест − они любят играть на публику, иначе рубились бы в карты на раздевание, а не покупали клубы. В конце концов, футбол не приносит им прибыли, нет смысла держаться за существующую систему до последнего. Но скорее на Марсе найдут жизнь, чем наши болельщики откроют глаза. Именно потому, что украинский футбол не просто похож на украинскую политику, а тесно с ней переплетен. Кланы могут спать спокойно, и еще долго издеваться над украинским футболом.
+++
Сборная Украины → Олег Блохин огласил состав на товарищеский матч против Чехии
Dynamo.kiev.ua
02.08.12
Главный тренер сборной Украины Олег Блохин огласил список из 23 игроков, вызванных на контрольный матч против Чехии, который состоится 15 августа во Львове.
Наибольшее представительство в списке у донецкого «Шахтера» — семь приглашенных, из стана «Динамо» — шесть игроков. Четверых делегирует в сборную «Днепр», еще двоих — полтавская «Ворскла».
Новые имена
Из футболистов, которые не принимали участия в подготовке к Евро-2012, стоит отметить появление двух Романов — Безуса и Зозули. Оба молодых игрока, которые ярко начали новый чемпионат Украины, имеют опыт выступлений за сборные Украины младших возрастных групп. 22-летний Зозуля сыграл более 80 матчей за юношеские и молодежную команды, 21-летний Безус является лидером нынешней молодежной команды. Кроме того, каждый из Романов уже успел сыграть по одному товарищескому матчу в составе национальной команды. Зозуля успешно дебютировал за «сине-желтых» в июне 2010-го, забив победный матч в выездном матче против Норвегии. А Безус вышел в стартовом составе на первую встречу украинцев на восстановленном «Олимпийском» — 11 ноября 2011 года против Германии.
Пресс-конференция и тренировка во Львове
Сбор национальной команды Украины начнется 13 августа под Киевом на учебно-тренировочной базе ФК «Динамо» в Конча-Заспе. На следующий день сборная отправится во Львов, где в 19.00 проведет предматчевую тренировку на «Арене Львов».
Состав сборной Украины
Вратари: Андрей Дикань («Спартак» Москва, Россия), Андрей Пятов («Шахтер» Донецк), Максим Коваль («Динамо» Киев).
Защитники: Вячеслав Шевчук, Александр Кучер, Ярослав Ракицкий (все — «Шахтер»), Тарас Михалик, Евгений Хачериди (оба — «Динамо» Киев), Виталий Мандзюк («Днепр»), Богдан Бутко («Ильичевец» ), Евгений Селин («Ворскла» Полтава).
Полузащитники: Олег Гусев, Денис Гармаш, Андрей Ярмоленко (все — «Динамо»), Евгений Коноплянка, Руслан Ротань (оба — «Днепр»), Сергей Назаренко («Таврия», Симферополь), Роман Безус («Ворскла»), Тарас Степаненко («Шахтер»), Анатолий Тимощук («Бавария» Мюнхен, Германия).
Нападающие: Роман Зозуля («Днепр»), Марко Девич, Евгений Селезнев (оба — «Шахтер»).
+++
Андрей Шевченко: «Столкнувшись с политикой, ты становишься очень занятым»
Мария Ципцюра Екатерина Жидкова
Izvestia.com.ua
02.08.12
Лучший футболист Украины Андрей Шевченко ушел из футбола, передумал играть в американском клубе и отправился в политику.
Теперь он − второй номер избирательного списка партии «Украина − вперед!», созданной бывшей соратницей Юлии Тимошенко Натальи Королевской. Шевченко, в стабильных политических пристрастиях незамеченный, бывший в социал-демократической партии, поддерживавший то Виктора Януковича, то Виктора Ющенко, теперь видит свою карьеру не в спорте, а в политике.
Об этом Андрей рассказал, отвечая на вопросы «Известий».
Андрей, вы рассматриваете вариант совмещения спортивной карьеры с политической?
Нет, не рассматриваю. Но я хочу обязательно сделать прощальный матч − не официальную встречу, а матч товарищеский, для друзей. Сейчас моя карьера как футболиста закончилась. Я поставил точку и начал новую карьеру − политика.
Недавно президент ФК «Динамо» (Киев) Игорь Суркис заявил. Что ваш уход из спорта − его боль и что он видел вас на тренерской скамье. Зачем сильному футболисту политические игры?
Мы около года общались с Натальей (Королевской − Изв.), и я принял это решение.
Вы смотрите матчи с участием «Динамо»? Как можете оценить недавнюю игру команды с голландским «Фейеноордом»?
Честно говоря, я последнюю игру не смотрел. Я был очень занят, сидел в офисе и решал ряд важных вопросов. Столкнувшись с политикой, ты становишься очень занятым. В этой сфере очень много нового.
Но после матча я разговаривал с ребятами. Я рад, что «Динамо» победило. Они имели хорошие шансы во втором тайме забить больше. Это неплохой задел. Сейчас их ждет еще одна игра, и я желаю им удачи.
