Футбольная жизнь в зеркале СМИ
Интернет
ФУТБОЛ
Мельничук:»Протягом 3-5 років маємо сформувати бренд»
Futsal.sport.ua
10.02.12
Президент Екстра-ліги Степан МЕЛЬНИЧУК розповів про проблеми і перспективи розвитку організації
«Клуби мають змогу об’єднати свої зусилля для формування єдиного пакету»
− Ви − топ-менеджер, очолюєте організацію (достатньо молоду) всього кілька місяців. Які цілі, які завдання перед Вами стоять як перед топ-менеджером, як Ви бачите свою роботу, до чого Ви прагнете?
− Мої цілі випливають з мети, з філософії. По суті − а для чого ця організація? В нас є ФФУ (Федерація футболу України − ред.), є АМФУ (Асоціація міні-футболу України − ред.), для чого ще потрібно створювати лігу, якщо, в принципі, організовувати і проводити змагання, займатися їх популяризацією, освітленням в ЗМІ, маркетинговими програмами могли б вказані організації? Можливо це пафосно звучить, але насправді філософія нашої організації є зовсім іншою від того, якщо б змагання проводились у форматі федерації чи асоціації. Зміст в чому: засновниками і власниками нашої організації, якщо говорити мовою бізнесу, то акціонерами, є клуби. Ми передбачаємо, що в залежності від кількості цих акціонерів, не залежно від того, чи хтось був біля витоків, чи хтось прийде через 5 чи 10 років − він буде мати такі ж самі права, такий самий статус, як і ті, що починали. Це закладено в наших нормативних документах і це є основною ідеєю. Звичайно зараз важко зламати ті стереотипи, які склалися протягом 20 років, коли клуби і люди, які їх очолюють, не бачили перспективи у своїй роботі, не було відчуття права власності. Але поряд з тим, що вони отримали можливість приймати більше рішень, вони несуть і більшу відповідальність. Якщо раніше можна було сказати, що хтось там погано щось організував, зробив не так, то на сьогоднішній день відповідальність лежить на нас усіх, відповідно і, на менеджменті, який вони обирають. Це перше і це основне.
Друге − це можливість клубів в рамках своїх повноважень приймати власні рішення щодо розвитку, критеріїв вступу нових клубів до організації, покарання за порушення правил. Можливість дійсно самостійно примати рішення, а не так, як це було раніше у АМФУ, коли клуби фактично та юридично не мали ніяких повноважень та прав. Можливості та відповідальність! Я постійно акцентую увагу власників клубів − не будьте пасивними, не будьте байдужими. Простий приклад: ще 3 роки тому було 16 клубів у вищій лізі, зараз в «Екстра-лізі» залишилось лише 7. Частина причин розпаду клубів, звичайно, фінансова, а частина − відсутність перспективи. Люди чимось займаються, вкладають свій час, фінанси та зусилля, а відповіді, яка перспектива, цього не має.
Третє. Для того, щоб сьогодні рухатись в інформаційну площину, для того, щоб працювали хороші фахівці з хорошою зарплатнею, клубам потрібні партнери та спонсори. Проте кожен клуб окремо не дуже цікавий великим компаніям − потенційним спонсорам. На жаль, поки що в нашій країні не сформувалась культура спонсорства, як в Європі чи Америці. У нас, якщо ти йдеш в компанію і це не якісь приватні стосунки, або по рекомендації, то наших менеджерів, що відповідають за маркетинг, цікавить відразу телебачення і кількість контактів − це основні вимоги. В Європі ситуація інша − вони акцентують увагу на тому, що отримується право називатися спонсором того чи іншого змагання і використовують цей статус для формування власної маркетингової програми, отримують змогу асоціюватися зі спортом, який, хочемо ми чи ні, є частиною культури країни. А для нас статус це ніщо. Повертаючись до питання спонсорства, сьогодні клуби мають змогу об’єднати свої зусилля для формування єдиного пакету і спробувати залучити спонсорів. На жаль, на рівні держави нічого крім декларацій про те, що спорт та фізична культура − це пріоритети, немає.
− Давайте поговоримо про людей, про команду професіоналів, які мають працювати на розбудову ліги. Яким чином проходив їх підбір? Хто наразі працює в організації?
− На сьогоднішній день в апараті працює 5 чоловік: це президент, який здійснює оперативне керівництво, організовує роботу, спортивний директор, який відповідає за спортивну частину, організацію змагань, директор з маркетингово-правових питань, адміністративний директор і людина, що займається інформаційним напрямком (прес-секретар). Також у нас є договір з бухгалтерською компанією, що надає нам бухгалтерські послуги. Звісно, що це не та кількість людей, що мають працювати у майбутньому і на сьогодні це той мінімум, який необхідний для того, щоб розпочати роботу. Зрозуміло, що перед нами стоїть багато питань, і всі працівники долучаються до їх вирішення. Як формувалась команда? Передусім це мої особисті контакти це люди які можуть вирішувати достатньо складні завдання. Тобто ми не оголошували спеціально конкурс або щось подібне.
«Формування бренду − це невід’ємна частина успішного розвитку спортивної організації»
− Ви кілька разів говорили, що одне з Ваших головних завдань − формування бренду. Футзального та бренду «Екстраліги». Як Ви плануєте його розвивати? Які кроки до побудови бренду Ви собі намітили?
− Насправді я вважаю що формування бренду − це невід’ємна частина успішного розвитку спортивної організації. Основна мета − популяризація спорту, активного способу життя. Робити все це без формування бренду неможливо. Як ми будемо його розвивати? Перше − це інформаційно. У нас відбуваються змагання: 28 турів, 84 гри, і ми працюємо над тим, щоб спортивні новини максимально висвітлювали ці змагання. Пробуємо розмовляти про трансляції, хоча поки що це на стадії перемовин, але ми розуміємо, що повинні це зробити, інакше можливостей для розвитку не буде. Також у нас є низка ідей, які ми хочемо запровадити та провести під брендом «Екстра-ліги». Організація показових змагань, наприклад, матч зірок шоу-бізнесу проти менеджменту «Екстра-ліги». Наступні моменти стосуються відзначення кращих гравців − є ідея влітку наступного року провести матч кращих футзальних гравців з різних клубів. Це основні кроки просування. Звичайно, не обійдемось без ЗМІ, з якими ми співпрацюємо, домовляємось, щоб вони зверталися до нас за інформацією і висвітлювали нашу діяльність у тих чи інших електронних друкованих чи телевізійних ЗМІ. І якщо Київ вже перенасичений подіями, то регіональна преса більш охоче відкликається на наші пропозиції.
− Чи розвиваєте Ви напрямок дитячого футзалу? Можливо, були ідеї запровадити «урок футзалу», аналогічний «уроку футболу» у середніх школах?
− Це абсолютно правильне завдання і його потрібно вирішувати, але все-таки це завдання, яке відноситься до діяльності АМФУ − по суті, саме ця організація має займатися дітьми, дитячим футзалом, збірною командою. Ліга займається двома змаганнями найвищого дивізіону − Чемпіонатом України та Суперкубком. Можливо у майбутньому, через рік, через два ситуація зміниться, можливо, ми будемо займатися і Кубком України, або буде дві ліги − я не можу цього виключати.
Я не помилюся, якщо стверджуватиму, що зараз на Україні футзал є одним із наймасовіших видів спорту − на вихідних немає жодного спортивного залу, де б не грали у футзал. Є десятки ліг у різних регіонах, які організовують змагання. Лише у Харкові у двох лігах грають понад 400 команд! Є 4 ліги, які грають у Києві. І наше завдання − дати відповідь, чому вони не хочуть грати у найвищому дивізіоні? Проаналізувавши це − показати їм, чим може бути цікава участь у «Екстра-лізі». Так, ми прагнемо розширити Лігу.
«Спонсорство − сьогодні це основний акцент і основне сподівання»
− Яким чином Ви плануєте це зробити?
