Резонанс

Ігор Дедишин: «Стороженко − галапас* українського футболу»
Fckarpaty.lviv.ua
02.07.10
Генеральний директор ФК «Карпати» відповів на закиди Сергія Стороженка щодо готовності «України» до нового сезону
− 14 червня на адресу ФК «Карпати» надійшов лист від імені першого віце-президента ФФУ Сергія Стороженка, в якому у властивому для Федерації Футболу радянсько-менторському стилі заслужений юрист «стращає» львівський клуб позбавленням атестата, що надає клубу право на участь у європейських та національних змаганнях. Мовляв, «нехтуючи безпекою на стадіоні, керівництво ФК «Карпати» злісно не виконує вимоги ФФУ і ПЛ».
− Яким є основне зауваження?
− Воно стосується відсутності стільців на 15 та 16 фан-секторах. Як відомо, активні уболівальники «Карпат» самі висловили бажання підтримувати команду стоячи. Ми досконально вивчили європейський досвід у цьому питанні, провели глибокий аналіз спільно з представниками німецьких клубів та наших правоохоронних органів. І після цього звернулися до ФФУ. Ще 2 жовтня 2009 року ФК «Карпати» клопотав, аби спільно з ФФУ започаткувати серйозне вивчення питання стоячих секторів з його подальшим системним вирішенням, а задля цього провести відповідні наради та консультації усіх зацікавлених сторін. На обґрунтування свого клопотання ми подали аналіз питань, пов’язаних з підтримкою безпеки та правопорядку (як власний, так і міських органів правопорядку); витяги з регламентних документів, що регулюють існування стоячих секторів та обґрунтування їх доцільності на матчах Бундесліги; подану на наш запит Координаційним Центром фан-проектів Німеччини офіційну статистику кількості стоячих місць на стадіонах Німеччини та мотивацію облаштування стоячих секторів на матчах Бундесліги.
− Якою була відповідь?
− 1 грудня 2009 року ми отримали листа за підписом пана Стороженка, яка, фактично, є надзвичайно формальною та поверхневою відмовою. Прикро, що «заіржавілий» чиновник радше воліє бути сліпим і глухим до здорових ініціатив, аніж спільними зусиллями працювати на благо вболівальників, для яких, нагадаю, й існує футбол.
− Виходить, що стільці на «Україні» таки будуть встановлені?
− Звісно ж! Ми чудово обізнані з вимогами УЄФА щодо проведення міжнародних матчів і без надокучливих нагадувань Стороженка. Після того, як стало відомо, що «Карпати» гратимуть в єврокубках, було заплановано цілий ряд робіт на стадіоні. Й серед них − встановлення сидінь, як цього вимагає УЄФА. Більше того, станом на сьогодні індивідуальні пластикові сидіння у 15-16 секторах стадіону «Україна» вже встановлені. А «борця з вселенським злом» пана Стороженка запевняю: ФК «Карпати» не забуде про бажання вболівальників підтримувати команду у національних змаганнях стоячи, як це робиться в Європі. Зрештою, вболівальники голосно підтвердили свою позицію у цьому питанні під час матчу Національних збірних України та Румунії у Львові.
− Апелюючи до матчу Україна − Румунія, Сергій Стороженко нарікає на «повну відсутність стратегії реалізації квитків, розподілу глядачів і запобіганню спекуляції квитками»…
− …і це ще одне свідчення перекладання проблеми з хворої голови на здорову. Дозволю собі нагадати пану Стороженку, що квитки на матч збірних у Львові реалізовував не ФК «Карпати», а саме ФФУ. То як може наш клуб відповідати за дії органів ФФУ, що реалізовували квитки в сектори зі стоячими місцями?! Пропонуємо ФФУ в подальшому, для унеможливлення повторення такої ситуації, реалізовувати квитки саме через ФК «Карпати». Зауважу, що наша стратегія реалізації квитків дозволила у минулому сезоні забезпечити 3 аншлаги на стадіоні «Україна» та посісти місце у першій трійці команд за відвідуваністю домашніх матчів.
А ще пану Стороженку не радив би цинічно згадувати трагічні події на стадіоні «Ейзель», коли на міжнародному (!) матчі Україна − Румунія саме ФФУ реалізовувала квитки у стоячі сектори і саме ФФУ набирала стюардів. До речі, не завадило б такій високопосадовій особі винайняти фахового літредактора, котрий хоча б трохи слідкував за словесною еквілібристикою свого шефа. Бо читаючи в його офіційному листі на мою адресу ось це речення: «все футбольне співтовариство із глибоким сумнівом ушановувало пам'ять 38 вболівальників, загиблих внаслідок тисняви і руйнування сектору на трибуні брюссельського стадіону «Ейзель», стає просто соромно за український футбол з такими офіційними висловлюваннями горе-чиновників.