Почему вы пришли в партию, где лидер − женщина, хотя вас приглашал в свой «УДАР» Виталий Кличко? Вам симпатична Королевская или это ваша гражданская позиция?
Это новая партия, где есть новые лидеры, в основном − это люди, которые никогда не были в политике ранее. Наталья очень целеустремленный человек, который хочет сделать многое. И вместе мы сможем изменить нашу страну.
Эта ситуация может повлиять на вашу дружбу с Кличко? Вы теперь политические конкуренты.
Думаю, это не имеет никакого значения для нашей дружбы. Уважаю Виталия, желаю ему удачи. Думаю, мы как два великих спортсмена будем делать все, чтобы эта страна развивалась.
В украинском парламенте принято отстаивать свои убеждения кулаками. Что станете делать, если придется драться с Кличко?
Мы будем отстаивать свои мнения словами.
+++
Футбол для сліпих.
Lb.ua
02.08.12
Як вже писав LB.ua, під час Євро 2012 вперше на українських стадіонах з'явилися незрячі люди, для яких працювали спеціально навчені коментатори. Сьогодні ми пропонуємо вашій увазі продовження теми про футбол для сліпих вболівальників.
« У голові змальовуєш собі периметр поля, центральну лінію, штрафні майданчики і вже від того починаєш відштовхуватись. Як шахісту треба постійно тримати в уяві дошку, так мені постійно треба тримати футбольне поле «, − говорить Григорій. Він майже не бачить, а на стадіон, як і багато інших людей з проблемами зору, прийшов за емоціями. « Хотів відчути саму атмосферу, почути німецьку, португальську мови, те, як вболівають на трибунах «. Григорій сидить у секторі поряд з фанами збірної Німеччини. У перерві матчу Німеччина − Португалія говорить, що коментар чути добре.
В Україні для багатьох людей з інвалідністю проблема ізоляції стоїть дуже гостро. І навіть відвідати таку масову подію як футбольний матч − це вже елемент реабілітації. « Хтось приходить на улюблену збірну, а хтось просто потусити, поспілкуватися», − говорить реабілітолог зі стажем Євгеній Свєт. Для нього поява коментарів для незрячих − найбільший прорив за останній час у боротьбі з недоступністю для інвалідів по зору: « Наші сліпі не звикли до таких коментарів, всі були дуже задоволені «.
Євгеній пішов на матч Україна − Швеція, щоб послухати коментарі: «Зачепило. Коментатори небайдужі до гри, і добре описували, що відбувається на полі, де знаходиться м'яч «.
Для людей з поганим зором, як у Євгенія, чи для незрячих, найважливіше − знати, де знаходиться м'яч. Австрійські коментатори для сліпих Мартін Цвішенбергер та Грегор Вальтль, які проводили тренінги для українських початківців цієї справи, говорять, що під час коментування не можна робити значних пауз. Також важливо описувати зовнішній вигляд гравців, особливу увагу приділяти кольорам. Мартін і Грегор починали у Австрії з коментування футбольних матчів для незрячих, а потім з’явилися коментатори і для театральних спектаклів, і для опери.
Незрячі говорять, що під час телетрансляцій буває не дуже цікаво, бо на полі може бути небезпечний момент, а з телевізора інформації нуль: чути історію якогось футболіста чи опис краєвида за стадіоном. Ми записали враження людей з проблемами зору про футбольні матчі Євро-2012 зі спецкоментуванням і спитали, як вони дивилися футбол до цього:
Олександр Бабинець (Ужгород)
« Зір не змінювався, а футбол я любив все більше і більше «, − говорить Олександр.
Олександр фанат футболу з 9 років. Євро 2000 − його перший турнір. « Дивився на чорно-білому телевізорі, але оскільки погано бачив уже тоді, уважно слухав коментатора, знав усіх футболістів. З того часу вболівав за Італію «.
На матчі улюбленої збірної Олександру потрапити не вдалося, але про те, що пішов на Німеччину − Данію, не шкодує: « Футбол дуже любив і коли дізнався, що Євро буде в Україні, то сказав, що будь-яким чином попаду на стадіон «.
« Добре, що коментатори на стадіоні говорили у скількох метрах від воріт м’яч, уточнювали, як виглядає той чи інший футболіст − по телевізору ж цього не говорять − все будується на картинці «.
Під час ТВ-трансляцій матчів України Олександру сподобалося, як коментатор жартував: « Ібрагімович − удар! Добре, бий так і далі, Ібрагімович! « або : « Ну, після такого пасу гравцю пряма дорога в « Іллічівець «.
« Мені подобаються такі вставки. Наприклад, на німецькому телебаченні коментар дуже сухий: хто кому віддав пас, і ніяких жартів та екскурсів в історію. Але коли на полі щось цікаве, хочеться чути саме що відбувається, а не жарти «.
