Футбольная жизнь в зеркале СМИ

Интернет
ЕВРО-2009
Григорій Суркіс передбачає успіх Євро-2009
Ukrinform.ua
20.07.09
За словами президента Футбольної федерації України Григорія Суркіса, українській футбол «переживав період Відродження», коли в минулому сезоні футбольний клуб «Шахтар» (Донецьк) вперше в своїй історії завоював Кубок УЄФА. Наразі Донецька область готується приймати першу гру юнацького футбольного Чемпіонату Європи-2009 (для юнаків до 19 років), що розпочнеться 21 липня. Тренер збірної України з нетерпінням чекає, коли виведе в світ «нових Блохіних, Бєланових, або ж Шевченків».
Яке значення має для українського футболу те, що Україна прийматиме юнацький Чемпіонат Європи з футболу?
Перш за все, це свідчить про високу довіру до нашої країни. Вперше в історії України ми завоювали право приймати такий престижний турнір.
І на що нам чекати?
Чемпіонат проходитиме на найвищому рівні. Команди, які приймають в ньому участь, зможуть відчути справжню українську гостинність. Я очікую, що на чемпіонаті наша країна стане платформою для відкриття нових зірок − молодих гравців з усіх збірних Євро-2009. Ми отримали естафету від Чеської Республіки, де відбувся попередній чемпіонат Європи. До речі, він був чудово організований. Україна також здатна проводити такі турніри на високому рівні.
Які особливості такого чемпіонату?
Він дає можливість молодим футболістам показати, на що вони здатні. Кожен попередній турнір запалював нові зірки. Важко переоцінити значення такого змагання для молодих гравців.
Чого можна очікувати українським гравцям від чемпіонату?
Гадаю, під час чемпіонату світ побачить нових Блохіних, Бєланових або Шевченків. Історично наша країна багата на таланти. Я б звернув увагу на кожного з гравців української юнацької збірної. Всі без виключення заслуговують на добре слово. Для молодих це шанс продемонструвати свої професійні здібності та особисті якості, зіграти як дійсно цілісна команда, та, звичайно, показати свої якості нашій доволі вибагливій аудиторії.
Які заходи вживаються, щоби заохочувати до гри в футбол українських юнаків ?
Питання не лише в тому, що робиться зараз або що було зроблено в попередні кілька років, оскільки ми і в майбутнє дивимося з оптимізмом. Федерація футболу України разом з обласними футбольними асоціаціями, Міністерством освіти та науки України та Міністерством у справах сім’ї, молоді та спорту України постійно працює над тим, щоби залучати до футболу все більше й більше молоді, відволікти юнаків їх від наркотиків, злочинів, алкоголю та ін. Ми не сумніваємося в гарному майбутньому української молоді.
Як проведення юнацького Чемпіонату Європи з футболу в Україні може заохотити молодь займатися футболом?
Завдання УЄФА − залучити 40-50 тис глядачів на турнір. Це і для нас є поштовхом, й для молоді також. Вони побачать приклад нашої збірної, а також іноземних команд, і виникне природне запитання: «Якщо вони змогли досягти того, що грають у складі національної збірної, чому я не можу зробити те саме?» Це буде сигналом для хлопців почати займатися футболом сьогодні, професійним чи аматорським, не має значення. Головне, підштовхнути їх рости, бути більш креативними, і, можливо, потрапити до національної збірної.
за матеріалами UEFA
+++
На матчах Евро-2009 в Донецке и Мариуполе будут дежурить более 200 сотрудников МЧС
Zadonbass.org
20.07.09
Для обеспечения пожарной безопасности в период проведения Евро-2009 будут задействованы силы и средства подразделений управлений МЧС в городах Донецк и Мариуполь под общим руководством сотрудников Главного управления.
Об этом сказал журналистам начальник ГУМЧС Украины в Донецкой области Андрей Бондаренко, сообщает Центр пропаганды ГУ МЧС Украины в Донецкой области.
Непосредственно около стадионов в период проведения футбольных матчей будут выставляться наряды от этих подразделений на 1-2 пожарных автоцистернах с боевыми расчетами, а также передвижные наряды (4-8 человек) со специальными сумками, укомплектованными средствами пожаротушения (огнетушители, кошмы, емкости с водой и т.д.).
В общей сложности в этих нарядах будут задействованы более 200 сотрудников подчиненных подразделений Главного управления на 24 единицах пожарно-спасательной техники.
Кроме этого, в подчиненных подразделениях Главного управления на круглосуточном дежурстве в режиме постоянной готовности ежедневно будут находиться более 250 единиц пожарной и аварийно-спасательной техники и около 1000 человек личного состава.
+++
Київ − Маріуполь: «Азов» везе на Євро-2009
Ukrinform.ua
20.07.09
Київ проводжав гостей до Маріуполя, де спекотні літні дні складають конкуренцію найгарячішим пустелям світу. Лише уявіть собі − 39 градусів за Цельсієм у тіні. На залізничному вокзалі біля потягу «Азов» було повно людей, але дехто вирізнявся з натовпу. Це були провідниці потягу «Азов», які вдягнули нову яскраву форму і, мило усміхаючись, зустрічали пасажирів-вболівальників. Не вірите? Тоді негайно купуйте квитки на потяг до Євро-2009 і переконайтесь на власні очі.
«Укрзалізниця» підготувала низку приємних змін для вболівальників і простих пасажирів південних рейсів. Нова фіолетова форма провідників − це лише зовнішній ефект. Сам «Азов» пройшов процедуру «тюнінгу» − його пофарбували, оновили рухомий склад − частину вагонів реконструювали, а частину придбали нові. У потязі чистота та порядок − виділено додаткові засоби побутової хімії для прибирання у санвузлах та вагонах. Працює система кондиціонування, хоча в таку шалену спеку (понад 30 градусів за Цельсієм) − справжню прохолоду пасажири змогли відчути тільки під вечір. Провідники намагались компенсувати спекотні умови своєю увагою.
