Вони змусили плакати всю Бразилію...

Притиснутий до атлантичного узбережжя Бразилією та Аргентиною, з якими до того ж складалися непрості історичні відносини, Уругвай довгий час давав фору своїм великим сусідам на футбольних полях...

Пропонуємо вашій увазі продовження екскурсу в історію уругвайського футболу. Збірна Уругваю − суперник команди України в товариському матчі, що пройде на харківському ОСК «Металіст» 2 вересня.

 • День 16 липня 1950 року, коли уругвайці вдруге стали чемпіонами світу, вважається найчорнішим днем в історії бразильського футболу. У заключному поєдинку домашнього турніру чаклунів м’яча влаштовувала навіть нічия, але, повівши в рахунку, вони примудрилися пропустити двічі й у підсумку програли − 1:2. Уругвайці таким чином піднесли своїм співвітчизникам подарунок до Дня Конституції, що його країна відзначає 18 липня. До речі, День Незалежності Уругваю − 25 серпня, одразу за подібним українським святом.

 • Кістяк золотої команди 1950 року, котрою керував тренер Хуан Лопес, складали воротарі Роке Масполі й Анібал Пас, оборонці Матіас Гонсалес і Еусебіу Тейшейра, хавбеки Обдуліо Варела, Віктор Андраде, Шуберт Гамбетта й Хуан Гонсалес, форварди Хуан Ск’яффіно, Алсід Чиггіа, Ернесто Відал, Омар Мігес, Хуліо Перес і Рубен Моран.

 • Першість планети 1954 р. була останньою, на якій Уругвай вважався одним із фаворитів. Тоді команда здобула четверте місце, згодом іще двічі повторивши це досягнення. Аргентинці встигли наздогнати перших чемпіонів за кількістю світових титулів, бразильці − взагалі відірвалися від усіх. А ось на «внутрішній арені» − в турнірах для збірних Південної Америки − уругвайцям і досі немає рівних. Нещодавня перемога на Копа Америка стала для Уругваю рекордною 15-ю. В аргентинців − 14 титулів, бразильці ж ставали чемпіонами свого континенту всього вісім разів.

 • Національна першість Уругваю ось уже понад століття є непримиренною битвою двох грандів − «Пеньяроля» та «Насьоналя». В активі першого − 48 чемпіонських титулів, у другого − 43. Відколи з 1932 року турнір проводять професійні клуби, двоє лідерів дозволили здійнятися на чемпіонську вершину комусь третьому лише 10 разів.

 • По чотири титули мають «Дефенсор», «Уондерерс» і «Рівер Плейт», три − «Данубіо». Всі представляють Монтевідео − одне з найфутбольніших міст планети. Із 16 учасників чемпіонату країни-2011/12 лише один клуб базується поза межами столиці − «Серро Ларго» з Мело.

 • «Пеньяроль» посів перше місце в рейтингу найкращих клубів Південної Америки ХХ століття. Жовто-чорні п’ять разів здобували Кубок Лібертадорес − трофей південноамериканських чемпіонів, а також тричі виграли Міжконтинентальний кубок, формально стаючи найліпшим колективом світу. В «Насьоналя» − по три перемоги в кожному з цих двох змагань. 

 • Коли заходить мова про найкращого уругвайського футболіста всіх часів, пропонуються кандидатури кількох зірок. Дехто називає Ектора Скароне − винахідника блискавичної комбінації «стіночка», котрий завершив активні виступи у 55 років і досі ділить із Дієго Форланом першість в історичному списку бомбардирів збірної (по 31 м’ячу). Хтось віддає пальму першості Хуану Ск’яффіно, автору одного з голів у вікопомному матчі з Бразилією в 1950-му, котрий згодом виступав за «Мілан» і провів чотири поєдинки за збірну Італії. Багато фахівців вважають, що немає рівних Енцо Франческолі, дворазовому володарю титулу гравця року в Латинській Америці.

 • Атакуючий хавбек Франческолі визнавався номером першим на континенті в 1984 і 1995 роках, встановивши рекордний проміжок між тріумфами. Принц, як охрестили його за витончену техніку та неабияку результативність, пограв за аргентинський «Рівер Плейт», французькі «Расінг» і «Марсель», італійські «Кальярі» та «Торіно». На честь свого улюбленого гравця Зінедін Зідан назвав свого сина Енцо. Звання найкращого гравця КОНМЕБОЛ здобували також іще двоє уругвайців − Антоніо Альсаменді у 1986-му та Рубен Пас у 1988-му.

 • Згаданий вище Скароне − не єдиний довгожитель уругвайського футболу. Воротар чемпіонської збірної 1950 року Роке Масполі, котрий після завершення кар’єри став тренером, очолював національну команду у віці 79 років!
Уругвай − один із претендентів на право прийняти чемпіонат світу 2030 року. В країні сподіваються, що ФІФА вдруге віддасть їй мундіаль, котрий можна буде присвятити 200-річчю незалежності держави та віковому ювілею проведення першого форуму найкращих збірних планети.

Пряма трансляція матчу Україна − Уругвай розпочнеться на телеканалі «Інтер» 2 вересня о 21.00.

 

На фото: збірна Уругваю − чемпіон Південної Америки 2011 року

Підписатися на новини