− Чому, на Вашу думку, саме стадіон «Україна» став предметом агресії з боку Сергія Стороженка?
− Раціональних причин такої поведінки я не бачу, тож у мене є лише одне пояснення: ця людина патологічно ненавидить Львів, «Карпати» і галицький футбол. Більше того − це справжній галапас в українському футболі загалом. Як інакше можна назвати людину, що свідомо, системно і наполегливо, із садистським вищиром, провокує уболівальників країни, вульгарно перекручуючи факти і називаючи чорне білим?! Які при цьому власні інтереси переслідує цей провокатор − я не знаю. Можливо, йому вже надто тисне сумнозвісна сорочка у кабінеті ФФУ, з якої він виріс, а разом з цим і його кар’єрні амбіції? Дивуюсь лише, чому такою «натхненною» діяльністю цього суб’єкта досі прискіпливо не зацікавилось найвище керівництво Федерації Футболу України. Адже тримати у своїх стінах шкідника, що планомірно псує імідж вітчизняного футболу, та ще й у надвідповідальний момент підготовки країни до Євро − не набагато безпечніше, ніж сидіти на пороховій діжці.
− Наскільки відомо, окрім зауваження щодо відсутності стільців на 15 та 16 секторах стадіону, ФФУ нарахувала ще 11 «суттєвих» недоліків в організації матчів.
− Як і у переважної більшості футбольних клубів України, у ФК «Карпати» існує певний обсяг робіт − як капітальних, так і поточних, які необхідно провести на стадіоні «Україна». ФК «Карпати» постійно проводить ремонтні роботи на стадіоні, але певні види робіт можна провести лише у міжсезоння. До слова, саме тому, для проведення якомога більшого комплексу робіт у міжсезоння, клуб клопотав про те, аби перші два матчі чемпіонату зіграти на виїзді. Стосовно робіт на стадіоні:
− на даний момент встановлюються додаткові евакуаційні виходи в ігрову зону в секторах 6, 9, 22, 25;
− бігова доріжка навколо стадіону буде змінена на штучне покриття;
− зламані індивідуальні пластикові сидіння змінюють.
Усі інші «претензії», викладені в листі пана Стороженка, є або безглуздими, або відверто провокативними. Відповідні пояснення з цих питань вже надіслані на адресу ФФУ. Висловлюю глибоке сподівання, що Сергій Стороженко отримав усі відповіді на питання, що його так хвилюють. У разі виникнення додаткових запитань, закликаю першого віце-президента ФФУ звертатися до ФК «Карпати» без коливань. Ми завжди готові надати пану Стороженку відповідну консультативну і практичну допомогу.
А для наших вболівальників та гостей на матчах «Карпат» додатково повідомлю, що на теперішній момент на стадіоні «Україна» коштом нашого клубу проводяться досить масштабні ремонтні роботи, мета яких забезпечити значно вищий рівень комфорту для усіх учасників футбольного дійства. Ви зможете переконатися у цьому під час першого офіційного матчу нового сезону у Львові 22 липня, о 19:00. «Карпати» цього дня після 11-річної перерви стартуватимуть на домашній арені у єврокубках.
*ЕСУМ, т.1, стор.458
1) [галапас] „дармоїд”, [галапасний], Галапайда (прізвисько); − можливо, штучне (бурсацьке) складне утворення з гр. γάλα „молоко” і παϊς (род.в. παιδός) „дитина” у значенні „немовля” для глузливого підкреслення бездіяльності дармоїдів.
2) Зайняті тільки собою, маючи на оці тільки власні інтереси.
+++
Резонанс-конференція ПФЛ − 02.07.10 12-30
Останній цвях
Український футбол
02.07.10
На конференції ПФЛ ухвалено рішення, катастрофічне для вітчизняного футболу.
Однією з головних причин відсутності на українському футбольному небосхилі молодих, перспективних гравців, котрі по-справжньому реалізовують свій потенціал, є, за їхніми ж словами, відсутність можливості отримувати достатню кількість ігрової практики. Саме задля виправлення такого явища було введено норму, з якою ви можете ознайомитися.
Ще минулого чемпіонату 21-й пункт Регламенту давав змогу одному молодому футболісту (1990 р.н. або молодшому) стовідсотково виходити на поле і підвищувати рівень своєї майстерності, незалежно від того, скільки в команді легіонерів, або які пріоритети у тренера. Коуч був просто зобов'язаний випускати одного «молодого».