− Наразі триває процес перемовин. Наприклад, зараз 20 команд грає у першій лізі змагань, що проводить АМФУ. Низка з них ще у цьому сезоні розглядали питання про входження до «Екстра-ліги». Але в результаті прийняли обережне рішення подивитися, як буде розвиватися нова організація.
Ми хочемо показати, що формат змагань змінився, сама ідея змінилася. Ми пробуємо переконати українські команди, що в перспективі участь у Екстра-лізі буде набагато цікавішою, ніж участь у тих регіональних турнірах, де вони зараз грають. Прагнемо відродити ці команди, які існували у недалекому минулому, і в силу якихось не фінансових, політичних, філософських причин не бачили змісту розвитку, перспектив і припинили своє існування. Міні-футбол тим і цікавий, що за наявності спонсора можна достатньо швидко створити команду і прийняти участь у змаганнях найвищого ешелону.
− Яким чином в «Екстра-лізі» проходить процес пошуку цих спонсорів? Хто за це відповідає?
− Спонсорство у нас дуже болюче питання. І на жаль, я не можу сказати, що ми маємо якісь ноу-хау в цьому процесі. Як я вже наголошував, саме спонсорство в Україні не вітається − виглядає приблизно так: якщо ти спонсор, то значить в бюджет десь не доплачуєш. Сама система збочена. Немає ніякої державної політики в цьому питанні, щоб компанії були зацікавлені бути спонсорами, при чому не обов’язково спортивних організацій.
У нас є певна система. Є база компаній і сформовано пакет спонсорських прав і рекламних послуг. Ми робимо розсилку по цим принципово зацікавленим компаніям і потім комунікуємо з ними. На сьогоднішній день ця система працює слабо. Це потрібно робити однозначно, але в нас немає історії, організація ще молода, тому ми і відчуваємо такі труднощі. Хоча саме через молодість організації перший спонсор, який до нас прийде, може отримати гарну рекламу, результат за менші гроші. Знайти спонсорів, не маючи прямого доступу до ЗМІ, трансляцій, партнерів, надзвичайно складно. Але! Використовуючи особисті зв’язки, контакти президентів клубів, ми пробуємо рухатись в цьому напрямку. Сьогодні це основний акцент і основне сподівання.
− А на що, в Вашому розумінні, можна більше розраховувати: на офіційне входження до рекламного бюджету якоїсь компанії, чи меценатство, коли фізична особа надасть власні кошти, не потребуючи нічого особливого натомість?
− Я думаю, що більша перспектива в першому. Ми сьогодні побудували роботу в цьому напрямку таким чином, що ми не просимо − ми пропонуємо. Хоча спорт є соціальним напрямком, компанії крім емоцій і відчуття того, що вони дивляться у перспективу, повинні мати економічну складову цього процесу. Саме за поєднанням ідеї і економічної складової майбутнє. Ми, звичайно, не відкидаємо і можливості залучення меценатів.
«80% спонсорських коштів будуть спрямовані на інформаційну підтримку»
− Які канали комунікації має Екстра-ліга?
− Ми плануємо запустити власне друковане видання − гарний глянцевий журнал з максимум інформації про те, що відбувається в українському міні-футболі, на міжнародній арені. Журнал буде видаватися за кошти спонсора, якого ми залучимо. Взагалі, до 80% спонсорських коштів будуть спрямовані саме на інформаційну підтримку діяльності Екстра-ліги − не на оплату менеджменту чи офісу, а саме на ЗМІ, PR, телебачення. Я переконаний, що зараз у найближчі 3-5 років основні видатки мають іти на формування бренду.
Крім журналу у нас є і корпоративний сайт. В нас була ідея перетворення сайту на основну площадку, інформаційний форум, що збирав би якомога більше інформації з міні-футболу. Але це не зовсім правильно. Блоги, обговорення − ми відійшли від цього. Сайт повинен бути офіційним джерелом інформації про діяльність організації, містити об’єктивні матеріали. Найближчим часом на сайті з’явиться велика інформаційна база по гравцям, офіційним особам міні-футболу, зміниться формат подачі інформації по самих іграх.
В нас уже є підписана угода із порталом Sport.ua про трансляцію наших новин, статей, аналітики, текстових on-line трансляцій матчів. Великий крок вперед − домовленість із клубами про проведення інтернет-трансляцій матчів на їх власних сайтах. Звичайно, ми обмінюємося банерами з різними спортивними організаціями.
Екстра-ліга представлена і в соціальних мережах. Ми публікуємо там офіційну інформацію, але вже наші читачі мають багато можливостей обговорювати її, висловлювати свої думки. Найближчим часом плануємо вести аккаунт на Twitter англійською мовою.
− З якими проблемами Ви стикалися про формуванні «Екстра-ліги»? Як їх вирішували?
− Проблема номер один − фінансова. І суть її полягає не в тому, що немає грошей, а в тому, що не вдається їх залучити. Інша проблема − відсутність системності. Ми маємо послідовно і системно розвивати один вид спорту. Також ми занадто довго вели напружені переговори з АМФУ для того, щоб владнати питання розподілу обов’язків та сфер відповідальності. Були різні думки, шукали компроміси. Будувати з нуля організацію завжди непросто − починаючи від питань купівлі канцтоварів і організації роботи офісу, відпрацювання комунікацій і закінчуючи підготовкою регламентів та організацією змагань. Пройшов час, і ми побачили, що деякі речі можна було зробити по-іншому − це нормальний процес.
− А на скільки Ви зараз задоволені результатом виконаної роботи? Наскільки Ви досягли поставлених цілей?
− Важко сказати у відсотковому вираженні. Думаю, що багато чого вдалося досягнути. Найголовніше − ми створили організацію, про яку у футзальному світі говорять уже 10 років. Проблемна частина − залучення партнерів, хотілося б кращих результатів в цьому процесі, але це питання часу. Через 3-5 років я планую, що в нас буде спокійна злагоджена робота офісу, підняття культури проведення самих матчів, удосконалення сценаріїв ігор. А вже через рік-два я б хотів мати розуміння, як ми будемо вирішувати питання інфраструктури. Це одне з найболючіших питань, вирішення якого, на жаль, майже стоїть на місці.
+++
Бізнесмен Фірташ погодився частково фінансувати тернопільський ФК «Нива» − губернатор
УНІАН
10.02.12
Бізнесмен Дмитро ФІРТАШ погодився частково фінансувати тернопільський футбольний клуб «Нива».
Як передає кореспондент УНІАН, про це повідомив голова Тернопільської обласної державної адміністрації Валентин ХОПТЯН після вчорашньої наради із залучення інвестицій у Заліщицькому районі за участі Д.ФІРТАША.
«Питання фінансування клубу вирішене. Футбольна команда «Нива» буде працювати «50 на 50». 50% Дмитро Васильович допомагає, а 50% − меценати нашої області та всі інші», − сказав В.ХОПТЯН.
Д.ФІРТАШ одразу поправив голову ТОДА, що фінансуватиме клуб не він, а банк «Надра».
Як відомо, компанія Centragas Holding GmbH, що належить Д. ФІРТАШУ, минулого року стала найбільшим акціонером ВАТ «КБ «Надра» з часткою 89,97% у статутному капіталі банку.
Попередньо В.ХОПТЯН уже повідомляв про готовність Д. ФІРТАША фінансово допомогти ФК «Нива». Йшлося про суму 3 млн. грн. на рік.
Довідка УНІАН. ФК «Нива» виступає у другій лізі. Перед початком сезону керівництво області поставило перед командою завдання виходу в першу лігу, пообіцявши належне фінансування.
Втім, клуб так і не розрахувався із футболістами, які виступали за команду і у зв’язку із невиплатою зарплат перейшли в інші клуби. Також до останнього часу були проблеми із сплатою річного заявочного внеску в ПФЛ.
Через перелічені заборгованості дисциплінарний комітет ПФЛ двічі по ходу чемпіонату вживав до команди штрафні санкції, загалом з неї зняли 9 очок.
Відтак після першого кола команда посідає 11 сходинку.
