АНАЛИЗ МОНИТОРИНГА ПОЛЬСКИХ СМИ

Головною подією не лише останніх двох тижнів, але й взагалі останніх місяців стало рішення УЄФА щодо приймаючих міст Євро-2012. Ними від Польщі стали Варшава, Вроцлав, Познань та Гданськ. Відсіяв УЄФА Краків та Хожув. Власне ця подія стала джерелом левової частки інформації на тему Євро-2012 від загальної кількості виступів польських ЗМІ.
КОМЕНТАРІ ТА РЕАКЦІЯ НА РІШЕННЯ УЄФА
Усі без винятку польські ЗМІ (електронні інформагентства, сайти та електронні версії газет) подали результати рішення УЄФА щодо міст-господарів Євро-2012. Вердикт Європейського футбольного союзу сприяв появі численних матеріалів з коментарями та реакцією на нього.
На сайті sport.pl вийшла стаття під заголовком «Григорій Суркіс: Се ля ві», у якому президент Федерації футболу України підсумував результати засідання УЄФА. «Це історичне рішення, яке підтверджує те, що турнір відбудеться в Україні та Польщі. Я хочу подякувати мудрості та терпінню членів виконкому та особисто Мішелю Платіні. Це рішення суворе, але справедливе, − зазначив Григорій Суркіс. − Я не сумніваюся, що три українських міста надолужать усе те, що сказав УЄФА, і чемпіонат врешті приймуть по чотири міста від України та Польщі. Головне, що в результаті зберігся рівний поділ міст, адже з самого початку ми граємо з Польщею в одній команді».
Президент ФФУ також зазначив, що в Україні зараз непроста економічна та політична ситуація, адже наближаються президентські вибори. Проте кожен з кандидатів на посаду глави держави безумовно підтримує ідею Євро-2012. Окрім того, Україні з реалізацією проекту мають допомогти іноземні запозичення. Три українських міста, за його словами, мають проблеми з аеропортами, тому до 30 листопада їх потрібно вирішити. «Якщо Україна не буде готова, то я, як член виконкому УЄФА першим про це скажу», − резюмував пан Суркіс.
Кілька польських ЗМІ надрукували коментар спікера Комітету суспільного контролю за підготовкою до Євро-2012 Андрія Капустіна. Він, зокрема, зазначив, що Україна, як пострадянська держава постійно потребує батога, аби її підганяли. Тому таке рішення, згідно якого їй дали час до кінця листопада, лише сприятиме проекту-2012. Капустін звернув увагу на те, що найкраща ситуація є в Донецьку та Харкові, котрі мають стратегічних інвесторів (у Донецьку − Рінат Ахметов, у Харкові − Олександр Ярославський). «Київ та Львів таких інвесторів не мають», − додав Капустін.
Інформаційне агентство РАР надрукувало коментар віце-прем’єр-міністра України Івана Васюника, у якому він висловив надію, що УЄФА не змінить свого рішення стосовно його країни. Вердикт Європейського футбольного союзу щодо міст-господарів, цитують Васюника поляки, є чесним. Він пообіцяв, що уряд сконцентрує усі свої зусилля на реалізації завдань щодо Євро-2012, також пообіцявши, що об’єкти, які зводилися до Євро-2012 в Одесі та Дніпропетровську, обов’язково завершать. «Це зробиться в першу чергу для мешканців цих міст», − заявив Іван Васюник.
Нарешті, сайт sport.pl. опублікував їдкий матеріал, в якому, зокрема, йдеться, що Київ прийме фінал чемпіонату Європи лише в тому разі, якщо виконає кілька умов, і що УЄФА дав столиці України час до 30 листопада, аби та покращила стан справ з готелями, стадіоном та аеропортом. Польські ЗМІ не полінилися передрукувати цю інформацію. Причому більшість з них не приховує своїщ радощів із приводу того, що фінальна зустріч може відбутися у Варшаві. До речі, свій коментар з цього приводу дав Міхал Лісткевіч, який заявив, що столиця Польщі готова до прийому фіналу на 90%.