Постільна білизна абсолютна нова − такі комплекти будуть використовувати до кінця Євро-2009. Потім оновлена білизна буде служити у щоденних поїздках. Так само на вікнах нові штори, на підлозі − нові доріжки.
Провідники «Азова» та «Уголька» проходили підготовку до Євро-2009 ще з березня. Двічі на тиждень до їхніх депо приходили викладачі іноземних мов з гуманітарних інститутів. Тепер іноземні гості і місцеві працівники залізниці легко знайдуть спільну мову, принаймні, на побутові теми. Крім того, уболівальники зможуть і самі прочитати необхідну інформацію: для них підготували розклад руху та прейскурант англійською мовою.
До революційних змін можна віднести появу нового повноцінного вагону-ресторану, який замінив буфет швидкого харчування. Тут є справжня кухня, де готують різноманітні страви, а комфорт забезпечують ввічливі офіціанти.
Безпека руху важлива складова кожного рейсу, але влітку на південній залізниці особливо спекотно. Цього року потрібна надзвичайна увага до подорожуючих − багато на південь їде дитячих груп, молоді, а зокрема гостей турніру Євро-2009. По-перше, у потязі функціонує система оповіщення українською, російською та англійською мовами на випадок надзвичайних ситуацій. По-друге, у кожному купе працює виклик провідника. По-третє, існує система звітування про безпеку перевезення дитячо-юнацьких груп.
Керівник складу «Азов» Лариса Бачуріна розповідає: «Чергова київського вокзалу повідомляє нам про організовану групу неповнолітніх пасажирів. Ми офіційно опікуємося дітьми і коли прибуваємо до Маріуполя, складаємо акт про те, що малеча прибула без пригод, і передаємо документ черговому вокзалу в Маріуполі». На питання: а як щодо дорослих? Чи можуть люди, які їдуть до Маріуполя у відрядження чи на відпочинок, розраховувати на захист залізничної міліції? − Лариса Петрівна відповіла: «Ми не розширюємо склад міліції. У нас усе під контролем. Головний показник − у «Азові» вже 6 років не було крадіжок».
+++
Євро-2009: Юрій Калитвинцев визначив склад української збірної
Ukrinform.ua
20.07.09
Головний тренер української юнацької збірної Юрій Калитвинцев визначив склад, який відстоюватиме честь України на чемпіонаті Євро-2009 (U-19), який стартує завтра у Донецьку. Юнаки розпочали підготовку до змагань наприкінці червня на тренувальній базі київського «Динамо» у Кончі-Заспі.З 10 липня збірна перебуває у Донецьку, завершуючи підготовку до чемпіонату. З 23 футболістів до заявки на Євро-2009 потрапило 18:
Воротарі: 12. В’ячеслав Базилевич («Шахтар» Донецьк), 1. Ігор Левченко («Олімпік» Донецьк);
Захисники: 5. Максим Білий, 13. Богдан Бутко (обидва − «Шахтар»), 4. Сергій Кривцов («Металург» Запоріжжя), 2. Дмитро Кушніров, 21. Сергій Люлька, 8. Кирило Петров, 3. Темур Парцванія (усі − «Динамо» Київ);
Півзахисники: 6. Віталій Віценець, 19. Ігор Чайковський (обидва − «Шахтар»), 9. Денис Гармаш, 15. Сергій Рибалка, 18. Дмитро Єременко (усі − «Динамо»), 10. Артур Карноза («Дніпро» Дніпропетровськ);
Нападники: 17. Віталій Каверін («Дніпро»), 7. Дмитро Коркішко, 11. Сергій Шевчук (обидва − «Динамо»).
На думку головного тренера, всі гравці збірної варті уваги. «Їхнє майбутнє залежить від них самих та від тренерів, які мають реалізувати їхній потенціал. Експерти часто відзначають нашого капітана Кирила Петрова та Дмитра Коркішка. А також звертають увагу на Артура Карнозу, Дмитра Єременка та Сергія Шевчука».
Цікаво, що 10 гравців збірної вже мають досвід виступів у фінальній частині Євро-2007 (U-17), під керівництвом того ж таки Юрія Калитвинцева. Тоді юнакам вдалося вийти до фіналу європейського турніру, однак українці поступилися перемогою збірній Німеччини. За словами тренера, цього разу, вити до фіналу турніру − це завдання-мінімум для українців: «Ми знаємо сильні сторони інших збірних. Щоб досягти успіху, маємо пройти груповий турнір і рухатися далі. Незважаючи на міць наших супротивників, ми будемо намагатись змусити їх грати у «наш» футбол».
+++
ФУТБОЛ
Уберите грабли!
Владимир Мыленко
Football.ua
20.07.09
А то что же, действительно, получается − наступаем на них с завидным постоянством.
Как не сезон, так очередные проблемы со стадионами. Вот и этот чемпионат начался − нет, слава Богу, не с трагедии, всего лишь с нарушений. Но сколько, извините, можно?
Матч Оболонь − Металлист. Стадион Оболонь на улице Северной. Все те, кто ходил на домашние матчи пивоваров в первой лиге, прекрасно знают, что до последнего времени функционировала всего одна трибуна. Маленькая, южная. Центральная, большая, северная строилась. Болельщики не без оснований надеялись, что уже первый матч в Премьер-лиге команда проведет на обновленном, достроенном стадионе. Провела. Но как!
Сначала личные впечатления. Отправившись ко служебному входу (что со стороны улицы Северной), обнаружил там болельщиков, пытавшихся пройти на северную трибуну. Их, разумеется, не пускали, мотивируя это (и охрана, и офицер безопасности ФК Оболонь) тем, что трибуна закрыта. Хотя некоторых товарищей при наличии каких-то корочек все-таки пускали. Видимо, тех, которых не жалко − раз трибуна закрыта, значит, мало ли что там случиться может… В числе «тех, которых не жалко» попали и президенты двух клубов, и братья Суркисы, кстати. Рисковые люди, не боятся на неэксплуатируемой конструкции находиться.
