Футбольная жизнь в зеркале СМИ

Интернет − нейтральные оценки
Польські ЗМІ підтримують львів`ян у стремлінні прийняти футбольний чемпіонат УЄФА «Євро-2012»
Ігор Бачун
Укрінформ
15.04.09
За висновком польських ЗМІ Львів є фаворитом у змаганні за право прийняти фінал футбольного чемпіонату УЄФА Євро-2012, повідомляє кореспондент УКРІНФОРМу. У низці впливових спортивних видань Республіки Польща з`явились статті, в яких висловлюється впевненість у тому, що саме Львів повинен увійти в четвірку тих, хто прийматиме Євро-2012.
«Ще донедавна тільки невиправні оптимісти вірили в появу львівського стадіону, а зараз вже сотні будівельників завершують встановлення фундаменту споруди, тоді як в польських містах ще тільки тривають тендерні процедури», пише Gazeta Wyborcza. В публікації також зазначається, що в найбільшому обласному центрі Прикарпаття розпочалася реконструкція аеропорту. Тому, на її думку, нині Львів − серед лідерів у претенденти.
Водночас спортивне інтернет-видання sport.pl вважає, що, окрім Києва, Львів єдине з українських міст, яке виконує вимоги УЄФА щодо забезпечення готелями. «Готелі для УЄФА є дуже важливими − адже це і розміщення «родини УЄФА» (рефері, спонсорів, поважних гостей тощо) і футбольних команд», констатує публікація.
Польські ЗМІ також відзначають атаку чорного піару, спрямовану на Львів. Причинами цього вони вважають стрімке посилення боротьби серед різних політичних сил, котрі лобіюють інтереси своїх регіонів.
+++
Іван Васюник: Україна може бути тим гравцем, який заб'є гол на користь Євро-2012 з Кардіфського пасу Мішеля Платіні
Kmu.gov.ua
15.04.09
Україна й надалі докладатиме усіх зусиль, щоб її чотири міста відповідали вимогам Європейського футбольного союзу. Про це заявив Віце-прем’єр-міністр України Іван Васюник на спільному брифінгу після розширеної наради з президентом УЄФА Мішелем Платіні та президентом ФФУ Григорієм Суркісом.
«Я з усією впевненістю стверджую, що Уряд тримає ситуацію під контролем... Україна може бути тим гравцем, який заб‘є гол на користь ЄВРО-2012 з Кардіфського пасу Мішеля Платіні і ця гольова передача може завершитися для нас спільною перемогою,» − сказав І.Васюник.
Віце-прем‘єр подякував Платіні за підтримку в захисті інтересів України і відстоюванні її кандидатури для проведення чемпіонату.
Також І. Васюник наголосив, що Україна шанує виключне право УЄФА визначати міста-господарі чемпіонату відповідно до комплексних критеріїв організації. При цьому, Україна як і раніше просить Європейський футбольний Союз притримуватися принципів паритетності при виборі міст для проведення ЧЄ-2012 з футболу в Україні та Польщі, бо це сприятиме зміцненню між країнами духу партнерства та рівноправності.
Водночас, за словами президента Федерації футболу України Григорія Суркіса, ФФУ та влада стимулювали чесне, відкрите змагання міст-претендентів та широке, прозоре громадське обговорення цього тендеру.
«Нинішній візит дозволить представникам УЄФА отримати повну уяву про можливості кожного з наших міст-претендентів», − додав Г.Суркіс.
Зі свого боку президент УЄФА Мішель Платіні наголосив, що вибір міст, які прийматимуть матчі Євро-2012, буде зроблено на користь уболівальників і футболу.
«Буде обрано 6-8 найпідготовленіших міст, де буде краще розвинена інфраструктура для прийму гостей чемпіонату. Вибір у будь-якому випадку буде зроблено на користь уболівальників і футболу», − зазначив Платіні.
Виконком Союзу європейських футбольних асоціацій зробить свій вибір 12-13 травня у Бахаресті (Румунія).
+++
Мішель Платіні: «Є гарантії українського Уряду, що НСК «Олімпійський» збудують до 2011 року, і це не викликає у мене сумнівів»
Kmu.gov.ua
15.04.09
Президент Європейської спілки футбольних асоціацій Мішель Платіні залишився задоволеним ходом робіт з реконструкції Національного спортивного комплексу НСК «Олімпійський». Підбиваючи підсумки свого дводенного візиту 14-15 квітня на прес-конференції в Києві, він зазначив: «Є гарантії українського Уряду, що стадіон НСК «Олімпійський» збудують до 2011 року, і це не викликає у мене сумнівів».
Нагадаємо, Мішель Платіні сьогодні зранку побував на стадіоні НСК «Олімпійський» у Києві, який він відвідав разом з Президентом України Віктором Ющенком у супроводі Генерального секретаря УЄФА Девіда Тейлора, комісара УЄФА ЄВРО-2012 Жака Ламбера, Віце-прем'єр-міністра України Івана Васюника, Міністра України у справах сім'ї, молоді та спорту Юрія Павленка, заступника глави Секретаріату Президента Юрія Богуцького, президента Федерації футболу України Григорія Суркіса та директора Координаційного бюро з підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу Іллі Шевляка.
Оглядаючи стадіон, на якому має відбутися фінальний матч ЄВРО-2012, поважні гості ознайомилися з виконанням будівельно-монтажних робіт в ході реконструкції НСК «Олімпійський» та обговорили відповідність основних характеристик стадіону вимогам УЄФА.
