Футбольні окраси гордих Черкас

У рамках загальнонаціонального проекту «Футбольна країна», в циклі «Від Сяну − до Дону», починаємо презентувати Черкаську область.

Наймолодша область України певний час не була представлена на мапі професіонального футболу. Та попри це футбольній Черкащині вистачає приводів для гордості та надій.

«Дикі» витоки футболу

Столітній ювілей місцевого футболу Черкаська область відсвяткувала у 2005 році. Спортивну забаву, котру вже й у ті часи можна було назвати «грою мільйонів», до Черкас, Умані та інших міст і містечок сучасної області привезли сини заможних городян. Навчаючись у Києві, Харкові, Москві, Санкт-Петербурзі та інших великих містах Російської імперії, вони швидко захопилися цим видом спорту. За твердженням літописця черкаського футболу Василя Страшевича, спочатку завзяті молодики гуртувалися у «дикі» команди, ганяючи м’яча на вигонах та пустищах.

Піонери із Сміли

Згодом почали виникати футбольні колективи при спортивних гуртках, а першою «дорослою» командою обзавелася Сміла в 1908 році. Створили її за ініціативи видатного спортивного діяча Тимофія Медведєва. Відомий, перш за все, як борець (один із перших своїх поєдинків − проти самого Івана Піддубного − звів до нічиєї, а згодом став одним із найкращих атлетів у всій імперії), він зібрав найталановитіших учнів перших технічних класів, що були відкриті ще в 1884-му за сприяння Київського відділення Російського технічного товариства. На майдані перед костьолом або на полі за залізничним депо команда Медведєва проводила свої матчі − у тому числі проти іноземних працівників з підприємств графів Бобринських.

Початок організованого футболу

Згодом для смілянців почалися виїзди до Єлисаветграда (нині − Кіровоград), Черкас, Кам’янки, Умані, де також з’явилися команди. Скажімо, в Умані першими організувалися представники єврейської общини, які створили спортивне товариство «Маккабі». Невдовзі футбольні осередки виникли в Шполі, Каневі, Золотоноші тощо. У 1913-му Демки (нині − Придніпровське), вочевидь, стало першим на Черкащині селом, де був проведений «справжній» футбольний матч.

Перші стадіони

Тривалий час повноцінному розвитку футболу заважав брак прийнятних умов для проведення матчів. І лише у 1920-х роках розпочалися активна побудова полів та стадіонів. У Черкасах перша арена була відкрита 8 вересня 1923-го, а в прем’єрному поєдинку на ній зійшлися команди міста та станції Бобринської. Між іншим, ще раніше − 1 липня 1923-го − в Умані відкрили Червоний стадіон, що нині носить ім’я Григорія Котовського. Саме цей військовий діяч ініціював створення в місті спортивно-гімнастичного товариства «Олімп» та зведення арени.

Новий етап

Після ідеологічної кампанії 1925-26 років, коли гру мільйонів зарахували до непролетарських видів спорту, футбол продовжив стрімкий розвиток у регіоні. Зростала кількість команд, котрі достатньо успішно виступали в регіональних та подеколи й республіканських змаганнях. Новий етап історії черкаського футболу розпочався в 1954-му, коли й була, власне, створена область. Одразу ж відбулися розіграші чемпіонату та кубку Черкаської області, котрі завершились відповідно перемогами «Торпедо» та «Рафзаводу» із обласного центру. Наступного року − 9 травня 1955-го − був заснований футбольний клуб «Буревісник», якому судилося надовго стати головною командою Черкащини.

Професіонали та найкращі аматори

Невдовзі він був перейменований на «Колгоспника», а в 1967-му отримав назву, під котрою з невеликими перервами («Граніт» − 1973-74, ФК «Черкаси» − 1997-2004) прожив до травня 2009-го − «Дніпро». У грудні 1957-го черкасці отримали статус команди майстрів, і вже в сезоні-1958 взяли участь у чемпіонаті країни в класі «Б». Найвищими досягненнями «Дніпра» став вихід у фінальну пульку класу «Б» 1967 року, восьме місце за підсумками сезонів-1962 та 1982, участь у матчі 1/16 Кубку СРСР проти «Зеніту» (0:1). У періоди втрати статусу майстрів команда двічі (1973 та 1987) ставала чемпіоном УРСР серед любителів.

За крок від еліти

У прем’єрному чемпіонаті незалежної України «Дніпро» посів 12 місце в групі «А» першої ліги, автоматично понизившись у класі. Повернулися до другого за рангом дивізіону черкасці уже в сезоні-1993/94, а найбільших успіхів зазнали на зламі тисячоліть. Сезон-1998/99 ФК «Черкаси» завершив на четвертій сходинці й у зв’язку з банкрутством запорізького «Торпедо» отримав право зіграти в перехідному матчі за путівку в вищу лігу проти «Прикарпаття». Утім, суперник виявився сильнішим − 3:1. Наступного року «Черкаси» фінішували в першій лізі на третій позиції, однак знову не потрапили до еліти через рішення скоротити кількість учасників вищої ліги.

Спад та зникнення

Після цього почався поступовий занепад самобутнього колективу, з котрим за півстоліття працювали такі відомі тренери, як Абрам Лерман, Микола Заворотний, Франц Атбаш'ян, Віталій Хмельницький, Віктор Жилін, Володимир Мунтян, Сергій Морозов, а серед гравців виблискували Іван Яремчук, Олександр Косирін, Олександр Ковпак, Олександр Грановський, Віталій Кобзар, Максим Старцев. Команда на певний час припиняла існування, потім відроджувалась, але так і не зуміла закріпитись в професіональній когорті. Останнім офіційним виступом «Дніпра» наразі є матч проти «Миколаєва» 9 травня 2009-го, який відбувся рівно через 54 роки з моменту заснування клубу.

Гордість Сміли

Другим колективом з Черкащини, що пробував сили в професіональних змаганнях, був «Локомотив» із Сміли. Упродовж двох сезонів смілянці успішно виступали в другій лізі чемпіонату України, а потім після семи турів розіграшу-1998/99 знялися із змагань. За радянських часів «Локомотив» двічі ставав чемпіоном Союзу серед залізничників, неодноразово повторивши це досягнення за часів незалежності в Україні. Вихованцями смілянського футболу є чемпіон світу серед юніорів та колишній гравець київського «Динамо» Юрій Мороз, найкращий бомбардир чемпіонату України-2008/09 Олександр Ковпак.

Надії та сподівання

Після зникнення єдиного профі-клубу провідною командою області вважався черкаський «Ходак» − багаторазовий чемпіон та володар кубка Черкащини, бронзовий призер чемпіонату України серед любителів (2006) та фіналіст аматорського кубку країни (2009). У 2010-му році в Черкасах створили новий футбольний клуб − «Славутич», котрий одразу ж хотіли заявити в другу лігу чемпіонату України. Однак виконати всі атестаційні вимоги черкасці зуміли лише в цьому році, відтак брати участь у змаганнях під егідою ПФЛ матимуть право в сезоні-2011/12. Отже, уже влітку цього року славні Черкаси можуть повернутися на мапу професіонального футболу!

Підписатися на новини