+++
ЕВРО-2012
У Німеччині ажіотаж на авіаквитки напередодні «Євро-2012»
Дмитро Каневський
Dw.de
10.02.12
До початку «Євро-2012» залишається ще чотири місяці, однак у Німеччині вже спостерігається «квитковий ажіотаж» на рейси до України. Авіакомпанії запевняють: долетять усі. Але якою ціною?
Попри мінусові лютневі температури, думки багатьох німецьких футбольних фанатів вже десь у теплому червні, коли в Україні та Польщі відбуватимуться матчі футбольного чемпіонату «Євро-2012». Принаймні такий висновок напрошується після порівняння цін авіаквитків на рейси з німецьких міст до українських, насамперед, до Києва, де 1 липня відбудеться фінальний матч єврокубку.
«Футболом я зовсім не цікавлюся, а у червні хотіла відвідати сина у Кіровограді», − розповіла Deutsche Welle мешканка німецького Любека Людмила Андрєєва. «Ціни ж на червневі рейси мене просто вразили, вони удвічі вищі звичних, тож доведеться, мабуть, відмовитися від поїздки», − скаржиться жінка.
Чим ближче до фіналу, тим дорожче
Для прикладу: якщо бронювати у лютому, квиток з Любека до Києва і назад рейсом авіакомпанії WіzzAіr у червні коштуватиме у середньому 316 євро. Політ в обидва кінці з Франкфурта-на-Майні до української столиці літаком “Міжнародних авіаліній України” обійдеться у 380 євро. Найдорожчими ж виявилися рейси з франкфуртського аеропорту до Борисполя авіакомпанії Lufthansa − 722 євро в один бік у червні. Ціни ж на рейси з Києва до Франкфурта-на-Майні у перші дні липня перевалюють за 1000 євро. І хоча ціни на квитки дещо різняться залежно від дат та міст − тенденція в усіх компаній єдина: щоближче до фіналу, тим дорожчими стають квитки.
«Ми вже відчуваємо пожвавлений інтерес як до польського, так і до українського напрямку», − заявив Deutsche Welle офіційний представник Lufthansa Клаус Горні. «Ми точно збільшуватимемо місткість літаків на українському маршруті, але не плануємо додаткових рейсів на період «Євро-2012»«, − повідомив він.
Кінцеві ціни не відомі
Натомість авіакомпанія «АероСвіт − Українські авіалінії» заздалегідь підготувалася до «квиткової лихоманки». «Якраз напередодні «Євро-2012», від початку червня, «АероСвіт» планує поновити сезонні рейси Дюссельдорф-Київ і Штутгарт-Київ», − розповів Deutsche Welle прес-секретар компанії Сергій Куций. «Під час футбольної першості ми виконуватимемо з цих міст в Україну по три рейси на тиждень із подальшим збільшенням частотності польотів зі Штутгарта до чотирьох на тиждень. Окрім того, «АероСвіт» продовжить обслуговувати лінію Гамбург-Київ», − розповів він.
Що стосується цінової політики, то в “АероСвіт” обіцяють гнучкість цін. «Якщо зараз купувати квитки на дати упродовж «Євро-2012», то політ в обох напрямках із Дюссельдорфа обійдеться приблизно у 273 євро (включаючи усі такси й збори), а на окремі дні можна придбати квитки за 253 євро. Переліт Штутгарт-Київ-Штутгарт обійдеться у 282 євро, а на рейси Гамбург-Київ-Гамбург в окремі дні ще доступні перевезення за 253 євро», − каже Куций.
Разом з тим у компанії попереджають, що якщо квитки бронювати у травні, до цін треба буде додати щонайменше 100 євро. «Спрогнозувати кінцеві ціни зараз неможливо», − кажуть у прес-службі “АероСвіт”.
Особливості ментальності
Те, що німецькі фанати заздалегідь піклуються про бронювання квитків та до дрібниць розплановують відпочинок, не дивує представницю Німецького туристичного союзу Сібілле Цойх. «На відміну від, скажімо, британців, які вирушають у подорожі дуже спонтанно, німці люблять усе заздалегідь та ретельно планувати», − каже вона.
Спостереження союзу підтвердили чітку тенденцію: минулого року у ФРН й надалі зменшувалася популярність бронювання відпусток «останньої миті». «Гадаю, це пов’язано з ментальністю німців. Єдина категорія, яка вирушає у відпустку більш-менш спонтанно, − це студенти. Решта ж − особливо футбольні фанати − люблять подбати про все наперед й забронювати квитки заздалегідь, за найнижчими цінами. Так було під час чемпіонату світу у ПАР, так, вочевидь, і тепер», − зауважила Цойх у розмові з Deutsche Welle.
Не чемпіонатом єдиним
Після грандіозних реконструкцій аеровокзалів у містах-господарях чемпіонату українська авіаційна адміністрація сподівається на те, що із закінченням матчів оновлені аеропорти та об’єкти інфраструктури не простоюватимуть порожніми. «Загалом в Україні спостерігається тенденція до стабільного зростання авіаперевезень», − повідомили Deutsche Welle у Державній авіаційній службі України.
За її даними, торік темпи зростання авіаперевезень українських авіакомпаній зросли на майже 125 відсотків до понад, 1,1 мільйона пасажирів. «2011-го на український ринок вийшло 10 нових компаній, укладено нові угоди з Великобританією, Грецією та іншими країнами, а 2012-го заплановані переговори з Австрією, Угорщиною, Ірландією, Польщею та низкою країн Африки», − кажуть у Державіаслужбі України. Плануються і подальші роботи з вдосконалення авіаційної інфраструктури.
Раніше віце-прем’єр України Борис Колесніков заявляв про необхідність розвитку в Україні ринку бюджетних авіаліній. Цьому могла б сприяти угода про приєднання України до спільного авіаційного простору з ЄС, відома як «Відкрите небо». Переговори з цього приводу тривають вже п’ять років. «Але сьогодні це питання напряму пов’язано з великою політикою, і у Брюсселі його розглядають у пакеті з Угодою про асоціацію, переговорами про лібералізацію візового режиму тощо», − розповів у неофіційній розмові чільний представник Державіаслужби.
Своєю чергою, німецький бюджетний перевізник Germanwіngs, який до осені 2010 року виконував регулярні рейси до Києва, повертатися в Україну у зв’язку з перспективами «Євро-2012» й незалежно від результатів переговорів щодо «Відкритого неба» не планує. «Ми не переглядали рішення щодо скасування польотів до України, які були призупинені з міркувань рентабельності», − повідомили Deutsche Welle у прес-службі компанії.
Lufthansa зацікавилась Львовом
Щоправда, літаки з логотипом Germanwіngs все ж таки можна буде побачити в українських аеропортах у період єврочемпіонату. «Кілька великих туристичних агенцій уклали з нами угоду про фрахтування чартерних літаків до України на період «Євро-2012». Але йдеться лише про оренду бортів. Ми не рекламуватимемо цих рейсів й бронювання навіть не буде доступним на нашому сайті», − розповіли у Germanwіngs.
Тим часом, у Lufthansa до українського ринку усе ж приглядаються. «Особливо цікавим на перспективу нам видається Львів. Але про якісь конкретні стратегічні рішення ще зарано говорити», − розповів прес-секретар компанії.
+++
У Польщі під час Євро-2012 громадський порядок охоронятимуть понад 9 тисяч правоохоронців
УНІАН
09.02.12
У Польщі під час проведення фінальної частини цьогорічного чемпіонату Європи з футболу громадський порядок охоронятимуть понад 9 тисяч правоохоронців.
Про це УНІАН повідомили у прес-службі Міністерства внутрішніх справ Польщі.
Згідно з повідомленням, найбільше правоохоронців працюватиме у Варшаві − 2,4 тисяч.
В інших трьох містах-організаторах Євро-2012 та Кракові, де зупиняться три команди-учасниці єврочемпіонату − від 1 до 1,3 тисяч.
Ще по понад 700 правоохоронців працюватимуть у Жешуві та Любліні.
«У березні та квітні відбудуться тренування підлеглих МВС служб. Остаточним терміном, коли всі мають бути готові до Євро-2012, є 15 травня цього року», − зазначила прес-служба.
