Футбольная жизнь в зеркале СМИ

Интернет

ЕВРО-2012

 

Євро-2012: літо приносить в Україну впевненість

Валерій Момот

Football.unian.net

20.08.09

За три роки до Євро-2012 майбутній турнір нарешті став набувати в Україні реальних обрисів і здається, уже не втікає від нас. Чемпіонат поки що несміливо зазирає в очі своєму майбутньому господарю, намагаючись зрозуміти, чи гостинно його приймуть, де поселять і як почастують з тим, щоб влітку 2012 року вибухнути яскравим і неповторним святом футболу, доставляючи радість мільйонам своїх шанувальників.

Впевненість у тому, що футбольної першості Європи 2012 року, як передрікають “компетентні ЗМІ” з посиланням на “поінформовані джерела”, нас не позбавлять, останнього тижня отримала досить чіткі сигнали.

Перш за все, в Україні від 14 серпня запрацював давно анонсований Місцевий організаційний комітет Євро-2012 (МОК), який разом з таким самим оргкомітетом Польщі створює основу організаційної піраміди підготовки чемпіонату, на вершині якої Оргкомітет з Євро-2012 УЄФА на чолі з директором турніру Мартіном Калленом. Український МОК очолив досвідчений дипломат Маркіян Лубківський, який і розповів, чим буде займатися його структура.

До цього підготовка тривала в одному руслі і головний акцент закономірно робився не на організаційних питаннях, а на будівництві та облаштуванні інфраструктури − стадіонів, тренувальних баз, аеропортів, готелів, доріг тощо. Тепер процес буде йти двома паралельними напрямками − підготовку інфраструктури і надалі здійснюватимуть уряд та місцеві органи влади, а організаційною частиною проекту займеться Місцевий оргкомітет. Його головна мета − підготовка та проведення Євро-2012 в Україні відповідно до стандартів УЄФА.

Що мається на увазі? Теж підготовка об`єктів, але не в сенсі їх будівництва чи реконструкції, а в сенсі створення таких умов їх функціонування після введення в експлуатацію, щоб вони повністю відповідали вимогам чемпіонату. Наприклад, щодо аеропортів перед МОК стоїть завдання забезпечити обслуговування “родини УЄФА”, спрощення процедур паспортного та митного контролю, добитися відсутності заборони на нічні польоти, організувати системи інформування глядачів та учасників тощо.

Фахівці оргкомітету будуть проводити набір та навчання волонтерів і координувати їх діяльність згідно розробленої концепції. На них лежить забезпечення громадського харчування, функціонування громадського транспорту в приймаючих містах, координація співпраці з правоохоронними органами та організація церемоній відкриття та закінчення кожного матчу турніру. І ще низка інших подібних завдань по стадіонам, готелям, спортивним базам, де ключовими словами є «організація», «координація» і «забезпечення процедур».

Для виконання такого широкого спектру завдань Лубківський матиме команду, склад якої буде поступово збільшуватись і на початок 2012 року становитиме близько 230 осіб. До кінця ж 2009-го їх буде не багато − до 30.

З початком функціонування МОК якраз і пов`язана перша ознака, що зміцнює віру в успішне майбутнє. Як не банально звучить, але на це вказують…гроші. Фінансувати місцеві оргкомітети як в Україні, так і в Польщі УЄФА буде з власного бюджету, а оскільки це дуже серйозна організація, вона не буде викидати власні кошти на нереальні «прожекти».

Ще одне побічне свідчення, що базується на фінансових питаннях, − постійні візити до нас експертів Європейського футбольного союзу. Мало не щотижня групи фахівців з різних питань інспектують кожен об`єкт в чотирьох приймаючих містах, оцінюючи темпи робіт і перспективи їх завершення. Це також потребує чималих видатків. Тож якщо УЄФА, у прагматичності якого немає жодних сумнівів, іде на суттєві фінансові витрати, значить нам вірять і нас підтримують. І Євро у нас відбирати не планують. По крайній мірі на даному етапі, за три роки до чемпіонату.

Це, так би мовити, головні ознаки, що побічно зміцнюють і підтверджують віру Євро-оптимістів. Але не лише готовність УЄФА вкладати кошти в Україну як у перспективний проект свідчить про позитивні тенденції. Є й суто національні досягнення у приймаючих містах, даруйте, поки що містах-кандидатах. Погляньмо більш детально на три ключові напрямки підготовки − стадіони, аеропорти, готелі.

Київ. На головній арені майбутнього Євро-2012 НСК “Олімпійський” до 31 серпня, тобто вже за десять днів, потрібно виконати 12 вимог, висунутих до нього як місця проведення фінального матчу. Головна проблема, що існувала на час знакового засідання Виконкому УЄФА в Бухаресті 13 травня полягала у відсутності власне затвердженого проекту реконструкції спорткомплексу.

