Ностальгія за минулим

У радянські часи аматорський футбол на Тернопільщині перебував на доволі високому рівні, а його кращі представники регулярно здобували призи на республіканській арені.

Рекорд «Колгоспника»

Зокрема, бучачський «Колгоспник» на рубежі 60-70-х років минулого століття ставав чемпіоном УРСР у рамках ДСТ «Колос», перемагав у першостях України серед колективів фізкультури. Більше того, протягом певного періоду часу ця команда не мала собі рівних навіть на союзному рівні, з 1969 по 1971 роки незмінно стаючи володарем Кубка СРСР «Золотий колос». Тож не дивно, що тоді «Колгоспник» домінував і на місцевому рівні. Вісім років поспіль, з 1966 по 1973 роки, він постійно перемагав в обласній першості. Це є рекордом, який у найближчому майбутньому залишиться незмінним, адже в останні роки явного фаворита в обласній першості немає − чемпіоном кожен раз стає інша команда. Класичним прикладом колишньої сили любительського футболу цього регіону є й тернопільська «Нива», спадкоємниця «Ниви» підгаєцької, яка за якихось чотири роки з моменту створення пройшла шлях від чемпіонату області до першості СРСР серед команд другої ліги, де одразу закріпилася в середині турнірної таблиці.

Тернопіль − поза конкуренцією

Проте все ж таки якщо брати післявоєнний період загалом, відчувається домінанта обласного центру. У радянські часи для великих підприємств було звичною справою утримувати футбольні команди, які зазвичай досить непогано фінансувалися. Тож закономірно, що колективи комбінату по виготовленню електротехнічної продукції «Ватра», комбайнового заводу постійно знаходилися серед лідерів обласної першості. Відтак з 1947 року команди Тернополя володарями найвищих нагород ставали 20 разів. Традиційно сильні аматорські команди були в Чорткові, Бережанах, Заліщиках (у кожної з них − по шість перемог в обласному чемпіонаті). До речі, представники цих трьох районних центрів навіть пробували свої сили на професійному рівні, вже за часів незалежної України, однак втриматися на ньому через фінансову неспроможність не змогли. 

Наслідки кризи. Фінансової чи управлінської?

Періодично також «вистрілювали» команди Кременця, Теребовлі, Монастириської, Хоросткова, однак, на жаль, їм не вистачало стабільності. За великим рахунком, рівень розвитку футболу залежав не стільки від системності, скільки від того, чи великим прихильником футболу є перший секретар райкому КПРС або керівник солідного підприємства. За останні десять років в окремі сезони в чемпіонаті області були представлені команди майже з усіх районів. Навіть у минулий рік світової кризи у футбольних баталіях обласного рівня вели боротьбу за призові місця дванадцять футбольних колективів. Цьогоріч же виявилося, що готові стартувати в обласних змаганнях лише вісім футбольних колективів. По одному представляють Бережанський, Лановецький, Підволочиський, Шумський, Теребовлянський райони та місто Тернопіль. Ще дві команди − із Марилівки та Нагірянки, що на Чортківщині.

Відродити традиції

«На жаль, доводиться констатувати, що останнім часом районів, де безвідповідально ставляться до футболу, щоразу більшає, -- говорить президент Федерації футболу Тернопільщини Володимир Мариновський. − Особливо мене насторожує ставлення до спорту і, зокрема, футболу в таких районах, як Гусятинський, Заліщицький, Кременецький, Борщівський... Цього сезону до цієї категорії можна віднести і Збаразький, де новопризначений голова РДА донедавна очолював управління сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації. Збаразькі команди неодноразово ставали чемпіонами Тернопільщини, виборювали кубок області, а нині  неспроможні забезпечити участь футбольної дружини в обласних баталіях. Від випадку до випадку представлені в змаганнях, які організовує ФФТ, і такі традиційно футбольні райцентри, як Чортків, Зборів, Козова, Монастириська, Підгайці. Сподіваюся, що спільними зусиллями з новою владою вдасться з часом відродити футбольні традиції і в таких населених пунктах, як Микулинці, Козлів, Хоростків, Копичинці, де свого часу були дуже сильні команди». А наразі ж доводиться лише з приємністю згадувати той період, коли боротьбу за призові місця в рамках чемпіонату області вели до двадцяти п’яти команд...

Чемпіони Тернопільщини (1989 − 2009)

3 рази

«Зоря» Хоростків: 1994/95, 1995/96, 1996/97

2 рази

«Сокіл» Великі Гаї: 1998/99, 1999

«Колос» Монастириська: 1992, 1992/93

«Лисоня» Бережани: 2000, 2001

1 раз

«Цукровик» Чортків: 1989

«Колос» Новосілка: 1991

«Колос» Зборів: 1993/94

«Нива» Теребовля: 1994/95

«Дністер» Заліщики: 2004

«Бровар» Микулинці: 2005

«Бровар» Теребовля: 2006

«Тернопіль-Буревісник»: 2007

«Галич» Збараж: 2008

ФК «Тернопіль»: 2009

Підписатися на новини