Із нового сезону ця норма не діятиме, а тому ми як реквієм підготували для вас ось цей матеріал, щоби ви, шановні читачі, на голих фактах зробили для себе висновки про діяльності наших футбольних ділків. І хоча постійно сваряться між собою три кити (а краще сказати — кашалоти) нашого футболу — ФФУ, ПФЛ та УПЛ, конкуруючи за звання головного його доброчинника, об'єднує їх одне — всім їм на розвиток українського футболу абсолютно наплювати. Занадто категорично? А ви запитайте у них, чому цього року ліміт на легіонерів так і залишився незмінним, а на чудовій можливості для молодих українських гравців розкрити свій потенціал поставлено хрест за допомогою скасування пункту 21 статті 20 РЕГЛАМЕНТУ Всеукраїнських змагань серед команд клубів Професіональної футбольної ліги?
+++
Резонанс − УЕФА − financial fair play − Корреспондент − 02.07.10 12-15
В БОЛЬШОМ ДОЛГУ
Александр Пасховер
Корреспондент
02.07.10
Европейский футбол стал крупнейшей финансовой пирамидой — клубы покупают игроков в кредит, влезая в многомиллионные долги. УЕФА пытается спасти положение, в результате чего украинский футбол может исчезнуть с карты Европы
Игра в минус — так, с финансовой точки зрения, можно назвать современный европейский футбол. Например, украинские клубы безнадежно убыточны. Разница между доходами и расходами киевского Динамо — минус $ 45 млн. Дыра и в бюджете донецкого Шахтера— $ 16 млн.
Впрочем, положение европейских грандов из английской, испанской и итальянской лиг не лучше: 20 самых убыточных клубов Европы суммарно ушли в минус на $ 1 млрд. Виной тому не только экономический кризис, но и безумный рост затрат на покупку игроков и зарплаты для них.
Такой футбол нам не нужен, решили в УЕФА. Члены Европейского союза футбольных ассоциаций постановили: если в течение ближайших пяти лет собственники клубов не выйдут на чистую прибыль, их команды отлучат от розыгрыша Лиги чемпионов и Лиги Европы. В новом уставе УЕФА это требование именуется «принцип честной игры [fair play] в области финансов», и касается он всех команд континента. «Очень тяжело будет нашим клубам: столько тратить [сколько тратится сейчас] и фактически ничего не зарабатывать, — реагирует на эту новость Игорь Суркис, президент Динамо. —То,
что мы сегодня зарабатываем на трансляциях, на билетах, — это смешно».
На самом деле собственникам клуба уже не до смеха. Пять лет на то, чтобы превратить дотационный футбол в прибыльный бизнес, для Западной Европы ) мало, а для Восточной — вообще нереально.
Нажим УЕФА заставляет спортивных функционеров возвращаться к затертой до дыр теме объединения футбольных лиг Украины и России. «В контексте внедряемой политики финансового fair play, — говорит Сергей Палкин, гендиректор ФК Шахтер, — эта идея выглядит еще более привлекательной».
Вне игры
Ежегодно на покупку игроков собственники футбольных клубов тратят сотни миллионов в самых твердых валютах планеты. Цены растут, и потому собственных денег не хватает, приходится брать в долг.
В 1970 году шесть игроков сборной Бразилии, в том числе и легендарный Пеле, на трансферном рынке стоили $ 1 млн. Тогда это были безумные деньги. Сегодня, по данным немецкого оценочного сайта transfermarkt.de, за такую сумму можно купить разве что Никиту Каменюку, полузащитника ФК Заря из Луганска.
Год назад мадридский Реал взял в испанском банке в кредит 153 млн евро (около $ 200 млн). Этих деньги ушли на приобретение всего лишь двоих игроков — бразильца Кака и португальца Криштиану Роналду. Причем последний обошелся Королевскому клубу в рекордные 94 млн евро. Сумма сопоставима с годовым бюджетом двух самых дорогих клубов Украины вместе взятых — Динамо и Шахтера.
Клубы Английской премьер-лиги в прошлом сезоне накупили игроков на $ 1 млрд. Еще $ 2 млрд они потратили на жалованье футболистам, зарплаты которых растут, несмотря на экономический кризис. «Из каждых 100 фунтов, заработанных [английскими] клубами, 67 фунтов уходит на плату игрокам, — подсчитал Дэн Джонс, аналитик международной аудиторской компании Deloitte. — Это слишком высокие зарплаты».