Зрозуміло, що без чіткого бачення кінцевого результату на центральному об’єкті не можливо планувати все інше, що буде по-суті забезпечувати і доповнювати його роботу. На сьогодні проект затверджений, а разом з ним автоматично знялися й багато інших питань, як, наприклад, безпека глядачів, шляхи їх евакуації, організація належного сервісу на стадіоні тощо.

Крім того, за словами спортивного міністра Юрія Павленка, фактично вирішено ще одне принципове питання з прилеглими до НСК територіями (на них мають облаштувати зони гостинності УЄФА). Міністр повідомив, що зараз іде дискусія з приватними орендарями про майбутнє земельних ділянок уже після турніру, щоб вони залишилися у складі єдиного олімпійського спорткомплексу. А на період Євро-2012, запевнив він, вже є домовленість про використання прилеглих територій для потреб чемпіонату.

Аеропорт “Бориспіль” перебуває у віданні Мінтрансу, фінансується з Держбюджету, тож уряд тримає його на контролі. Звідти останнім часом тривожних сигналів ніби-то не надходить, значить питання вирішуються в робочому режимі.

За готельне господарство відповідає столична влада. КМДА має забезпечити умови для укладання угод між туроператором УЄФА компанією TUI Travel та київськими готелярами, однак до цього часу не може (чи не дуже хоче). До того ж, гранди, такі як Хайят, Прем’єр Палас, Редіссон та інші, що мають потрібні фонди, ведуть переговори з TUI Travel самостійно, так би мовити, без посередників у особі міської влади. А вимоги висуваються саме до Києва − ще одна неузгодженість, яку міська влада не може (чи не дуже хоче) вирішувати.

Харків. Про підготовку цього міста вже сказано багато хорошого, тому коротко − оновлений стадіон “Металіст”, третій за кількістю глядацьких місць в Україні, відкриють у грудні. Аеропорт − єдиний в державі викликає найменше запитань у експертів УЄФА. Готелі та номери високої зірковості − гарантували, залучивши Полтаву та ще кілька розташованих у допустимій віддаленості міст, будують і в самому Харкові.

Тож сьогодні столицю Слобожанщини не даремно ставлять за приклад. Тут є чому повчитися чиновникам інших мерій, яких успіхів можна досягти елементарно відкинувши особисті амбіції і не на словах, а на ділі висунувши на перший план потреби й інтереси громади. Тут простежується яскравий приклад втілення на практиці державно-приватного партнерства в окремо взятому регіоні.

Донецьк. Сьогодні головне досягнення − супер сучасна “Донбас Арена”, яку урочисто відкриють 29 серпня. “Гранд шоу”, запевняють організатори, буде гідним цього “діаманта” − найкращого стадіону класу “еліт” у Європі на даний час.

Два інші ключові напрямки підготовки − готелі й аеропорт − як кажуть, у процесі. По ним місцева влада працює, шукає шляхи реалізації задуманого і звітує за графіком (наприкінці липня мер Лук’янченко відписав УЄФА, а 13 серпня повідомив, що місто запропонувало вже на 200 готельних номерів високої категорійності більше, ніж потрібно).

Львів. Найближче до Польщі місто, маючи європейські традиції, сьогодні не є фаворитом. Віце-прем’єр Васюник у понеділок 17 серпня розгледів відставання від графіка будівництва стадіону майже на три місяці. Оперативно зреагував “Азовінтекс”− генпідрядник розробив новий графік робіт і вже наступного дня представив його замовнику, запевнивши, що працюватимуть у три зміни, цілодобово, але за два наступні місяці доженуть згаяне і до листопада вирівняють графік. Тим більше, частину гарантій по стадіону мер Садовий має надати УЄФА вже до 31 серпня.

Ще одним вузьким місцем у Львові є аеропорт, реконструкція якого, за версією місцевої влади, гальмується через недбалість Мінтрансу та підпорядкованого йому інституту, що розробляє проект. Однак і тут ситуація не критична − будівництво потроху йде і, що характерно, поступально вперед.

От у чому львів’яни проявили себе, так це в готельному бізнесі. По інфраструктурі розміщення Львів узагалі є передовиком − залучивши курорти регіону, туроператору УЄФА запропонували майже вдвічі більше готельних номерів на кожну категорію − 5*, 4* і 3*. Щоб було з чого вибирати.

Всі перераховані вище ознаки, на думку автора, є хоч і не прямим, але все ж підтвердженням того, що, не дивлячись ні на які припущення скептиків, Україна прийматиме футбольний чемпіонат 2012 року. В якому форматі − інше питання, що залежить більше від місцевої влади та громад кожного з чотирьох міст-кандидатів. Тут певним стимулом, спонукою до роботи,  виступає неприємний, але дуже красномовний і повчальний приклад Дніпропетровська й Одеси.

