«Олімпік»: шлях – до Олімпу

У рамках загальнонаціонального проекту «Футбольна країна», в циклі «Від Сяну − до Дону», продовжуємо презентувати Донецьку область.
Донецьк по праву вважається одним із футбольних центрів України. І серйозно взятися за розвиток спорту номер один на професійному рівні в регіоні, який представлений в елітному дивізіоні трьома клубами, могли тільки люди, безмежно закохані в гру мільйонів.
Фонд розвитку футболу
Саме такі ентузіасти в серпні 2001 року вирішили організувати фонд розвитку футболу «Олімпік» і створити на його базі однойменний футбольний клуб. Головою наглядової ради було обрано Михайла Ляшка, який свого часу очолював донецький «Металург», а президентом став Владислав Гельзін. «Головне наше завдання залишається незмінним − популяризація та розвиток футболу в Донецьку та області. Ми шукаємо талановитих хлопчаків, відриваємо їх від вулиці, привчаємо до занять спортом», − розповідає Гельзін.
Від ДЮФЛ − до національної збірної
Проте функціонування професійного клубу передбачає насамперед підготовку справжніх майстрів шкіряного м’яча. Тож іще одна мета, яку прагнуть реалізувати засновники «Олімпіка», полягає в тому, щоб створити такі умови для своїх вихованців, аби ті, пройшовши всі етапи підготовки в дитячо-юнацькій футбольній школі, користувалися б попитом на трансферному ринку, створювали конкуренцію гравцям професіональних команд усіх українських ліг, а також виступали за збірні України. Для цього необхідно на належному рівні організувати навчально-тренувальний процес, а також мати відповідну матеріально-технічну базу для плідної роботи тренерів.
Перші результати
Взагалі-то Ляшко, Гельзін та їхні партнери попервах не планували створення професіональної команди, хотіли зосередитися виключно на підготовці зміни. Однак час диктує свої умови, тож президент «Олімпіка» вирішив, що існує необхідність заявити команду для участі у першості серед команд другої ліги з тим, аби зробити менш болісним перехід від юнацького до дорослого футболу. Виступи у другій лізі повністю себе виправдали, і вихованці «Олімпіка» затребувані в різних регіонах нашої країни. «Протягом останніх двох років ми делегували футболістів 1989-1993-х років народження до «Шахтаря», «Дніпра», «Металіста», «Динамо», запорізького «Металурга», «Чорноморця»… Чимало наших вихованців виступають у клубах першої вітчизняної ліги, у чемпіонатах Азербайджану та Вірменії, також наші вихованці регулярно запрошуються до складу юнацьких збірних України різних вікових груп», − каже головний тренер Ігор Петров, відомий у минулому гравець донецького «Шахтаря».
Чемпіон Європи
Гордість «Олімпіка» − голкіпер Ігор Левченко, який торік став чемпіоном континентальної першості серед 19-ти річних, що проходила в Донецьку та Маріуполі. Цікаво, що свого часу Левченко займався в дитячо-юнацькій футбольній школі «Шахтаря», однак не пройшов відбір до клубної академії й опинився в «Олімпіку». «Тепер, після завоювання європейського «золота», я не шкодую, що все так склалося. Звісно, мені завжди хотілося довести, що селекціонери «Шахтаря» помилились, але… спасибі їм за те, що не взяли мене тоді до академії. Наразі я пов'язаний контрактом із клубом іще на півтора року, і мене тут все влаштовує: маю постійну ігрову практику, та й власне команда дуже гарна». У даному контексті варто згадати й вихованця академії «Олімпіка» Сергія Яворського 1989 року народження, на даний момент гравця київської «Оболоні», котрий уже залучався до лав молодіжної збірної України.
Розбудова інфраструктури
Проте повернімося до перших кроків «Олімпіка», до розбудови інфраструктури. Сьогодні можна констатувати, що такі умови для тренувального процесу створені далеко не в кожній команді першої та другої ліг. Судіть самі: клубом зведено стадіон на 1 000 глядачів, обладнаний комфортними роздягальнями, тренажерним залом, сучасним відновлювальним центром, конференц-залом, кафе. До послуг команди − два тренувальних поля з трав’яним газоном, одне − зі штучним покриттям останнього покоління, чотири ігрові майданчики, спортивне містечко. А у найближчих планах − будівництво ігрового манежу, що дозволить проводити тренувальний процес цілий рік, та готельного комплексу.
До Донецька − з усієї України
Що стосується власне дитячих команд, то спершу в академії «Олімпіка» займалося близько ста дітей та юнаків. Нині ж − більше 250 віком від 6 до 19 років. У вікових групах від 6 до 14 років займаються дітлахи, котрі проживають у Донецьку. А у вікових групах 14-19 років − юнаки з усіх регіонів України. Це стало можливим з 2003-го року, коли між академією «Олімпіка» та Училищем олімпійської підготовки ім. Бубки була укладена угоду про спільну діяльність з підготовки юних футболістів. Хлопців тренують відомі в минулому футболісти Ігор Климовський, Олександр Воскобойник, Руслан Уманець, Віталій Старухін-молодший, колишний гравець національної збірної Туреччини − Кьосебекіров, а курує учбово-тренувальний процес метр донецького футболу Олексій Дрозденко.
Рівняння − на кращих
«Попри економічну кризу в країні, фінансове положення «Олімпіка» стабільне. Наші партнери та спонсори зацікавлені в існуванні і команди майстрів, і дитячо-юнацької академії клубу. Тож питання про згортання діяльності на порядок денний навіть не виноситься. Більше того, ми продовжуємо розвивати нашу інфраструктуру, і, не виключено, нашу базу використовуватиме одна з команд-учасниць фінальної частини Євро-2012, − каже Владислав Гельзін. − Що стосується перспектив головної команди, то наразі ми не ставимо перед нею завдання обов’язкового підвищення у класі, але усе можливо. Наша основна мета − розвиток академії, ми прагнемо зробити її однією з кращих, аби виховувати талановитих футболістів не тільки для Донбасу та для всього українського футболу, а і для провідних європейських клубів».