Нас с Бойко с грехом пополам пропустили (отсутствие аккредитаций − это отдельный разговор; как и неприспособленность пресс-ложи для работы с ноутбуком: блин, стадион в 21-м веке делали, а такую мелочь не предусмотрели), а вот толпа народу осталась за воротами. Как за северными, так и за южными. На южную трибуну тоже не пускали − но тут как раз все понятно, все места заполнены, не в проходах же стоять.
Но спустя некоторое время я с удивлением заметил, что народ начал заходить на северную трибуну. Вот те на. Сначала натурально вышвыривали (сам был свидетелем, как охранник выбросил за ворота пытавшегося пройти фаната Металлиста), а теперь пожалуйста, проходите. Так что с северной трибуной, господа?
Господа рассказали вот что. Исполнительный директор Оболони Алексей Злотоябко объяснил, что северная трибуна еще не принята в эксплуатацию − поэтому народ и не пускали. Но поскольку не попавшего на южную трибуну народу скопилось очень много (количество зрителей на матче вы все видели), было принято решение пустить народ на северную.
Все правильно, все логично. Вроде бы. Да, чисто по-человечески понимаю и принимаю это решение − люди смогли увидеть футбол, был предотвращен возможный всплеск агрессии (а что вы думаете, вот так одного, второго, третьего вышвырнули бы за ворота − и готова искра для начала потасовки). Но! Трибуна не сдана в эксплуатацию. Не надо объяснять, что это может означать?
На мой вопрос «А если бы чего случилось?» господин Злотоябко отреагировал нервно: «Вы мне хотите провокационный вопрос задать? Я не буду на него отвечать». Потом все-таки рассказал, что трибуна ФАКТИЧЕСКИ готова, но ФОРМАЛЬНО ее не успели принять соответствующие структуры. Формальная сторона дела, по словам испдира Оболони, будет улажена до домашнего матча с Днепром (22 августа).
Разумеется, следовало выслушать и другую заинтересованную сторону вопроса. Сергея Стороженко, который после известного скандала ведает стадионами. Тем более, что Сергей Михайлович давно и с интересом наблюдает за моими на него наездами:-). Итак, по словам вице-президента ФФУ, стадион Оболонь был принят (аттестован, лицензирован − нужное подчеркнуть) как арена для проведения матчей чемпионата УПЛ 2009/10 с тем условием, что до завершения всех процедур зрители будут находиться ТОЛЬКО на южной трибуне.
Почему же зрители оказались и на северной? Стороженко объяснил − такое решение принял на себя делегат матча. Тем более что трибуна (как меня уверяли все, кому я звонил − В.М.) фактически готова и безопасна. Правда, Сергей Михайлович и без того насчитал кучу малу нарушений: запускали хаотично, без билетов с указанием мест, народ весь матч стоял на эвакуационной террасе, отсутствовали план эвакуации и стюарды и прочее, и прочее.
Уже вчера Стороженко, по его словам, имел серьезную беседу и с делегатом ФФУ, и с владельцем Оболони. Пообещал, что оргвыводы последуют. Посмотрим. У меня, в принципе, вопросов к Федерации больше нет − разве что маленький нюанс. Без северной трибуны вместительность стадиона Оболонь не дотягивает до положенных 3 тысяч − стало быть не соответствует нормам. Как быть с таким вопиющим нарушением?:-)
Интересно другое. ФК Оболонь не успел достроить стадион к началу сезона. Но! Команда три сезона кряду после вылета из первой лиги занимала третье место в чемпионате. То есть всерьез претендовала на выход в элитный дивизион. Так, во всяком случае, казалось со стороны. Так почему же стадион начали активно достраивать только в минувшем сезоне? Может, была какая-то часть правды во всех тех сплетнях и слухах, которые утверждали на протяжении трех «бронзовых» сезонов − Оболонь в вышку не собирается?
Зато теперь, когда перспектива ПЛ замаячила со всей серьезностью (или руководство таки приняло решение повышаться в классе?) − в экстренном порядке принялись за работу. И, конечно же, не успели. Зачем весь этот, извините за прямоту, цирк? Кому это нужно? Украинскому футболу?
Странная у нас какая-то ситуация в футболе. Для команды, которая выходит из первой в высшую лигу, этот самый переход − нечто вроде шока, стресса (за редким исключением типа умудренного опытом и случайно в общем-то вылетевшего Ильичевца). С домашней ареной непонятки, состав срочно укомплектовывается кучей арендованных…
Так было с Нефтяником (вариант с Сумами, десант из Днепра), так было со Львовом (там арендованных поменьше, но зато со стадионом по полной программе отличились). Так теперь и с «Оболонью» − стадион не готов (не доготов, простите за невольный неологизм), в составе сразу четыре временщика-динамовца. Не знаю, как вам, а мне, оболонцу-неофиту было не очень приятно наблюдать за этой командой. Путевку в вышку зарабатывала немного другие игроки.
А в идеале переход команды из одной лиги в другую должен означать лишь точечное усиление состава (что, впрочем, касается любой команды, новичка ли, старичка) и соответствующее увеличение бюджета. И всё! А не так как у нас − беготню в стиле «задница в мыле».