Охоче передрукували місцеві мас-медіа й інформацію українського сайту uasport.net, який вващає, що „Київ має невеликі шанси на фінал”. Тож, знову спрацьовує старе правило: якщо польські журналісти не знаходять „компромату” на своїх партнерів по проекту, тоді у цьому їм допомогають українські колеги…
ВНУТРІШНЬОПОЛЬСЬКА ПОЛЕМІКА
Колишній міністр спорту Польщі Крістіна Лібацка у коментарі «Gazeta Wyborcza» висловила захоплення з приводу того, що Познань обрали приймаючим містом Євро-2012. Вона нагадала, що саме за її каденції Познань отримала 20 млн. доларів на будівництво стадіону. «Тутешня арена буде готова раніше від інших. Так само в нас дуже швидко збудують аеропорт. Окрім того, поруч знаходиться й військовий аеропорт, який у разі чого можна використати під Євро-2012», − зазначила Лібацка.
Та ж «Gazeta Wyborcza» опублікувала, із посиланням на РАР, заяву президента УЄФА Мішеля Платіні, що міста, які вибрали в якості основних на Євро-2012 не є остаточними, і що фінальне рішення з цього приводу буде прийняте у грудні. Президент Європейського футбольного союзу, як пише газета, зазначив: «На жаль остаточно не можемо сказати по кандидатах від України. Ми хотіли зберегти умови паритетності розподілу міст для України та Польщі. Проте якщо Україна до 30 листопада не виконає усіх умов УЄФА, то Євро-2012 відбудеться в чотирьох польських і у двох найкраще підготованих українських містах».
Ці слова Платіні передрукували усі польські сайти, адже наші сусіди й досі сподіваються провести якомога більшу кількість матчів фінального турніру. Немає сумнівів, що ця тема мусолитиметься поляками аж до 30 листопада. До речі, Мішель Платіні, як написав ряд видань, відмітив, що підготовку до Євро-2012 в Україні дещо уповільнила світова економічна криза.
Колишній президент Польщі Лєх Валенса у коментарі РАР заявив, що був впевнений у обранні Гданська одним з міст-господарів Євро-2012. За його словами ідея проведення турніру у двох країнах, підтримана на заході Європи − добрий знак, адже це вияв об’єднання усієї європейської спільноти. Треба зазначити, що Валєнсу поляки використовували як маркетингову фігуру у промоції Гданська. Він був майже на всіх презентаціях, а також від свого імені надсилав лист в УЄФА з підтримкою кандидатур України та Польщі.
Координатор проекту Євро-2012 у Гданську Марек Турновєцкі зазначив, що недарма місто кілька років тому подало заявку на проведення матчів Євро-2012. Підготовка йде повним ходом, і це оцінив УЄФА. Турновєцкі потішився з того, що місто першим склало рапорт перед Європейським футбольним союзом, чим дало імпульс усій Польщі. «Я радий, що третє за величиною спортивне свято у світі пройде в тому числі і в нашому місті», − заявив координатор проекту Євро-2012 у Гданську.
Свій коментар щодо вилучення Хожува з переліку міст, які будуть приймати Євро-2012 виданню «Gazeta» дав і директор хожувського стадіону Марек Щербовскі. За його словами, і Хожув, і Краків цілком справлялися з підготовкою до Євро-2012, але нічого не вдієш, що їх з самого початку було обрано запасними містами. «Ми налагодимо на стадіоні у Хожуві великі імпрези, і доведемо, що є цілком до цього готовими. Ми скоро збудуємо велику арену, і не лише футбольну. Це буде найбільший легкоатлетичний стадіон у Польщі. Уже в серпні до нас приїде легендарна група U2, лідер якої Боно зазначив, що якщо й виступати у Польщі, то лише на стадіоні у Хожуві», − похвалився Марек Щербовскі. Також на цій арені організовуватимуться матчі збірної Польщі.
Депутат польського сейму Іреніуш Раш заявив у коментарях польським ЗМІ, що доля Кракова в контексті проведення Євро-2012 була вирішена ще три роки тому. На його думку, своєю неповторністю це місто багато б додало самому Євро-2012, але його підвів резервний статус. Також Раш додав, що інші претенденти, які від самого початку були основними, не залишили жодного шансу Кракову, аби він потрапив до числа основних.
