Авангардний колізей

Інфраструктура футбольного господарства на Рівненщині нa сьогоднішній день − тема доволі складна і неоднозначна. Поряд з кількома красенями-стадіонами регіону змагання обласного рівня проходять також на футбольних аренах, котрі потребують капітальної реконструкції. Як не прикро це визнавати, серед проблемних спортивних споруд області − і головна спортивна арена Рівненщини, стадіон «Авангард».

Арена на Замковій

Перший стадіон з футбольним полем у Рівному з’явився в 20-х роках ХХ століття. Відомо, що у 30-х рівненський стадіон, що знаходиться по вул. Замковій (приблизно на тому ж самому місці, що й «Авангард»), вміщував приблизно чотири тисячі глядачів. На центральній міській арені відбувалися поєдинки чемпіонату Волинського Окружного Союзу Футболу, а після 1939 року − матчі міських та обласних змагань. Тут же у червні 1941 році було зіграно історичний поєдинок між місцевим  «Спартаком» і київським «Динамо».

Команді майстрів − 25-тисячник

У другій половині 1940-х стадіон зазнав реконструкції, його місткість зросла до п’яти тисяч − у післявоєнний період цього для 150-тисячного міста було загалом достатньо. А вже у 60-х роках, коли місцевий «Колгоспник» почав представляти Рівне в змаганнях серед команд майстрів у Групі Б, стадіон знову було закрито на капітальну реконструкцію, після якої він став вміщувати 25 тисяч глядачів. У цей період головна команда області приймала суперників на неподалік тимчасово збудованому компактному стадіоні, який у народі назвали «верхнім полем».

Регулярні аншлаги

Нова арена відкрила свої ворота для вболівальників у 1970 році. І з того часу вона є головною спортивною спорудою Рівненської області.  Коли рівненський «Авангард» виступав у першості другої ліги СРСР, на домашніх матчах за його участю аншлаг не був рідкісним явищем. Цікаво, що у 1980-х роках футбольне поле в Рівному вважалося одним з найкращих в Україні. Тож недарма тут кілька років поспіль київські динамівці проводили пізньої осені товариські поєдинки з рівненцями.

Плани Короткова

У часи розквіту місцевого «Вересу» стадіон у Рівному продовжував збирати по 15-20 тисяч вболівальників практично на кожній зустрічі команди в чемпіонаті та кубку. А коли тут гостювали «Волинь» (матчі проти сусідів були одними з найбільш принципових) і провідні клуби вітчизняного футболу, на трибунах «Авангарду» яблуку ніде було впасти. Тодішній президент «Вересу» Валерій Коротков мав на меті взяти стадіон у довгострокову оренду та зробити його більш європейським − у планах було встановлення підігріву газону і сучасного освітлення, проведення «євроремонту» численних підтрибунних приміщень. Проте місцева влада не пішла назустріч амбітному бізнесмену і відмовила йому у можливості орендувати стадіон.

Сором перед гостями

Прикро констатувати − нині «Авангард» більше нагадує руїни Колізею, аніж сучасний стадіон. У зв’язку з цим багатьом рівненцям, котрі причетні до спорту взагалі і футболу зокрема, неодноразово доводилося червоніти перед гостями з інших регіонів України. Попри все, тут ще досі проводяться фінали обласних змагань з різних видів спорту, а після зникнення «Вересу» з футбольної мапи України на центральному стадіоні приймають суперників по ДЮФЛУ однойменна назві зниклого клубу ДЮСШ, а також учасники чемпіонату та першості області − команди «Славія» та «Авангард-2010».

Закулісні ігри

У 2010-му міські ЗМІ поширили сенсаційну новину: найбільше у регіоні підприємство − ВАТ «Азот» − виділяє 12,5 мільйонів гривень на реконструкцію «Авангарду» і забирає під своє крило головну футбольну команду області. Проте на заваді здійсненню мрії тисяч місцевих вболівальників вкотре стали різноманітні закулісні ігри. Так і стоїть місцевий «колізей» посеред Рівного, контрастно виділяючись на фоні затишної місцевості поблизу міського гідропарку. Стоїть живим «пам’ятником» місцевій владі…

Красені-стадіони

Якщо вести мову стосовно футбольних стадіонів у райцентрах області, то тут є кілька цікавих споруд, на які слід звернути увагу. Наприклад, поле у Гощі побудоване на місці колишнього «польського» іподрому (воно і досі завдяки майстерним інженерам перших десятиліть ХХ століття має чудову дренажну систему), а стадіон «Локомотив» у Здолбунові розташований у самому центрі міста і збудований у так званому «британському стилі», що надає перегляданню матчів на цій арені особливого колориту. Варто виокремити також добротні арени в Кузнецовську («Ізотоп-РАЕС»  обладнаний до того ж штучним  освітленням), Березному і Сарнах (всі вони можуть вміщувати до п’яти тисяч вболівальників). Є також непоганий стадіон у Млинові, на якому проходили матчі під егідою ПФЛ, коли в сезоні 2002/2003 місцева «Іква» виступала у другій лізі. Затишна споруда у Рокитному − вона обладнана, як і названі вище, пластиковими сидіннями, однак окрім цього має оригінальний навіс над трибунами. Одне з найкращих футбольних полів на Рівненщині − на стадіоні «ОДЕК-Україна» в смт Оржів, де приймає суперників по обласному і всеукраїнському аматорському чемпіонату одна з найкращих області команд.

Підписатися на новини