Вона також зауважила, що головним координатором, відповідальним за безпечне проведення трьохтижневого єврочемпіонату, є міністр внутрішніх справ Яцек ЦІХОЦЬКІ.
Як повідомляв УНІАН, Євро-2012 проходитиме з 8 червня по 1 липня у чотирьох польських та чотирьох українських містах.
Довідка УНІАН. У 38-мільйонній Польщі в поліції працює майже 100 тисяч осіб.
+++
Ключевые пресс-конференции Евро − 6 и 29 июня 2012 года
Ukraine2012.gov.ua
10.02.12
Европейская футбольная ассоциация утвердила расписание главных пресс-брифингов, которые состоятся в рамках чемпионата Европы-2012 по футболу. Об этом Информационному центру «Украина-2012» сообщили в пресс-службе Местного оргкомитета.
Платини: Финал Евро-2012 будет идеальным
6 июня 2012-го, за два дня до стартового матча, в Варшаве при участии президента УЕФА Мишеля Платини состоится первая официальная пресс-конференция, посвященная открытию турнира.
20 июня, Варшава − брифинг под председательством главы судейского комитета УЕФА (по совместительству куратор судейского корпуса ФФУ) Пьерлуиджи Коллина, посвященный завершению группового турнира.
21 июня, Киев − Варшава. Пресс-конференция руководителей принимающих федераций футбола Украины и Польши.
29 июня в Киеве состоится итоговая пресс-конференция, предшествующем финальному матчу Евро-2012. Мероприятие пройдет при участии Мишеля Платини.
Напомним, аккредитация журналистов проходит через систему fame на официальном сайте УЕФА.
+++
Региональные печатные СМИ
ФУТБОЛ
Чи полетить Федецький з «Карпатами» до Туреччини?
Іван Фаріон
Високий замок (Львівська область)
09.02.12
Якщо ні, каже батько Артема, то вже 13 лютого футболіст поїде на збір із іншою командою...
Чи полетить Федецький з «Карпатами» до Туреччини?
Футбольні уболівальники продовжують з тривогою відстежувати драматичну ситуацію, що склалася довкола гравця національної збірної і «Карпат» Артема Федецького. Незважаючи на розпал підготовки до нового сезону, провідний захисник українського футболу не з власної волі опинився «в ауті»...
27-річний лідер «зелено-білих» потрапив в опалу керівництва львівського клубу − з першої команди його, наче якогось двієчника, заслали у дубль. Поки товариші набирали спортивну форму, вдосконалювали майстерність на природних полях у теплій Туреччині, Артем вимушено бігав кроси у морозяному Закарпатті, працював з м’ячем на штучному, травмонебезпечному покритті. Львівські фани дивуються: чому у такий нелегкий для улюбленої команди період (13-те місце у турнірній таблиці) клуб відмовляється від послуг провідного гравця, «засланням» у другу команду фактично понижує його кваліфікацію і ставить під загрозу його запрошення до збірної України?
Артем Федецький, права на якого до 2016 року належать донецькому «Шахтарю», перебуває у львівських «Карпатах» в оренді. Її термін завершується наприкінці цієї весни. За півроку до закінчення оренди керівництво «Карпат» запропонувало Артему остаточно перейти у львівський клуб. Футболіст відмовився, посилаючись на те, що без згоди донецького керівництва зробити цього не може. Втім, у «Карпатах» не сприймали таких пояснень, цитували пункти контракту, які спростовували його слова. І давали зрозуміти, що у Федецького надмірні фінансові апетити. Відмову «прописатися» у Львові сприйняли майже як образу і вирішили покарати футболіста, відлучивши від першої команди.
За даними «Високого Замку», у львівському клубі пропонували своєму капітанові дуже вигідні умови − такі ж, як і у «Шахтарі». Оплата його футбольної праці мала іти по наростаючій. Однак Артем не повірив у ці обіцянки. Напевно, у нього були для цього підстави…
У середу кореспондент «Високого Замку» поцікавився у керівництва львівського клубу подальшою футбольною долею Федецького, перспективами його співпраці з «Карпатами». Але, попри обіцянку, коментаря нам у клубі не дали. Сам Артем на телефонні дзвінки не відповідав. Тож ми вислухали позицію його батька, Андрія Федецького, відомого у минулому футболіста, який перебуває у курсі справ свого сина.
Андрій ФЕДЕЦЬКИЙ: «Ми живемо не за кріпосного права...»
Батько лідера львівських «Карпат» каже, що його син хоче до кінця відпрацювати свій орендний контракт у Львові, але йому не дають…
− Найближчої неділі, 12 лютого, основа львівських «Карпат» відлітає на другий тренувальний збір у Туреччину. Чи замовлено у цьому літаку квиток для вашого сина?
− Це знає тільки Всевишній і почесний президент «Карпат» Петро Димінський. Артем на даний момент тренується з молодіжним складом команди в Ужгороді. Пан Димінський дзвонив йому і сказав: поки не підпишеш контракт, нікуди не поїдеш… Львівські уболівальники, яких Артем дуже поважає, дорікаючи моєму синові, не розуміють, що футболіст не може мати одночасно двох підписаних контрактів (із «Шахтарем» в Артема є угода до 2016 року). Два контракти мого сина автоматично означатимуть його дискваліфікацію. Петра Петровича це чомусь не турбує. Все впирається у його принцип…
− Є великий ризик, що через цей конфлікт Артем з весни буде відлучений від великого футболу…
− Через одну людину син може загубити свою давню велику мрію − зіграти на Євро-2012. Бо через відсутність ігрової практики Артем може втратити місце у національній збірній. Більше йому ніщо не загрожує. Тож, швидше за все, Артем, контракт якого з «Карпатами» завершується у кінці травня, потерпить ще три місяці у «дублі» і повернеться у «Шахтар». Для «Карпат» та їхніх уболівальників він зробив багато. «Карпати» теж для нього зробили чимало. Але так чинити з Артемом, як з ним поступають зараз у клубі, не можна. Ми живемо не за феодального і не за кріпосного ладу…
− Чи може у найближчі три дні змінитися ситуація і Артем таки залишиться у «Карпатах»?
− Я думаю, що нічого не зміниться. Цілком реально може статися так, що через чотири дні Артем поїде на тренувальний збір − але уже з іншою командою.
− З якою саме?
− Цього наразі сказати вам не можу. Якщо 12 лютого Артем не полетить з «Карпатами» у Туреччину, наступного дня ви дізнаєтеся назву цієї команди.
Заодно прошу вас донести таку інформацію до львівських уболівальників: мій син рветься грати у великий футбол і хоче у повну силу до кінця відпрацювати свій орендний контракт у Львові. Однак певні люди через власні амбіції не дають йому цього зробити.
+++
Приплыли к Пирсу
Юрий Алин
Спорт-арена (Донецкая область)
10.02.12
Позавчера Фабио Капелло подал в отставку с поста главного тренера сборной Англии, а вчера преемником итальянского специалиста с приставкой «и.о.» был назначен Стюарт Пирс.
Любовь Английской футбольной ассоциации и итальянца длилась чуть больше четырех лет − с 14 декабря 2007-го по 8 февраля нынешнего года. А причиной развода стали разные взгляды АФА и Капелло на ситуацию вокруг Джона Терри, который был обвинен в расистских оскорблениях игрока «Куинз Парк Рейнджерс» Антона Фердинанда. За подобные высказывания АФА лишила защитника «Челси» капитанской повязки в сборной Англии. Капелло же был категорически против такого решения. «Вину или невиновность Терри определит суд. Причем гражданский, а не спортивный. Лично я считал и считаю Джона капитаном сборной Англии», − заявил Капелло в интервью итальянской государственной вещательной компании RAI.
Кстати, рассмотрение дела Терри в суде назначено на июль. Но английские футбольные чиновники не стали ждать середины лета. Они действовали быстро и решительно. В среду на стадионе «Уэмбли» состоялась встреча председателя АФА Дэвида Берштейна, генсекретаря организации Алекса Хорна и Капелло. Беседа продолжалась около часа. Стороны так и не нашли компромисса, после чего Берштейн принял отставку итальянца, чье ежегодное жалованье составляло
5,5 миллиона евро.
