НЛО класу «Еліт»

У рамках загальнонаціонального проекту «Футбольна країна», в циклі «Від Сяну − до Дону», продовжуємо презентувати Донецьку область.

Віднедавна до туристичних маршрутів Донецька включений ще один пункт − стадіон «Донбас Арена». Перший у Східній Європі стадіон класу «Еліт», який став новим домом для «Шахтаря», затверджений УЄФА для проведення матчів Євро-2012.

Від ідеї − до втілення
Ідея збудувати футбольне диво в Донецьку з’явилася у президента «Шахтаря» Ріната Ахметова після відвідання ним арени «Стад де Франс» у Сен-Дені під Парижем. На втілення пішло більше десяти років і понад 400 мільйонів доларів. Дизайн 50-тисячної «Донбас Арени» належить компанії «АрупСпорт», яка проектувала стадіони «Баварії», «Валенсії», «Манчестер Сіті», олімпійську арену Сіднея та інші відомі спортивні споруди.

Футбольний мікрорайон
Будівництво вражало своєю масштабністю. Щоб звести семирівневий стадіон, знадобилося 160 тисяч тон бетону, більш ніж 12 тисяч тон арматури. Було виготовлено та змонтовано майже 3,5 тисячі збірних залізобетонних елементів, а загальна вага металевих конструкцій даху складає понад 6 тисяч тон. Площа всіх рівнів арени − 83 823 кв. м, що дорівнює приблизній площі житлового мікрорайону з дванядцяти 16-поверхівок!

Сяє в темряві діамант
Завдяки незвичайному дизайнерському рішенню, донецька арена за формою нагадує «літаючу тарілку». Головні особливісті стадіону − овальна форма та повністю скляний фасад. Дах арени нахилений у напрямку з півночі на південь, повторюючи нахил ландшафту та посилюючи природне освітлення й провітрювання поля. Зовнішнє підсвічування фасаду дозволяє стадіону в темний час доби сяяти діамантом.


Хіти від Бейонс
На «Донбас Арені», крім футбольних матчів, можуть проводитися також концерти та шоу. Унікальна акустика стадіону мінімізує ефект луни, властивий подібним спорудам. Уперше в цьому можна було пересвідчитися під час гала-шоу відкриття арени, на яке запросили світову зірку Бейонс. «Усі експерти й футбольні чиновники найвищого рангу, включаючи президента УЄФА Мішеля Платіні, відвідавши наш стадіон, були в захваті від нього», − каже генеральний директор «Донбас Арени» Олександр Атаманенко.

У рекордні терміни
До відкриття «Донбас Арени» головні події в історії донецького футболу відбувалися на стадіоні «Шахтар». Його зведення стартувало навесні 1936 року, у зв’язку із включенням «Стахановця» до складу учасників союзної першості. 14-тисячний стадіон побудували всього за чотири місяці. Перший матч на ньому відбувся 5 вересня 1936 року, а перший офіційний поєдинок − 11-го, «Стахановець» переміг тбіліське «Динамо» − 3:1.

Уболівальники на териконах
«Шахтареві» довелося пережити кілька капітальних реконструкцій. Після першої, наприкінці 1940-х, дерев’яні трибуни поступилися місцем залізобетонним, розрахованим на 25 тисяч глядачів. Але й така місткість не задовольнила попиту на футбольне видовище, і вболівальники стали заповнювати навколишні терикони. 27 жовтня 1954 року відбувся перший матч при електричному освітленні − на той час цим у Радянському Союзі могла похвалитися лише московська арена «Динамо».

Шахтарська тисяча
Із 1966 до 2000 років стадіон пережив іще кілька реконструкцій, ставши двоярусним і 42-тисячним. Останнє оновлення присвятили дебюту ФК «Шахтар» у Лізі чемпіонів. Загалом на однойменній арені гірники провели понад тисячу матчів, останній − 1 жовтня 2006 року проти алчевської «Сталі» (3:1), після чого перебралися на РСК «Олімпійський», колишній «Локомотив».

«Запасний аеродром»
Арена залізничників, здана в експлуатацію 1958 року, але повністю завершена лише 1970-го, хоч і була всього лише «запасним аеродромом» для гірників, займе особливе місце в історії клубу та й усього українського футболу. Саме тут «Шахтар» торував шлях до переможного фіналу Кубку УЄФА-2009, саме цей стадіон виявився щасливим для української збірної 19-річних, яка здобула тут «золото» юнацького Євро-2009, здолавши у вирішальному поєдинку англійців − 2:0.

Минуле та майбутнє
Безперечно, на фоні ультрасучасної «Донбас Арени» 5-тисячний затишний стадіон донецького «Металурга» має доволі скромний вигляд, однак він прикметний тим, що саме на цьому місці в Донецьку колись облаштували найперший футбольний майданчик. Загалом же, за словами заступника голови Донецької федерації футболу Івана Гайворонського, «на Донеччині є де грати»: 91 стадіон, 3 683 футбольних поля, 2 710 спортивних майданчиків (72 − зі штучним покриттям). На 54-х стадіонах проходять внутрішні змагання, на 12 − грають професіонали. 11 арен мають індивідуальні місця та штучне освітлення.

Підписатися на новини