ФФУ захистила права клубів

У п’ятницю в Будинку футболу відбулося засідання Виконкому ФФУ, не завершене 4 липня. На брифінгу для журналістів президент національної асоціації Григорій Суркіс повідомив про чергові рішення вищого органу оперативного управління ФФУ.
Каменем спотикання, через який понеділкове засідання не принесло результатів, стали телевізійні, комерційні та маркетингові права учасників чемпіонату України. Організатор змагань − національна Прем’єр-ліга − вимагала від ФФУ передати ці права саме їй. За словами Григорія Суркіса, такий ультиматум ішов у розріз із діючими законами країни, суперечив Статуту ФФУ і практиці УЄФА.
Аби досягти консенсусу, на другу частину засідання Виконкому, що відбулося сьогодні, були запрошені президенти або повноважні представники клубів вітчизняної еліти − з 16 їх з’явилося 14. У результаті демократичного обговорення питання, за одноголосним погодженням із клубами, зі схвалення Виконкому (27 із 28 голосів − «за»), клуби Прем’єр-ліги протягом найближчих восьми сезонів самі розпоряджатимуться медіа-правами.
«Якщо власників наших команд зацікавлять пропозиції Прем’єр-ліги щодо співпраці в площині телевізійних, комерційних і маркетингових прав, − вони вправі підписувати угоду з нею, − зазначив пан Суркіс. − Якщо ні − кожен клуб може домовлятися з телекомпаніями сам, на умовах, які б його влаштували». Президент ФФУ підкреслив, що наразі вистачає телеканалів, які готові не тільки забезпечувати трансляції матчів національної першості, а й виробляти власний футбольний продукт.
Чільник ФФУ навів приклад УЄФА, котрий після досить-таки тривалих перемовин із 53-ма національними асоціаціями зумів переконати кожну з них і лише тоді накреслив шляхи централізованого «розкручування» на телевізійному ринку матчів європейських збірних. «Повірте мені, залежність суб’єктів УЄФА від керівної організації не йде в жодне порівняння із відносинами наших клубів із ФФУ та Прем’єр-лігою, − сказав член Виконкому УЄФА. − Та в Європейському футбольному союзі навіть і не думали про якийсь адміністративний тиск, мовою ультиматумів там не спілкуються, вирішуючи все цивілізовано і толерантно».
На жаль, адміністрація української ПЛ принципи ефективної роботи та цивілізованого діалогу опановує дуже й дуже повільно. Це стосується не тільки питань єдиного телевізійного пулу, а й інших − навіть протокольних − аспектів. Деякі з них, зокрема, план-календар сезону-2011/12, на засіданні Виконкому були розв’язані протягом 15 хвилин, після оперативних консультацій прямо в залі засідань. «У майбутньому, якщо треба буде, ми знову запрошуватимемо на Виконком представників клубів, аби нагальні справи розглядалися невідкладно й вирішувалися з максимальною користю для нашого футболу», − наголосив Григорій Суркіс.
На засіданні також було ухвалено, що в нинішньому сезоні, який стартував матчем за Суперкубок, клуби Прем’єр-ліги перераховуватимуть внески за участь у змаганнях безпосередньо на спеціальний рахунок ФФУ, звідки здійснюватимуться необхідні виплати арбітрам та інспекторам. Наразі заборгованість ПЛ перед служителями Феміди досі становить 1,2 мільйона гривень. У той же час деякі клуби відкрито заявили, що відмовляються мати справу з адміністрацією Прем’єр-ліги, бо не довіряють їй і вважають її політику, зокрема, фінансову, непрозорою.
З інших питань, що обговорювалися на Виконкомі, варто виокремити звіт наставника молодіжної збірної України Павла Яковенка та цьогорічний Меморіал Валерія Лобановського. Наставник команди 21-річних, яка невдало виступила на фінальному турнірі Євро-2011, готовий детально проаналізувати результати гри своїх підопічних спільно з представниками ЗМІ у форматі «Футбольного прес-клубу», який орієнтовно відбудеться 18 липня. Традиційний турнір пам’яті видатного українського тренера планується на 8-11 серпня в Києві за участі молодіжних збірних України, Сербії, Ізраїлю та Узбекистану.