І не варто шукати сенсацій у заявах президента УЄФА Мішеля Платіні чи когось із його колег. Вони скрізь говорять одне і те ж − остаточне рішення буде в грудні, а якби УЄФА побачив, що в Україні проект Євро-2012 безнадійний, вже давно відмовився б від країни-господаря, яка «створює багато проблем». Зараз головне − планомірне виконання взятих зобов`язань і щоданна кропітка праця.

Так, крок за кроком, Україна поступово переконає сусідів у своїй спроможності за досить короткий період скинути пост-радянську дрімоту і включитися в активне європейське життя. Для цього справді потрібно ще дуже багато зусиль. Потрібна перебудова свідомості, щоб думки й енергію спрямовувати не на покращення власного добробуту за рахунок коштів для Євро-2012 (банально розкрадаючи), а на ефективну підготовку визначених для чемпіонату об’єктів. А це дуже складно в нинішніх реаліях, коли будь-яку посаду, в першу чергу, оцінюють з точки зору доступу до ресурсів, а не відповідальності за свою роботу перед людьми.

З іншого боку, в УЄФА знали стан України на момент, коли приймалося рішення по господарям Євро-2012. І знали не зі слів вітчизняних посадовців, а бачили реальну іфраструктуру своїми очима. Проте нам повірили і дали шанс відчути себе повноправними європейцями, тому що суть вимог, від яких сьогодні стогнуть у чотирьох вітчизняних містах, зводиться до елементарних комфорту та безпеки в усіх сферах життя. Хоча…це для них, у Старій Європі, елементарних. Для України ж, де роками відсутня гаряча вода в квартирах, процвітає дика стихійна торгівля на вулицях міст, у дітей вільний доступ до тютюну та алкоголю, а хабар працівнику ДАІ є буденною справою − це серйозне випробування, зміна світогляду, яка проходить іноді дуже боляче, але яка невдовзі принесе задоволення і радість від абсолютно нової якості життя.

+++

Стадіон у Львові буде готовий до Євро-2012 року, як «огурчик», − Тимошенко

Obk.lviv.ua

20.08.09

Євростадіон у Львові буде готовий до 2012 року, як «огурчик», − сказала Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко під час брифінгу у Львові.

«Уряд гроші виділяє, компанія будує. Темпами будівництва стадіону, а також аеропорту я задоволена», − сказала Юлія Тимошенко.

Вона додала, що вже виділені гроші на реконструкцію злітно-посадкової смуги летовища та будівництва євроарени у розмірі понад 100 млн грн.

«Стадіон буде готовий до Євро-2012, як огурчик», − оптимістично запевнила прем’єрка.

Нагадаємо, 17 серпня у Львівській обласній державній адміністрації під головуванням віце-прем’єр-міністра України Івана Васюника відбулася нарада з питань підготовки та проведення на Львівщині фінальної частини Чемпіонату Європи з футболу 2012 року. Під час наради йшлося про те, що  усі роботи з реконструкції ДП «Міжнародний аеропорт «Львів» та підготовки смуги ведуться у межах графіку, наданого УЄФА.  Що стосується будівництва стадіону − тут є відставання від наданого УЄФА графіку приблизно на три місяці.

+++

Ю.Тимошенко: Во Львове объекты к проведению Евро-2012 будут подготовлены своевременно

Rbc.ua

20.08.09

Во Львове объекты к проведению чемпионата Европы 2012 г. по футболу будут подготовлены своевременно. Об этом заявила премьер-министр Юлия Тимошенко на брифинге во Львове, передает корреспондент РБК-Украина. «Во время этой поездки я не планировала посещение стадиона и аэропорта, однако средства на них выделяются, работы ведутся в соответствии с графиком. Я уверена, что к моменту проведения чемпионата стадион будет стоять «как огурчик», − сказала она.

Ю.Тимошенко также сообщила, что в настоящее время на финансирование работ по подготовке к проведению Евро-2012 во Львове из госбюджета выделено 100 млн грн.

+++

Из-за отмены в Одессе Евро-2012 строительство окружной дороги осталось без финансирования

Timer.od.ua

20.08.09

Государство не будет финансировать строительство новой дороги в объезд Одессы.

Об этом рассказал в ходе пресс-конференции начальник облуправления экономики Олег Муратов.

По его словам, деньги на строительство были заложены в рамках подготовки к Евро-2012.

В связи с тем, что Одессе отказано в праве принимать чемпионат, этот объект лишили финансирования.

