Футбольная жизнь в зеркале СМИ

Интернет

ЕВРО-2012

 

 

«Євро-вердикт». Чи дозволять примати Євро-2012 чотирьом українським містам?

Наталка Коваленко, Олександр Лащенко

Radiosvoboda.org

09.12.09

11 грудня УЄФА остаточно визначить кількість українських міст (чотири або два), які зможуть прийняти матчі фінальної частини Чемпіонату Європи з футболу 2012 року, а розраховують на це Київ, Донецьк, Львів і Харків. Наразі європейські футбольні чиновники остаточно дали добро тільки столиці України. (Причому ще не відомо остаточно, чи дозволять саме Києву проводити вирішальний поєдинок Євро-2012). Відповідальні за організацію турніру українські чиновники переконують, що УЄФА ухвалить позитивне для України рішення. Які успіхи зможе представити Україна керівникам європейського футболу та які «камені спотикання» залишаються у підготовці до турніру?

Львів не вкладається у графіки

Одне з чотирьох міст, яке претендує на те, щоб приймати Євро-2012, − Львів. Рівень підготовки тут найгірший, констатують експерти. І на підтвердження свого висновку зазначають, що термін здачі нового стадіону перенесли з грудня 2010 на серпень 2011 року, за даними місцевої кореспондентки Радіо Свобода Галини Терещук.

Влада робить добру міну при поганій грі, коли мова йде про підготовку Львова до футбольного чемпіонату. Адже на жодному з об’єктів не видно кінця.

Скажімо, у мерії заявляють, що будівництво стадіону ведеться згідно із графіками. Насправді, місто відстає на два місяці та ще досі неготові робочі креслення. Вартість стадіону приблизно сягне понад 600 мільйонів євро.

Керівник області Микола Кміть каже, що стадіон і «Міжнародний аеропорт Львів» за рівнем підготовки до Євро-2012 вже виключено із червоної зони ризику. Львів має реконструювати злітну смугу і збудувати новий пасажирський термінал. Роботи уже розпочались. На будівництво львівського летовища держави виділила майже 29 мільйонів гривень.

А ще до Євро 2012 місто має вдосконалити транспортну мережу, збудувати місцеві і міжнародні дороги, обладнати пункти пропуску на кордоні, усучаснити медичні об’єкти.

На сьогодні на різних стадіях завершення перебувають 60 готелів.

Потужну готельну інфраструктуру міста й області позитивно оцінив офіційний представник УЄФА.

Найбільша проблема Харкова − готелі

Харків − ще одне з чотирьох українських міст, стосовно яких УЄФА не сказало останнього слова. Козир, який приберегли тут до засідання головного футбольного європейського органу − стадіон «Металіст». Минулої суботи реконструйовану арену відкрили. Це другий стадіон в Україні, після «Донбас-Арени» у Донецьку, який можна назвати спортивним комплексом преміум-класу, придатною для таких турнірів, як Євро-2012, повідомляє харківська кореспондентка Радіо Свобода Юлія Журавльова.

Оновлений «Металіст» за деякими показниками навіть перевищує вимоги УЄФА, стверджують місцеві спортивні чиновники. Потужність освітлення футбольного поля ледь не вдвічі більша за норми. Сама споруда розрахована на землетрус потужністю у 8 балів. Конструкції настільки міцні, що дозволяють розмістити на собі ще й купу обладнання, розповідає головний архітектор проекту Олександр Чуб. Особлива гордість стадіону − спайдер-камера, що дозволяє виводити на екран будь-які фрагменти гри. Таку камеру сьогодні має лише один стадіон України — харківський «Металіст».

Якщо невеличкі готелі на 30-50 місць поступово вводять в експлуатацію, то відсутність 5-зіркових номерів дуже турбує чиновників. За вимогами УЄФА, до червня 2012 року Харків повинен мати 1245 номерів у 5-зіркових готелях, поки-що − лише 300.

До «червоної картки» від УЄФА справа не дійшла

Завдяки зрушенням у підготовці Україні вдалося вдруге здобути право на проведення Євро-2012, наголосив президент Федерації футболу України Григорій Суркіс. Хоча раніше чиновники УЄФА показали за рівень підготовки «жовту картку».

«Ми вдруге виграли турнір. Чому вдруге? Тому що було рішення виконкому від 13 травня − тобто у травні нам не вірили. Не вірили в те, що ми спроможні (організувати турнір). Але той прогрес, який, очевидно, настає (коли всі владні структури об’єднують свої зусилля), свідчить − після пред’явлення нам «жовтої картки» ми нарешті схаменулися і почали працювати», − сказав президент Федерації футболу України.

Найменше критики з боку представників УЄФА викликає підготовка спортивної інфраструктури до чемпіонату Євро-2012 − передусім, стадіони. (Щоправда, одна справа − вже готові до матчів найвищого рівня арени у Донецьку та Харкові, а інша річ − стадіон у Львові, який відкриють у кращому випадку за півтора роки). А готелі − одне з найслабших місць в організації першості. Хоча міністр сім’ї, молоді та спорту Юрій Павленко зазначив Радіо Свобода, що і в цьому питанні гострої критики з боку футбольних ревізорів зараз не лунає.

«7300 номерів необхідно. Київ сьогодні вже гарантував більше 90%, а до 2012 року − буде стовідсотково забезпечений необхідною кількістю номерів для прийняття фінального матчу ЄВРО-2012. Таким чином, я сподіваюся на позитивне рішення УЄФА 11 грудня, яке підтвердить 4 приймаючих міста і фінал в місті Києві», − сказав Юрій Павленко.

Гроші на Євро-2012 є

Не менш оптимістично налаштований і віце-прем'єр-міністр України Іван Васюник, який запевняє, що гроші на Євро-2012 є. «Механізм випуску спеціальних цінних облігацій уряду практично на 3 роки до 2012 року працює. Згідно цього механізму уряд вже залучив зараз близько 700 мільйонів гривень. І планується розміщення облігацій до кінця року», − сказав Іван Васюник.

Поки що УЄФА не сумнівається лише у здатності Києва прийняти учасників та гостей ЄВРО-2012. Хоча гарантій, що столиця точно стане місцем проведення фінальної гри турніру, досі немає. Міністр з регіонального розвитку та будівництва України Василь Куйбіда вважає, що найкращу футбольну команду Європи визначать саме у Києві. «В Києві проблем немає з НСК «Олімпійським». Зараз ми виходимо на такий ступінь виконання робіт, що дає нам повну впевненість у належному завершенні».

Відповідальні за організацію в Україні Євро-2012 мають завдячувати не собі, а бізнесу за те, що цей турнір в України не відібрали, зазначає спортивний оглядач і телеведучий Ігор Мірошниченко. «Якщо не влада (вони не особливо переймаються цим), то, я думаю, що бізнес, хай він не зовсім легальний, але він дуже зацікавлений в тому, щоб саме в їхніх містах відбувався чемпіонат ЄВРО-2012. Тому, я думаю, що зусиллями бізнесу підготовка України до ЄВРО відбудеться добре», − зазначив Ігор Мірошниченко.

Засідання Виконавчого комітету УЄФА планують почати в четвер, 10 грудня, на португальському острові Мадейра, триватиме воно й наступного дня 11 грудня. Тоді ж, відразу після засідання, приблизно на 13:15 за київським часом, запланували прес-конференцію, де й оголосять вердикт стосовно кількості українських міст-господарів 2012. А президент УЄФА Платіні ще до засідання пообіцяв приїхати до Києва на презентацію символу Євро-2012. Вона відбудеться 14 грудня на Михайлівській площі у Києві.

+++

Общая стоимость строительства стадионов к Евро-2012 в Украине составляет 2,8 млрд грн, 57 млн евро и 400 млн долл.

Rbc.ua

09.12.09

Общая стоимость строительства стадионов к Евро-2012 в Украине составляет 2 млрд 784 млн грн, 57,1 млн евро и 400 млн долл., по данным Дирекции по подготовке и проведению финальной части Евро-2012 в Польше и Украине. В частности, смета проекта реконструкции НСК «Олимпийский» составляет 2 млрд 114 млн грн. Проект: GMP Architects (Германия), местный адаптер − ПТАБ «Юрий Серегин». Генеральным подрядчиком выступила ХК «Киевгорстрой», инвестором − государство Украина. Срок строительства: сентябрь 2008 г. − декабрь 2010 г., введение стадиона в эксплуатацию − июль 2011 г. Общая вместимость стадиона − 69 тыс. 004, чистая вместимость стадиона − 63 427.

Смета проекта строительства харьковского стадиона «Металлист» составляет 57,1 млн евро. Проект разработан «Институтом «Харьковпроект», генеральный подрядчик − компания «Cтальпроект», инвестор − городской и областной совет. Срок строительства: апрель 2007 г. − декабрь 2009 г. Общая вместимость стадиона − 41 538, чистая вместимость стадиона − 40 579.

