Тимощук відчуває подих ЄВРО

Півзахисник збірної України Анатолій Тимощук у інтерв’ю офіційному сайту УЄФА розповів про підготовку нашої країни до ЄВРО-2012, рівняння на збірну Греції, про Олега Блохіна, бажання зустрітися в плей-офф з російською командою, стосунки з Франком Рібері та багато іншого.
UEFA.com: До старту континентальної першості часу майже не залишилося. Сто днів − термін вкрай невеликий. Ви проводите в Україні не так багато часу, але, звичайно, знаєте, чим вона дихає − завдяки Інтернету, телебаченню, розповідями друзів. Наскільки якісно Україні вдалося підготуватися до ЄВРО-2012?
Анатолій Тимощук: Ажіотаж в Україні навколо ЄВРО зростає з кожним днем. Я це прекрасно відчуваю навіть в Мюнхені. Це підтверджують і мої друзі, рідні, з якими я постійно спілкуюся. Ключові теми розмов − квитки на ігри, якість стадіонів. Люди дійсно чекають початку турніру. І це ще не межа. Іншими словами, під час ЄВРО я чекаю на божевільну підтримку наших співвітчизників. При цьому, думаю, що будь-яка збірна, яка буде виступати в Україні, не буде скаржитися на відсутність уваги з боку фанів.
UEFA.com: Які зміни, що відбулися в Україні під час її підготовки до чемпіонату Європи, принесли вам найбільшу втіху?
Тимощук: У рамках підготовки до чемпіонату були відкриті нові стадіони, нові термінали. Упевнений, до старту ЄВРО всі роботи будуть закінчені і всі необхідні об'єкти перебуватимуть в ідеальному стані. Жодних сумнівів: відчуття комфорту не буде залишати ані учасників турніру, ані вболівальників. Люди отримають задоволення і від гри, і від атмосфери, котра пануватиме в країні.
UEFA.com: Як ви сприйняли повернення на тренерський місток збірної Олега Блохіна? Чи змінилися його характер, вимоги, ставлення до гравців, методи управління командою?
Тимощук: Призначення Блохіна було прогнозованою подією. Чутки про це ходили давно, залишалося тільки дочекатися, коли саме назвуть ім'я нового наставника. Гадаю, якщо національна федерація вирішила знову вдатися до послуг цього фахівця, значить, в цьому був сенс, значить, були якісь проблеми, які слід було вирішувати таким чином. Мені і, я гадаю, більшості гравців, які пройшли випробування чемпіонатом світу-2006, досить комфортно працювати з Блохіним, з його помічниками. З іншого боку, за часів інших наставників, які раніше очолювали національну команду, я також відмінно себе відчував.
За великим рахунком, за чотири роки Блохін не змінився. Йому зараз складніше − у складі багато молодих виконавців, і до кожного потрібно знайти індивідуальний підхід. На ЧС-2006 поїхало багато досвідчених хлопців, їм по кілька разів пояснювати нічого було не потрібно. Головне було − задати напрям руху. Нині ситуація змінилася, і Блохіну також доводиться змінюватися, пристосовуватися до неї. Однак тренувальний процес за своєю суттю залишився колишнім.
UEFA.com: Ви були одним із найважливіших гравців у збірній Блохіна, яка вийшла в чвертьфінал ЧС-2006. Чим запам'ятався вам той турнір, і яке місце він посідає у вашій багатій на події кар'єрі?
Тимощук: В першу чергу я згадую підтримку наших фанів, які подолали велику відстань, щоб бути разом з нами, прекрасні стадіони, відмінну організацію турніру, ставлення до нас організаторів чемпіонату. Все це − незабутньо. Плюс − результат. Вихід у чвертьфінал − поки найвище досягнення України. Воно виглядає солідно навіть на тлі успіхів збірної СРСР.
UEFA.com: Порівняйте, будь ласка, команду зразка 2006 року з нинішньої збірної України.
Тимощук: Стиль гри нинішньої команди трохи відрізняється. Вона стала більш сучасною. І на те є об'єктивні причини. Прийшли нові хлопці, та й футбол не стоїть на місці. Грати так, як ми грали шість років тому, вже не можна.