+++

Мінтранс оголосило повторний аукціон з будівництва терміналу аеропорту «Львів»

Galinfo.com.ua

20.08.09

Міністерство транспорту та зв’язку України оголошує аукціон із залучення інвесторів до будівництва нового аеровокзалу державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Львів», − повідомила прес-служба Мінтрансзв’язку.

Орієнтовна сума інвестицій складає 1 млрд. 107 млн. 784тис. 569 грн.

Серед кваліфікаційних вимог до претендентів − досвід з реалізації подібних інвестиційних проектів та наявність професійних кадрів; досвід управління аеропортовими комплексами не менше, ніж три роки; наявність кваліфікованого управлінського персоналу для забезпечення будівництва та експлуатації об’єкту інвестування; прибуткова фінансово-господарська діяльність протягом останніх трьох років; спроможність забезпечити належне фінансування інвестиційного проекту (банківські гарантії, виписки з рахунків у банках тощо) та сплата запропонованої суми платежу за набуття права на укладання інвестиційного договору.

Кінцевий термін прийняття заявок та необхідних матеріалів від претендентів − до 14 вересня 2009 року.

Кінцевий термін прийняття пропозицій учасників − до 5 жовтня 2009 року. Терміном прийняття документів вважається дата реєстрації їх у Мінтрансзв’язку.

Нагадаємо, необхідність повторного оголошення аукціону виникла у зв’язку з тим що компанії-претенденти не встигли вчасно подати пакети необхідних документів.

Водночас голова Львівської ОДА Микола Кміть зазначив, що на будівнтцтьво терміналу аеропорту претендують чотири компанії: США, Австрії, Франції, а також чесько-китайська компанія.

Довідка

Аеропорт «Львів» розташований на південно-західній окраїні м. Львів. Аеродром був побудований до 1940 року для експлуатації легких типів літаків. Був неодноразово реконструйований. На території аеропорту побудовані: аеровокзал, командно-диспетчерський пункт, склад паливомастильних матеріалів, котельня, майстерні.

Аеродром аеропорту «Львів» має одну злітно-посадкову смугу зі штучним покриттям (ШЗПС) розміром 2510х45 м. Клас ШЗПС − В. Покриття змішане − цементобетон товщиною 12-28 см, перекритий асфальтобетоном товщиною 22-37 см. Несуча спроможність визначена показником PCN 28/R/C/X/T. ШЗПС підготовлена до експлуатації повітряними суднами типу: Іл-62, Іл-76, Ту-154, А-321, Б-737 з обмеженнями. А також: Іл-18, Ан-12, Як-42, Ту-134, Ан-140, Ан-24, Як-40 і повітряних суден менших індексів і гелікоптерами без обмежень.

ШЗПС на аеродромі обладнана радіомаячними системами заходу на посадку, ближніми та дальніми привідними радіостанціями, вогнями високої інтенсивності по І категорії ІСАО і вогнями малої інтенсивності.

В якості пасажирського терміналу функціонує аеровокзал на 200 пас/год., включаючи міжнародний сектор. Загальна площа двох споруд 6700 кв.м.

Будівля штабу об’єднаного авіаційного загону − 2304 кв.м.

Будівля командно-диспетчерського пункту 3240 кв.м.

Будівля готелю 5-поверхова для обслуговування 150 місць економічного класу. Готель сертифікований − двозірковий.

На привокзальній площі розташований безкоштовний, для загального користування , майданчик для стоянки 150 автомобілів. А також дві приватні автостоянки на 300 місць загального користування.

Загальна ємність резервуарів складу паливомастильних матеріалів 6 тис.кв.м. На складі є зливна залізнична естакада. Насосна станція. Склад тарних нафтопродуктів, виробнича будівля з лабораторією, пункти наповнення паливозаправників.

Аеропорт «Львів» забезпечується: енергопостачанням (з резервною системою), водопостачанням, опаленням, вентиляцією, кондиціюванням, побутовою каналізацією, системою збору та утилізації відходів системою зливної каналізації, засобами зв’язку, телефонними та комп’ютерними кабелями, системою внутрішнього спеціального зв’язку.

+++

Регіонали ще можуть передумати долати вето Ющенка

Unian.net

20.08.09

Фракція Партії регіонів у Верховній Раді України ще не ухвалила остаточного рішення стосовно голосування за подолання вето Президента України на законопроект щодо фінансування Чемпіонату Європи з футболу 2012 року.

Як передає кореспондент УНІАН, про це заявив сьогодні журналістам член фракції Партії регіонів Микола АЗАРОВ, коментуючи позицію його політичної сили у зв’язку з ескалацією конфлікту навколо НАК «Надра України».

М.АЗАРОВ наголосив, що ситуація навколо НАК «Надра України» не має жодного відношення до питання фінансування Євро-2012, а також до закону про вибори Президента України.