Смета проекта строительства донецкого стадиона «Донбасс-Арена» составляет 400 млн долл. Проект разработан ArupSport (Великобритания), генеральный подрядчик − Еnka Construction (Турция), инвестор − System Capital Management (Украина). Срок строительства: апрель 2006 г. − август 2009 г., введение в эксплуатацию − 29 августа 2009 г. Общая вместимость стадиона составляет 51 267, чистая вместимость стадиона − 50 055.

Смета проекта строительства Львовского стадиона составляет 670 млн грн. Проект разработан проектным бюро «Альберт Виммер» (Австрия), генеральный подрядчик − «Азовинтекс» (Украина), инвестор − городской совет Львова, государство. Срок строительства: ноябрь 2008 г. − май 2011 г. Введение стадиона в эксплуатацию: июль 2011 г. Общая вместимость стадиона составляет 33 000, чистая вместимость стадиона − 30 000.

+++

Подготовка к Евро-2012 в Украине обойдется в 126,26 млрд грн

Rbc.ua

09.12.09

Ведомство Ивана Федоренко представило цифры по подготовке к Евро 2012.

Общая сумма по программе подготовки и проведения в Украине финальной части чемпионата Европы 2012 г. по футболу составляет 126,26 млрд грн. Об этом сказано в материалах Дирекции по подготовке и проведению финальной части Евро-2012 в Польше и Украине.

Программа состоит из 21 задания в соответствии с требованиями УЕФА и гарантиями правительства Украины. При этом объем средств, выделяемых из государственного бюджета, составляет 32,92 млрд грн (17,3%), из местных бюджетов принимающих городов − 6,87 млрд грн (14,3%), из прочих источников − 86,48 млрд грн (68,4%).

Общая стоимость строительства стадионов к Евро-2012 в Украине составляет 2 млрд 784 млн грн, 57,1 млн евро и 400 млн долл, по данным Дирекции по подготовке и проведению финальной части Евро-2012 в Польше и Украине. В частности, смета проекте реконструкции НСК «Олимпийский» составляет 2 млрд 114 млн грн Проект: GMP Architects (Германия), местный адаптер − ПТАБ «Юрий Серегин». Генеральным подрядчиком выступила ХК «Киевгорстрой», инвестором − государство Украина. Срок строительства: сентябрь 2008 г. − декабрь 2010 г., введение стадиона в эксплуатацию − июль 2011 г. Общая вместимость стадиона − 69 тыс. 004, чистая вместимость стадиона − 63 427.

Смета проекта строительства харьковского стадиона «Металлист» составляет 57,1 млн евро. Проект разработан «Институтом «Харьковпроект», генеральный подрядчик − компания «Cтальпроект», инвестор − городской и областной совет. Срок строительства: апрель 2007 г. − декабрь 2009 г. Общая вместимость стадиона − 41 538, чистая вместимость стадиона − 40 579.

Смета проекта строительства донецкого стадиона «Донбасс-Арена» составляет 400 млн долл. Проект разработан ArupSport (Великобритания), генеральный подрядчик − Еnka Construction (Турция), инвестор − System Capital Management (Украина). Срок строительства: апрель 2006 г. − август 2009 г., введение в эксплуатацию − 29 августа 2009 г. Общая вместимость стадиона составляет 51 267, чистая вместимость стадиона − 50 055.

Смета проекта строительства Львовского стадиона составляет 670 млн грн. Проект разработан проектным бюро «Альберт Виммер» (Австрия), генеральный подрядчик − «Азовинтекс» (Украина), инвестор − городской совет Львова, государство. Срок строительства: ноябрь 2008 г. − май 2011 г. Введение стадиона в эксплуатацию: июль 2011 г. Общая вместимость стадиона составляет 33 000, чистая вместимость стадиона − 30 000.

Напомним, что 18 апреля 2007 года Украина и Польша выиграли право проведения Евро-2012. Киев, Донецк, Львов и Харьков определены как города-претенденты на принятие у себя матчей чемпионата Европы, в частности Киев − на проведение финала соревнования.

По словам членов украинской делегации, посетившей 23 ноября заседание наблюдательного совета УЕФА в Швейцарии, европейские футбольные чиновники уже не сомневаются, что все четыре заявленных города − Львов, Харьков, Донецк и Киев − способны принять турнир. Отметим, что окончательное решение сколько именно украинских городов будут принимать Евро-2012, исполнительный комитет УЕФА огласит 11 декабря.

+++

Общая пропускная способность 4х украинских аэропортов к Евро-2012 составит 13,7 тыс. пасс./ч.

Rbc.ua

09.12.09

Общая пропускная способность четырех украинских аэропортов к Евро-2012 составит 13,7 тыс. пассажиров в час, по данным Дирекции по подготовке и проведению финальной части Евро-2012 в Польше и Украине. В частности, проект развития киевского аэропорта «Борисполь» предусматривает реконструкцию перронов S и F, реконструкцию существующего терминала В, строительство новых терминалов D и F, строительство новых автостоянок. Пропускная способность аэропорта − 6 тыс. пассажиров в час при требованиях УЕФА − немного более 4 тыс. Риск в мае и ноябре 2009 г. − умеренный. Необходимые действия − постоянный мониторинг процесса строительства терминала D.

Проект развития аэропорта «Донецк» предусматривает строительство новой взлетно-посадочной полосы, строительство новых и реконструкцию существующих перронов, строительство новой аэродромно-диспетчерской башни, реконструкцию существующего терминала, строительство нового терминального комплекса, строительство временного терминала. Пропускная способность − 3,1 тыс. пассажиров в час (равняется требованиям УЕФА). Риск − в мае и ноябре 2009 г. − очень высокий. Необходимые действия − финансирование проектов строительства нового терминала, жесткий мониторинг и контроль за ходом выполнения проектов, привлечение внешнего опытного консультанта.

Проект развития аэропорта «Львов» предусматривает реконструкцию взлетно-посадочной полосы, реконструкцию перронов, реконструкцию существующего терминала, строительство нового терминального комплекса, строительство временного терминала. Пропускная способность − 2,1 тыс. пассажиров в час при требовании УЕФА 1,9 тыс. Риск в мае 2009 г. − очень высокий, в ноябре 2009 г. − высокий. Необходимые действия − финансирование проектов строительства нового терминала и реконструкции аэродромной части до полного решения вопросов, связанных с дальнейшей деятельностью инвестора.

Проект развития аэропорта «Харьков» предусматривает реконструкцию взлетно-посадочной полосы, реконструкцию перронов, реконструкцию существующего терминала, строительство нового терминала и реконструкцию привокзальной площади, строительство временного терминала. Пропускная способность − 2,5 тыс. пассажиров (согласно требованию УЕФА). Риск в мае 2009 г. − очень высокий, в ноябре 2009 г. − умеренный. Необходимые действия − разработка и воплощение программы эксплуатации аэропортов Украины на период проведения турнира Евро-2012, решение вопроса недостаточного количества городов для парковки в аэропорту «Харьков».

+++

В Украине к Евро-2012 законтрактовано 85-100% номеров в гостиницах.

Rbc.ua

09.12.09

В Украине к Евро-2012 законтрактовано 85-100% номеров в гостиницах, по данным Дирекции по подготовке и проведению финальной части Евро-2012 в Польше и Украине. При этом большинство существующих номеров в центре принимающих мост являются законтрактованными

агентством по размещению. Дефицит 5-звездочных и 4-звездочных гостиниц будет компенсироваться повышенным использованием 3-звездочных гостиниц.

В Киеве требования УЕФА к размещению целевых групп составляют: 5* − 1950, 4* − 4950, 3* − 400, всего − 7300. Количество законтрактованных номеров по состоянию на 23 ноября 2009 г. − 5345.

В Донецке требования УЕФА к размещению целевых групп составляют: 5* − 1420, 4* − 1315, 3* − 210, всего − 2945. Количество законтрактованных номеров по состоянию на 23 ноября 2009 г. − 1747.

Во Львове требования УЕФА к размещению целевых групп составляют: 5* − 1020, 4* − 1315, 3* − 210, всего − 2545. Количество законтрактованных номеров по состоянию на 23 ноября 2009 г. − 2329.

В Харькове требования УЕФА к размещению целевых групп составляют: 5* − 1240, 4* − 1315, 3* − 210, всего − 2765. Количество законтрактованных номеров по состоянию на 23 ноября 2009 г. − 2559.

Кроме того, в Киеве и в пределах 150 км от города количество мест для размещения болельщиков (пансионаты, общежития, частные апартаменты и др.) составляет 49304, в Донецке и в пределах 150 км − 74957, во Львове и в пределах 150 км от города − 34141, В Харькове и в пределах 150 км − 28759.