Вот именно поэтому я и не хочу, например, чтобы в этом сезоне претендовал на выход в ПЛ, скажем, Севастополь. Ибо это будет то же самое − только еще хуже, поскольку своего стадиона, как у Оболони, у моряков нет. И снова все будет списываться на «мы хотим», «мы заслужили», «не лишайте 300-тысячный город праздника». Поверьте, искренне уважаю Александра Красильникова за ту работу, которую он делает − а с финансами у него наверняка похуже, чем у той же Оболони − и сам хочу видеть севастопольскую команду в элите, но не надо превращать ПЛ в черт-те что. Впрочем, это уже совсем другая история…
P.S. Сергей Стороженко в телефонном разговоре поведал еще одну интересную историю. Оказывается, Ворскла и Карпаты устроили на своих стадионах стоячие сектора для фанатов (я лично матч на стадионе имени Бутовского не видел, но фото на официальном сайте полтавской команды подтверждает) − что тоже запрещено УЕФА. Очередной скандальчик намечается? Любопытненько… Как там в поговорке, кому закон не писан?
+++
Футбол вищий за інтриги
Олександр Гливинський
Lb.com.ua
20.07.09
Український сезон у Прем’єр-лізі, як і було заплановано, розпочнеться вчасно. Галас, що здійнявся навколо позову ФК «Дніпро», ініційованого власником клубу Ігорем Коломойським, тепер схожий на бурю у склянці води. Абсурдність постановки питання була зрозуміла від самого початку, адже під статутом Об’єднання професіональних клубів України, що був затверджений більше року тому − 17 квітня 2008-го, стоїть в тому числі і печатка «Дніпра». Рік − це той термін, що відведений законодавством для подання позову, себто час уже пройшов. Більше того, реєстрація організації, як виявилося, таки відповідає українському законодавству: за словами генерального директора Прем’єр-ліги Максима Бондарєва, у статуті УПЛ записано − «Об’єднання підприємств-юридичних осіб», а ця форма якраз передбачена державним класифікатором. То що ж виходить − багато галасу з нічого?
Чи так чи ні, вирішуватимуть усі власники клубів: коли вони знову зберуться, наразі невідомо, але ті 11, що обрали президентом Ліги Віталія Данилова, заявили про своє обурення вчинком Коломойського, як і мовчанням Федерації футболу. Григорій Суркіс на засіданні виконкому дав Прем’єр-лізі місяць на приведення Статуту у відповідність до українського законодавства. Але, якщо вірити словам Бондарєва, все й так було законно!
До речі, Федерація зобов’язала Прем’єр-лігу у тижневий термін повідомити про дату зустрічі (тиждень закінчується саме у п’ятницю) і забезпечити присутність усіх власників чи засновників клубів. Інтрига підсилюється! Цікаво, що буде − велика сварка чи все пройде мирно, «але осад залишиться»? Як уже було сказано, преса зможе робити висновки лише з того, чим поділяться учасники після зустрічі. Єдине, що хотілося б відзначити − спокійна і врівноважена позиція менеджменту Прем’єр-ліги, що не вдавався до різких дій, а дочекався реакції ФФУ і лише після цього підготував апеляцію на рішення окружного адміністративного суду Києва про визнання УПЛ нелегітимною.
Не хочу робити марну справу і просто когось хвалити, тим паче що у нашому атакованому піар-кампаніями суспільстві це однозначно сприймається як замовлення, однак, не полінувавшись зателефонувати до прес-секретаря Прем’єр-ліги Андрія Палаєва, отримав наступні цифри щодо комерційної діяльності Ліги минулого сезону.
Ось вони. За сезон Прем’єр-ліга на продажах комерційних прав та телевізійних трансляціях заробила 14, 5 млн. грн, які розподілені між клубами відповідно до зайнятого місця: чемпіон отримає 1,4 млн., команда, що посіла останнє місце − 800 тис.
За сезон організовано 173 трансляції − це рекорд (попереднього року − 137 трансляції).
Титульне спонсорство було продане за $3,6 млн.: вперше в історії вітчизняного спорту було підписано такий великий спонсорський пакет (попередній власник трансляційних прав − компанія «МСП», мала найбільший спонсорський контракт на $2,5 млн.).
Звісно, цим цифрам ще далеко до показників провідних європейських ліг, але і шлях до рівня цих чемпіонатів Україна ще має пройти, та й за перший рік діяльності важко було досягти найвищих показників. Хоч, як бачите, для нашого футболу вони стали рекордними. Не знаю, як вам, але мені дуже сподобалося, що минулого сезону не було розмов про «договорняки», а безкомпромісна боротьба за єврокубкові місця тривала і в зоні вильоту, де команди билися до останнього туру, а «Карпати» «власноручно» відправили у нижчий дивізіон земляків з ФК «Львів», − це змусило говорити про безпрецедентність такого явища у нашому футболі.
Сезон уже розпочався з матчу за Суперкубок, в якому вперше одним із учасників був не «Динамо» чи «Шахтар», а провінційна полтавська «Ворскла». Команда, котра й близько не стоїть біля грандів − за коштами, які витрачає на її утримання головний акціонер, показала добротний футбол. І хоч полтавці програли, однак продемонстрували вміння протистояти сильному клубові. А чи не цього ми усі чекаємо упродовж усіх цих років − появи більшого числа команд, що зможуть протистояти «Динамо» й «Шахтарю»? І якщо поки що ці протистояння залишаються на локальному рівні, паростки все ж проростають. І як ми вчиняємо у цій ситуації: сваримо клуби-сенсації, що вони недостатньо сильні, щоб вже зараз грати у Лізі чемпіонів, чи підтримуємо їх, сподіваючись на подальше зростання?
От воно − риторичне питання нинішнього розвитку українського футболу. Не знаю, як ви, а я оптиміст − тому чекаю від нового чемпіонату, що стартує вже сьогодні, нових відкриттів.
+++
ЕВРО-2012
Євро-2012 у фокусі польських ЗМІ
Юрій Банахевич
Укрінформ
20.07.09
Протягом минулого тижня польські ЗМІ продовжували активно відстежувати підготовку України та Польщі до фінальної частини чемпіонату Європи з футболу 2012 року. Найбільший резонанс викликало бурхливе обговорення польськими парламентаріями питання щодо отримання членами правління відповідальної за організацію Євро-2012 в РП Спілки «PL.2012» високих преміальних за 2008 рік з держбюджету Польщі на тлі закликів економії коштів через економічну кризу, передає власний кореспондент УКРІНФОРМу.