UEFA.com: Зігравши 114 матчів за збірну Україну, ви є найдосвідченішим її футболістом. Думки про це накладають на вас додаткову відповідальність?
Тимощук: Цей факт сам по собі нічого не міняє. Я завжди дуже відповідально ставлюся до своїх обов'язків, завжди максимально сконцентрований. Тим більше − коли мова йде про національну команду.
UEFA.com: Футболіст Тимощук добре відомий в Європі, разом з тим у збірній України виступають хлопці, про яких Старий Світ знає небагато, але які влітку можуть голосно заявити про себе. Будь ласка, розкажіть про них і про їхні сильні ігрові якості.
Тимощук: Я часто спілкуюся з молодими хлопцями. Пояснюю: це їх великий шанс. Якщо вони хочуть йти вперед, прогресувати, грати за найкращі клуби світу, вони повинні працювати. Шанс є у кожного − хтось його використовує, а хтось − ні. На наших молодих виконавців стали звертати увагу після нічиєї зі збірною Німеччини. Якщо ти вистрілив в матчі проти відверто слабкого суперника − це нікого не зацікавить. У нас попереду багато складних випробувань, і я сподіваюся, молодь проявить себе в них з найкращого боку і зможе гідно виглядати на ЄВРО-2012.
UEFA.com: Наскільки важлива роль лідера в сучасному футболі, і чи співзвучні лідерські функції, які ви виконуєте на поле, з вашим характером?
Тимощук: Сучасна команда повинна мати кількох лідерів. Чим більше − тим краще. В кожній лінії має бути лідер. Що до себе, то я утримаюся від відповіді. Нехай мої дії коментують інші. Просто я роблю все, щоб бути лідером і на полі, і за його межами. Щоб партнери могли на мене покластися в будь-який момент.
UEFA.com: Україна вперше приймає такий грандіозний футбольний турнір, як ЄВРО-2012. Що означає особисто для вас − представляти країну на такому заході й бути одним з його головних осіб?
Тимощук: Це визнання, це довіра. Для футболіста це − величезне досягнення. Сподіваюся, ми виправдаємо ті надії, які покладає на нас Україна.
UEFA.com: Ігор Семшов, півзахисник збірної Росії і ваш колишній партнер по «Зеніту», розповів, що спостерігав за жеребкуванням фінальної стадії разом з вами. Ви з успіхом відіграли в цій країні два з гаком сезони − не шкодуєте, що на ЄВРО Україна з Росією не потрапили до однієї групи?
Тимощук: Якби ми грали з Росією, все було б набагато цікавіше. Особисто для мене, бо в російській збірній грає багато моїх друзів. Вважаю, що Росія потрапила чи не в саму слабку групу на ЄВРО, проте цю групу все одно не назвеш прохідною. Польща, Греція, Чехія − суперники для Росії ще ті. Що до нашого квартету, то він виглядає соліднішим. Кожен опонент надзвичайно небезпечний. Якщо ми вийдемо в плей-офф і потрапимо на Росію − я буду тільки радіти. Проти друзів грати цікаво.
UEFA.com: З вашим першим суперником − збірною Швеції − в минулому році ви грали двічі. Наскільки корисним може виявитися цей досвід? Які ігрові якості шведської команди ви б відзначили, і чого від неї слід очікувати в Києві?
Тимощук: Я б відзначив характер шведів і їхню постійну готовність до боротьби. Гра цієї збірної за стилем схожа з українською. А ще у грі шведів багато що залежить від дій [Златана] Ібрагимовича. Він − лідер і найкращий гравець команди. Тим не менше, шведи завжди виглядають єдиним колективом і не мають проблем з бойовим настроєм.
UEFA.com: Розкажіть про ваше перше спілкування з Франком Рібері після жеребкування ЄВРО-2012, яка звела Україна і Францію в одну групу?