+++

На Металлисте появилось ноу-хау, не имеющее аналогов в стране 

Николай Кузнецов

Dozor.kharkov.ua

09.12.09

«Стадион Металлист − несомненно один из лучших в Украине. Тот, кто придет на него, получит удовольствие от посещения».

К такому выводу пишел вице-президент Федерации футбола Украины Сергей Стороженко, выступая на Международном форуме Инвестиции в Харьков.

«Мы обязательно будем пользоваться европейским опытом управления стадионом. У нас такого опыта просто нет. С учетом Евро-2012 нам такой опыт нужен втройне. Хотя у нас уже сегодня специалисты на 2-3 головы выше тех, кто сегодня только начинает или собирается начинать», − отметил координатор подготовки Харькова к Евро-2012 Александр Ярославский.

При последних осмотрах стадиона удивились даже видавшие виды эксперты УЕФА, подчеркнул в свою очередь Сергей Стороженко.

В частности, в Харькове применено ноу-хау, не имеющее аналогов в стране. Все административные коммуникации находятся в VIP-здании, на верхнем этаже элитные комнаты для просмотра матчей, на остальных этажах 4-этажного здания − пресс-центр на 300 человек, ресторан, другие необходимые заведения.

А футбольная инфраструктура − радевалки и т.п. − находится ниже уровня земли. Это эффективное использование территорий было отмечено европейскими экспертами.

Система освещения по требованиям Лиги чемпионов должна иметь мощность 1200 люкс, ЧЕ -1400 люкс. На Металлисте она − 2400 люкс, то есть с огромным запасом, рассчитанным например, на будущее, когда требования УЕФА и ФИФА будут повышаться.

На центральной трибуне есть почти 800 мест для журналистов. Такое количество будет только на Евро − даже на финал ЧУ, который проходил в Харькове, было зарегистрировано всего 83 журналиста.

При этом даже уже реконструированные элементы приходилось переделывать заново. Так, изначально полуростовые турникеты для автоматического пропуска были снова демонтированы и заменены на ростовые − по требованиям УЕФА.

А. Ярославский подчеркнул, что стадион построен с точки зрения последующих инвестиций, не связанных с Евро-2012.

В частности, потенциальные инвесторы могут обратить внимание на подтрибунные помещения «Металлиста» − это большие территории коммерческого назначения.

Как сообщалось ранее, и под Евро-2012 магазины спортивного иневентря и атрибутики, спорткафе и т.п. будут приносить отличный доход.

+++

73% жителей Львовщины − за проведение Евро-2012 во Львове

Zaxid.net

09.12.09

Около 73% жителей Львовщины против идеи отказаться от проведения Евро-2012 во Львове. Поддерживают идею лишь 7%. В то же время для 16% респондентов безразлично, произойдет ли Евро во Львове, еще 4% − не определились. Такие результаты социологического опроса на Львовщине социологической группы «Рейтинг».

Около двух третей опрошенных верят, что Львов будет принимать матчи Евро-2012, 17% не верят, 16% − не определились.

Работой премьер-министра Ю.Тимошенко по подготовке чемпионата довольны около 38%, Президента В.Ющенко − 32%, председателя ВРУ В.Литвина − 16%.

Если говорить о местных руководителях, больше всего довольны работой по подготовке чемпионата А.Садового (близко 40%). Работой главы облгосадминистрации Н.Кмитя довольны близко 28%, председателя облсовета М.Сеныка − около четверти.

Интересно, что работу премьер-министра, Президента, председателя ОГА лучше оценивают в селах, чем во Львове. А вот работу городского председателя лучше оценивают в областном центре.

По мнению большинства, наивысшие шансы принимать матчи чемпионата Европы по футболу2012 года имеют Львов (58%), Киев (56%) и Донецк (52%). Шансы Харькова жители Львовщины оценили более чем вдвое хуже (22%).

Больше всего отстаивают идею проведения Евро во Львове поклонники Ю.Тимошенко и В.Ющенко. Они же больше всего верят, что Львов будет принимать матчи чемпионата. Наибольшие скептики − избиратели С.Тигипко и В.Литвина.

Для жителей Львовщины Евро-2012 − это прежде всего улучшение качества дорог, аэропортов, гостиниц (55%), новые рабочие места (50%), вопросы престижа области (47%), развитие города и области (46%).

39% считают, что Евро-2012 открывает возможности с лучшей стороны показать Львовщину туристам, 36% − тест для местной власти на «профпригодность». 30% считают, что Евро − это возможность для города и области заработать дополнительные средства. Еще четверть считают, что это дополнительный толчок для развития спорта и культуры в регионе. Лишь 6% думают, что Евро-2012 не является важным для Львовщины.

Интересно, что для Львова Евро − это лучшие дороги, развитие города, дополнительные заработки, а для сел и других городов области − этот вопрос престижа, новые рабочие места, развитие туризма.

Мужчины имеют значительно высшие ожидания относительно Евро-2012, чем женщины.

Справка ZAXID.NET

Аудитория исследования: население Львовской области в возрасте от 18 лет и старшие Выборочная совокупность: 1200 респондентов (в т.ч. Львов − 400 респондентов) Метод исследования: личное формализированное интервью согласно с опросником (face to face) Ошибка репрезентативности исследования: для значений близких к 50% погрешность составляет не более 2,8%, для значений близких к 30% − не более 2,4%, для значений близких к 10% − не более 1,7%. Сроки проведения исследования: 14-23 ноября 2009 г.

+++
Региональные печатные СМИ

ФУТБОЛ

З ТАКОЮ ГРОЮ «БАРСЕЛОНУ» НЕ ВІЗЬМЕШ

Юрій ЖУК

Волинь (Волинська область)

09.12.09

Щоб продовжити весною участь у єврокубках, київському «Динамо» завтра просто необхідно вигравати знамениту іспанську «Барселону». Хоча яким чином підопічні Валерія Газзаєв збираються обіграти найсильнішу команду Європи, коли з величезним трудом здобувають перемоги над аутсайдерами вітчизняної першості?

-Що сказати... Непроста і важка гра, вже друга поспіль, вийшла, − визнав після матчу з «Чорноморцем», у якому його підопічні лише за 2 хвилини до закінчення гри зуміли вирвати перемогу завдяки голу захисника Юссуфа, головний тренер динамівців Валерій Газзаєв. − Команда Запоріжжя в минулому турі (нічия − 0:0) та «Чорноморець» зараз грали, як ми і передбачали, з неймовірною самовіддачею. В другому таймі взагалі був епізод, коли одесити могли забити гол, нам просто пощастило в тій ситуації... Проте, незважаючи на такі важкі матчі, я усе ж надіюсь, що мої футболісти зроблять усе, щоб досягти позитивного результату у матчі з «Барселоною». Вони розуміють, що для них це буде гра року...

   Не додають оптимізму уболівальникам «Динамо» і люди, які вміють добре рахувати гроші, − букмекери. Вони не вірять у завтрашню перемогу динамівців. Так, одна з провідних у світі букмекерських контор «Bwin» вважає, що вірогідність домашньої перемоги динамівців над «Барселоною» становить усього 22%, ймовірність нічиєї − 27% і поразки киян − 51%. До речі, у матчі «Інтера» з «Рубіном» букмекери чекають перемоги італійців − 64% (вірогідність нічиєї − 23%, а перемоги гостей − 13%).

   «ДИНАМО» − «БАРСЕЛОНА»: РОЗКЛАД ПЕРЕД БОЄМ

   ПОРАЗКА. У випадку невдачі підопічних Газзаєва єврокубковий сезон для них закінчується − у киян залишиться 5 очок і вони фінішують на останньому місці.

   НІЧИЯ. У разі нічиєї в Києві динамівців влаштує лише перемога «Інтера» над «Рубіном». Тоді «Динамо» зрівняється з казанцями за очками, але випередить росіян за особистими зустрічами (3:1 і 0:0). У такому випадку кияни фінішують на третьому місці і вийдуть в 1/16 фіналу Ліги Європи. Якщо ж в Києві буде нічия, а в Мілані переможе «Рубін» або також буде зафіксовано «мирову», то кияни вилітають з єврокубків.

   ПЕРЕМОГА. Будь-яка перемога «Динамо» над «Барселоною» продовжує киянам євросезон до весни, однак, що це буде − Ліга чемпіонів чи Ліга Європи − залежатиме від рахунку.

   Перемога команди Газзаєва з рахунком 2:0 (в Барселоні було − 0:2) або більше гарантує «Динамо» вихід в 1/8 фіналу Ліги чемпіонів. Неймовірно скажете? Так, але у 1997-му вся Європа також так вважала...