«Хочу подчеркнуть, что Капелло вел себя как профессионал, − отметил Берштейн. − Мы приняли его отставку − так будет лучше для всех. Мы признательны Фабио за проделанную работу и желаем ему всяческих успехов в будущем».
Комментарии известного своим жестким нравом Капелло не были не такими дипломатичными, как у его оппонентов. Он не скрывал своей обиды. «В АФA меня оскорбили, и это пошатнуло мой авторитет в Англии, − цитирует коллекционера картин и страстного поклонника оперы итальянская пресса. − Теперь я знаю, как на самом деле выглядит хваленое англосаксонское чувство справедливости. Я никогда не терпел определенных пересечений мнений, поэтому решение об уходе было принято легко».
Таким образом, на ЕВРО-2012 Олег Блохин и Фабио Капелло не сыграют друг с другом. Напомним, что сборные Украины и Англии оказались в группе D и сойдутся на поле «Донбасс Арены» 19 июня. А днем ранее, 18-го, итальянцу исполнится 66 лет. Красивого пролога не получилось.
Отставка Капелло вызвала шок среди игроков сборной Англии. Общее мнение выразил полузащитник «Куинз Парк Рейнджерс» Джоуи Бартон: «Еще одна жертва нашей политики. Когда остановится это безумие? До ЕВРО осталось четыре месяца, а у нас − ни капитана, ни тренера...» − написал Бартон в социальной сети Twitter.
Футбольный трон Англии оставался пустым ровно сутки. Вчера преемником Капелло был назначен его помощник Стюарт Пирс, по совместительству возглавляющий олимпийскую сборную Великобритании, которая выступит на Играх в Лондоне. Как видим, лето у Пирса предстоит жарким. Сначала − ЕВРО, потом − Олимпиада. Дебют же Пирса на новом посту состоится 29 февраля в товарищеском матче с Голландией.
Пирс родился 24 апреля 1962 года в Лондоне. Играл за «Ковентри», «Ноттингем Форест», «Ньюкасл», «Вест Хэм», а завершил карьеру в «Манчестер Сити» в возрасте 40 лет. Впоследствии в этом же клубе работал главным тренером (2005−07). За сборную Англии в период с 1987-го по 1999 год провел 78 матчей и забил 5 голов.
+++
Первый матч года − в Израиле
Спорт-арена (Донецкая область)
10.02.12
В последний день зимы в Петах-Тикве сборная Украины проведет товарищеский матч с командой Израиля. Подопечные Олега Блохина соберутся в Конче-Заспе 27 февраля, а на следующий день прибудут на Землю обетованную.
Известно, что этот матч проведет польская бригада арбитров во главе с Шимоном Марциняком. Помогать ему будут Павел Соколовский и Томаш Листкевич, который является сыном известного в прошлом рефери и бывшего президента Польского футбольного союза Михала Листкевича.
+++
Голландский курс
Спорт-арена (Донецкая область)
10.02.12
Австрийский «Зальцбург» − соперник харьковского «Металлиста» в 1/16 финала Лиги Европы.
В августе 2007 года «Зальцбург» стал соперником «Шахтера» в третьем квалификационном раунде Лиги чемпионов. Команду тогда тренировал именитый итальянский специалист Джованни Трапаттони, а ее костяк составляли опытные игроки, которые были собраны со всего мира. В этом контексте достаточно вспомнить японцев Цунеясу Миямото и Алекса, хорвата Нико Ковача, немецкого нападающего Александра Циклера, его чешского коллегу по амплуа Вратислава Локвенца и представителя Уганды Ибрагима Секайю, который и поныне защищает цвета «быков».
«Зальцбург» тогда находился на пике своего подъема. Перед этим команда Трапаттони с огромным отрывом выиграла чемпионат Австрии (занявший второе место «Рид» отстал на 19 очков), а до следующей цели − группового турнира Лиги чемпионов − после домашней победы над «горняками» (1:0 после точного удара Циклера с 11-метровой отметки) оставалось сделать один шаг. Казалось, инвестиции австрийского миллиардера Дитриха Матешитца наконец-то принесут свои плоды, и «Зальцбург» поднимется на новый уровень.
Но в ответном матче на донецком РСК «Олимпийский» дверь в основной раунд Лиги чемпионов перед носом «быков» захлопнули Кристиано Лукарелли и Брандау. Итальянец быстро дал ответ на гол Ремо Мейера, который открыл счет на пятой минуте встречи, а во втором тайме заработал пенальти (его реализовал Нери Кастильо), а бразилец на 87-й минуте добил австрийскую команду.
После этого удара «Зальцбург» долго не мог прийти в себя. Вскоре команда Трапаттони уступила греческому АЕК (1:0 дома и 0:3 в гостях) и не смогла попасть в групповой турнир Кубка УЕФА, после чего начала медленно, но верно сдавать свои позиции и в национальном первенстве. В итоге «быки» в споре за чемпионский титул пропустили вперед «Рапид», а Трапаттони по окончании сезона принял предложение возглавить сборную Ирландии.
Дитрих Матешитц и его партнеры сделали еще одну попытку вывести свою команду в европейскую «элиту», связав свои надежды с голландцем Ко Адриансе. Тот выиграл с «быками» чемпионат Австрии, но летом 2009 года по каким-то причинам решил не продлевать контракт с «Зальцбургом». На его место пришел другой опытный голландец Хуб Стевенс, под руководством которого команда в плей-офф раунде Лиги чемпионов неожиданно уступила «Маккаби» из Хайфы (1:2 и 0:3).
Наверное, это и была та капля, которая переполнила чашу терпения Дитриха Матешитца. Другие его проекты работали более успешно (достаточно вспомнить только команду Формулы-1 Red Bull), австрийский миллиардер стал уделять меньше внимания своему футбольному «детищу», постепенно сокращая и его финансирование. В 2010-м «Зальцбург» снова остановился в шаге от группового турнира Лиги чемпионов, уступив другой израильской команде − «Хапоэлю» из Тель-Авива (2:3 и 1:1).
В апреле 2011 года из-за конфликта с игроками команду покинул Хуб Стевенс, а его преемником стал малоизвестный в Европе голландский специалист Рикардо Мониц, который до этого успел поработать ассистентом главного тренера в «Фейенорде», «Грассхоппере», «Тоттенхэме» и «Гамбурге», а в «Зальцбурге» координировал работу с детскими и юношескими командами.
Летом прошлого года стан «быков» покинули многие известные игроки. В частности, нигериец Афолаби, серб Дудич, хорват Покривач, швейцарец Фонлантен, завершил карьеру выступавший когда-то за киевское «Динамо» Боднар. На их место пришли молодые воспитанники «Зальцбурга» (Майлингер, Савич, Тайгль и отданный недавно в аренду «Линцу» Оффенбахер) и целая группа талантливых бразильцев, некоторые из которых задержались в Австрии лишь до зимы (в частности, вернувшиеся на родину Алекс и Джефферсон).
Очередная перезагрузка не могла пройти безболезненно. Если бы не волевая победа над «Слованом» в заключительном туре группового турнира Лиги Европы (к шестой минуте «Зальцбург» проигрывал 0:2, но сумел забить в ворота словаком три мяча), то осенняя часть сезона для Рикардо Моница и его команды стала бы провальной. В чемпионате Австрии «быки» идут только на третьем месте. Был отрезок, когда они за семь туров набрали лишь два очка. Во времена Джованни Трапаттони и его «звездной» команды такое было сложно даже представить.
Главным зимнем приобретением «Зальцбурга» стал испанский нападающий Хонатан Сориано, который до этого в течение двух с половиной лет выступал за «Барселону B». В Сегунде он отыграл за эту команду 84 матча и забил 59 мячей. Помимо этого в команде Рикардо Морица появился очередной бразилец − полузащитник атакующего плана Кристиано, который до этого выступал на родине за команду одной из низших лиг.
