АНИЛИЗ МОНИТОРИНГА ПОЛЬСКИХ СМИ

Минулого тижня, на відміну від попереднього, польські мас-медіа на тему Євро-2012 писали трохи менше. Це пов’язано насамперед з двома чинниками.

По-перше, відбувся Конгрес УЄФА, який однозначно дав зрозуміти світовій спільноті, що про зміну господарів Євро-2012 жодним чином  не йдеться. По-друге, польська збірна провела два поєдинки відбірного турніру до чемпіонату світу-2010. Спочатку вона поступилася збірній Північної Ірландії − 2:3, а потім перемогла Сан-Марино − 10:0. Ці події відсунули підготовку до Євро-2012 на другий план, забравши під себе велику частину друкованих площ видань у розділі «Спорт».

Та все ж матеріалів на тему Євро-2012 таки вистачало.

ПОЛІТИЧНІ СУПЕРЕЧКИ

Знайомство із польськими ЗМІ дозволяє зробити висновок, що як і в українському суспільстві, політичні суперечки властиві й нашим західним сусідам. Вони також жваво обговорюють підготовку країни до Турніру, також виказують недостатню обізнаність із вимогами УЄФА та неуважно слухають один одного. Але, як і українці, поляки палко підтримують проведення у себе футбольного фіналу-2012 й навіть мріють перебрати на себе левову частину матчів Євро. 

Зокрема, видання «Gazeta» та інтернет-сайт onet.pl розповіли 31 березня про початок кількаденного засідання польського сейму, де серед іншого планується прийняти кілька нових законів в контексті підготовки до Євро-2012. А згодом «Gazeta Wyborcza» та sport.onet.pl надрукували інформацію про те, що Комісія Сейму з питань фізичної культури та спорту схвалила сім з восьми виправлень Сенату в закон «Про зміну закону з підготовки фінального турніру Чемпіонату Європи з футболі 2012 року». В цій короткій інформації не вказано − які саме поправки схвалив Сейм.

Варто зазначити, що в п’ятницю, 3 квітня, на сайті onet.pl з посиланням на інформаційне агентство РАР вийшов матеріал під заголовком «Burza w Sejmie wokół Euro 2012» (Буря в Сеймі навколо Євро-2012). Як виявляється під час засідання Сейму між міністром спорту, фізичної культури та туризму Польщі Мірославом Джевецкі та керуючою сеймовою комісією фізичної культури та спорту Єлижбетою Якубяк відбулася гостра суперечка.

«Де відбудеться Євро-2012?», − таким було питання з трибуни пані Якубяк. Вочевидь, вона мала на увазі міста, в яких відбудуться матчі чемпіонату Європи. Натомість Джевецкі з трибуни відповів: «Матчі відбудуться в Україні та Польщі». Чим викликав бурю емоцій, в тому числі й негативних з боку присутніх у залі. Щоправда, міністр додав, що міста, у яких відбудуться матчі Євро-2012, обиратиме УЄФА на початку травня.

Тоді пані Якубяк запитала: «В чотирьох містах повинні були гарантовано відбутися матчі Євро-2012: Варшава, Вроцлав, Познань і Гданськ. Ми також знаємо, що держава хоче за рахунок цих міст також фінансувати Краків і Хожув, які є запасними містами. Тому точної впевненості, де відбудуться матчі чемпіонату Європи 2012 року немає. Хіба для цього ми виділяємо 3 млрд. злотих?»

На цей закид Джевецкі відповів категорично: «Ми будуємо 6 стадіонів, незалежно від того, яке буде рішення УЄФА. А пані Якубяк обманює суспільство, говорячи,  що це польський уряд вирішує, де відбудуться матчі Євро-2012. Насправді ж це − прерогатива УЄФА». І ще міністр додав: «Не виключено, що УЄФА присудить організацію турніру шести польським містам». Тобто, за рахунок двох українських…

МІСТА ТА СТАДІОНИ

Торкнулася польська преса цього тижня й підготовки України, а точніше, її стадіонів до Євро-2012. Так, видання «Nasz Dziennik» надрукувало статтю «Ukraina otwiera kolejny stadion na Euro» (Україна відкриває черговий стадіон під Євро-2012). У цьому матеріалі йдеться про донецьку «Донбас-Арену».