   Перемога «Динамо» з будь-яким іншим рахунком залишить команду Газзаєва серед учасників Ліги чемпіонів лише в тому випадку, якщо матч в Мілані закінчиться внічию. Тоді «Динамо» разом з «Барселоною» набирають по 8 очок і виходить в 1/8 фіналу Ліги чемпіонів з другого місця.

   Якщо ж чемпіони України переможуть чемпіонів Іспанії в один гол (або у два, але при цьому пропустять, скажімо, − 3:1 чи 4:2), а в Мілані не буде нічиєї, то команда Газзаєва фінішує на третьому місці і зможе скласти компанію донецькому «Шахтарю» в 1/16 фіналу Ліги Європи.

   Пряма трансляція завтрашнього матчу Ліги чемпіонів-2010 «Динамо» (Україна) − «Барселона» (Іспанія) о 21.45 на Першому національному каналі.

  

   ЛІГА ЧЕМПІОНІВ. ГРУПА F:

   № Команда І В Н П З:П О

   1. «Барселона» 5 2 2 1 5:2 8

   2. «Інтер» 5 1 3 1 5:6 6

   3. «Рубін» 5 1 3 1 4:5 6

   4. «Динамо» 5 1 2 2 6:7 5.

  

   Українська прем'єр-ліга. Результати матчів 16 туру:

  

   «Чорноморець» − «Динамо» − 0:1, «Металіст» − «Оболонь» − 0:1, «Кривбас» − «Шахтар» − 0:2, «Дніпро» − «Металург» Д. − 2:0, «Карпати» − «Ворскла» − 1:0, «Арсенал» − «Зоря» − 1:1, «Металург» З. − «Таврія» − 0:1, «Закарпаття» − «Іллічівець» − 0:1.

   ТУРНІРНЕ СТАНОВИЩЕ КОМАНД ПРЕМ'ЄР-ЛІГИ:

   № КОМАНДА І В Н П З:П О

   1. «Динамо» 15 12 3 0 35:7 39

   2. «Шахтар» 15 10 4 1 36:13 34

   3. «Металіст» 15 10 2 3 18:7 32

   4. «Дніпро» 15 8 4 3 23:11 28

   5. «Таврія» 15 7 5 3 18:19 26

   6. «Металург» Д. 15 7 3 5 24:17 24

   7. «Карпати» 15 6 6 3 25:20 24

   8. «Оболонь» 15 7 0 8 19:26 21

   9. «Іллічівець» 15 5 3 7 17:24 18

   10. «Арсенал» 15 4 5 6 20:22 17

   11. «Ворскла» 15 3 7 5 15:15 16

   12. «Металург» З. 15 3 4 8 15:26 13

   13. «Чорноморець» 15 3 3 9 9:21 12

   14. «Зоря» 15 3 3 9 10:26 12

   15. «Закарпаття» 15 3 1 11 11:26 10

   16. «Кривбас» 15 2 1 12 14:29 7

   Бомбардири: Артем Мілевський («Динамо») − 9 голів (4 − з пенальті), Євген Селезньов («Дніпро») − 8 (1), Луіс Адріано («Шахтар») − 8 (1).

+++

Мессі великий, але він не Месія...

Андрій ВОРОНИЧ

Високий Замок (Львівська область)

09.12.09

До того ж у «Динамо» є свій володар «Золотого м’яча» − Андрій Шевченко

Справжній подвиг треба сьогодні ввечері здійснити футболістам київського “Динамо”, аби на сто відсотків забезпечити собі участь у весняному етапі Ліги чемпіонів. “Біло-голубі” повинні обіграти в Києві іспанську “Барселону”, − і не просто так, а з рахунком 2:0 або з перевагою у три м’ячі... Нинішня “Барса” − це фактично збірна світу, найкраща команда планети. За клуб із Каталонії грає володар “Золотого м’яча” 2009 року Ліонель Мессі, а також троє футболістів із першої десятки рейтингу France Football… Але ж у “Динамо” теж є людина, яка тримала в руках “Золотий м’яч” − п’ять років тому найкращим футболістом Європи визнали Андрія Шевченка. А в 1997-му Шева забивав “Барсі” на “Камп Ноу” аж тричі... Зрештою, якщо “Барсу” зміг перемогти у цьогорічній Лізі чемпіонів казанський “Рубін”,

чому б це не зробити “Динамо”?

У принципі, “Динамо” може вивести у плей-оф Ліги чемпіонів і перемога з будь-яким рахунком − якщо в Мілані “Інтер” і “Рубін” зіграють унічию. Мирова в Києві може подарувати киянам лише третє місце й участь у Лізі Європи, − за умови, що “Інтер” переможе. Нарешті, якщо “Динамо” сьогодні програє, воно залишається четвертим у групі і навесні вже не гратиме в єврокубках... Яку тактику обере головний тренер киян Валерій Газзаєв? Завдання у нього не з легких. Із одного боку, перти на “Барсу”, оголяючи тили, не можна − технічні каталонці неодмінно цим скористаються, провівши разючі контратаки. З іншого боку, киянам, які вже й забули, коли виходили з групи Ліги чемпіонів, обов’язково треба забивати... «Наше завдання − обіграти «Барселону», − заявив учора Газзаєв на прес-конференції. − Але гра покаже. Це найважливіший матч за півроку, тому кожен футболіст “Динамо” повинен продемонструвати свою найкращу гру”.

«Упевнений, що в Києві на нас чекає важка битва: у «Динамо» добре організована команда, і їм дуже потрібна перемога, − наголосив півзахисник каталонців Яя Туре, який грав проти «Динамо» ще у складі донецького «Металурга». − Мені подобається, як грають «Рубін» і «Динамо»… Як перемогти «Барселону»? Головне − працювати на полі. Як це робили всі 11 гравців «Рубіна» проти «Барселони» чи футболісти ЦСКА в Манчестері». Рецепт простий, але 29 вересня, у матчі на барселонському «Камп Ноу», «Динамо» ним скористатися не змогло…».

Гравці «Барси» (той же Туре) висловлювали побоювання щодо погоди. Схоже, «накаркали»: на сьогодні синоптики обіцяли в Києві мокрий сніг і легкий «мінус»… Утім, не факт, що зимова погода допоможе саме «Динамо». Іспанці можуть зіграти від оборони, а ось киянам обов’язково треба йти в атаку. Якщо поле «розвезе», грати в нападі буде важко. Водночас, погане поле стадіону «Динамо» може звести нанівець значну перевагу «Барселони» в техніці…

Букмекери ставлять на «Барсу»

На думку авторитетної британської букмекерської контори William Hill, сьогодні в Києві переможе «Барселона».

Коефіцієнт на перемогу каталонців − 1,67 (поставивши гривню, можна виграти 1,67 грн.), на нічию − 3,5, на перемогу “Динамо” − аж 5,5... Найімовірніший рахунок, вважають букмекери, − 0:1 або 0:2. Необхідний же динамівцям результат − 2:0 − вважається фантастикою − коефіцієнт 23,0...

70 мільйонів євро

Такою, за оцінкою transfermarkt.de, є приблизна трансферна вартість аргентинського нападника “Барси” Ліонеля Мессі.

А всіх 11 футболістів “основи” “Динамо” − 56 мільйонів євро...

Ліга чемпіонів Група F

М           І       В      Н      П      М      О

1 “Барселона”      5        2      2      1      5-2     8

2 “Інтер”        5    1      3      1      5-6     6

3 “Рубін”        5    1      3      1      4-5     6

4 “ДИНАМО”        5       1      2      2      6-7     5

+++

Маємо надію, футбольна мадера не гірчитиме...

Аскольд ЄРЬОМІН

Високий Замок (Львівська область)

09.12.09

Церемонію жеребкування фінального турніру Мундіалю-2010 у Південній Африці українці дивилися з важким каменем на серці.

Як казав герой “Діамантової руки”, “на його місці повинен був бути я”... Тобто замість збірної Греції, якій ми ганебно програли у стикових матчах, “жеребитися” у Кейптауні мала збірна України. “Нап’єшся − будеш”... Тобто вигравати треба було! Попри успіхи вітчизняних клубів, цей футбольний рік міг вийти для України провальним... Але не все так зле! 10-11 грудня Виконком УЄФА, що засідатиме на португальському острові Мадейра (цю назву пов’язують зі знаменитим вином − мадерою), може прийняти рішення, що добряче підсолодить нам гіркоту поразки від греків. На Мадейрі футбольні чиновники Європи остаточно визначать, у скількох містах України, двох чи чотирьох, відбудеться фінальний турнір Євро-2012. Наразі “стопудово” затверджено лише Київ. А Донецьк, Львів і Харків із нетерпінням чекають на рішення Виконкому УЄФА...