У свою чергу мер міста Яцек Майкровскі не приховував свого розчарування. «Мене це дуже здивувало, адже ще тиждень тому в УЄФА визнали рапорт про підготовку Кракова до Євро-2012 найкращим серед усіх дванадцяти міст України та Польщі. Я почув рішення, а тепер хотів би, аби його обгрунтували». − зазначив Яцек Майкровскі. За його словами усі мешканці Кракова перебувають в шоці, адже були впевнені у тому, що на власні очі побачать матчі Євро-2012.
Ще критичнішим виявився коментар керівника служби безпеки по проведенню масових спортивних заходів Кракова Адама Млота, який відкрито назвав Мішеля Платіні уособленням підлості. «Я скажу, хоч ці слова лишаться без відповіді: монсіньор Платіні був великим футболістом, а зараз він − уособлення підлості. Ми ведемо акцію серед дітей, заявляючи, що засади чесної гри в житті найважливіші. Зараз я не знаю, що їм сказати. Був би вдячний панові Платіні за відповідь. То що він зробив − це підло» − сказав схвильований Млот. Схоже, після рішення УЄФА у декого почали здавати нерви. І продовження історії з цим рішенням − на користь Гданська, а не Кракова − у польських ЗМІ ще буде.
А ось сайт sport.pl вийшов у світ з матеріалом, у якому натякнув, що вилучення Кракова з переліку міст-господарів − це політика. Адже тут серед усіх польських та українських претендентів готувалися якнайкраще. У статті йдеться про те, що нову поразку уряд Польщі, у якому більшість представників саме з Гданська, не пережив би. Тому автор припускає, що у цьому рішенні перемогла явно не спортивна складова.
Екс-міністр спорту Польщі, а нині − депутат польського сейму Єліжбета Якубяк заявила на сторінках «Nasz Dziennik», що Краків та Хожув програли через дії уряду. Вона також заявила, що не потрібно складати зброї, і разом з Україною натиснути на УЄФА, аби той ухвалив рішення, щоб Євро-2012 відбувся за схемою 6+6. Варто нагадати, що Єліжбета Якубяк знаходиться у жорсткій опозиції до теперішнього уряду, в тому числі до міністра спорту Мірослава Джевєцкі.
Натомість екс-президент Федерації футболу Польщі Міхал Лісткевіч заявив, що основні міста на Євро-2012 вибрав попередній уряд, і так врешті й залишилося.
УКРАЇНА ОЧАМИ ПОЛЬСЬКИХ ЗМІ
Сайт onet.pl, як і ряд інших польських ЗМІ, передрукували коментар президента Федерації футболу України Григорія Суркіса щодо рішення УЄФА по містах-господарях Євро-2012. «Рішення УЄФА для нас могло б бути гіршим, оскільки жодне з шести наших міст-кандидатів не є готовим до цього заходу», − зазначив Григорій Суркіс. За його словами справа є абсолютно зрозумілою: або Україна доводить міста до усіх вимог УЄФА, або поділ міст після 30 листопада буде нерівним. Для цього негайно потрібно приступати до роботи. «30 листопада для нас має бути національним святом, а не днем жалоби, оскільки ми повинні довести належність нашої держави до європейської спільноти», − резюмував Григорій Суркіс.
А ось на сайті «Wirtualna Polska» слова Григорія Суркіса наводяться вже дещо в іншому контексті: «Для українського народу, якщо ми до 30 листопада не виконаємо вимог УЄФА буде справжня катастрофа. УЄФА дала нам ще трохи часу», − цитує слова президента ФФУ журналіст.
«Шокуюча несподіванка: місто, що втратило Євро-2012 подаватиме апеляцію». Під таким заголовком вийшов матеріал на сайті onet.pl. У ньому зокрема йдеться про те, що Одеса, яка за рішенням УЄФА втратила можливість проводити матчі Євро-2012, подасть апеляцію на рішення УЄФА. Це при тому, дивується автор, що віце-прем’єр-міністр України Іван Васюник запевнив, що Україна з розумінням відноситься до будь-якого рішення УЄФА, і оскаржувати його не буде. Як йдеться у статті, апеляцію на рішення УЄФА вирішила подати й влада Дніпропетровська, яка в тому що сталося звинувачує в першу чергу уряд, очолюваний вихідцем із цього міста Юлією Тимошенко.