И вот новый устав УЕФА наносит неожиданный удар по всему этому круговороту денег. Так называемое правило financial fair play требует от всех команд Европы расходовать ровно столько денег за год, сколько они получают в качестве дохода за этот период. А значит, если хочешь играть в Лиге чемпионов — заколачивай не только мячи в сетку, но и деньги в кассу. В противном случае — забудь про евротурниры.
«Я говорил с некоторыми руководителями клубов [е Западной Европе], — рассказывает Корреспонденту о реакции футбольных воротил на инициативу функционеров Шандор Варга, агент ФИФА. — Реакция раздраженная: «У нас и так проблемы, а еще кто-то будет нас ограничивать».
Но Мишель Платини, президент УЕФА, непреклонен. По его мнению, финансовый fair play спасет европейских середнячков от безумной гонки за лидерами и, в результате, от разорения.
В последнем отчете УЕФА Ландшафт европейского клубного футбола в защиту этой идеи приводится сухая статистика: из 1,65 млрд евро (долг клубов по трансферам игроков) выплата 550 млн евро отсрочена более чем на год. Не имея экономической базы, эта финансовая пирамида может рухнуть в один день, побаиваются чиновники от футбола. В доказательство Платини приводит историю английского Портсмута, который в этом году задолжал кредиторам свыше 170 млн евро ($210 млн) и впервые в истории Премьер-лиги Англии был объявлен банкротом (и, как следствие, исключен из розыгрыша кубка Лиги Европы).
Суммарно клубы Английской премьер-лиги к нынешнему сезону попали в рекордную долговую яму — $ 5 млрд. Так что новые требования УЕФА могут оставить без европейских турниров и более именитые, чем Портсмут, клубы.
«Они [УЕФА] попугают, и все от них уйдут. Что они будут делать, если ТОП-20 клубов уйдут и создадут свою суперлигу? — вопрошает Шандор. — Что они будут проводить? С кем? Я немножко разочарован этой организацией».
Долги наши тяжкие
Простая математика убеждает президента столичного Динамо, что нынешняя реформа — смертельный удар по еврокубковым амбициям середняков футбольного мира Старого Света, то есть как раз тех, кого в УЕФА собрались защитить.
Например, при годовом бюджете в $ 68 млн в прошлом сезоне на продаже трансляционных прав Динамо заработало лишь $ 800 тыс. Для сравнения, годовой контракт мадридского Реала с медиагруппой Mediapro на право транслировать матчи — $ 750 млн.
По информации президента Динамо, в таких командах, как Реал, по $ 15-20 млн в бюджет клуба может платить спонсор. «У нас [эта сумма составляет] порядка $ 2-2,5 млн», — открывает бухгалтерию клуба Суркис.
Не лучше картина и у Шахтера: спонсорство, реклама, продажа билетов, атрибутики и прав на трансляцию принесли детищу миллиардера Рината Ахметова в прошедшем сезоне лишь $ 9 млн. Только благодаря премиальным УЕФА за участие в евротурнирах, аренду и продажу прав на футболистов доход горняков вышел на уровень $ 78 млн при годовых расходах в $ 94 млн. По украинским меркам — неплохо.
Тем не менее в нынешней экономической ситуации увеличить доходы нереально. «Никто, ни я ни Шахтер, не сделает этого», — говорит Суркис.
Впрочем, по мнению Палкина из Шахтера, устав УЕФА открывает одну небольшую лазейку для тех, у кого дебет сильно не совпадает с кредитом. В статью расходов можно не включать затраты на развитие спортивной инфраструктуры, детского и молодежного футбола. «Если вычесть затраты на содержание футбольной академии и спортивной инфраструктуры, то отрицательный результат за прошедший сезон [у Шахтера] составит [всего] $ 5 млн», — говорит топ-менеджер донецкого клуба.
Но и в этом случае горнякам, чтобы удовлетворять условиям УЕФА, придется искать дополнительные источники дохода. Причем идти привычным для Украины путем — обращаясь за дополнительными финансами к кошельку собственника — в этом случае не удастся. Еврочиновники от футбола предупреждают: доход не следует путать «с распространенным в Восточной Европе термином «бюджет», обозначающим все доступные клубу финансы, включая вклады со стороны владельца». Доход, по их мнению, это деньги, заработанные исключительно на футболе.
В то время когда вся футбольная Европа в шоке, на лице Александра Ярославского не дрогнет и мускул. «Если у УЕФА есть такие требования, а мы будем играть в еврокубках, — говорит собственник харьковского Металлиста, — значит мы должны их выполнять».
Назад в СССР
Реформа УЕФА заставила владельцев клубов задуматься об альтернативе. «С учетом, что происходят такие вещи, мы должны идти на шаг вперед, — говорит Суркис. — Подумать о совместном с Россией кубке, например». В проведении такого первенства Суркис, Ахметов и многие другие собственники украинских и российских клубов видят коммерческий успех и ажиотажный интерес зрителей.