Як відзначає авторитетне спортивне видання «Пшегльонд Спортови», ряд депутатів комісії Сейму РП з питань фізичної культури та спорту були вражені, коли на власний запит отримали інформацію про надвисокі премії за минулий рік, видані членам правління Спілки «PL.2012». Згідно з нею, кожен з топ-менеджерів інституції отримав понад 110 тис. злотих (близько 37 тис. доларів США). Депутат профільної комісії нижньої палати парламенту Польщі Томаш Гарбовський на шпальтах видань ставить риторичне запитання: «Що такого трапилося, що люди з цієї інституції отримали настільки високі премії?» − і додає, що «сьогодні немає коштів на будівництво басейнів для дітей, а тут з легкої руки виплачуються премії по сто тисяч».
Під тиском польських парламентаріїв та особистого звернення прем'єр-міністра країни Дональда Туска обмежити надмірні премії в період кризи, міністерство спорту та туризму Польщі змушене було відреагувати на це. Як повідомляє Польське агентство преси (РАР), відомство звернулося з проханням до правління та членів спостережної ради Спілки «PL.2012» відмовитися від практики призначення високих виплат для топ-менеджерів інституції. Своє рішення міністерство мотивує економічною кризою та необхідністю заощадження державних коштів. Керівництво Спілки з розумінням сприйняло звернення міністерства, наголошує РАР.
У цьому ж контексті «Газета Виборча» зазначає, що в результаті голосування у Сеймі за внесення доповнень про організацію турніру, прийнято рішення обмежити виплату високих премій членам правління Спілки «PL.2012», однак не схвалено депутатської ініціативи щодо визначення максимального рівня зарплат чиновників інституції у розмірі шести середніх зарплат у країні − 18 тис. злотих (близько 6 тис. доларів США).
РАР також інформує, що польські депутати опрацювали пакет змін, що полегшить підготовку до ЧЄ-2012. Зокрема, буде спрощено юридичні механізми реалізації інвестицій у рамках підготовки до чемпіонату. Наприклад, після внесення відповідних змін до Закону про організацію турніру, дво− чи триетапний процес купівлі державою приватної власності, необхідної для підготовки потрібної інфраструктури, буде зведено до одного.
У Вроцлаві існує проблема купівлі містом у власника ділянки землі, де мають збудувати один із важливих елементів транспортного забезпечення діяльності футбольної арени до Євро-2012, інформує РАР. Йдеться про автобусну та трамвайну зупинки. Проблема полягає в тому, що міська влада планувала витратити на купівлю землі 5,5 млн злотих (понад 1,8 млн доларів США), однак її власниця хоче отримати за ділянку 7,4 млн злотих (близько 2,5 млн доларів). Речник муніципалітету Вроцлава Павел Чума у цьому контексті зазначає, що ведуться активні переговори з власницею, і місцева влада вже має бачення розв'язання цієї проблеми. Водночас, як наголошує інформагентство, міські чиновники переконують, що затримка з купівлею землі містом не впливатиме на терміни спорудження стадіону, оскільки роботи зі створення системи транспортних сполучень повинні розпочатися лише в грудні 2009 року.
Інтернет-портал Onet.pl зазначає, що у Гданьську за участю колишнього президента Лєха Валенси, міністра спорту та туризму Мірослава Джевецького та голови федерації футболу Польщі Гжегожа Лято вмуровано наріжний камінь на місці спорудження спортивної арени до Євро-2012. Видання нагадує, що на будівництво стадіону витратять понад 600 млн злотих (близько 200 млн доларів), а його трибуни вміщуватимуть 44 тис. шанувальників футболу.
РАР інформує, що у Гданьську відбулася конференція «Зростання суспільного розвитку завдяки Євро-2012 − потенціал, бачення, напрями». На думку учасників форуму, спортивна подія матиме великий вплив на життя суспільства і призведе до ефектів у непов'язаних зі спортом сферах. «Інвестуємо значні державні кошти, і важливо, щоб вони працювали на нас. Тут не йдеться лише про економічні дивіденди, але й про інші цінності, зокрема, відчуття гордості за країну, включення у суспільне життя маргінальних прошарків населення»,− відзначила в інтерв'ю РАР лідер громадського проекту Євро-2012 у Польщі професор Анна Гіза-Полещук. Конференція такого типу організована вперше, однак її організатори запевнили, що вона відбуватиметься зі встановленою періодичністю.
Польські ЗМІ не оминули своєю увагою й події, пов'язані з підготовкою України до футбольного єврофоруму. Газета «Наш Дзеннік» звертає увагу на заяву Равіля Сафіулліна − голови парламентської слідчої комісії Верховної Ради України, яка здійснює перевірку модернізації Олімпійського стадіону в Києві, − про корупцію чиновників та розкрадання державних коштів, призначених на реконструкцію арени в столиці України. За інформацією депутата, в результаті завищення суми кошторису, вартість будівництва спортивної арени збільшилася, як мінімум, на 30 відсотків. При цьому, зловживання спостерігаються як у підписанні контрактів з підрядниками, так і при призначенні зарплат робітникам, наводить думку українського депутата часопис.
Польське радіо звертає увагу на проблеми зі спорудженням аеропорту у Львові. Відзначається, що до кінця липня УЄФА має отримати повну інформацію про інвесторів, зацікавлених модернізацією чи будівництвом аеропортів у містах-організаторах турніру, а у Львові конкурс на модернізацію об'єкту відкладався кілька разів. Радіо повідомляє, що проблема полягає у відсутності фінансування модернізації аеропорту, а також визначенні порядку подальшого використання об'єкту потенційним інвестором. У результаті переговорів визначено, що інвестор матиме 80 відсотків надходжень від експлуатації аеропорту протягом 49 років, а кошти у розмірі 5 млн гривень на модернізацію об'єкту від Державіаадміністрації України мають надійти найближчим часом, зазначає радіо.