Перед первой встречей в плей-офф Лиги Европы «Зальцбург» и «Металлист» находятся в практически одинаковом положении. Первый официальный матч после длительной паузы в национальном первенстве команда Рикардо Моница проведет завтра, когда сыграет на выезде с «Ваккером». До этого у «быков» тоже были сборы в теплых краях и спарринги.
ЗАЛЬЦБУРГ Австрия
Дата основания: 13 сентября 1933 года.
Адрес: Stadionstrasse 2/3, 5071 Salzburg.
Телефон: +43 662 433 332
Факс: +43 662 433 332 (44 81).
Сайт: www.redbulls.com
E-mail: [email protected]
Президент: Руди Тайэрль.
Тренер: Рикардо Мониц (17.06.1964).
Основная форма: белые футболки и гетры, красные трусы.
Стадион: «Вальс Зиценхайм» (вмещает 31 000).
Чемпион Австрии (6): 1994, 1995, 1997, 2007, 2009, 2010.
Обладатель Суперкубка Австрии (3): 1994, 1995, 1997.
Финалист Кубка УЕФА: 1994.
+++
Несчастье «черных звезд»
Виктор Шарафудинов
Спорт-арена (Донецкая область)
10.02.12
Сборная Замбии пробилась в финал Кубка Африки, сенсационно одолев команду Ганы. Во втором полуфинале главный фаворит турнира Кот-д’Ивуар обыграл Мали.
Замбийцы никогда к элите африканского футбола не относились. «Медным пулям» ни разу не удалось пробиться в финальную часть чемпионатов мира, а в финал Кубка Африки они выходили лишь однажды в далеком 1974 году. Не ждали от Замбии подвигов и на турнире в Экваториальной Гвинее и Габоне. Полуфинал считался потолком для подопечных Эрве Ренара, и все прогнозисты единодушно выводили в решающий матч серебряного призера предыдущего розыгрыша команду Ганы.
Начало поединка сложилось идеально для «черных звезд». Уже на 7-й минуте в ворота Замбии был назначен пенальти, после того как Дэвис Нкаусу сбил в своей штрафной Квадво Асамоа. Бить 11-метровый взялся лидер команды Асамоа Гьян. К своей задаче нападающий, допустивший роковой промах с «точки» в конце дополнительного времени четвертьфинала ЧМ-2010 против Уругвая, отнесся крайне легкомысленно. Не скрывая толком своих намерений, Гьян пробил в левый от вратаря угол. Удар получился не только предсказуемым, но и слабым, что позволило голкиперу Кеннеди Мвине стать героем эпизода.
Ганцы, постаравшись поскорей забыть об упущенном шансе, всей своей мощью навалились на оборону соперника. Замбийцы, уступая фавориту в классе, могли противопоставить «черным звездам» только самоотверженность и внимательную игру в обороне. До перерыва команда Ренара предприняла лишь одну серьезную вылазку на чужую половину поля. На
32-й минуте Рейнфорд Калаба, разобравшись с тремя защитниками, вывел Кристофера Катоного один на один с голкипером ганцев Адамом Квараси. Капитан «медных пуль» впопыхах пробил в ближний угол и промахнулся.
В остальном же матч представлял бесконечную серию атак команды Ганы. Казалось, что класс подопечных сербского тренера Горана Стевановича непременно сделает свое дело, но все сложилось иначе.
На 78-й минуте замбийцы впервые за весь второй тайм пошли в атаку и сразу же открыли счет. Айзек Чанса подхватил мяч на чужой половине поля и отпасовал Эммануэлю Майюке. Форвард швейцарского «Янг Бойз» получил пас в окрестностях штрафной, находясь спиной к воротам. За него отвечал центральный защитник Джон Бойе, и если бы он сделал все как надо, то ничего плохого бы для Ганы не случилось. Но Бойе вдруг замер как вкопанный, а Майюка тем временем развернулся и отличным крученым ударом направил мяч в дальний угол.
Тяжелейшую ситуацию усугубил хавбек «Днепра» Дерек Боатенг, оставив команду в меньшинстве пять минут спустя. Он сознательно шел на предупреждение, срывая замбийскую атаку, которая вполне могла бы привести ко второму пропущенному мячу, да только в пассиве Дерека уже была желтая карточка.
Как ни старались ганцы в остававшиеся до конца второго тайма минуты, ничего у них не вышло, поскольку замбийцы безупречно отыграли в обороне.
Во втором полуфинале, который почтили своим присутствием Пеле и Мишель Платини, обошлось без неожиданностей. Сборная Кот-д’Ивуара сразу же взялась доказывать свой фаворитский статус. На 6-й минуте Яя Туре подал штрафной с правого фланга, и Дидье Дрогба в борьбе с малийцами пробил головой. Попади форвард «Челси» куда надо, быть бы голу, поскольку голкипер Сумбейла Диаките сунулся в самую толчею, оставив ворота. Но фортуна уберегла «орлов» − мяч попал в штангу. Спустя две минуты Дрогба пушечным выстрелом со штрафного попытался забить вновь. Диаките был далек от канонов вратарского искусства, но худо-бедно «снаряд» отбил. На 16-й минуте каркас ворот сборной Мали вновь содрогнулся от удара. После паса Саломона Калу с правого фланга Яя Туре мощно пробил правой и, как и Дрогба, попал в штангу.
Несмотря на превосходство над соперником в атаке, когда малийцы получали возможность подержать мяч, то на сердце у ивуарийского тренера Франсуа Зауи становилось тревожно, потому что в обороне его подопечные действовали слишком авантюрно. Впрочем, малийская оборона была еще щедрее, и Дрогба легко разбирался с защитниками, но фортуна до поры до времени берегла команду Алена Жирреса.
Дрогба не везло, а у Жервиньо все сложилось. На последней минуте тайма игрок лондонского «Арсенала» обокрал Берте неподалеку от центральной линии и со всех ног понесся вперед по левой бровке. Так и не встретив сопротивления, Жервиньо оказался в штрафной, где с легкостью разобрался с вратарем.
Хотя после перерыва ивуарийцам никак не удавалось удвоить свой счет, никто из зрителей не сомневался в их праве сыграть в финале, поскольку малийцы не предпринимали почти никаких серьезных попыток отыграться. Их французскому наставнику Алену Жирессу оставалось лишь грустно наблюдать за тем, как приближается финальный свисток.
8 февраля
ЗАМБИЯ − Гана − 1:0
Гол: Майюка, 78.
На 8-й минуте Гьян (Г) не реализовал пенальти (вратарь).
Замбия: Мвине, Нкаусу, Сунзу, Химонде, Мусонда, Касонде (Лунгу, 66), Синкала, Катонго, Чанса, Калаба, Чаманга (Майюка, 46).
Гана: Квараси, Инкум, Бойе, Джон Менса (Ворса, 72), Адди, Д.Боатенг, Аннан, А.Айю (Мунтари, 87), Асамоа, Дж.Айю, Гьян (Таго, 75).
Удаление: Д.Боатенг (Г), 83.
Франсвилль. «Стад де Франсвилль». 8 000.
Мали − КОТ-Д’ИВУАР − 0:1
Гол: Жервиньо, 45.
Мали: Сумайла Диаките, Д.Диаките (О.Кулибали, 46), Берте, Канте, Тамбура, Самба Диаките, Б.Траоре, Ятабаре (Дембеле, 74), Сейду Кейта, Сов (М.Траоре, 84), Диабате.
Кот-д’Ивуар: Барри, Госсо, Коло Туре, Бамба, Тьене, Тиоте, Зокора, Яя Туре (Я Конан, 90), Калу (Кадер Кейта, 79), Дрогба, Жервиньо.
Либревиль. «Стад д’Ангондже». 32 000.
Матч за 3-е место Гана − Мали состоится 11 февраля, а финал Замбия − Кот-д’Ивуар − 12-го.