Тимощук: Я прекрасно пам'ятаю ту розмову. Приїхав я вранці після жеребкування на базу «Баварії» і кажу: «Ну що, Франк, «попали» ви?» Повірте, їм з нами легко не буде. Так, ми в останній очній зустрічі в Донецьку поступилися − 1:4, але рахунок був не по грі. Просто французи тоді провели дуже сильну і вдалу кінцівку, забивши три голи протягом останніх п'яти хвилин. Повторення історії не буде. Франк, зрозуміло, теж згадує Донецьк, жартує наді мною. Каже, що Франція розбереться з нами так само і на ЄВРО. У такому ж дусі ми спілкувалися неодноразово − ми як і раніше ні-ні та й повертаємося до цієї розмови. Але все − на рівні жартів, по-доброму.
UEFA.com: Ще одного свого опонента − збірну Англії − Україна перемагала в Дніпропетровську в останньому очному поєдинку восени 2009-го (1:0). Втім, з тих пір англійська команда суттєво змінилася. На вашу думку, вона стала сильнішою? Які її перспективи на ЄВРО-2012?
Тимощук: Наша гра з Англією − з тією віддачею, силовою боротьбою, жагою до перемоги − була близька до того, щоб назвати її найкращою для України. Але якщо ми не стали сильнішими з тих пір, то ми просто зобов'язані стати сильнішими зараз. На ЄВРО нам відступати нікуди. Нам потрібно викластися навіть не на сто відсотків, а на 150, якщо це можливо. Щодо Англії, то вона, звичайно, змінилася. Як саме, нам ще належить проаналізувати. Мені особисто здається, що рівень англійського чемпіонату трохи знизився, й це повинно було позначитися на рівні гри національної команди. Але недооцінювати англійців неможна. Вони завжди були сильні, плюс − скучили за гучними перемогами. Звичайно, вони мріють вистрілити на ЄВРО.
UEFA.com: Разом з іншими учасниками цілих шість місяців ви подумки готуєтеся до зустрічей з конкретними опонентами, роздумуєте над їхніми плюсами й мінусами. Напевно, так можна і перегоріти.
Тимощук: Навряд чи це станеться. З тим самим Рібері ми «нагнітаємо атмосферу» з гумором, від цього не перегориш. До чемпіонату ще багато часу. Я сподіваюся, ми встигнемо підготуватися до турніру як з фізичної, так і з психологічної точки зору. Думаю, будуть готові на всі сто і досвідчені футболісти, і молодь.
UEFA.com: На ЄВРО-2012 виступить багато класних і іменитих півзахисників. Чи є серед них хтось, проти кого ви б особисто дуже хотіли зіграти влітку?
Тимощук: Є ті, проти кого я, на жаль, на ЄВРО точно не зіграю. Хотів би протистояти [Зінедіну] Зідану, але він вже закінчив із футболом, хотів би зіграти проти [Ліонеля] Мессі, але він − південноамериканець. Мені було б дуже цікаво зустрітися з Кріштіану Роналду − надзвичайно швидким футболістом, що володіє відмінним дриблінгом. Радий, що зіграю проти Рібері. Я його вже попередив: «Зроблю все, щоб тобі було непереливки». Власне, на ЄВРО зібрані дійсно найсильніші збірні, і в кожній є висококласні хавбеки. Досить згадати іспанців − [Андреса] Інієсту, Хаві [Ернандеса]. Україна грала проти цієї команди − було по-справжньому цікаво.
UEFA.com: Ваш тренер зазначив, що для України вихід у чвертьфінал буде завданням-мінімум. В такому випадку який підсумок турніру для вашої команди слід вважати успішним?
Тимощук: Ми повинні налаштовуватися на максимум − тільки на перемогу в турнірі. Щоб виступити успішно, ми зобов'язані показувати максимум своїх можливостей протягом усього чемпіонату. Навіть більше! Плюс на вищому рівні повинна бути не тільки самовіддача, а й реалізація моментів. Сильний опонент не дасть нам створити багато можливостей. Якщо таких у нас буде одна-дві, їх треба неодмінно втілювати в голи.
Є відмінний приклад − збірна Греції. Вона кілька разів перемагала з мінімальним рахунком − 1:0, але все-таки вона перемагала! За рахунок відмінної реалізації моментів, ефективного використання «стандартів» вона пройшла всю дистанцію і стала чемпіоном. Для нас це − відмінний орієнтир. Чим вище буде у збірної Україні відсоток реалізації, тим більше ймовірність, що вона доб'ється успіху.
Автор фото: Євген Кравс