Яким воно може бути? Ризикну припустити, що 11 грудня близько опівдня ми таки зможемо випити шампанського (тьху-тьху-тьху, щоб не наврочити). Все-таки в Україні в плані підготовки до чемпіонату Євро-2012 зроблено багато.

По-перше, вже маємо два суперсучасні стадіони, на яких хоч зараз можна проводити матчі чемпіонату Європи з футболу, − “Донбас Арену” і “Металіст”. Споруду в Донецьку недарма називають “перлиною Донбасу”: як зізнаються футбольні чиновники, стадіонів такого рівня в Європі сьогодні обмаль (а у Східній Європі “Донбас Арена” однозначно лідер). Відкритий 5 грудня харківський стадіон “Металіст” хоч і вміщує на 10 тисяч уболівальників менше, але теж відповідає усім вимогам УЄФА (що й підтвердив присутній на відкритті “Металіста” директор Євро-2012 Мартін Каллен). Стадіон у Києві активно реконструюють, стадіон у Львові будують за графіком.

По-друге, можемо показати УЄФА не лише стадіони. Споруджують аеропорти, готелі, ремонтують дороги. Звісно, хотілося б, аби все це робилося швидше, але не треба забувати про кризу, яка внесла свої корективи... А по-третє, якби УЄФА мав намір змінити формат “чотири на чотири” (він передбачає проведення матчів Євро-2012 у чотирьох польських і чотирьох українських містах), то ми б уже про це дізналися. Якось не віриться, що з такої організації, як Європейський союз футбольних асоціацій, не сталося би відповідного витоку інформації... Наразі ж відомо, що УЄФА запланував презентацію офіційного логотипу Євро-2012 у чотирьох українських містах. Причому ця презентація відбудеться вже після засідання Виконкому УЄФА на Мадейрі... Звичайно, усе на світі буває − можна й календар презентації логотипу в разі чого змінити. Але “шосте почуття” підказує, що цього не буде.

Міжнародні футбольні чиновники люблять казати, що “футбол об’єднує”. Це не завжди правда. Наприклад, нещодавно вболівальники збірної Єгипту закидали камінням автобус із гравцями збірної Алжиру. А потім алжирські фани побили єгипетських. А ще є Тьєррі Анрі, який, підігравши собі рукою у матчі Франція-Ірландія, посварив дві європейські країни... Зате з Євро-2012 футбол справді об’єднує! Ющенко, Тимошенко і Янукович ненавидять одне одного, але щодо Євро майже не сперечаються. У цьому питанні вистачає розуму не вставляти одне одному палиці в колеса... 11 грудня тримаємо кулаки за Євро. Якщо вже “пролетіли” з Мундіалем, хай хоч у 2012-му прийде на нашу вулицю велике футбольне свято...

+++

Тимощук може піти з «Баварії»?

Ганна ЄРМАК

Високий Замок (Львівська область)

09.12.09

Півзахисник мюнхенської «Баварії» Анатолій Тимощук може найближчим часом покинути цей німецький клуб. Про це українець розповів газеті Bild. В останніх трьох матчах “Баварії” Анатолій виходив лише на заміну − в другому таймі...

Тимощук може піти з «Баварії»?

«Якщо ситуація не змінюється впродовж тривалого періоду часу, треба замислитися про майбутнє, − наголосив півзахисник збірної України. − Ніколи у кар’єрі мені не доводилося грати роль запасного. Я звик завжди добиватися цілей, які ставлю на полі... Тренер має своє бачення футболу. Але я не звик здаватися. Якщо команда хоче добитися успіху, необхідно одержати максимальну користь від переваг кожного футболіста. Мені ж часто доводиться грати не на своїй позиції... Якщо ситуація не зміниться, говоритиму з керівництвом “Баварії”.

А що на це скаже голландський тренер “Баварії” Луї ван Гал? Наразі він вважає, що на позиції Тимощука значно краще виглядає його земляк ван Боммель... «Не можу сказати, що я задоволений результатами «Баварії» у нинішньому сезоні, − зізнався ван Гал. − Я думав, ми швидше “намацаємо” свою гру, але позначилася велика кількість нових гравців і травми деяких футболістів».

Серед тих «нових гравців» і Тимощук… Може, справді Анатолій трохи поспішив із переходом у бундеслігу?

+++

СаШо втретє стане батьком

Галина ЯРЕМА

Високий Замок (Львівська область)

09.12.09

У сім’ї воротаря “Динамо” Олександра Шовковського й Ольги Альонової незабаром народиться дитина. Дружина футболіста на третьому місяці вагітності.

СаШо втретє стане батьком

Про це стало відомо на одному з останніх показів мод, куди Ольга прийшла з чоловіком. Хоча Альонова й намагалася приховати вже кругленький животик під елегантною червоною сукнею вільного крою.

Однак коментувати ситуацію дружина футболіста відмовилася. Така реакція Ольги зрозуміла, бо й свою першу вагітність вона приховувала. Але не побачити, як бережно ставиться до дружини СаШо, було неможливо: на вечірці він ніжно підтримував Ольгу під руку, а протягом усього показу обіймав її за плечі.

Для Олександра Шовковського шлюб з Ольгою Альоновою − другий. Разом подружжя живе вісім років, а одружилися у 2005 році. У Ольги й Олександра є донька, яка народилася у лютому 2009 року. Також у воротаря “Динамо” є старший син Влад від першого шлюбу з екс-телеведучою Властою Шовковською.

+++

Перемога імені «Оболоні»

Ігор Тесло

Слобідський край (Харківська область)

09.12.09

І, думається, мало хто з уболівальників не вірив у це. Ще б пак! Зараз «Металіст», демонструючи потужну гру, піднявся на другу позицію в турнірній таблиці і до того ж у першому колі у столиці досить впевнено переграв «пивоварів» із рахунком 2:0… Словом, вітер віяв у паруси «жовто-синіх».

На цю гру Мирон Маркевич виставив такий бойовий склад: Горяїнов, Обрадович, Папа Гуйє, Березовчук, Бордіян, Едмар, Рикун, Валяєв, Олійник, Коельо та Девіч. Відразу після стартового свистка «металісти» кинулися на штурм воріт гостей, котрі захищав молодий Бойко. В одному з епізодів той помилився, наш нападник Девіч опинився фактично проти порожніх воріт, але поцілити в них не спромігся.

Однак, незважаючи на це, біля воріт «пивоварів» напруга не спадала. Незабаром на побачення з Бойком вийшов Едмар, але й у цьому випадку голкіпер відбив «кулястого». Ще через якусь мить Коельо здійснив стрімкий рейд до штрафного майданчика, видав точний пас на Девіча, але той влучає у поперечину. Нічим іншим, як фатальним невезінням, це назвати не можна.

Та на цьому негаразди для гостей не завершилися. Під час однієї з атак «пивовари» порушили правила, і рефері у полі призначив пенальті. Здавалося, нарешті Бойку доведеться діставати шкіряного з сітки воріт. Однак і цього разу фортуна посміхнулася молодому голкіперу, удар Коельо він парирував… Ще до кінця першого тайму Коельо міг відкрити рахунок, але не відкрив. Через якусь мить Валяєв ще раз влучив у поперечину. Стільки гольових моментів, що їх би й на три матчі вистачило!

Однак, друзі, при всьому цьому не варто забувати давнього правила: не забиваєш ти − заб’ють тобі. Так воно, зрештою, і сталося. Під час однієї з контратак у другому таймі м’яч потрапив до «пивовара» Воронкова, і він зіпсував свято для харків’ян − переправив «круглого» у ворота Горяїнова. Зрозумівши, що бойовий човен почав тонути, М. Маркевич зробив три заміни, але відчувалося, що команда, наче розладжений рояль, почала грати фальшиво. Була єдина можливість врятувати матч, але Едмар, опинившись перед порожніми воротами, знову схибив.

Думається, цей програний святковий поєдинок стане холодним душем для команди, яка мріє про медалі вищого ґатунку, ніж бронзові. У футболі, звісно, все може трапитися, але втрачати очки там, де їх аж ніяк не можна втрачати, аж занадто велика розкіш. Тим паче, й за прикладами ходити далеко не треба, бо ж пам’ятаємо, що саме за таких обставин «металісти» програли австрійському «Штурму» в розіграші Ліги Європи. Тож забувати такі уроки не можна!

У звітному турі міг спіткнутися і одноосібний лідер національного чемпіонату − київське «Динамо», яке вирушило в гості до одеського «Чорноморця». У господарів також було чимало сприятливих моментів для взяття воріт киян, але в одних епізодах блискуче грав голкіпер Шовковський, а в інших тому ж Левізі, Бондаренку чи Якименку фатально не щастило. І вже коли всім здавалося, що кияни втратять у Південній Пальмірі, як і в попередньому матчі у Запоріжжі два очки, удача посміхнулася столичним футболістам, як мовиться, аж до самісіньких вух. Вихованці Валерія Газзаєва за кілька хвилин до фінального свистка провели стрімку контратаку, і Юссуф забив переможний гол.