Дніпропетровська влада нагадала, що не в останню чергу завдяки їх місту Україна та Польща перемогли у тендері на Євро-2012, оскільки у той момент, коли у Кардіффі виносили рішення по Євро-2012, у Дніпропетровську закінчували «Дніпро-Арену» - перший збудований об’єкт чемпіонату Європи на дві країни. Можновладці Дніпропетровська звернули увагу на те, що стадіон був збудований без будь-якої фінансової підтримки з боку держави, яка, окрім того, не допомогла місту з аеропортом, через який його виключили з переліку господарів. Натомість на таке саме прохання з боку Львова центральна влада відповіла позитивно.
Ряд польських ЗМІ також передрукував коментар Івана Васюника, який заявив, що УЄФА непокоїть політична ситуація в Україні. «Політична ситуація для УЄФА є надзвичайно важливою. УЄФА очікує, що політична ситуація в Україна стане до кінця року більш зрозумілою», − цитує віце-прем’єра sport.pl. Цей коментар поляки надають в контексті старту президентської кампанії в Україні. Іван Васюник висловив сподівання, що кожен з кандидатів на посаду президента у ході передвиборчої кампанії буде підтримувати Євро-2012. Серед іншого він повідомив, що частина „футбольних” завдань реалізовуватиметься в Україні за рахунок позики Міжнародного Валютного Фонду.
Той же sport.pl. розділяє впевненість прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко у тому, що після 30 листопада поділ міст до Євро-2012 залишиться рівним, незважаючи на те, що УЄФА висловила до підготовки України серйозні зауваження. 30 листопада три українських міста, які УЄФА поставила під сумнів, виконає увесь необхідний обсяг робіт, котрі поставила за завдання УЄФА», − зазначила Юлія Тимошенко.
Не залишився осторонь і міністр спорту та туризму Польщі Мірослав Джевєцкі. Він дав цікавий коментар щодо того, що Краків та Хожув, котрі УЄФА викреслила зі списку приймаючих Євро-2012 міст, можуть все-таки прийняти матчі чемпіонату Європи. Про це написав «Nasz Dziennik». Тому жоден проект, що розпочали здійснювати у цих містах до Євро-2012 не буде призупинено. Міністр по-філософськи підійшов до питання, чому відпали Краків та Хожув: «У ситуації, коли потрібно зробити вибір, є переможці та є переможені». Мало хто сумнівався, що Джевєцкі мріє, щоб Краків та Хожув повернулися до гри за рахунок України. «Краків та Хожув виконали вимоги щодо підготовки до Євро-2012. Просто вони з самого початку були запасними містами. Зараз в Україні серйозна економічна криза, тому не виключено, що там не впораються з підготовкою до Євро-2012. І тоді матчі можуть відбутися у Кракові та Хожуві. Усе можливо». І це − зайве підтвердження того, що поляки не вважають за потрібне припиняти інформаційні атаки на Україну.
ПІДГОТОВКА ПОЛЬЩІ
Шостого квітня «Gazeta Wyborcza» написала про те, що керівництво берлінського аеропорту звернулося до влади Вроцлава, аби допомогти їм у підготовці до Євро-2012. У своєму зверненні шеф берлінського аеропорту Райнер Шварц повідомив, що в їхньому майбутньому аеропорту (який скоро добудують) буде 65 чудових місць для стоянки літаків, можливість відправлення 7500 пасажирів, і проведення 70 авіаційних операцій. Окрім того, чудове автосполучення між Берліном та Вроцлавом дозволить подолати відстань між містами за 3 години. Берлінський аеропорт (ББІ) має бути зданий в експлуатацію у листопаді 2011 року. Щоправда, у Вроцлаві також планують на базі теперішнього аеродрому побудувати новий термінал, в який готові вкласти 100 млн. доларів. Будівництво повинне розпочатися в червні-липні цього року, а завершиться − в червні 2011 року.
Також не оминули увагою польські ЗМІ, що конкурс на проект будівництва нової дороги, що з’єднуватиме вроцлавський стадіон та аеропорт вже розпочався. У ньому візьме участь 7 фірм. Планується, що будівництво дороги розпочнеться у червні 2010 року, і завершиться у березні 2012-го. Розмір інвестиції − близько 700 млн. доларів. Найменша серед заявлених цін на виготовлення проекту 0,5 млн., найбільша − 2 млн.