Водночас він повідомив, що стосовно реалізації закону про фінансування Євро-2012, у випадку подолання вето Президента, Кабінет міністрів не надав Партії регіонів необхідної інформації.

«Ми обговорили усі варіанти можливих рішень. Вважаємо дуже важливим, щоб ці рішення, зокрема, подолання вето щодо Євро-2012, були максимально прозорими і максимально законними. На жаль, Кабінет міністрів нам не надав необхідних даних, як виконуватимуться усі рішення, що витікатимуть із закону по фінансуванню Євро-2012”, − зазначив народний депутат.

М.АЗАРОВ повідомив, що фракція Партії регіонів завтра визначить свою позицію по цьому законопроекту.

Як повідомляв УНІАН, 21 серпня відбудеться позачергова сесія Верховної ради, на порядок денний якої винесено два питання: пропозиції Президента України до закону про зміни до державного бюджету щодо фінансування підготовки до Євро-2012 та пропозиції Президента до закону про внесення змін до закону про президентські вибори.

+++
ФУТБОЛ

 

 

В Днепропетровске находится делегация сборной Англии

Ирина Малоок

New-most.info

20.08.09

Председатель Федерации футбола Днепропетровской области Андрей Павелко сообщил, что сейчас в Днепропетровске находится делегация сборной Англии, которая знакомится с условиями и подготовкой к матчу Украина — Англия.

Об этом ИА «НОВЫЙ МОСТ» сообщил председатель Федерации футбола Днепропетровской области Андрей Павелко.

«На сегодня в Днепропетровске находится делегация сборной Англии в составе 7 человек и 2 человек из посольства для того, чтобы ознакомится со всеми вопросами подготовки к матчу, размещению команды, средств массовой информации, ведь на матч приедет много журналистов, центральные английские и европейские каналы. То, что смогли показать и обсудить с представителями английской делегации, их устроило, они довольны увиденным. На сегодняшний день нет таких вопросов, по которым можно ожидать неприятных сюрпризов. Процесс подготовки идет нормально, сейчас будут приезжать группы разных специалистов от Федерации футбола Англии, представители посольства, чтобы все организационные вопросы решить вовремя», − сказал Андрей Павелко.

Кроме того, сегодня, 20 августа, на исполкоме ФФДО была утверждена команда, которая будет заниматься подготовкой к матчу.

Как ранее сообщало ИА «НОВЫЙ МОСТ», матч между сборными Украины и Англии в рамках отборочного этапа Чемпионата мира по футболу 2010 года состоится 10 октября в Днепропетровске на стадионе «Арена Днепр».

+++

Светлана Фришко: «Хочется «задержаться» в Финляндии до последнего матча чемпионата Европы!»

Максим Максимов

Sport.glavred.info

19.08.09

Кто знает, возможно, недалек тот день, когда имя форварда сборной Украины Светланы Фришко пополнит список рекордов в Книге Гиннеса.

Накануне отлета в Финляндию на матчи финальной части Евро-2009 национальная женская сборная Украины провела открытую тренировку.

Первым соперником наших девчат в группе А будут футболистки сборной Нидерландов. Кроме этого, украинкам придется скрестить шпаги с хозяйками турнира и старыми знакомыми − датчанками… В четвертьфинал попадут по два победителя от каждой из трех групп, а также две лучшие команды, занявшие третьи места. Шансы, вроде бы, есть и неплохие…

«Вообще, я считаю, что состав нашей группы достаточно ровный, и судьба путевок в плей-офф будет решаться в последнем туре,» − обрисовал ситуацию Анатолий Куцев. − Мы − дебютанты этих престижных соревнований, потому и, не удивительно, что слегка волнуемся… Но девочки постараются показать себя с самой лучшей стороны − иначе выйти из группы будет очень трудно. Костяк украинской сборной составляют игроки, которые на своих плечах вынесли основную тяжесть отборочных игр... Из 22 футболисток половину представляют российские клубы, а капитан команды Елена Мазуренко играет в Германии»...

Готовясь к финальному турниру, наша сборная ограничилась единственным спаррингом − с россиянками, которых победила со счетом 2:0, и двумя коротки  сборами.

«Надеюсь, − резюмировал Анатолий Куцев, − что в нашем случае нехватка контрольных встреч нам не помешает. Я вижу, что девчата, по-настоящему, соскучились друг за другом, за сборной и за футболом, и потому работают с максимальной отдачей. Меня не удивит, если в Финляндии они на эмоциональном подъеме смогут прыгнуть выше головы».