Ірина Чемна (Тернопіль)
На футболі Ірина вперше. Пішла заради свого сина: « Він у мене великий футбольний вболівальник. Коли замовляли квитки, йому ще не було 18 років «.
На матчі Німеччина − Данія Ірина сиділа поряд з німецькими фанами. Запам'яталися їхні пісні, а з гравців − не найкращі бомбардири своїх команд Маріо Гомес та Ніклас Бендтнер, а скромний півзахисник збірної Данії Ніккі Зімлінг: « Так смішно, коментатори представляли його.ю як єдиного лисого гравця на полі. Без коментаря мені б на стадіоні було майже нічого робити ««.
Під час ТВ-трансляцій Ірині не подобається, що коментатори частенько відволікаються: « Тільки потім уже « заднім числом « пояснюють, що вони пропустили «.
« Коли під час ТВ-трансляцій не вловлюю якийсь момент, запитую у сина, що сталося «. Ірина говорить, що для неї Євро закінчилося ще тоді, коли вилетіла Україна: « Я вийшла з кімнати, коли не зарахували наш гол − нерви не витримали «.
Григорій Олійник (Перемишляни)
Зір Григорій втратив у 1998-му році: « Коли втрачаєш зір, покращуються інші відчуття, наприклад, слух «. Але з телетрансляцій Григорій не завжди розуміє, що відбувається на полі: « По телевізору коментар іде для людей, які можуть бачити, там можуть сказати « Пішов у напад… « і все, інформація не передається, бо люди дивляться картинку. Або кажуть « м’яч на правому фланзі… «, але особисто мені цікаво, де саме на правому фланзі? І дуже великі паузи іноді роблять «.
« Я не такий уже й великий фанат футболу, але коли така подія, як Євро, не піти не можна «, − каже Григорій. На Євро Григорій відвідав матч Німеччина − Португалія: « Було цікаво слухати коментар на стадіоні. Наприкінці матчу коментатори були дуже емоційними, напевно, того вимагав матч. Вболівав я більше за німців… Чого? Та бо німецьку у школі вчив і трохи розумів, що вони там співають і дисципліна у них хороша «.
Олег Голуб (Коломия)
« Я хоч поля і не бачу, але просто сидячи на стадіоні, я поєднуюсь в одне ціле з людьми, які вболівають поряд «, − говорить Олег.
Він зацікавився футболом у 8 років. « Пам’ятаю, почав дивитися з Євро 1996, тоді сподобалися німці і чехи. Цього разу я теж був за німців. На матчі Німеччина − Португалія сидів якраз поряд з німецьким сектором − дуже відчувалося, як вони вболівають «.
Олег цікавиться не тільки футболом, але й баскетболом, волейболом, біатлоном. « У дитинстві, коли був кращий зір, грав у футбол. Грав більше у захисті або зліва, або в центрі «. На матчі Німеччина − Португалія поряд з Олегом його друг, з яким вони грали в дитинстві у футбол: « Не могли швидко знайти свій сектор, але волонтери підказали, куди йти «.
Зараз Олегу під час телетрансляцій хочеться, щоб коментатор розказував про гру: « Інколи під час матчів коментатори починають розказувати про футболістів і ще щось таке незрозуміле. Подобалося, коли коментували Дмитро Джулай з Денисом Босянком. На стадіоні під час Євро сподобалося, що коментатори говорили, на якій відстані м’яч від воріт «.
Ярослав Василик (Львів)
« Першими моїми коментаторами були шкільні друзі « − ділиться спогадами вболівальник із 15-річним стажем Ярослав. Ярослав ходив з друзями за компанію на « Карпати «. По реакції стадіону, звичайно, розумів, що відбувається, але лише приблизно.
І зараз Ярослав вважає, що потрібно вести активний спосіб життя: « Вийти з хати на стадіон, там цікавіше «.
« По телевізору мені не подобається, коли коментатор відволікається, інколи його може в такий бік занести, що… На самому стадіоні коментували добре, єдине, що можна було не робити акценту на зачісках, наприклад, одного представляли як єдиного лисого гравця на полі. Під час матчу зламався приймач, по якому я слухав трансляцію, то я витягнув телефон, зловив хвилю і слухав уже так «.
В Україні програму коментування для сліпих курувала Національна асамблея інвалідів України. « Підключилася до проекту вже походу, − говорить Ірина Фадєєва, одна з організаторок, − З 2011-го року міжнародна організація CAFE шукала громадські організації в Україні, які б могли реалізувати цей проект . Проект ми спочатку оплачували за свої кошти, а потім надсилали в УЄФА звіти, а там дивилися чи заслуговують ці речі на те, щоб УЄФА їх оплатила «. Пані Ірина сподівається, що після Євро ініціатива не забудеться і футболом справа не обмежиться. « Початок покладено, є люди, які вміють коментувати для сліпих, яким це цікаво. Ми планували після Євро давати рекомендації цим людям у ФФУ. Сподіваюся, що продовження цієї справи буде, як в Австрії 4 роки тому «.