+++
Механик из Лиссабона
Дмитрий Кушниров
Спорт-арена (Донецкая область)
10.02.12
В июле 2010 года, согласившись возглавить греческую сборную, португальский специалист Фернанду Сантуш принял серьезный вызов. Он стал преемником Отто Рехагеля, под руководством которого эллины добились наибольшего успеха в своей истории, выиграв ЕВРО-2004, а позже еще раз выходили в финальную часть чемпионата Европы и были участниками ЧМ-2010.
Но с другой стороны, когда рисковать, если не в такой ситуации? Фернанду Сантуш с момента первого визита в Грецию в 2001 году успел поработать практически со всеми ведущими клубами этой страны (в его послужном списке значатся АЕК, «Панатинаикос», ПАОК) и хорошо знал возможности всех игроков, которых можно привлечь в национальную сборную. Разумеется, он видел, какие принципы построения игры исповедовал его предшественник, а значит, знал, в каком направлении нужно идти, чтобы вывести команду на ЕВРО-2012.
Фернанду Сантуш родился 10 октября 1954 года в Лиссабоне. Серьезно футболом начал заниматься в школе «Бенфики», но в основном составе команды закрепиться не смог. После этого он попробовал свои силы в «Маритиму» и «Эшториле» и решил завершить карьеру. В то же время Фернанду Сантуш защитил в Лиссабонском университете диплом инженера по телекоммуникациям и электронике, за что получил от своих партнеров прозвище «Механик». После окончания карьеры он некоторое время поработал по специальности в одном из отелей, но потом решил вернуться в футбол.
После окончания тренерских курсов Фернанду Сантуш, как водится, побывал на практике у наставников команд из разных лиг, а в
1987-м стал главным тренером «Эшторила». Через четыре года молодой специалист вывел команду в высший дивизион, где она задержалась на три сезона. В 1994 году столкнувшийся с финансовыми проблемами «Эшторил» понизился в классе, а Фернанду Сантуш принял предложение «Эштрелы» из Амадоры.
После этого его карьера пошла по нарастающей. С 1998-го по 2001 год Фернанду Сантуш тренировал «Порту», выиграв первые трофеи в тренерской карьере − чемпионат, два Кубка и Суперкубка Португалии. После этого он отправился на два года в Грецию, где тренировал АЕК и «Панатинаикос», вернулся домой, приняв предложение «Спортинга». Потом был новый период работы с АЕКом, еще одно возвращение домой (в португальской «коллекции» появилась и «Бенфика») и новая командировка в Элладу.
На этот раз Фернанду Сантуш задержался здесь надолго. Он три года тренировал ПАОК, а потом получил предложение стать главным тренером национальной сборной Греции.
+++
Забыли про несчастные грабли
Сергей Косевик
Спорт-арена (Донецкая область)
10.02.12
После проигранного четвертьфинала чемпионата континента на украинских игроков было больно смотреть. Неудачи в серии пенальти становятся для нашей команды традиционными, и после произошедшего наступило полное опустошение. Мечты о медалях разрушили хорваты.
Конечно, можно долго и пространно говорить о домашнем судействе и о том, что украинская сборная реально сильнее хорватской команды. Вспомнить, где проходит чемпионат, и о количестве враждебно настроенных зрителей на трибунах. Однако этот четвертьфинал мы проиграли сами, когда неуверенно провели первый тайм и не рискнули додавить готового капитулировать соперника при счете 1:1. Пенальти после двух часов напряженной борьбы − действительно лотерея, но свои удары украинцы выполняли абы как.
Соперники относительно недавно конкурировали за право сыграть в плей-офф отборочного турнира чемпионата мира, а потому дуэль на континентальном первенстве начали безо всякой разведки. В дебюте игры украинцы старались каждую атаку завершать ударом, но с точностью были проблемы. Неприятный момент произошел на 2-й минуте, когда Грцич откровенно влепил локтем в лицо Легчанову. Судья стоял в метре, но под свист трибун предложил нашему капитану… покинуть площадку для оказания медицинской помощи. Две минуты спустя Замятин отомстил грубияну, когда принял того на бедро, но тут рефери моментально выписал командный фол. После этих эпизодов стало ясно, что на объективный арбитраж рассчитывать не приходится.
К середине тайма наша команда прочно владела игровой инициативой, а соперник радовался даже мелочам. Выбил мяч в аут − получил порцию аплодисментов. Проблемой в игре украинцев стало то, что активная фаза обороны начиналась только на своей половине. Без желания рисковать и разряженного пространства атаковать остро не получалось. В середине тайма хорватский тренер взял минуту, и после паузы хозяева взорвались. Украинцы стали пятиться назад, в длинных передачах появился брак, и на 18-й минуте привезли себе гол. Маринович бил с проблемного для нашей сборной правого фланга, но мяч оказался в дальнем углу от ноги бежавшего помогать партнерам Овсянникова. Пока гром не грянет, мужик не перекрестится. Наши футболисты прибавили, но и соперник концовку отыграл на эмоциональном подъеме.
Сразу после возобновления игры проигрывающие стали рисковать, Иваняк играл на позиции скорее либеро, а агрессивный прессинг заставлял противника нервничать. Почему наша команда не играла вот так в первом тайме? Все спорные моменты судьи продолжали трактовать в пользу «клетчатых», причем иногда даже меняли уже принятые решения. Например, Сорокин схлопотал «горчичник» после картинного падения соперника, которого даже не касался. Нужно было стиснув зубы бороться против всех, и украинцы продолжали гнуть свою линию.
Первый реальный шанс отыграться был у Замятина на 27-й минуте, но после удара влет мяч прошел мимо незащищенного угла. Хорваты задыхались, были на грани провала, и счет таки стал ничейным. Овсянников адресовал мяч на Павленко, тот жестко поставил ногу и получился пас на Чепорнюка, который классно пробил в дальний угол. Вот тут требовалось сыграть ва-банк, а украинцы перестроились на розыгрыш мяча в позиционных атаках, а затем и вовсе «сели» к своим воротам. Хозяева так и не создали ни одного голевого момента, а вот у гостей был шанс все решить одним ударом. После розыгрыша углового за три минуты до конца Овсянников красиво пробил «ножницами», но Юкич каким-то чудом успел среагировать.
В самом дебюте экстратайма Кондратюк отправил мяч в дальнюю штангу, «желто-синие» выглядели свежее, могли ставить точку со штрафного, но… Сохранять холодную голову в обороне не получалось, а во второй дополнительной пятиминутке наступило истощение организма. Пенальти наши игроки били хуже некуда: Кондратюк прямо в грудь вратарю, Журба даже не разбежался, а Легчанов едва не сделал вратаря евнухом. Иваняк в свою очередь не выручил ни разу.
+++
Дисквалификация за надругательство
Спорт-арена (Донецкая область)
10.02.12
После проигранного четвертьфинального матча главный тренер украинцев Геннадий Лисенчук бросил несколько фраз, которые вызвали бурную реакцию со стороны хорватов.
«Этого соперника мы переиграли тактически, но не сумели реализовать созданные моменты. Я поздравляю Хорватию с величайшим достижением, но хочу обратить ваше внимание на некоторые моменты, которые не имеют никакого отношения к спортивной борьбе. Например, перед матчем хорваты демонстративно отказались пожать соперникам руки. Затем судья позволял бить локтями нашего капитана, и травма Легчанова дорого нам обошлась. Хорватию нужно дисквалифицировать, потому что болельщик выбросил флаг Украины в мусорное ведро. Это надругательство над государственным символом и не соответствует принципам «честной игры», − сказал в сердцах украинский специалист, который входит в профильный комитет УЕФА.
«Украинцы придумали историю с выброшенным в мусор флагом и просто решили поднять шум, поэтому их заявление не стоит рассматривать. Это просто фабрикация», − парировал главный тренер сборной Хорватии Мато Станкович сутки спустя.
+++
Хорошо, что остались живы
Спорт-арена (Донецкая область)
10.02.12
Национальная сборная Украины попала в серьезную железнодорожную аварию в Хорватии. Поезд, на котором наша делегация добиралась из Сплита в Загреб, во вторник сошел с рельсов и остановился в десяти метрах от крутого обрыва.