Честно сказать, это резюме главного тренера мне не совсем понравилось − слишком много «если» возникает… И все, как говорится, − «на тоненького»! Посмотрим, кто окажется прав: финны, которые за это время провели восемнадцать (!) спаррингов, или наши девочки, сохранившие, по мнению тренера, психологическое равновесие и эмоциональный настрой. Остается надеяться, что, соскучившись по футболу, они «порвут» соперниц… Дай-то Бог!

Из всех вопросов, заданных журналистами, меня заинтересовал один: кто будет играть в нападении? Из четырех заявленных нападающих лишь Фришко и Апанащенко имеют опыт международных встреч, Яковишин и Бойченко − слишком молоды и приглашены в поездку − скорее на перспективу…

Будет ли играть Фришко или снова останется на скамейке запасных? − не удержался я…

В зависимости от плана на игру, мы будем варьировать составом: в современном футболе начальная расстановка игроков ничего не значит − защита своих ворот начинается от выдвинутого вперед нападающего, участвовать в атаке должны и защитницы… Все действия команды должны быть подчинены победе.

Но Апанащенко и Фришко − совершенно разноплановые нападающие и для каждой из них должна быть предложена разная тактика…

На поле выйдут те, кто в данный момент будет находиться в лучшем состоянии, − успокоил журналистов тренер.

И все отправились на открытую тренировку, где девушки хорошенько размялись, поиграли в «квадрат» (девять против трех − в одно касание) и побегали в «двусторонке» на четверо ворот… А, когда команда пешочком направилась в отель «Русь» − самое место для национальной сборной! − я напросился на беседу со Светланой Фришко, которую, вместе с Татьяной Верезубовой и Наташей Зинченко, считаю лучшим форвардом украинского футбола во все времена...

Света, скажи по секрету: сколько лет ты уже в сборной Украины?

Со дня ее образования − в 1991 году…

18 лет! Да тебя надо в Книгу рекордов Гиннеса занести!..

А если еще сюда подключить сборную СССР, в которую меня взяли в 13-летнем возрасте, получается двадцать…

Сборная Союза была сильнее сборной Украины?

Думаю, на меня девочки не обидятся − намного сильнее. В то время в Союзе было две подгруппы по двенадцать команд, играющих в разных республиках в разный, непохожий друг на друга, футбол… Где-то − техничный, комбинационный, где-то − силовой − почти мужской… Соответственно, и выбор был широчайший, и конкуренция серьезнейшая… Кандидатов вызывали на сборы, а таких потоков было четыре, и тщательно отбирали самых лучших…

Кстати, о сборах: чем отличались учебно-тренировочные сборы в СССР от нынешних?..

Мы больше играли в различных турнирах, в международных товарищеских матчах в таких футбольных странах, как США, Италия, Болгария… Впервые я попала за границу с киевским «Динамо» − это было в США, потом туда же полетела со сборной − мне уже было пятнадцать… «По закону» в официальных матчах я в сборной играть раньше шестнадцати не могла. Но это был «коммерческий» турнир… Меня брали «на вырост», приучали к нагрузкам, знакомили со «взрослой» жизнью… Так что на сборах я провела полжизни…

Как же ты сумела пробиться в сборную?

Я тогда играла в Гродно и меня подпускали к «молодежке» − там меня и увидел Владимир Маркович Гусар и пригласил в «Динамо», с которым я и в Америку летала… Видно, была настырной, по-хорошему, злой, по-одесски, наглой… Говорят, была техничной…

Это я с удовольствием подтверждаю!.. Помню, как команда друзей покойного Володи Фастовского играла на «Динамо» против вашей команды, и ты уникальным финтом, из-за спины, перебросила мяч пяткой через атаковавшего тебя Николая Федоровича Пинчука, а ведь он в 1960 был признан лучшим игроком юношеского футбола − все тогда остановились и зааплодировали!..

Я этот финт  подсмотрела у бразильца Сантоса и еще в детстве разучила…

А чего стоили твои голы в падении через себя и крученые «стандарты»!

Разве у таких тренеров, как Александр Федорович Чубаров и Владимир Ильич Фастовский, могли быть нетехничные футболисты?..

Можешь вспомнить состав сборной СССР, в которой тебя «просматривали»?

Попробую: Петько, Григорьева, Поликарпова, Швецова, Корниенко, Ижко, Приходько, Середенко, Верезубова, две девочки из Риги, Бундуки − из Молдавии, одна грузинка… Давно это было…

Поэтому ты, наверное, и забыла Боеку…

Ой, в самом деле! Юля была самой талантливой из всех, кого я знаю. Мы вместе с ней играли за молодежную сборную СССР, а ведь ей было всего − двенадцать!.. Жаль, она очень рано сломалась и в «Динамо» уже доигрывала. Видно, операция была неудачной…

Смотрю, в сборной было больше половины украинок…

В Украине был футбольный бум − не забывайте, что первыми чемпионками СССР стали девочки из барышевской «Нивы». Если бы Союз не развалили, то и «женский» футбол был бы сегодня другим…

По-моему, и в «незалежной» Украине на первых порах с «женским» футболом было все в порядке. Была сильная высшая лига, а, кроме того, − первая и вторая. Когда-то только в Киеве было аж четыре команды высшей лиги и, кстати, все они ходили в лидерах...