+++
Головні спортивні події тижня (13 − 19 липня)
Polskieradio.pl
20.07.09
15 липня було закладено наріжний камінь під будівництво ґданського стадіону «Baltic Arena». В урочистості взяли участь зокрема колишній президент Лєх Валенса, міністр спорту Мірослав Джевєцький, голова товариства PL.2012 Марцін Герра та голова Польського футбольного союзу Ґжеґож Лято.
Об'єкт, на якому будуть розіграні три групові матчі та чвертьфінал польсько-українського турніру Євро-2012, буде коштувати понад 600 мільйонів злотих (майже 200 мільйонів доларів).
Закладення наріжного каменя відбулося рівно 7 місяців після початку земляних робіт − тобто першого етапу будівництва.
«Baltic Arena» вміщатиме понад 40 тисяч глядачів. Його головним виконавцем є консорціум фірм «Hydrobudowa» і «Alpine Bau». Місяць тому закінчився етап заміни підґрунтя під об'єктом, а головний виконавець розпочав роботи в травні. Стадіон буде готовий прийняти фанів у січні 2011 року, повідомляє портал euro.gdansk.pl.
***
Комісія спорту польського Сейму схвалила законопроект, за яким на товариство PL.2012 буде поширюватися так звана «ustawa kominowa», тобто керівники фірми, яка координує підготовку Польщі до футбольного Чемпіонату Європи, не зможуть заробляти більше, ніж керівники державних компаній. Міністр спорту Мірослав Джевєцький погрожує подати у відставку, якщо за ці зміни проголосує парламент.
Причина в тому, що кожному з трьох членів правління товариства PL.2012 нараховано премію в розмірі 111 тисяч злотих (понад 36 тисяч доларів). Міністр спорту звернувся до правління з проханням відмовитися від високих гонорарів.
Прем'єр-міністр Дональд Туск виключив відставку Мірослава Джевєцького, але пообіцяв призупинити виплату премій, які викликали суперечку. «Ми швидко знайдемо розумне вирішення − тобто призупинення виплату гонорарів з огляду на кризу, а також тому, що варто зачекати на закінчення підготовки до Євро-2012», − сказав Д.Туск журналістам.
Депутат від опозиції Томаш Ґрабовський визнав, що протягом декількох місяців аналізує витрати товариства PL.2012. «Ця фірма не будує, не творить, а лише збирає інформацію та координує зустрічі» − сказав депутат. За його словами, з понад 30 мільйонів злотих (близько 10 мільйонів доларів) які товариство щороку отримує з державного бюджету, дуже багато − понад 13 мільйонів злотих (понад 4 мільйони доларів) іде на зарплати для працівників.
***
Уже за три роки вболівальники та подорожуючі без проблеми, без чекання в корках доїдуть на вроцлавське летовище.
Минулого тижня представники товариства, яке відповідає за будівництво доріг «Вроцлавські Інвестиції» підписали договір зі шведською фірмою «Skanska».
Планується перебудувати вулицю Стшеґомську. Ймовірно роботи почнуться ще в липні. Інвестиція коштуватиме 44 мільйони злотих (близько 14,5 мільйонів доларів). Вулицю буде розширено. По всій довжині водії матимуть у розпорядженні по дві смуги руху, − пояснив Марек Шемплінський, речник компанії «Вроцлавські Інвестиції». Пише Polska Gazeta Wrocławska.
До аеропорту водії дістануться також з другого боку міста. Власне тривають роботи над проектом проїжджої частини, яка з'єднає вулицю Космонавтів з територією, на якій буде побудований новий термінал. Шосе матиме по дві смуги в обидва боки.
***
У Вроцлаві виникли проблеми з отриманням ґрунту, на якому має з’явитися один з головних комунікаційних вузлів біля футбольного стадіону в районі Масліце. Чиновники однак переконують, що це не затримає запланованих будівельних робіт.
Спірний фрагмент ґрунту має ключове значення зокрема при будівництві автобусних зупинок а також кінцевої зупинки швидкісного трамвая, який привозитиме вболівальників на стадіон. Міська влада ще перед початком будівництва стадіону хотіла викупити цю територію за 5,5 мільйонів злотих (1,8 мільйонів доларів). Пише портал sport.onet.pl.
Власниця ділянки в свою чергу хоче за землю близько 7,4 мільйонів злотих (2,5 мільйонів доларів). «Ми як місто представили свою ціну, і власник або на неї погодиться або ні. Ведуться переговори... Ми не можемо заплатити більше, ніж випливає з наших оцінок», − наголосив прес-секретар Вроцлавської міської адміністрації Павел Чума.
Речник додав, що плану робіт ніщо не загрожує, оскільки будівельні роботи в цьому місці повинні розпочатися в грудні.
***
Євро-2012 − це не лише стадіони, дороги чи нові аеропорти. Принаймні, в цьому переконували учасники конференції, організованої Ґданським суспільним проектом «Євро-2012».
На думку соціологів та представників неурядових організацій, в контексті турніру позаінфраструктурним змінам приділяється дуже мало уваги, − говорить організатор конференції Моніка Хабіор-Азаревич: «Вболівальники з цілого світу їхатимуть на стадіон гарними новими дорогами та мостами або трамваями. Вони сприймуть це як стандарт. Хіба що стадіон зробить на них якесь враження... Але те, що може їх дійсно захопити − це атмосфера».
Саме тому в Ґданську започатковано декілька суспільних акцій. Місцеві фірми будують багатофункціональні спортивні майданчики для дітей. У рамках акції «До перерви 0:1» проводяться футбольні турніри.