«Рельсы были засыпаны снегом, и на повороте поезд занесло. Метров сорок поезд прошел по щебенке, еще бы чуть-чуть и упал в обрыв. Слава богу, обошлось − махина остановилась в десяти метрах от крутого обрыва. Мы ехали в первом вагоне, сразу за кабиной машиниста. Все произошло очень быстро, вагон прилично потрясло, но, к счастью, он не перевернулся. Обошлось без травм», − рассказал об инциденте Геннадий Лисенчук.
+++
В год Дракона родились все «самые-самые» футболисты планеты
Анатолий Косый
Днепр вечерний (Днепропетровская область)
10.02.12
Этих Драконов знает весь мир: Пеле, Диди, Роналдо, Д.Лоу, (забытый сегодня шотландец, между прочим, обладатель «Золотого мяча» лучшего футболиста Европы 1964 г.), Хеннес, Клинсманн, Ван Бастен, Андрей Шевченко, Ван Нистелрой, Тотти Неста, Лаудруи.
А еще из наших − Йожеф Сабо, Павел Яковенко. Не хватает в таком списке лишь Марадоны, Платини и Зидана...
В год Дракона − 1964-й − родился и еще один из самых харизматичных игроков игры в ножной мяч − наш земляк Олег Протасов. 4 февраля нынешнему главному тренеру главного по амбициям казахского клуба «Астана» исполнилось 46 лет. Напомним, что до этого Олег Валерьевич успел поработать главным тренером греческого «Олимпиакоса», румынской «Стяуа», нашего «Днепра», российских «Кубани» и «Ростова».
Самым успешным получилось начало тренерской карьеры нашего земляка. Когда с должности скаута «Олимпиакоса» в результате форс-мажора пришлось в середине сезона стать его рулевым и неожиданно для всех привести команду к золотым медалям чемпионата Греции!
Тут следует понять, что такое возможно, пожалуй, только в Греции − когда тренерам двух главных фаворитов чемпионата − «Олимпиакоса» и «Панатинаикоса» после поражения в личной встрече этих команд грозит немедленное увольнение. Даже без формального объяснения причин, «по умолчанию».
Протасов принял клуб, которому до этого отдал три года как игрок и, не проиграв ни одной встречи, привел его к чемпионству.
Кстати, уволили его в следующем (2004 г.) сезоне точно таким же образом − после поражения от «Пао»...
Затем была «Стяуа», где звезда нового главного за полгода взошла так высоко, что клуб стал реальным претендентом на звание чемпиона Румынии.
Очень надеялся Олег Валерьевич и на дальнейший подъем в своей новой карьере уже в «Днепре». Согласитесь, от предложения возглавить команду родного города, где добился наивысших успехов, отказаться было невозможно.
К сожалению, больших успехов в «Днепре» добиться ему не удалось по многим причинам. В т.ч. и тем, о которых по старой дружбе автор этих строк предупреждал нового главного при первой же встрече − сразу после помпезного представления Протасова в одном из шикарных отелей Днепропетровска. Став «зимним чемпионом» (выиграв первый круг сезона), «Днепр» уже в стартовом весеннем матче неожиданно терпит жестокое поражение от киевского «Динамо» (0:4) и почти сразу же откатывается в середину турнирной таблицы. О провале в Кубке Европы в двух встречах с заштатной «Беллинцоной» из не очень футбольной Швейцарии и говорить не хочется...
Зато игровая карьера Олега Протасова − большой и яркий путь к многим футбольным вершинам. Одна из которых − «Серебряная бутса» европейских чемпионатов за забитые 35 мячей − единственное достижение за всю историю советского футбола. Даже «золотых мячей» было четыре (Яшин, Блохин, Беланов, Шевченко), а тут − один Протасов...
Думаю, и сам Олег Валерьевич сегодня не может подсчитать количество всех своих призов.
Есть в коллекции Протасова и приз «Днепра вечернего». В «звездные» 1983-1989 г.г. читатели нашей газеты путем голосования (открытками) определили лучших игроков «Днепра». И, знаете, получить этот приз было ничуть не легче, чем стать лучшим в СССР. Уникальный случай: сразу три воспитанника футбольной школы «Днепр-75» − Анатолий Демьяненко, Олег Протасов и Геннадий Литовченко в те годы становились лучшими футболистами Советского Союза.
И другой случай. Не менее удивительный: три известнейших игрока родились практически на одной улице имени Янгеля в Днепропетровске − те же Демьяненко с Протасовым и Александр Рыкун!
Одним словом, об Олеге Протасове, которому покровительствует сам Дракон, можно писать много и интересно (в т.ч. в книге автора “Днепр” − чемпион!”, которую можно приобрести в редакции “Вечерки”. Телефон 374-34-20).
Сегодня Олег Валерьевич начал писать новую строку в своей биографии: с 11 ноября 2011 г. он работает в казахском футболе − возглавляет столичный клуб «Астана», который находится в сфере внимания семьи президента Назарбаева. Клуб молодой, но выигравший уже и кубок Казахстана, и серебряные медали национального чемпионата. На кону теперь − звание чемпиона!
Сможет ли Протасов выполнить такую задачу?
Хочется верить, что сможет. По крайней мере, мы ему искренне этого желаем.
И пусть помогает ему Дракон!
+++
ЕВРО-2012
Визу в Польшу оформят в Донецке
Ирина Клементьева
Вечерний Донецк (Донецкая область)
10.02.12
Уважаемые дончане, желающие побывать в Республике Польша, особенно в дни проведения чемпионата по футболу «Евро-2012», запишите вот этот адрес: Донецк, улица Артема, 51-а, БЦ «Green Plaza», 7 этаж, офис 707.
Именно здесь 10 февраля начал работу ПУНКТ ПРИЕМА ВИЗОВЫХ ДОКУМЕНТОВ, открытый в нашем городе «Генеральным Консульством Республики Польша в Харькове».
По этому значимому случаю 9 февраля в «Shakhtar Plaza» Генеральный консул Ян Гранат, заместители глав Донецкой ОГА и областного совета Александр Фоменко и Александр Кравцов, городской голова Александр Лукьянченко в торжественной обстановке презентовали открытие пункта приема визовых документов и перерезали красную ленту, «открыв дорогу» такому важному нововведению.
Генеральный консул сердечно поблагодарил за приглашение в Донецк и возможность рассказать о нововведении, тем более в канун чемпионата по футболу «Евро-2012». Открытый в Донецке пункт − пятый пункт приема визовых документов в Украине.
− Многие болельщики футбола приедут в Польшу во время чемпионата, как и наши − в ваш город, чтобы увидеть, как нам с вами удалось подготовиться к такому незабываемому событию и поболеть за своих, − сказал господин Гранат. − Это все будет способствовать дальнейшему развитию наших контактов.
Александр Фоменко и Александр Кравцов отметил важность этого события, сказав, что наши связи все более укрепляются и расширяются, что развитию экономических и духовных контактов способствует подписанный в прошлом году договор о сотрудничестве между ассоциациями местного самоуправления Донецкой области и союзом воеводств Республики Польша. Каждое доброе дело служит укреплению дружбы и сотрудничества между нашими народами.
Александр Лукьянченко поблагодарил от имени городского совета и его исполкома компанию «Green Plaza» и господина пана Яна Граната за инициативу открыть в нашем городе пункт приема визовых документов, что поможет быстро решать все проблемы с их оформлением.
Отвечая на вопросы журналистов, консул по визам господин Селерский сказал:
− С 1 марта в пункте начнется прием и затем выдача документов тем, кто поедет на «Евро-2012» в Польшу. Для этого необходимо представить билет на матч. Один билет − на один раз. Если виза уже открыта, здесь будет размещена информация, что эта поездка − на матч. Желающие ехать на чемпионат и расположиться в фан-зоне, могут подавать пакет документов на получение юридической визы на общих основаниях. Эти документы будут рассматриваться в ускоренном режиме, чтобы человек мог успеть на чемпионат.