Зупинка за крок від еліти

У рамках загальнонаціонального проекту «Футбольна країна», в циклі «Від Сяну − до Дону», продовжуємо презентувати Черкаську область.
У історії черкаських команд не так багато гучних перемог, однак кожна з них навіки закарбувалася в пам'ять місцевих любителів футболу. Та як не парадоксально, ще більше черкасці пам’ятають про дві дуже болючі поразки своїх улюбленців…
Успіхи, перемоги та ажіотаж
Тріумф «Колгоспника» в IV Міжнародних іграх сільських команд соціалістичних країн у Болгарії в 1959 році, поєдинки «Дніпра» в фінальній пульці класу «Б» першості СРСР сезону-1967, розгром львівського СКА (5:0) у 1981 році та перемога ФК «Черкаси» над вищоліговим «Чорноморцем» (3:2) у 1/16 фіналу Кубку України-2004/05 − про ці успіхи, напевно, знають усі палкі шанувальники черкаської команди майстрів. Проте, найбільший ажіотаж в місті у свій час викликали матчі, що завершились поразками місцевих улюбленців.
Кубкова вершина
Сезон-1961 року для «Колгоспника» був уже четвертим у статусі команди майстрів, і набутий досвід черкаський колектив зумів реалізувати у розіграші Кубку Радянського Союзу. В 1/128 фіналу підопічні Миколи Заворотного здолали миколаївський «Суднобудівник» (3:2), у наступному етапі − ужгородську «Верховину» (1:0). У 1/32 фіналу черкасці на виїзді перемогли кутаїське «Торпедо» (1:0) й вийшли на дуже грізний у той час ленінградський «Зеніт».
Візит переможців збірної
Матч проти ленінградців мав величезний резонанс: усі квитки були розкуплені за лічені дні, а в місті тільки й мови було про гостей, семеро з котрих напередодні у складі збірної Ленінграда перемогли національну команду Союзу − 3:1. За свідченням газети «Молодь Черкащини», місцеві майстри майже ні в чому не поступались іменитим візитерам, хоча й пропустили дуже швидко − на 18-й хвилині відзначився В’ячеслав Кротков. Ба більше, господарі навіть володіли ініціативою та створили кілька дуже гострих моментів.
Втрачені нагоди Прищепова
«На 19-й хвилині гри Вольфович опинився віч-на-віч із воротарем ленінградців Лазуновим. Удар! І м’яч летить далеко вбік від воріт. Неодноразово Городецький, Давидян та в першому таймі Нігреєв виводили на завершальний удар центрального нападника Прищепова, однак він замість звичайного удару по воротах наполегливо та безрезультатно намагався забити гол складним технічним прийомом у падінні через себе», − розповідає видання, констатуючи, що підсумковий рахунок (0:1) «не відповідав справжньому співвідношенню сил».
Перехідний матч
Наступного матчу, котрий змусив область забути про все інше крім футболу, довелось чекати майже сорок років. Старожили стверджують, що такого шаленого ажіотажу, як перед поєдинком за путівку до вищої ліги чемпіонату України-1999/2000 за участю ФК «Черкаси», у їхньому місті ніколи не було. За підсумками сезону-1998/99 черкасці посіли в першій лізі четверту сходинку, а вище розташувались «Динамо-2», «Чорноморець» та запорізьке «Торпедо», котре невдовзі визнали банкрутом. У зв’язку з тим, що динамівський дубль та запоріжці не могли претендувати на підвищення в класі, було прийняте рішення провести перехідну зустріч між «Черкасами» та івано-франківським «Прикарпаттям», що фінішувало в елітному дивізіоні на 15-й позиції.
Переможені фаворити
На гру, котру приймав київський стадіон «Динамо», відправилось кілька тисяч уболівальників із Черкас. А команда − очолювана Володимиром Мунтяном та з Олександром Косиріним, Олександром Гуменюком, братами Олегом та Олександром Грицаями, Сергієм Білозором у складі − багатьма експертами вважалась фаворитом. Утім, більш досвідчені івано-франківці на чолі з молодим наставником Ігорем Яворським зовні достатньо переконливо здолали суперників − 3:1, причому гол престижу Віктор Хурса забив лише на останній хвилині.
Нестримний Ларін
Щоправда, знову можна говорити, що підсумковий рахунок матчу не відповідав його змісту. Принаймні, у першому таймі підопічні Мунтяна мали значну перевагу, створили кілька дуже гострих моментів: приміром, на 33-й хвилині м’яч після пострілу Олексія Назімова влучив у перекладину. Утім, наприкінці першого тайму Володимир Ларін поцілив у кут з лінії карного майданчика − 0:1. Після перерви він же скористався помилкою Білозора й подвоїв перевагу «Прикарпаття», а потім ще й заробив пенальті, котрий реалізував Геннадій Скидан.
«Черкаси» − «Прикарпаття» (Івано-Франківськ) − 1:3
Голи: 0:1 Ларін (43), 0:2 Ларін (46), 0:3 Скидан (70, з пен.), 1:3 Хурса (90).
«Черкаси»: Гуменюк, Білозор, Шубін, Чіпа, Олекс. Грицай, Остроушко, Олекс. Венглинський (Агарін, 58), Столовицький (Хурса, 66), Назімов (Панченко, 58), Косирін, Олег Грицай.
«Прикарпаття»: Поліщук, Зуєнко, Якушев, Редушко, Кріль, Ковальчук, Скидан, Ковалюк, Ларін (Ібрагімов, 81), Мартинов (Будник, 86), Русак.