До загальнодержавного проекту, який змінить імідж польського вболівальника, готується товариство PL.2012. Говорить відповідальний за волонтерів Дар’юш Лапінський, автор ідеї проведення акції «Вболівальники разом»: «Середовище фанів − це середовище, від якого відвернулися, вболівальник − це синонім варвара. Суспільство дуже суворо ставитися до фанів».
Уболівальники матимуть вплив на акції, пов'язані із зміною власного образу.
Програма «Вболівальники разом» має перенести величезну енергію фанатів з бійок на громадську активність. Спочатку проект розпочнеться в чотирьох містах-господарях Євро-2012: Варшаві, Ґданську, Познані та Вроцлаві, а пізніше охопить всю країну.
+++
Польський Сейм не підтримав запропоновані обмеження зарплат топ-менеджерів компанії PL2012
УНІАН
20.07.09
Польський Сейм не підтримав запропоновані обмеження зарплат топ-менеджерів державної компанії PL2012, яка координує підготовку Польщі до Чемпіонату Європи з футболу 2012 року.
Як передає кореспондент УНІАН, запровадження змін залежало від партнера правлячої у Польщі «Громадянської платформи» − Польської селянської партії (PSL), яка з кінця 2007 входить в урядову коаліцію.
Наприкінці минулого тижня депутати від PSL під час обговорення у комісії Сейму з фізкультури, спорту і туризму підтримали обмеження заробітків топ-менеджерів PSL на фоні незадоволення щодо виділення трьом членам правління компанії премій на суму понад 100 тисяч доларів.
Міністр спорту Мірослав ДЖЕВЕЦЬКИЙ після голосування у комісії заявив про намір подати у відставку у випадку запровадження цих змін.
Пізніше Міністерство спорту поінформувало, що звернулось до членів правління PL2012 з пропозицією відмовитись від премій, передбачених контрактом з ними, через світову економічну кризу.
Топ-менеджери погодились на цю пропозицію, а партія PSL заявила, що це стало підставою для відмови підтримати зміни, які мали обмежити заробітки керівників PL2012.
Завдяки цьому топ-менеджери зможуть далі заробляти близько 10 тисяч доларів, а не 6 тисяч доларів у випадку запровадження змін.
Наглядова рада PL2012, коментуючи ситуацію, повідомила, що премії були визначені ще на початку 2008 року, до кризи.
+++
Сполучення Київ − Варшава
Polskieradio.pl
20.07.09
Газета «Rzeczpospolita» повідомляє, що Варшава і Київ працюють над швидким залізничним сполученням перед футбольним чемпіонатом Європи 2012 року. Тепер безпосередня подорож між столицями займає 16 годин. Швидка залізниця має також з’єднати Львів із Перемишлем.
Представник польського відомства інфраструктури Вальдемар Питель розповідає на сторінках газети про плани введення автоматичної зміни розставлення коліс у поїздах (йдеться про систему SUW 2000), це повинно скоротити час подорожі на дві години. А якби прокласти залізницю європейської ширини на маршруті Перемишль − Львів, тут міг би курсувати експресний поїзд − з Кракова, а може і з Вроцлава, читаємо у щоденнику «Rzeczpospolita».
Як повідомлено, українська сторона погодилася на другу пропозицію. Але невідомо, коли буде рішення у справі сполучення Києва і Варшави.
+++
Тимошенко попала под Евро-пресс
Андрей Ольховский
Proua.com
17.07.09
Вслед за «ширкой» и «делом Лозинского», Премьер вынуждена отбиваться от обвинений в разворовывании средств Евро-2012
Похоже, лето 2009 года надолго запомнится Юлии Тимошенко − неприятности одна за другой сваливаются на голову Премьер-министра. Переговоры о создании коалиции с Партией регионов отвернули от БЮТ значительную часть электората, а колебания в оценке действий Виктора Лозинского только добавила негатива в образ «защитницы народа». И все это − за полгода до президентских выборов, на которых Юлия Владимировна планировала сыграть победную партию. И вот новое обвинение − деньги, выделяемы на Евро 2012, разворовываются членами Кабмина.
Следствие ведут регионалы
Естественно, прозвучали эти заявления не на ровном месте − им предшествовала тщательная подготовка. 19 мая этого года Постановлением № 1335-VI Верховной Рады Украины была создана Временная следственная комиссия для проверки соблюдения законодательства Украины при проведении реконструкции НСК «Олимпийский». Главой комиссии стал депутат от Партии регионов, бывший президент Профессиональной футбольной лиги Равиль Сафиуллин. Второй «активный игрок» тоже регионал − экс-министр по делам семьи, молодежи и спорта Виктор Корж. И сама постановка вопроса, и «атакующее ядро» в лице именно этих депутатов ПР уже не сулили Кабинету министров хороших выводов. Так и произошло.
Первый отчет комиссии, в сущности, повторяет расхожие мнения: реконструкция «Олимпийского» идет с нарушением сроков, деньги разворовываются, а тендерные процедуры непрозрачны. В злоупотреблениях служебным положением обвинены вице-премьер-министр Иван Васюник, министр по делам семьи, молодежи и спорта Юрий Павленко и и.о. генерального директора «Олимпийского» Дмитрий Чернявский. Нетрудно понять, что названные персонажи − это разменные фигуры в партии, которую играет Партия регионов против Юлии Тимошенко. Главная мишень Сафиуллина − Премьер-министр и ее электоральный рейтинг. Учитывая то, что и Иван Васюник, и Юрий Павленко только номинально считаются «людьми Ющенко», а на самом деле уже давно играют «в одни ворота» с Премьером, можно сделать вывод − вызов оформлен весьма изящно.
Регионалы используют достаточно известный в психологии прием − чтобы бросить тень на человека, следует сформировать негативное отношение к его окружению. Этим они и занялись − заявление Равиля Сафиуллина моментально растиражировали десятки СМИ. Стоит сейчас правительству выйти с оправдательной речью в публичное пространство − и оно завязнет в десятках пунктах обнаруженных «нарушений». Стоит промолчать − и регионалы заявят о том, что Кабмину даже возразить нечего.