«У Польщі підготовка до Євро-2012 йде на повних парах, а тим часом на Україні вже 8 серпня готується до здачі в експлуатацію вже другий стадіон на футбольний чемпіонат Європи, − заздрить сусідам автор матеріалу. − «Донбас-Арена» в Донецьку − це об'єкт, де на учасників змагань і вболівальників чекатимуть справжні розкоші. Об’єкт буде класу люкс, і вартуватиме 5-ти зірок. Це вже буде друга здана арена в Україні до Євро-2012 після Дніпропетровська».

Між тим прогрес зі стадіонами спостерігається і в Польщі. Приміром, 1 квітня інтернет-видання wp.pl опублікувало замітку «Кінець фази проектування стадіону у Хожуві», де розповідає про те, що в останній день березня завершилася фаза проектування модернізації стадіону у Хожуві. Вже незабаром на цій арені Євро-2012 розпочнеться другий етап − конкурс на генерального підрядника будівництва нового стадіону. Здати стадіон повинні у квітні 2011 року.

Офіційний сайт Євро-2012 у Польщі надав інформацію під заголовком «Nowy Stadion Śląski robi wrażenie» (Новий стадіон Сласький вражає). Йдеться про те, що міністр з питань фізичної культури, спорту та туризму Польщі Мірослав Джевецкі відвідав стадіон Сласький у Хожуві, від якого залишився під позитивним враженням. За його словами, цей стадіон є величезним, і коли його доведуть до ладу, то це буде вражаючим. Зазначимо, що проект цього стадіону матиме ще й легкоатлетичний комплекс. Взагалі, цей стадіон − з найбільшим у світі дахом − 43 тис. квадратних метра. Як повідомив міністр, реконструкція стадіону розпочнеться у липні цього року і завершиться в 2011 році. Після реконструкції він вміщатиме 53 тисячі глядачів.

Що стосується нового стадіону у Вроцлаві, то за інформацією «Gazeta» (1 квітня), при вході до нього поставлять пам’ятник Річарду Тарасевічу − відомому тренеру з Сілезії, центром якої є Вроцлав. Таке рішення прийняв мер міста Рафал Дуткєвіч. «Таким чином влада хоче затерти не найкраще враження, пов'язане з великими коштами будівництва стадіону і політичній авантюрі навколо цього проекту, − вважає видання. − Крім того група Дуткєвіча хоче не тільки сподобатися уболівальникам, але й обожнюючим футбол політикам Громадянської Платформи, щоб не забрали у Вроцлава Євро-2012». Таким чином автор матеріалу демонструє, що з монументом Тарасевічу переплелася політика з футболом.

 

ТРАНСПОРТНА ІНФРАСТРУКТУРА

 

Виявляється, чимало проблем у поляків і з будівництвом доріг. Наприклад, у статті від 1 квітня «Droga S5 na Euro 2012 będzie. Ale w budowie» (Траса С5 до Євро-2012 буде. Але її доведеться будувати) «Gazeta Wyborcza» звернула увагу на те, що Генеральна дирекція загальнодержавних доріг та автобанів Польщі визнала нереалістичними строки будівництва нової траси з Вроцлава до Познані. Цей факт наштовхнув автора на висновок, що шанси на Євро-2012, принаймні у Вроцлава зменшуються.

Ця траса уже роками знаходилася у поганому стані, проте завдяки перемозі Польщі з Україною у тендері Євро-2012 її було визнано інвестиційно-пріоритетною − отже, уряд планував виділити на неї 4,2 млрд. злотих. ЇЇ навіть було вписано до Національної Програми Великого Будівництва. Але на тому все й стало. Проте керівництво Дирекції загальнодержавних доріг розуміє, що якщо не вдасться полагодити стару трасу, тоді доведеться будувати нову.

Натомість «Gazeta» вийшла 30 квітня із статтею під заголовком «Відбудеться новий конкурс на будівництво дороги до столиці». Як виявилося, фірма, що виграє конкурс на будівництво окремих відрізків траси А2 з Лодзя до Варшави, має на приготування до робіт лише один місяць. Автор наголошує на тому, що дорогу досі, попри обіцянки, не почали будувати, за що прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск мав би гостро критикувати міністра з інфраструктури Чезарека Грабарчика. Та попри це його підзвітним вдалося організувати новий конкурс.

У підсумку ця дорога будуватиметься за кошти з державного бюджету Польщі, та можливо, з позик Європейського інвестиційного банку. Аби полегшити та пришвидшити роботу, прийнято рішення поділити 90-кілометровий відрізок траси на 5 етапів і виставити на конкурс кожну з цих ділянок. Це зроблено для того, аби фірми-підрядники впоралися з роботою в строк − до травня 2012 року, коли до відкриття чемпіонату Європи з футболу залишиться кілька тижнів.