А ось газета «Rzeczpospolita» нагадує читачам про те, що невдовзі Польща отримає від Європейського Інвестиційного Банку кредит у розмірі 1,7 млрд. доларів, завдяки якому вдасться побудувати кілька ключових доріг до Євро-2012. Насамперед йдеться про будівництво траси А2 з Лодзя до Варшави, а також південної кільцевої дороги столиці, що полегшить під’їзд до аеропорту. Також планується побудувати 50-кілометровий відрізок траси А4, що йде від Німеччини.
Після вердикту Європейського футбольного союзу 13 травня «Nasz Dziennik» написав про те, що для представників готельного бізнесу Кракова відмова УЄФА стала повною несподіванкою. Лише минулого року влада міста дала 17 дозволів на будівництво нових готелів. Кілька цих проектів уже почали реалізовуватися. Окрім того, під деякі з них навіть купили землю... Натомість УЄФА вирішив відмовити Кракову, і це стало для власників готелів справжнім сюрпризом.
Те ж джерело розмістило матеріал, що телебачення Польщі (TVP) шукає кошти на висвітлення матчів Євро-2012. Для реалізації проекту трансляцій поєдинків Євро необхідний кредит на суму 20-25 млн. євро. Наразі телебачення Польщі шукає відповідний банк, котрий дасть на це гарантії.
Тижневик «Polska The Times» уже почав підраховувати, скільки коштуватиме підготовка до Євро-2012. Згідно його даних, організація Євро-2012 коштуватиме удвічі більше, ніж Греція вклала в організацію літньої Олімпіади, що відбулися в Афінах у 2004 році. У матеріалі сказано, що Польщі вона обійдеться у 20 млрд. євро. На перший погляд − це величезна сума, але економіст Річард Петру радить не забувати, що приміром у тій же Греції була фактично готова інфраструктура, тоді як у Польщі її лише зараз удосконалюють − а це дуже великі затрати.
Він також просить не забувати, що завдяки вкладеним 20 млрд. євро в Польщі значно покращиться інфраструктура, яка лишиться на роки. «Така країна як Польща, повинна віддавати 6% своїх доходів на розвиток інфраструктури. А якщо розбити 20 млрд. євро на три роки, то це буде заледве по 3%, так що можна бути спокійним, − зазначив Річард Петру». Автор задається питанням: чи повернуться ці кошти? Проте сам же дає відповідь: навіть якщо кошти не повернуться, то інфраструктура після Євро-2012 значно покращиться.
Сайт onet.pl., у свою чергу, наводить припущення щодо того, скільки Польща зможе заробити на проведенні чемпіонату Європи. „Однозначно сказати, яким буде прибуток країни − наразі неможливо, оскільки важко підрахувати за три роки до чемпіонату кількість глядачів, що відвідають матчі Євро-2012. Натомість УЄФА заробить близько 1,46 млрд. євро”. Саме тому УЄФА, на думку автора, так прискіпливо відноситься до цього чемпіонату, адже хороша організація Євро-2012 − означає великий прибуток. Бо УЄФА − це прибуткова організація, тому й відношення до будь-якого проекту ведеться з точки зору бізнесу.
«Gazeta Prawna» 14 травня теж займалася підрахунками. Вона виявила, що загалом проект Народного стадіону, що повстане у Варшаві до Євро-2012, буде найдорожчим у Польщі, і він обійдеться в 300 млн. доларів. Арена має бути збудованою до 16 травня 2011 року, і саме на ній має відбутися матч-відкриття Євро-2012.
А, наприклад, арена Гданська буде готова до кінця 2010 року й коштуватиме утрічі дешевше. Варто зазначити, що його будуватиме цілий консорціум (як майже і всі стадіони у Польщі), до складу якого серед інших увійде й компанія «Альпіна», що відома в Україні відмовою будувати стадіон у Львові. «Стадіон буде об'єктом протяжністю 227 м, 194 м ширини і 45 м висоти. Дах підтримуватимуть 82 стальні прольоти, кожна з яких вагою у 66 тонн. Біля арени будуть бульвари загальною площею у 16 тисяч квадратних метра. На стадіон можна навіть буде дістатися чотирма підземними тунелями».