Ситуация в шахматах, при которой каждый последующий ход только ухудшает положение, называется цугцвангом. Именно в нем оказалась сегодня Юлия Тимошенко.
В копилку вражды
Казалось бы, никогда ПР и БЮТ не были столь близки друг к другу, как этим летом. Сенсационное сближение двух политических колоссов, закулисные переговоры, практически создание коалиции − события отнюдь недалекого прошлого. Но как это часто бывает в выросшей на «византийской школе» украинской политике, все сорвалось в последний момент. Демарш Виктора Януковича в праздник Троицы расстроил выстраданные несостоявшимися коалициантами планы о «ширке». Расстроил, как нельзя кстати для Виктора Януковича.
Эксперты сходятся во мнении: больше всего в результате срыва договоренностей пострадала Юлия Тимошенко. Именно ее электорат не понял, что может быть общего у нее с «идейным» противником, на борьбу с которым положено столько сил. Кроме того, средний избиратель БЮТа более политически грамотен, чем средний избиратель ПР. И фигурирование в проекте новой Конституции положений о выборах президента парламентом и пролонгации полномочий действующей Рады, недвусмысленно указало − Юля «кидает» своих избирателей (и уже неважно, кем из участников были внесены эти пункты в проект).
Итак, Тимошенко теряет часть процентов в и без того нелегкой для нее президентской гонке. Партия регионов стремится «закрепиться на местности». Всколыхнувшее общественность дело Виктора Лозинского, оказывается здесь очень к месту.
Сейчас уже мало кто помнит, что первым тревогу забил председатель Кировоградской областной организации ВО «Свобода» Александр Ромащенко, на следующий день после происшествия заявивший о том, что Виктор Лозинский и компания убили Валерия Олийныка. Но заявления Ромащенко были как «голос вопиющего в пустыне», ведь ситуация полностью еще никем не осознавалась. Не осознавалась настолько, что кто-то из БЮТа даже потребовал дать Лозинскому орден за задержание «преступника». И только когда регионалы поняли, какие дивиденды сулит им эта тема, «дело кировоградского Дракулы» начало набирать обороты.
Безусловно, лучше так, чем никак. Вся страна надеется, что виновные будут жестко и показательно покараны. Но необходимо признать: если б не близость президентских выборов и не те выгоды, которые несет в себе раскрутка дела Лозинского в борьбе Виктора Януковича против Юлии Тимошенко − украинцы так вероятно бы и не узнали о творящихся в кировоградской глубинке ужасах.
Словом, мы все больны футболом
И теперь вот футбол. Регионалы стремительно развивают наступление, стремясь не дать опомниться Тимошенко. Действительно − Премьер оказалась зажата между несколькими фронтами, один другого хуже.
Однако в обличительных заявлениях Равиля Сафиуллина есть несколько скрытых моментов. Так, стремясь «погасить» конкурента в политической плоскости, регионалы, со свойственным им размахом, бьют и по смежным сферам. Им выгодно, чтобы Тимошенко вошла в историю, как человек, по вине которого не состоялось Евро-2012 в Украине. Ведь после президентских выборов 2010 будут еще и парламентские 2011. И как было бы хорошо полностью «сломать» Юлию Владимировну − чтобы сначала Тимошенко проиграла Януковичу, а потом и БЮТ проиграла ПР. Но для этого нужно, чтобы та же тема с Евро не решилась сейчас. Оптимальным выходом для «регионов» был бы такой: Партия регионов играет роль «пятой колонны» постепенно, но неуклонно нагнетая обстановку вокруг срыва чемпионата. Начало положено − временная следственная комиссия работает и копает под правительство. Один из пунктов в отчете комиссии Верховной Раде гласит: «учитывая низкий организационный уровень менеджмента, бездеятельность, финансовые и другие нарушения законодательства Украины, угрозу срыва сроков реконструкции НСК «Олимпийский», рассмотреть вопрос относительно целесообразности пребывания на должности Министра Украины по делам семьи, молодежи и спорта Павленка Ю. А.»
По сути, Сафиуллин хочет поставить подготовку к Евро-2012 в ситуацию «смены коней на переправе». Как бы ни шла работа по подготовке к чемпионату, но она идет. Каким бы плохим Премьер-министром не была Юлия Тимошенко в целом, к футболу это имеет мало отношения. Чтобы не говорилось про НСК «Олимпийский» − он строится. Речь даже не о том, что менять команду не на кого − учитывая сверх-сжатые сроки подготовки, любые новые люди потратят минимум несколько месяцев на вхождение в курс дела, а этого времени нет. Очевидно, что заявления комиссии направлены не на то, чтобы всерьез кого-то поменять, а на то, чтобы разбалансировать с таким трудом запустившуюся систему подготовки к украинской части Евро.
К тому же, Равиль Сафиуллин уже не первый год воюет с Федерацией футбола Украины, глава которой вытягивает на себе все сложности общения с УЕФА. И одним махом «убить двух зайцев» − проехаться по имиджу Суркиса и Тимошенко − было бы для него весьма неплохо. Здесь личная неприязнь «удачно» совпала с общей «линией партии».
ФФУ, напомним, почти сразу же опровергла заявление Сафиуллина о затягивании сроков работ по НСК «Олимпийский» и разворовывании денег.
В сухом остатке получается следующее: Партия регионов, играя против Юлии Тимошенко, исповедует принцип, что все средства хороши. И это, по законам политики, − всегда важно и актуально. Обидно будет лишь, когда рикошеты от политической борьбы приведут к тому, что стройка на «Олимпийском» остановится. А тогда мы можем не увидеть даже полуфинала. Тем более, что вердикта ждать осталось совсем недолго: полтора месяца.
+++