У суботу відбулося ще три матчі. Ось їх результати: «Карпати» − «Ворскла» 1:0, «Арсенал» − «Зоря» 1:1 та «Металург» (Запоріжжя) − «Таврія» 0:1.

Ще три зустрічі відбулося наступного ігрового дня − у неділю. Два аутсайдери − «Закарпаття» та «Кривбас» проводили матчі на власному полі і, звичайно ж, сподівалися поповнити свій бідненький очковий багаж. Кращі перспективи на це були в ужгородців, суперником яких був середняк чемпіонату − маріупольський «Іллічівець». Тож господарі багато атакували, де особливо вирізнявся екс-харків’янин Трішович. Здавалося, закарпатці все ж таки дотиснуть гостей, тим паче, що арбітр за симуляцію вилучив з поля маріупольця Шмакова. Але не так сталося, як гадалося. Наприкінці матчу «Іллічівець» провів швидку контратаку, і м’яч затріпотів у сітці воріт Бабенка. Переможний гол у гостей забив Пуканич.

В іншого аутсайдера «Кривбасу» суперник був набагато серйозніший − донецький «Шахтар». Однак господарі не знітилися, грали, як мовиться, на перемогу. Але ще в першому таймі рефері в полі С. Бойко призначив досить сумнівний пенальті у ворота криворіжців, і Фернандіньо на «відмінно» виконав вирок. Зрештою, і надалі вихованці О. Тарана рвалися до воріт гостей, але фортуна від них остаточно відвернулася, коли у доданий арбітром час Гладкий подвоїв рахунок. Словом, і в цьому турі аутсайдери не спромоглися поліпшити своє турнірне становище.

Найбільшу увагу уболівальників привернув недільний поєдинок між «Дніпром» та донецьким «Металургом», котрі прагнуть дотягнутися до національної «бронзи» і «прорубати» вікно в Європу. На власному полі дніпряни почувалися впевненіше і, забивши у кожному таймі по м’ячу, відсвяткували перемогу. Тепер вони відстають від «Металіста», котрий посідає в турнірній таблиці третю позицію, на чотири очки. У наступному турі, що завершує цьогорічну зимову сесію чемпіонату, ці команди зустрінуться в Харкові. Вгадайте, хто переможе?

+++

Груп «смерті» у пар немає

Ігор Луговий

Слобідський край (Харківська область)

09.12.09

32 команди з усіх континентів пробилися до фінальної частини світового мундіалю, що відбудеться наступного літа у Південно-Африканській Республіці. Тепер же, після жеребкування, відомо, хто з них в яку групу потрапив і з якими суперниками зіграє в трьох групових матчах.

Отже, група «А»: ПАР, Мексика, Уругвай, Франція.

Група «В»: Аргентина, Південна Корея, Нігерія, Греція.

Група «С»: Англія, США, Алжир, Словенія.

Група «D»: Німеччина, Австралія, Гана, Сербія.

Група «Е»: Нідерланди, Японія, Камерун, Данія.

Група «F»: Італія, Нова Зеландія, Парагвай, Словаччина.

Група «G»: Бразилія, КНДР, Кот-д’Івуар, Португалія.

Група «Н»: Іспанія, Гондурас, Чилі, Швейцарія.

+++


ЕВРО-2012

 

 

Час “Х” для українського Євро-2012. Спроба передбачити майбутнє

Мирослава Іваник, Андрій Левківський    

Суботня Пошта (Львівська область)

09.12.09

Останнє цього року засідання виконавчого комітету УЄФА відбудеться 10 − 11 грудня на португальському острові Мадейра, в готелі «Reіd's Palace» міста Фуншал. Для Європейського футбольного союзу це буденне засідання, а для України − доленосне. Саме на ньому остаточно затвердять перелік українських містгосподарів Євро­2012.

Загалом ситуація в Україні з підготовкою міст до майбутнього чемпіонату значно поліпшилася, порівняно із тим, що було перед попереднім засіданням виконкому УЄФА у травні цього року. З усіх інформ­агентств лунають запевнення високопосадовців, мовляв, усі вимоги, які висували до місткандидатів, виконано. Чи не найбільше оптимізму дають заяви керівника ФФУ Григорія Суркіса, який запевняє, що матчі чемпіонату відбудуться у чотирьох українських містах. За його словами, напередодні наглядова рада УЄФА схвально оцінила підготовку України до чемпіонату.

А якщо не чотири?

ImageТенденція підготовки до Євро­2012 в Україні досить позитивна, проте, попри загальний оптимізм, слід таки обміркувати стратегію поведінки на випадок не надто приємного вибору УЄФА. Що буде, якщо Мішель Платіні і Ко затвердять не чотири українські міста, а менше?

Отже, найгірший варіант − лише Київ. Фактично це неможливо, адже, поперше, одне місто і один стадіон не зможуть витримати такого шаленого навантаження. На НСК «Олімпійський» доведеться зіграти не шість­сім матчів (три у груповому турнірі плюс два чвертьфінали, фінал і, можливо, півфінал), а десятьдванадцять, адже інакше нема сенсу проводити у нас європейський чемпіонат.

Однак жоден газон не зможе витримати такого напруженого графіка за місяць. Тим паче, а це подруге, на засіданні УЄФА, що відбулося у вересні 2008го, було чітко сказано, що мінімум міст може бути шість, максимум − вісім. Тому, мабуть, ще одне українське місто таки буде. І не слід думати про те, що полякам дозволять мати більше ніж чотири міста. У травні цього року на виконкомі УЄФА чітко сказали, з яких саме стадіонів (а отже, й міст) робитимуть вибір, і там мова йшла про чотири польські і чотири українські міста. Слід зазначити, що тоді ж чітко прозвучало: лише Київ зможе прийняти матчі плейоф.

Варіант 4+2 найбільше влаштовує наших сусідів­партнерів. Щоправда, тоді і вони матимуть певні труднощі. Мова йде про третій тур групового турніру. Згідно з правилами, ці матчі мають проводитися в один і той самий час. Теоретично, оскільки відбуваються вони в чотири дні, два українські міста зуміють упоратися з цим завданням. Проте знову ж таки для Києва згодом буде величезною проблемою підготувати газон до вирішальних двобоїв. Тому цілком можливо, що кілька матчів, які за паритетного поділу мали б належати Україні, перенесуть у Польщу.

Яке саме місто стане другим, визначити важко. Звісно, найменше шансів у Львова − проблеми зі стадіоном і аеропортом очевидні. З іншого ж боку, як для Києва, так і для Варшави наше місто найпривабливіше з огляду на відстані між місцями проведення футбольних двобоїв, які є найбільшими в історії проведення чемпіонату.

Більше шансів стати другим містомщас­ливчиком − у Донецька, оскільки оминути увагою «Донбас­Арену» неможливо. Так, проблеми з готелями є, проте, за словами тамтешніх представників, вони цілком можуть бути врегульовані. Тим паче, що саме місто не розраховує на матчі плейоф. Виглядає, що найкраща ситуація нині в Харкові − тут і стадіон реконструювали, і проблему з готелями фактично вирішили, та й з аеропортом ситуація значно поліпшилася.

Привабливішим, ніж попередні, для України виглядає варіант 4+3, який допоможе розвантажити Київ у матчах групового турніру. Та й розвести 12 двобоїв першого етапу, що відбудуться в Україні, буде значно легше. Хто виявиться зайвим у цій ситуації, сказати важко. Але як це не прикро казати, Львів у цій ситуації − аутсайдер. Такої ж думки й екс­президент РФС, член Виконкому УЄФА В'ячеслав Колосков: «Гадаю, що як мінімум три українські міста зможуть прийняти матчі чемпіонату Європи. Це Київ, Донецьк і Харків. Нещодавно я розмовляв із президентом української федерації Григорієм Суркісом, і він упевнений, що Львову теж дозволять прийняти Євро­2012».

Проте сподіватимемося на краще. Повторімось: загальний оптимізм на користь того, що УЄФА збереже всі чотири українські міста. Щоправда, не слід виключати можливість і «останнього китайського» попередження, коли усіх затвердять з певними «але».

Львів і Євро

Попри багато застережень і постійні розмови про ризик втратити право проведення єврочемпіонату 2012 року, здається, сьогодні, перед вирішальним засіданням УЄФА, Львів почувається доволі впевнено. Якщо ще кілька місяців тому посадовці дещо боязко говорили про те, чи буде в нас чемпіонат, і воліли розказувати, що зроблено, а не те, що буде, то нині в їхніх заявах побільшало оптимізму. І міські, і обласні чиновники запевняють: наше місто таки потрапить до числа щасливців, які прийматимуть матчі головної футбольної події 2012 року.