Завершуючи тему транспортної інфраструктури, виділимо інформацію й стосовно колишнього військового аеропорту «Модлін» у Варшаві, як запасного для Євро-2012. В газеті «Rzeczpospolita» за 2 квітня вийшов матеріал про те, що Євросоюз готовий виділити 76 млн. злотих на модернізацію та реконструкцію об’єкту, який близький до реалізації.

ІНШІ АСПЕКТИ ПІДГОТОВКИ

 

За три роки до початку Євро-2012 УЄФА визнала право на показ у Польщі усіх матчів фінального турніру винятково за TVP. Таким чином, кожна з 31 ігор чемпіонату буде показано на некодованих каналах TVP-1 та TVP-2, а також на кількох кодованих. Із цього приводу прем’єр-міністр Дональд Туск зазначив: «Є дуже багато людей, які цікавляться спортом, тому матчі Євро-2012 повинні бути показані по безкоштовних каналах».

Натомість сайт sport.pl надрукував інформацію про те, що TVP купило право на трансляцію за 80 млн. злотих (біля 18 млн. євро). Про це написав й офіційний сайт Євро-2012 у Польщі.

Як це не дивно виглядає для українців, але підготовку до Євро-2012 ведуть також духовенство та віруючі. Так, «Gazetapolska» 31 березня розмістила погляд отця Едварда Плена, який повідомив кореспондентові газети, що незабаром буде створений загальнопольский церковний комітет у справах Євро-2012. Одними молитвами за будівництво стадіонів цей орган не обмежиться, а буде масово проводитися проповіді, різноманітні популярні лекції, дебати на тему віри.

На думку о. Едварда Плена, «Євро-2012 − це чудова нагода звернутися церкві до віруючих». Також церква думатиме про те, чим зайняти вболівальників в час перерв між матчами, а не лише під час поєдинків Євро-2012. І цей матеріал передрукували «Rzeczpospolita», та ряд польських сайтів.

ВИСНОВКИ

Прийнято вважати, що лише в Україні не вщухають суперечки між політиками та урядовцями, є проблеми з розвитком інфраструктури Євро-2012. Проте не менше складнощів із організацією турніру виникає й у Польщі, яка не лише запізнюється зі стадіонами, але й не встигає з дорогами, про що повідомляють польські ЗМІ.

Іноді ж взагалі поляки заздрять сусідам, наводячи як приклад стадіони у Донецьку та Дніпропетровську. Поляки із певним сумом помічають, що в Україні невдовзі відкриють уже другий з чотирьох стадіонів Євро-2012, тоді як в них, якби вони самі не говорили про себе, справи з аренами набагато гірші. Адже більшість їхніх будівельно-реконструкційних заходів перебуває поки лише на стадії паперів та визначень генпідрядників.

У той же час в Україні вже готова «Дніпро-Арена», за лічені місяці здадуть в експлуатацію «Донбас-Арену», повним ходом йде реконструкція «Металіста», пришвидшеними темпами будують стадіон у Львові, не відстає від графіків НСК «Олімпійський» у Києві. Для України це величезний козир перед поляками в контексті травневого вибору Виконкому УЄФА, що визначатиме приймаючі міста Євро-2012.

І цей козир потрібно враховувати, як би поляки не говорили про те, що Євро-2012 приймуть шість міст Польщі, і лише два від України. Подібна ж думка після невеликої перерви цього тижня пролунала, причому з уст офіційної особи − міністра у справах фізичної культури, спорту та туризму Мірослава Джевєцкі.

Проте українцям та полякам навряд чи слід змагатися один з одним. Необхідно пам’ятати, що Євро-2012 − це спільний проект двох сусідніх країн, які разом відповідатимуть перед міжнародною футбольною спільнотою за його організацію та проведення. Тож наші та польські журналісти мають докладати максимальних зусиль аби на кожному кроці підкріплювати згуртованість сторін конкретними прикладами, а не навпаки − шукати сенсаційні непорозуміння між чиновниками.

Київ та Варшава − не є конкурентами на п’ятирічній дистанції Євро-2012. Як швидко зрозуміють це пересічні поляки та українці, повною мірою залежить від позиції ЗМІ.

Підписатися на новини