Як на Кіпрі Крим презентували

У рамках загальнонаціонального проекту «Футбольна країна», в циклі «Від Сяну − до Дону», продовжуємо презентувати Автономну Республіку Крим.
На відміну від інших українських регіонів, Крим відомий не тільки досягненнями своїх клубів, але й наявністю збірної автономії. Ця команда вже встигла презентувати себе на міжнародній арені.
Ініціатива молодіжного центру
У світі налічується більше сотні футбольних національних асоціацій, котрі офіційно не входять до жодної конфедерації. Напевно, найбільш відомою серед збірних, не визнаних офіційно, є каталонська, яка провела вже понад 70 матчів. Її нещодавно очолив легендарний Йохан Кройфф. А восени 2006-го за ініціативою Кримського молодіжного центру була організована своя команда і на півострові.
Комфортні строки
Серед футболістів, запрошених до лав новоствореного колективу, основу якого складали кримські татари, був і Арсен Абляметов − тодішній півзахисник красноперекопського «Хіміка». «Мені зателефонували представники сімферопольського спорткомітету, запропонували приєднатися до команди, яка вирушала на міжнародний турнір. Осіння частина сезону в другій лізі закінчувалася, наближалася відпустка, тож я, звісно, погодився», − розповідає Абляметов, який нині захищає кольори «Кримтеплиці» з Молодіжного.
Вісімка учасників
Збірну, яку наставник Іскендер Барієв формував на базі Кримського індустріально-педагогічного інституту, очікувала участь у ELF Cup (Кубку рівності, свободи і братерства), що проходив з 18 по 25 листопада 2006 року на території невизнаної Турецької республіки Північний Кіпр. Окрім посланців автономії та господарів, до змагань долучилися представники Киргизстану, Таджикистану, Афганістану, Тібету, Занзібару та Гренландії.
Долучення Голайда
Пауза в українському сезоні дозволила Барієву заручитися підтримкою професіоналів і зрештою зібрати боєздатний колектив. Зокрема, бажання спробувати себе на новому рівні висловили майбутній футболіст національної збірної України Денис Голайдо з «Таврії», Арсен Мустафаєв із «Фенікса-Іллічовця» та навіть легіонер з естонської «Флори» Ірфан Аметов. «Усім футболістам досить швидко оформили візи. До від’їзду ми встигли провести нетривалий збір, награти певні зв’язки і вирушили на південь з метою поборотися за головний приз», − зазначає Абляметов.
Груповий бар’єр
За словами півзахисника, турнір користувався попитом серед місцевих уболівальників, які на матчах своєї команди заповнювали трибуни вщерть. У груповому раунді кримсько-татарська дружина спочатку зазнала нищівної поразки від господарів (0:5), потім обіграла тібетців (1:0) та здолала опір неодноразового учасника кваліфікацій світових першостей − збірної Таджикистану (2:1).
Кіпрське срібло
Ще з одним досвідченим турнірним бійцем − Киргизстаном − зустрілися футболісти з півострова у півфіналі. Основний час цієї напруженої суперечки переможця не виявив, однак у додаткові півгодини кримчани, не в останню чергу завдяки реалізованому Абляметовим пенальті, все ж схили шальки терезів на свій бік − 3:2. Щоправда, на фінальну гру з командою Північного Кіпру сил у підопічних Барієва не вистачило − 1:3.
У очікуванні нової кампанії
«Я із задоволенням згадую той турнір, який, до речі, був організований на дуже високому рівні, − каже хавбек «Кримтеплиці». − Повертаючись додому, ми сподівалися, що через певний час зберемося знову. Навесні спорткомітет дійсно розраховував відправити команду на чергові змагання у Німеччину, однак в останню мить фінансові складнощі не дозволили здійснитися цим планам. Однак ми підтримуємо зв’язок із усіма хлопцями, і якщо знову отримаємо нагоду презентувати Крим на футбольному полі, з радістю скористаємося нею».