Основною умовою прийняття матчів Євро­2012 УЄФА одразу називала наявність стадіонів. Якщо Донецьк та Харків голова за це вже не болить, то Львів лише на етапі будівництва. У Ратуші запевняють, що встигають побудувати стадіон до літа 2011 року, і, що головне, це влаштовує УЄФА. Експерти Асоціації під час останнього візиту навіть затвердили скорегований план будівництва. Сьогодні на території майбутнього стадіону тривають активні будівельні роботи. Спортивна арена вже обійшлася міському та державному бюджету у понад 100 млн грн, а за наступні два роки ще вкладуть понад півмільярда гривень. Нагадаємо, спершу новий стадіон для проведення матчів Євро­2012 у Львові планували будувати за кошти інвестора. Ним мала стати австрійська компанія «Альпіна», яка перемогла у нібито інвестиційному конкурсі, організованому Львівською міською радою. Щоправда, в результаті компанія стала лише проектантом. Єдиним підрядником будівництва Міністерство економіки затвердило маріупольську компанію відомих українських бізнесменів Сергія та Олександра Тарути «Азовінтекс», яка, до слова, також перекладає злітно­посадкову смугу у львівському аеропорту. Після майже року будівництва нині закінчено фундаментні роботи та зведено колони. Останньою новиною у будівництві нового стадіону стало залучення іноземних консультантів − представників німецької компанії «Арена.ком», які мають дещо скорегувати робочі креслення. Однак посадовці певні − особливих змін не буде і будівництво ведуть за погодженими з УЄФА графіком.

Так, існують суттєві проблеми з реконструкцією злітно­посадкової смуги та будівництвом нового терміналу, які довго вважали основним каменем спотикання у підготовці Львова. Проте зараз посадовці Львівської ОДА запевняють, що ми цілком вкладаємося в графік, який погодили з УЄФА, а за деякими пунктами навіть випереджаємо його. Ситуація довкола львівського летовища склалася фактично протилежна до ситуації зі стадіоном − у те, що його робитимуть за гроші інвестора, мало хто вірив, адже Міністерство транспорту та зв'язку довго не могло оголосити інвестиційного конкурсу на будівництво нового термінала, а потім ще й переносило дату оголошення переможця. Попри все, на початку листопада у Києві таки назвали фірму, охочу взятися за львівський аеропорт. Нею стала американська компанія «IMTCMEI LLC». Щоправда, угоду між нею і Мінтрансом, вартість якої становить 115 млн євро, досі не підписано. За інформацією «Пошти», це планують зробити вже цього тижня. Але це відбудеться тільки за умови, якщо український уряд погодиться на умови американців, які не лише хочуть будувати термінал, але й комплексно управляти аеропортом найближчі 36 років. Якщо урядовці погодяться з умовами закордонної компанії, це буде прецедент в Україні. А наразі посадовці, не чекаючи інвестора, виконують роботи за гроші з держбюджету. Зокрема, вже закінчили підготовчі роботи під будівництво термінала та знесли значну частину гаражів, щоб розширити ділянку під нього. Немало зроблено і з реконструкції смуги, однак для завершення робіт потрібно закрити аеропорт. За попередніми планами, це зроблять у квітні наступного року.

Чи не найвпевненіше серед інших міст Львів почувається у питанні необхідної кількості готельних номерів. Завдяки великому потенціалу міста у царині туризму, інвестори зацікавлені у будівництві тут готелів, які не пустуватимуть і після 2012 року. Тож уже зараз експерти говорять про профіцит готельних номерів.

Дещо зрушило із мертвої точки і питання ремонту комунальних доріг − до кінця року обіцяють завершити ремонти трьох магістральних доріг − вулиць Кн. Ольги, Стрийської та Кульпарківської. Наступного року планують продовжити роботи на цих вулицях, а також узятися за ремонти вулиць Сахарова, Городоцької та будівництво Ряшівської та Вернадського. Водночас із початку 2010 року обіцяють нарешті розпочати ремонти міжміських шляхів області.

Дрібниці, проте важливі

Яким би не було рішення УЄФА, але є безліч проблем, які ще слід вирішувати. Мова не лише про стадіони, готелі, аеропорти, дороги. Не слід забувати і про безпеку глядачів. Тут є певні позитиви, щоправда, наші вболівальники усіма силами намагаються довести МВС, що в їхньому господарстві не все гаразд. Яскравий приклад − матч Україна − Англія у Дніпропетровську.

Не надто останнім часом у нас переймаються й медициною. Епідемія в Україні яскраво продемонструвала, що проблем у цій галузі набагато більше, ніж позитиву. Так, у лікарнях з пафосом відкривають відділення, в які завозять нове обладнання для Євро­2012, але це не вирішує питання загального занепаду вітчизняної медицини.

Не менш цікаво, як вирішуватимуть питання з часовими поясами. Хай там як, але Польща та Україна перебувають у різних поясах і для європейського вболівальника це може спричинити певні труднощі. Адже, перетинаючи кордон з Україною, слід обов'язково інформувати про такий, здавалось би, дріб'язок.

     ДЕНЬ ЗА ДНЕМ

     20 липня 2005 р. У штабквартирі УЄФА в Ньоні зареєстровано заявку від України та Польщі на участь у тендері на право проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року.

     31 липня 2005 р. Визначили кількість кандидатів на проведення Євро­2012. Окрім заявки України та Польщі, бажання стати господарями чемпіонату виявили спільно Хорватія та Угорщина, Греція, Італія та Туреччина. Своє зацікавлення висловили також Росія, Румунія й Азербайджан, однак документів не подали.

     7 листопада 2005 р. Відбулося засідання виконавчого комітету УЄФА, на якому кількість кандидатів зменшилася із п’яти до трьох: Хорватія та Угорщина, Польща й Україна, Італія. Голоси розподілилися так: Італія − 11 голосів, Хорватія/Угорщина − 9, Польща/Україна − 7, Туреччина − 6, Греція − 2.

     18 квітня 2007 р. Виконавчий комітет, що засідав у Кардіффі, під головуванням президента УЄФА Мішеля Платіні зробив свій вибір на користь спільної заявки Польщі та України, яка набрала 8 голосів, Італія − 4, а спільна заявка Хорватії й Угорщини не набрала жодного голосу. Основними українськими містами, які претендують на проведення матчів, названо Київ, Дніпропетровськ, Донецьк, Львів, у резерві − Харків та Одеса.

     Червень 2007 р. Перші занепокоєння УЄФА у зв’язку з невизначеністю ситуації навколо київського стадіону “Олімпійський” і погроза віддати фінальний матч Євро­2012 Польщі.

     Грудень 2007 р. Заяви, що Україну й Польщу можуть позбавити права проведення Євро­2012.

     Лютий − березень 2008 р. Приїзд в Україну першої групи інспекторів УЄФА, які оглянули всі міста, що можуть проводити матчі Євро­2012.

     18 квітня 2008 р. Українська делегація у штабквартирі УЄФА звітувала про стан виконання зобов’язань з підготовки до проведення Євро­2012. Після звіту президент УЄФА Мішель Платіні заявив, що, незважаючи на певні труднощі, фінальна частина Євро­2012 відбудеться в Польщі та Україні. Проте на виправлення помилок і активізацію зусиль Україні дано час до червня.

     3 червня 2008 р. Президент УЄФА Мішель Платіні прибув до Києва з інспекційний візитом. Після візиту стало відомо, що рішення, залишати чи ні за Україною і Польщею право проведення Євро­2012, ухвалюватимуть 25 − 27 вересня.

     3 червня 2008 р. Будівельна компанія ВАТ “Мостобуд” розпочала роботи з реконструкції Національного спортивного комплексу “Олімпійський”.

     14 вересня 2008 р. Відкриття стадіону “АренаДніпро” у Дніпропетровську.

     25 − 26 вересня 2008 р. Виконком УЄФА підтвердив наміри провести чемпіонат Європи 2012 року в Україні та Польщі, але висунув п’ять вимог, головною з яких є те, що УЄФА вирішить, скільки стадіонів (а отже й міст) і які саме прийматимуть матчі турніру. Щонайменше їх може бути шість, щонайбільше − вісім.

     26 листопада 2008 р. У Львові розпочали будівництво стадіону. Генпідрядником стала компанія “Азовінтекс”.

