М’яч під трьома коронами

Перемога на Олімпіаді, «срібло» та дві «бронзи» світових першостей − це далеко не всі здобутки на міжнародному рівні шведської збірної, чергового суперника українських футболістів. Ось кілька штрихів до колективного портрету «Тре Крунур».
• Розповсюджуючи футбол по світу, британці, звичайно ж, не могли оминути Скандинавію, до якої їм Північним морем − майже рукою подати. Матчі моряків-посланців Туманного Альбіону зі своїми співвітчизниками, що працювали у Швеції, привертали увагу місцевого населення ще майже півтора століття тому. Перша згадка про такий футбольний матч датується 1870 роком.
• В особі Шведського футбольного союзу, утвореного 1904 року, країна стала однією із засновників ФІФА. Національна асоціація від самого початку свого існування впроваджувала принцип − «команда в кожному поселенні», активісти спорту на місцях масово організовували футбольні клуби. Наразі дев’ятимільйонна Швеція має понад 3 300 команд, тут організовано займаються футболом кожен другий хлопчик і кожна п’ята дівчинка у віці від семи до 14 років.
• У 1908 році дебютувала на міжнародній арені збірна «Тре Крунур» (три корони з малого герба Швеції стали символом і всіх національних команд). У прем’єрному матчі вона в Гетеборзі розгромила норвежців − 11:3. Втім, опуститися з неба на землю довелося вже на першому офіційному турнірі − змаганнях IV Олімпіади в Лондоні, де шведи зазнали найболючішої поразки в своїй історії − 1:12 від збірної Великобританії, а потім програли голландцям у поєдинку за третє місце.
• Саме олімпійська бронза стала першим досягненням жовто-синіх на футбольній ниві. Здобувши її в 1924 році в Парижі, шведи пішли ще далі. На перших повоєнних Іграх − у 1948-му, знову в Лондоні, − вони здійнялися на верхній щабель п’єдесталу. На полі стадіону «Уемблі» вони у присутності майже 40 тисяч глядачів обіграли збірну Югославії − 3:1. Два голи провів Гуннар Грен, один − Гуннар Нордаль, найкращий снайпер того турніру.
• Рекордна аудиторія на матчі за участю шведської національної команди зібралася 9 липня 1950 року, коли у фінальному турнірі світової першості «Тре Крунур» на очах 138 тисяч глядачів протистояли господарям-бразильцям. Поїхавши за океан без гравців-професіоналів, шведи, однак, виступили напрочуд вдало, посівши підсумкове третє місце. Перевершити той успіх удалося тільки раз − на домашньому світовому чемпіонаті-1958. У протистоянні за золоту статуетку богині Ніки шведи з рахунком 2:5 поступилися неперевершеним бразильцям, у складі яких виблискував юний Пеле. Після завершення матчу новоспечені чемпіони на знак вдячності місцевим уболівальникам зробили коло пошани з великим шведським прапором.
• Домашні стіни допомогли сьогоднішнім суперникам українців і в 1992-му, під час дебютного для шведів виступу у вирішальному раунді чемпіонату Європи, де господарі дісталися півфіналу. Невипадковість того досягнення підтвердив рік 1994-й. Завершивши американський мундіаль третьою, збірна Швеції в листопадовому рейтингу ФІФА здійнялася на другу сходинку. Попереду, звісно ж, були лише бразильці, котрі й обіграли скандинавів у півфіналі першості планети (1:0). До символічної збірної світу був обраний шведський форвард Томас Бролін.
• Рекорд Томаса Равеллі − 143 матчі у складі збірної Швеції − дозволяє голкіперу входити до кола 15 «гвардійців» світового футболу. Очолює цей реєстр колега Равеллі з Саудівської Аравії Мохамед Аль-Деайя, в чиєму активі − 178 міжнародних зустрічей. До десятки шведських «гвардійців» також входять Роланд Нільссон (116 матчів), Бйорн Нордквіст (115), Ніклас Александерссон (109), Хенрік Ларссон (106), Андерс Свенссон (102), Улоф Мелльберг (98), Патрік Андерссон (96), Орвар Бергмарк (94) та Тедді Лучич (86).
• Першим чемпіоном Швеції стала у 1896 році команда «Ергрюте», яка виграла чотири турніри поспіль, а загалом назбирала 12 золотих титулів. У списку мульти-переможців цей клуб ділить третє-четверте місця з «Норчепінгом», поступаючись лише землякам із «Гетеборга» (18) і чинному чемпіону «Мальме» (16). Останній також є найбільш титулованим учасником кубкових розіграшів − 14 перемог. Вісім здобував АІК, шість − «Норчепінг».
• «Мальме» − єдиний шведський клуб, що дійшов до фіналу Кубку європейських чемпіонів. У турнірі-1978/79 небесно-блакитні поступилися англійському «Ноттінгем Форест» (0:1). «Гетеборг» двічі, у 1982 і 1987 роках, вигравав Кубок УЄФА, обігравши відповідно німецький «Гамбург» (1:0 удома і 3:0 на виїзді) та шотландський «Данді Юнайтед» (1:0 і 1:1).
• Шведські футболісти залишили помітний слід у біографії багатьох європейських клубів-грандів. Так, Хенрік Ларссон є третім бомбардиром в історії шотландського «Селтика», Курт Хамрін − найрезультативнішим в італійській «Фіорентині». У «Мілані» свого часу наводило жах на суперників тріо Гре-Но-Лі − Грен, Нордаль і Лідхольм. Гуннар Нордаль в історичному списку снайперів «россо-нері» посідає перший рядок, випереджаючи українця Андрія Шевченка, а в реєстрі найвлучніших у Серії А поступається тільки італійцю Сільвіо Піолі. А ось найкращий снайпер збірної Швеції Свен Рюделль, що забив 49 м’ячів у 43 матчах, усю кар’єру − з 1920 по 1934 рік − провів на батьківщині.
• Окрім Рюделля, десятку найвправніших «стрільців» шведської збірної складають Гуннар Нордаль (43 голи), Хенрік Ларссон (37), Гуннар Грен (32), Кеннет Андерссон (31), Маркус Алльбак (30), Мартін Далін (29), Златан Ібрагимович (28), Агне Сімонссон (27) і Томас Бролін (26).
• У Швеції дуже популярний жіночий футбол. Збірна країни стала першим чемпіоном Європи, обігравши у фіналі дебютного турніру-1984 англійок у серії пенальті. Згодом іще тричі шведки виступали у вирішальних матчах Євро. Вихід у фінал також є найвищим їхнім досягненням на чемпіонатах світу: на мундіалі-2003 скандинавки поступилися німкеням.
• Із Швецією пов’язана яскрава сторінка в історії УЄФА. Нинішній почесний президент Європейського футбольного союзу Леннарт Йоханссон головував у ньому з 1990 по 2007-й рік. Він очолив УЄФА у непростий період, проте під керівництвом шведа найпопулярніша гра у Старому Світі вийшла на новий якісний рівень. Ключовим досягненням цієї доби стала організація Ліги чемпіонів.
Трансляція матчу збірних України та Швеції відбудеться на телеканалі «Інтер» (початок − о 21.00).