ВИСНОВКИ
Мало хто буде сперечатися з тим, що минулого тижня відбулася чи не найважливіша подія цього року, пов’язана з підготовкою та проведенням Євро-2012 − УЄФА оголосив рішення стосовно міст-господарів. Від Польщі ними стали Варшава, Вроцлав, Гданськ та Познань. Червоні картки отримали Краків та Хожув. Такий розклад був із самого початку, адже перші чотири міста були основними, а два останніх − запасними. Від України наразі «зелене світло» побачив лише Київ, а Донецьку, Харкову та Львову ще треба довести свою спроможність приймати матчі такого рівня. Натомість кандидатури Дніпропетровська та Одеси вже не цікавлять УЄФА. Тож, на відміну від сусідів, у нас відбулася ротація: „резервний” Харків потіснив Дніпропетровськ, який до цього вважався „основним”.
Після оголошення вердикту УЄФА влада Кракова, Дніпропетровська та Одесі реагувала занадто емоційно. З однією лише відмінністю: якщо у Кракові просто критикують рішення УЄФА, хоча і у доволі різкій манері, то в Дніпропетровську і Одесі його взагалі мають намір оскаржувати. Виникає питання − де саме, адже лише УЄФА як господар чемпіонатів Європи одноосібно вирішує, кому він може доручити виконання завдань такої складності. До речі, ця умова була заздалегідь визначена у договорі УЄФА із усіма країнами-кандидатами на організацію Євро-2012. Отже, Краків, Дніпропетровськ та Одеса поводять себе як ображені дітлахи, які не отримали обіцяної цукерки. Безумовно, цим містам можна поспівчувати, але врешті-решт стовідсоткової гарантії щодо їхньої участі у Турнірі-2012 НІКОЛИ НІХТО НЕ НАДАВАВ!
Взагалі, ні для кого не секрет, що поляки сильно розчаровані рішенням УЄФА, оскільки до останнього покладали надію на те, що Євро-2012 таки відбудеться у шести польських та двох українських містах. І все це на тлі офіційних дипломатичних завірянь про те, що вони підтримують виключно принцип паритетного розподілу міст... Як і передбачалося, в одному із польських інтернет-видань напередодні оголошення рішення УЄФА, польські футбольні високопосадовці та мас-медіа пішли у справжню атаку, аби їхній план таки втілився у життя. Натомість сталося те, що сталося: Україна та Польща наразі таки отримали по чотири міста. Проте якщо для Польщі усе більш менш спокійно, то Україні треба багато попрацювати, аби не втратити здобутого у Бухаресті. Цікаво також, що ще до рішення УЄФА більшість польських ЗМІ писали, що чотири міста для України може забезпечити хіба що величезний вплив президента Федерації футболу України Григорія Суркіса на УЄФА. Напевне, вони не далекі від істини...
Зважаючи на той факт, що Україна отримала квоту на чотири міста із певними умовами, уже за кілька годин після оголошення рішення УЄФА місцеві мас-медіа почали зовсім непрозорі натяки на те, що Польща і після цього вердикту не втратила шансів на проведення матчів Євро-2012 у своїх шести містах. Не встигли у двох країнах осмислити нові обставини та зробити належні висновки, як поляки почали зондувати варіант проведення фінального матчу у Варшаві.
Звичайно, остаточне рішення УЄФА більше залежатиме від того, як все-таки приготуються українські міста. Але в той же час подбати і про механізми протидії потужній інформаційній антиукраїнській кампанії, яка знову розгортається у зарубіжних і, зокрема, у тому числі в деяких польських ЗМІ. Сусіди й досі поводять себе не як партнери, що не робить їм честі. Схоже, фінансові вигоди у польського політикуму цінуються вище за дружні стосунки між двома сусідніми країнами. У свою чергу українські ЗМІ мають чесно відобразити правдиву картину польських зазіхань, але не провокуючи неприязні до партнера. Варто вчергове закликати і польських колег - аби вони прислухалися до здорового глузду і зі своєї сторони також не поширювали негативні настрої щодо України. Треба нарешті згадати, що ми бралися за цей проект разом і повинні рухатися в одному напрямку, а не тягнути воза Євро-2012 кожний до себе.