Все покатилось под гору, когда неожиданно для всех в «Динамо» распустили женскую команду…

Не знаешь причину?

Всякое говорили, но сначала, когда Григорий Михайлович Суркис возглавил клуб, с нами впервые в жизни заключили контракты, благоустроили общежитие, и вдруг через две недели…

Хоть «до свидания» сказали?..

Очевидно, не успели… Деваться нам было некуда, и подались кто куда… В общем, разлетелись по всему Союзу…

Понятно, украинских команд не хватало, к тому же, вслед за «Динамо» начала «сыпаться» вся высшая лига: разогнали спонсоров, за ними потянулись за границу футболистки…

Нас, правда, брали с удовольствием… Но, вспоминая, сегодня то «Динамо», понимаю, что это были самые счастливые годы в моей жизни − встречаемся с девочками и от радости… плачем. Жаль, что «недолго музыка играла»!..

Расскажи подробнее о том футболе…

У меня по нему ностальгия и, наверное, если начну вспоминать, то не смогу быть объективной. Футбол в исполнении девочек моего поколения был более техничен, более темпераментен и, наверное, − немного жестче… А вот постановка дела, несмотря на то, что руководили командами не совсем футбольные люди, была на высоком уровне. Да, чего греха таить − и получали мы побольше…

А как девочки относились к своей работе?

Очень добросовестно. Может быть, потому, что многие из нас вышли, как сейчас говорят, из «неблагополучных» семей, мы знали, «что-почем», и старались вырваться из нищеты, видя как неплохо зарабатывают футболисты-мужчины…

Да один «футболист-мужчина» из сегодняшнего «Динамо» вполне может содержать весь женский футбол Украины вместе с национальной сборной! И сколько бы миллионов ни присылал сюда президент ФИФА Йозеф Блаттер, вы, как и прежде, будете играть «на огородах», рваными мячами и получать меньше среднего прожиточного минимума!

Знаете, мне не хватает зарплаты на покупку нормальных бутс − хожу на рынок «секонд-хенда»…

Все − начинаю поиск спонсора, чтобы тебе на следующий день рождения подарить классные ботинки. У тебя, кажется, − 15-го марта?

Да. И была как раз круглая дата…

Не боишься, что расшифруют?..

Чего бояться − тридцать три годика набежало. Сын у меня уже есть, дом, правда, не выстроила − квартиру «построила»... Осталось посадить дерево.

На «бутерброд с икрой» зарабатываешь?

С кабачковой? Зарабатываю… В Украине футболом не зарабатывает никто. Остается ехать в Россию − там в ведущих клубах зарплата раз в 5-7 выше. Если, правда, не обманут…

И что в таком случае делаешь?

Уходишь в другой клуб… Становишься «перелетной птицей»…

«В погоне за «длинным рублем»?..

А что делать? Не обращаться ведь каждый раз в УЕФА! Только единицы, заручившись помощью толковых агентов или адвокатов, умудряются выбить «кровные» − все остальные − бесправные.

Бедные «рабыни Изауры»…

Рабыни своего счастья…

Ничего себе − счастье! Знаю, что ты родилась в Одессе, на Слободке, − в самом футбольном районе, и в 13 лет уже заиграла в команде мастеров, в Гродно. Вот тогда было самое, наверное, настоящее счастье! Как тебя туда родители отпустили?

Нас туда поехало шестеро − уже не страшно. А потом, когда позвали в Киеве, Ира Сергиенко, которая уже была студенткой института, поклялась моим родителям, что присмотрит за мной… Считаю, что до сих пор в нашем футболе нет такой умной и техничной полузащитницы!.. Она из-за всех этих неурядиц рано закончила с футболом и сейчас живет в Смоленске, воспитывает двоих деток и… скучает по футболу.

Я когда-то даже написал об Ире фразу, которой горжусь и сегодня: «В стройных ножках Иры Сергиенко весь смысл и красота динамовского футбола!»…

Наверное, вы были в состоянии сильного возбуждения от ее игры…

Или! А еще я знаю, что если звезды выстроятся так, как тебе того хочется, в Одессе могут создать «под Фришко» футбольный клуб…

Ну, не совсем «под меня» − во всяком случае, над этим работают. Но, сами понимаете − кризис!