     13 травня 2009 р. УЄФА оголосила міста, які прийматимуть матчі чемпіонату. Від України − Київ, Донецьк, Харків та Львів, від Польщі − Варшава, Вроцлав, Гданськ і Познань. Щодо українських міст було висунуто додаткові умови − УЄФА підтвердила проведення чверть та півфіналів Євро­2012 тільки у Києві. Львів, Донецьк та Харків матимуть право проводити матчі групового турніру, якщо до 30 листопада виконають усі вимоги УЄФА щодо спортивної, транспортної та готельної інфраструктури. Одеса та Дніпропетровськ втратили шанси отримати Євро­2012.

     Також визначено, що матчі фінальної частини чемпіонату Європи з футболу в Україні та Польщі відбудуться з 9 червня до 1 липня 2012 року.

     29 серпня 2009 р. Відкриття стадіону “Донбас­Арена” в Донецьку.

     5 грудня 2009 р. Відкриття реконструйованого стадіону “Металіст” у Харкові.

Київ

Стадіон − на трибунах верхнього ярусу НСК тривають відбудовні роботи. Досягли успіху робітники і в установці бетонних уступів на побудованому нижньому «поверсі» − залишилося завершити два сектори в північній частині стадіону. Готовність сьогодні оцінюють на 40%. Його здача запланована на червень 2011 року.

Готелі − підписано вже угоди на приблизно 80% номерів, потрібних для розміщення офіційної делегації, − це приблизно 5,5 тисячі зі 7,3 тисячі, що вимагає УЄФА. Планують, що потрібну кількість закриють за рахунок готелів, які будуються

Аеропорт − у «Борисполі» триває будівництво нового міжнародного термінала D, завершено роботи зі зведення бетонного заводу №2, який обслуговуватиме будівництво. Крім того, на пероні F укладають верхнє покриття на пусковому комплексі 1 і 2, облаштовують внутрішні і зовнішні інженерні мережі. За офіційною версією, термінал буде обслуговувати чартерні рейси і рейси бюджетних авіакомпаній.

  Ілля Шевляк,  директор Координаційного бюро з підготовки України до чемпіонату Європи з футболу 2012 року:

   − Я не можу зараз сказати, скільки українських міст буде затверджено як господарів, оскільки вирішувати це питання компетенція УЄФА. Але на цей момент можна говорити, що все, що можна було зробити за останній рік, Україна зробила. У нас є динаміка в усіх містах. Я вірю, що на засіданні виконкому УЄФА ми будемо здатні підтвердити готовність усіх чотирьох міст. Складно говорити, яке місто готове краще, а яке гірше, адже кожне має свої переваги та недоліки. Підготовка усіх нині приблизно на одному рівні та йде однаковими темпами. Що важливо, всі міста добре попрацювали з проблемними питаннями, на які звернули увагу представники УЄФА під час засідання в Бухаресті, зокрема, за цей час суттєво поліпшилася ситуація із забезпеченням розміщення та реконструкцією аеропортів. Окрім цього, ми зуміли надати плани мобільності міст − управління громадським транспортом і потоками вболівальників на час проведення чемпіонату, − що було для нас абсолютно новою темою. Ми також надали детальний перелік об'єктів, де можна буде розмістити вболівальників. Якщо минулого року головне питання було в тому, чи буде Євро­2012 в Україні, то питанням цього року стало, у скількох містах воно буде. Дуже важливо зараз не розслаблятися і зберегти темпи, які напрацювали за останні кілька місяців, а також вчасно фінансувати підготовку інфраструктури. Найбільш проблемним питанням для всіх міст залишається реконструкція аеропортів. Наступне питання, якому треба буде приділити особливу увагу, це гарантування безпеки та громадського порядку під час чемпіонату.

Донецьк

Стадіон − здано в експлуатацію.

Готелі − відповідно до підтверджених договорів, буде 3791 номер категорій 5*, 4*, 3*. Бракує п'ятизіркових номерів, проте вже є домовленості стосовно того, що необхідну кількість перекриють за рахунок чотиризіркових. Таким чином, повністю забезпечується потреба в номерах для проведення групових матчів, а також рівень чвертьфінальних вимог.

Аеропорт − нова злітно­посадкова смуга забетонована, на ній встановлюють освітлювальну апаратуру, готують кермові доріжки.

Анатолій Близнюк,   голова Донецької обласної ради:

   − У травні цього року УЄФА висунула 11 головних умов за основними напрямами підготовки − це стадіон, аеропорт, наземний транспорт та інші. Працюючи разом з УЄФА, ми виконали майже всі умови і сьогодні впевнено можемо сказати, що готові 11 − 12 грудня почути позитивне рішення УЄФА щодо проведення частини чемпіонату в Донецьку.

   Сьогодні можна говорити, що одне з головних завдань, яке ми вирішили, − це підготовка команди, яка може ефективно вирішувати завдання, що виникають у процесі підготовки до Євро­2012. У нас сформовано трирівневе управління процесом підготовки до чемпіонату. Я впевнений, що ми на 100% даємо раду з поставленими завданнями.

   Наразі для Донецька найбільш проблематичне питання − це аеропорт. Ми плануємо збудувати новий аеровокзальний комплекс, звести новий термінал, якщо ж не встигнемо, у нас буде задіяна тимчасова споруда для пропуску пасажирів. Але це запасний варіант. При 100% фінансовому забезпеченні до грудня 2011 року ми закінчимо будівництво нового терміналу.

Харків

Стадіон − здано в експлуатацію.

Готелі − потрібну кількість номерів − 2765 − буде здано в експлуатацію вчасно. Експерти УЄФА підтвердили, що до Євро­2012 будуть готові 3162 номери. Наразі є проблема з п'ятизірковими готелями, але в УЄФА погодилися, що їх перекриють за рахунок п'ятизіркових номерів у чотиризіркових готелях.

Аеропорт − уже почали укладання першого шару бетону на новій смузі. Мінтрансзв'язку перерахувало КП «Харківський міський центр нерухомості» 56 млн грн на будівельні роботи на аеродромі.

Ігор Шурма,  заступник міського голови Харкова:

   − У мене була можливість бути присутнім під час візиту представників УЄФА та ФФУ до Харківської області. Насправді можна говорити, що Харків для всіх став містом повної несподіванки. Спершу всі дуже скептично ставилися до того, що Харків може стати одним з міст, де відбуватимуться матчі, але сьогодні всім зрозуміло, що Харків − лідер серед усіх міст з підготовки до Євро­2012. Я переконаний, що якщо чемпіонат Європи з футболу 2012 року відбуватиметься в Україні, а я в цьому не сумніваюся, то він точно відбуватиметься у двох містах − Києві, бо його вже затвердив виконком УЄФА, і Харкові, зважаючи на рівень готовності та коментарі експертів. Водночас я переконаний, що під час остаточного визначення містгосподарів чемпіонату формат паритетності розподілу кількості міст між країнами буде збережено. Навіть попри те, що у представників УЄФА було багато зауважень щодо Донецька та Львова, думаю, формат 4 на 4 збережуть і фінал таки віддадуть Києву. Якщо говорити про Львів, то це місто сьогодні має одну суттєву перевагу − лобіста №1 Григорія Суркіса.

Львів

Стадіон − арена побудована наразі лише на 10% (здача запланована на середину 2011го).

Готелі − уже підписано близько 95% угод з готелями на розміщення офіційних осіб. УЄФА взяла до уваги всі готельні номери, щодо яких були надані гарантії у листі міського голови до Платіні (враховуючи, що будуються). А це означає профіцит в усіх категоріях номерів − на 41 номер більше, ніж вимоги щодо п'ятизіркових готелів, 590 номерів профіциту серед чотиризіркових та 210 серед тризіркових

Аеропорт − на ділянці продовження злітно­посадкової смуги здійснюють виїмку ґрунту до «нульової позначки». На пероні №2 демонтують асфальтобетонне покриття й щебеневу основу. Цього року аеропорту перераховано з державного бюджету 51,001 млн гривень, з яких освоєно 44,501 млн грн.

Олег Засадний, директор департаменту Євро­2012 Львівської міської ради:

   − Я думаю, що грудневе рішення УЄФА буде позитивним для Львова. Вже відбулася наглядова рада УЄФА, на якій розглянули останні технічні звіти експертів федерації. На ній були присутні, зокрема, президент ФФУ Григорій Суркіс та віцепрем'єр­міністр України Іван Васюник, і ми отримали від них дуже позитивні відгуки. За минулі півроку УЄФА відзначила значний прогрес у підготовці всіх українських міст. Тому немає жодних сумнівів, що затвердять чотири українські і чотири польські міста. При цьому Львів і Харків розраховують на групові матчі відповідно до заявок. А півфінали і фінали поділять між Києвом і Варшавою. Крім того, можемо говорити, що головний матч, очевидно, відбудеться саме у столиці України.

Підписатися на новини