В результате организации такого общего кубка спонсорские пакеты, трансляционные права и билеты подорожают. Посещаемость матчей, а она в Украине и России необычайна низкая, возрастет. «На Динамо — Спартак [Москва] придут. Независимо от того, кто там играет — шесть бразильцев и восемь итальянцев, — все равно придут, — иронизирует Олег Блохин, звезда советского футбола, — «Динамо — Спартак» — это бренд». Против совместного украинско-российского кубкового турнира не возражает и Платини. «Если эти страны [Украина и Россия] твердо решат разыгрывать такой кубок, то мне останется только поприветствовать такую идею, − сказал в январе 2010 года президент УЕФА. — Возможность проведения такого кубка — разумная идея».
Палкин в своих фантазиях заходит еще дальше. Он уже говорит не только об объединении кубков двух стран, но и о создании единой украинско-российской премьер-лиги. «Объединение позволило бы путем усиления конкуренции создать одну из сильнейших футбольных лиг Европы, — говорит гендиректор Шахтера. — Это та ситуация, когда доходы от трансляций, спонсоров, коммерческой и рекламной деятельности могут в короткие сроки вырасти в разы».
Главное, что сдерживает сейчас футбольных функционеров Украины и России, — правило УЕФА: в самых прибыльных коммерческих турнирах Европы (Лиге чемпионов и Лиге Европы) могут участвовать лишь победители национальных первенств. А у владельцев украинских клубов совсем не пропал аппетит к евробаталиям, где и зарабатываются основные деньги. Ведь только за попадание в финальную часть турнира Лиги чемпионов команда получает 3 млн евро, за победу в каждом матче — 0,6 млн евро, выход в 1/8 финала добавляет в клубную кассу 2,2 млн евро и так далее, вплоть до победы в турнире, равнозначной сумме в 7 млн евро. Аналогичные показатели для Лиги Европы, соответственно: 0,9 млн евро: 0,12 млн евро; 0,27 млн евро и 3 млн евро.
Кроме того, каждая страна своим участием в евротурнирах зарабатывает место в рейтинге УЕФА. Чем оно выше, тем больше команд можно заявить на борьбу за еврокубок.
«Вы поймите, я сегодня совсем не думаю о [внутреннем] чемпионате, я думаю, как укомплектоваться под Лигу чемпионов, — говорит Суркис. — Чемпионат — это как средство. У нас есть возможность сегодня с первого места попадать напрямую в Лигу чемпионов. Но если там недостойно выступать, так лучше играть в Лиге Европы». В «младшей» Лиге, по словам президента Динамо, за участие тоже платят неплохие деньги.
Тем не менее он считает, что собственники крупных украинских и российских клубов должны собраться за круглым столом и отреагировать на нынешний вызов функционеров футбольной Европы. «Если мы будем сидеть, ничего не делать и не обращать внимания на такие нормативные документы, которые нам опускает УЕФА, мы будем пасти задних», — уверен Суркис.
+++
Резонанс-ФИФА-ультиматум Нигерии-02.07.10 12 45
ФИФА предъявила ультиматум Нигерии
Lenta.ru
02.07.10
Международная федерации футбольных ассоциаций (ФИФА) предъявила ультиматум руководству Нигерии, потребовав в течение 48 часов снять запрет на участие футбольной сборной в международных матчах, сообщает AFP. Этот запрет (на два года) 30 июня ввел президент Нигерии Гудлак Джонатан после провала команды на чемпионате мира.
Как заявил генеральный секретарь ФИФА Жером Вальк, руководство Нигерии зашло слишком далеко, и если в течение двух дней запрет на участие сборной в международных матчах не снимут, то Федерация футбола Нигерии будет дисквалифицирована. По правилам ФИФА, власти страны не имеют права вмешиваться в дела сборной и национальной федерации.
На чемпионате мира в ЮАР сборная Нигерии не смогла выйти в 1/8 финала, заняв последнее место в группе В. Нигерийцы набрали одно очко, уступив Аргентине (0:1) и Греции (1:2) и сыграв вничью с Южной Кореей (2:2).
Вальк напомнил, что ФИФА вынесла предупреждение Франции, так как после вылета команды с ЧМ-2010 руководители страны (в том числе президент Николя Саркози) провели несколько встреч с игроками, тренерами и руководством федерации. Вскоре после этого президент Федерации футбола Франции (FFF) Жан-Пьер Эскалетт подал в отставку.
+++