Сколько команд тебе пришлось поменять после твоего любимого «Динамо»?

Сказать трудно. Донецк, потом три раза − Тольятти, дважды − Харьков, московский «Спартак», Ногинск, Ростов, Молдавия − накаталась…

Как тебе понравилась в «Спартаке» Ирина Роднина?

Замечательный человек, и такой же отличной она была в качестве президента клуба. Но, как и везде − нечестных людей в футболе хватает! Ирина Константиновна находила спонсоров, которые с удовольствием пользовались ее именем, а прибыль… оставляли у себя... Мы заняли второе место в России, а заработанные нами деньги ушли на строительство чьей-то дачи! Вот Ирина Константиновна, извинившись перед нами, и ушла из футбола…

И, независимо от того, где ты играла и как складывались дела, тебя в Украине не забывали и приглашали в сборную?..

«Приезжай − говорили − посидишь на лавке, потом будешь играть…».

Но вижу, ты больше сидишь, чем играешь…

Как сейчас принято говорить: тренер отвечает за результат… Очень хочется играть и, удивительно, что никто не понимает, что даже с моим опытом трудно выходить на десять минут и вносить перелом в конце игры…

А сколько тренеров сборной ты «пережила»?

Попробую сосчитать: Чубаров, Качкаров, Литвин, Писковец, Кулаев, Куцев…

Двух одинаковых не было?.. А как у них с подходом к игре, к тренировочному процессу − тоже разные?..

Конечно. Совершенно разные.

Наверное, каждый новый тренер менял тактику игры сборной?..

Нет, ни в коем случае: все придерживались тех же принципов, которые были заложены в самом начале − приоритет отдается командной игре. Состав ведь у нас за все эти годы не очень сильно менялся... Приходили молодые и по одной, по две, их подпускали к «основе». Обратите внимание, на ком и сегодня держится команда: Мазуренко, Сухорукова, Ващенко, Зинченко, Титова, Лемешко, Пекур, Чорная, Ходырева − уже и не помню, когда они начали выступать за сборную!..

Помню, совсем недавно Зварич, Лишафай, Масальская и Дятел были юниорками, а про Апанащенко и говорить нечего − влетела в сборную, как на крыльях… 

В общем, у нас хорошо сбалансированная команда, хорошо готовая функционально, психологически устойчивая и нацеленная на результат. Вот только бы и к нам так относились, как мы относимся к своей работе…

Что не выполняются обещания?

Ни разу! Забывают, что мы уже не восторженные девочки, а настоящие профессионалы: все − взрослые люди, у всех − семьи, которые надо кормить. За выход в финал, кроме «спасибо», что-то ведь заслужили?..

Бесспорно! А может, вас будут настраивать на более серьезный результат: «выйдете в четвертьфинал − сверлите дырочки… Войдете в тройку − получите на бутерброд с икрой!..»

Так ведь попробуйте этого добиться!

Мужская сборная один раз вышла в финал чемпионата мира, и только за это всем присвоили звание заслуженных мастеров спорта… Зато в чемпионате Европы наши доблестные мужчины так ни разу и не играли!

Добившись такого значительного результата, стыдно просить на пропитание…

Сегодня на презентации Кубка Украины по регби прозвучало предложение: чемпионам  страны вручать кепочки, на которых будет золотом вытеснено − «чемпион Украины»…

Ну, вот осталось, вместо премиальных, вручать блайзеры… А что − красиво. Я, думаю, людей, которые отдали жизнь футболу, не стоит «водить за нос» − неужели не заслужили?! Когда мой Артур попросит меня повести его в зоопарк, я надену ему на голову блайзер, а себе на грудь − медали и мы пойдем гулять по Дерибассовской…

На мороженое наскребешь?

Ничего − прорвемся!

Сын играет в футбол?

Спит и видит, когда сможет сыграть с мамой на большом поле. Пытается финтить и бьет с обеих ног…

Ты поведешь его в первый класс?

Очень хотела бы, но надо выбирать: 29-го у нас последняя игра перед выходом в четвертьфинал − если мы на этом этапе закончим, то я успею в Одессу к первому сентября и поведу сына в школу… Но очень хотелось бы остаться в Финляндии до самого конца турнира − в очередной раз меня подменит мама…

Возвращайся с победой − тогда точно подарят бутсы… Будет в чем играть на чемпионате мира!

Спасибо. А, если бы еще и пару голов в Финляндии забить − вот бы сынок порадовался!

P.S. Пожалуй, есть основания надеяться, что расцвет женского футбола в Украине − впереди. И не просто впереди, а в ближайшем будущем. И не только игровой, но и «материальный». Ведь теперь Григорий Суркис является еще и заместителем председателя Комитета УЕФА по женскому футболу.

Підписатися на новини