Міністр України у справах сім'ї, молоді та спорту Юрій Павленко повідомив, що усі роботи на стадіоні виконуються відповідно до затвердженого Урядом та погодженого з УЄФА графіка.
«Усі обіцянки і гарантії, дані Україною президенту УЄФА Мішелю Платіні під час його останнього візиту минулого року, повністю дотримані», − наголосив Юрій Павленко.
За цей період на прилеглій до стадіону площі повністю демонтовано об'єкт незавершеного будівництва ТРЦ «Троїцький», завершено демонтаж конструкції першого ярусу стадіону, перенесено за межі ділянки забудови існуючі інженерні мережі, підписано контракт з генпідрядником та розпочато основні будівельно-монтажні роботи, відповідно до рекомендацій УЄФА для забезпечення консалтингового супроводу проекту залучено авторитетних консультантів, а також розроблено та погоджено з експертами УЄФА генплан прилеглої до стадіону території.
Під час прес-конференції Мішель Платіні також розвіяв чутки про те, що Україна та Польща з якихось причин можуть втратити право на проведення чемпіонату Європи з футболу 2012 року.
«Я впевнений, що чемпіонат Європи у цих країнах точно відбудеться. А в яких саме містах − вирішить виконком УЄФА», − зазначив Мішель Платіні. Він повідомив також, що рішення про приймаючі міста буде прийнято на засіданні виконкому УЄФА, яке відбудеться 12-13 травня 2009 року в Бухаресті.
За словами Мішеля Платіні, це рішення буде важливим для України. «В УЄФА є певні стандарти, вимоги, досить високі вимоги. Тому це виклик для Польщі та України», − додав він.
Президент УЄФА зазначив, що питання проведення ЄВРО-2012 перебуває на його контролі, і він із задоволенням їхав до України. «Тут є справжнє бажання, хоробрість, відданість справі. Реалізація цього проекту додасть гордості Україні, і УЄФА це розуміє», − підкреслив він.
+++
Євро-2012 − шанс для країни
Мирослава Іваник
Lvivpost.net
16.04.09
Ілля Шевляк, директор Координаційного бюро з підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи з футболу, про візит Мішеля Платіні, проблеми у підготовці до чемпіонату та готовність Львова
Цього тижня Україну відвідає президент УЄФА Мішель Платіні. Це буде останній візит перед засіданням виконкому асоціації 12-13 травня цього року, де мають визначити остаточний перелік міст, які 2012 року прийматимуть матчі чемпіонату Європи з футболу. Список міст-щасливчиків залежатиме від звітів експертів та думки очільника УЄФА. Перед візитом Мішеля Платіні «Пошта» з'ясовувала готовність міст та шанси Львова стати одною з футбольних столиць 2012 року.
− Наприкінці минулого року ліквідували Національне бюро з підготовки до Євро-2012, яке очолював Євген Червоненко. Натомість створили Координаційне бюро. Що на практиці змінилося?
− Рішення про ліквідацію Національного агентства і створення Координаційного бюро ухвалили в листопаді минулого року. Координаційне бюро забезпечує діяльність уряду у сфері підготовки до чемпіонату. Сьогодні дуже важливим є те, що в Україні запровадили інститут національних координаторів, якими є заступники міністрів профільних міністерств. Вони по суті відповідають за підготовку за кожним окремим напрямком. На рівні обласних держадміністрацій та міських голів утворені відповідні департаменти або управління. Тому сьогодні можна говорити про єдину вертикаль підготовки до Євро-2012.
− Працівники Нацагентства стверджували, що не мали реальних повноважень. Вам достатньо тих повноважень, які Ви маєте?
− Основне наше завдання − координація роботи всіх структур, які займаються підготовкою до чемпіонату. Ми маємо повноваження, щоб ухвалювати стратегічні рішення, визначати основні ризики та шукати можливості їх уникнення. А те, що відповідальним за підготовку від уряду є особисто віце-прем'єр Іван Васюник, дозволяє багато питань вирішувати доволі оперативно та ефективно. На сьогодні у нас вистачає повноважень, однак треба говорити не лише про достатність повноважень, а й про відповідальність. Якщо є відповідальний національний координатор, він виконає свою роботу швидко та якісно, без будь-яких додаткових доручень чи повноважень. Кожен знає своє місце та свою роль.
− Рішення про ліквідацію агентства було більше політичним чи господарським?
− Я думаю, що воно було спрямоване на необхідність удосконалення системи управління і відповідало рекомендаціям, які висловлювало УЄФА.
− Кілька місяців в Україні активно працювали експерти УЄФА, оцінюючи готовність міст, які претендують приймати у себе чемпіонат 2012 року. Якими є їхні висновки?
− Я би не хотів забігати наперед, оскільки ще немає остаточно затверджених звітів, але, сподіваюся, що у нас буде шанс говорити про певну позитивну динаміку. Насамперед вже не постає питання про перенесення чемпіонату з України в якусь іншу країну, хоч влітку 2008 року така альтернатива була досить реальною. На останньому ж засіданні УЄФА чітко заявили, що чемпіонат відбудеться в Україні та Польщі.
− На вашу думку, скільки українських міст реально мають шанс приймати Євро-2012?
− Я не хотів би прогнозувати. Рішення щодо вибору міст ухвалює безпосередньо УЄФА. Я вважаю, що кожне місто має шанс і свої переваги: географічне розташування, готовність інфраструктури тощо. Остаточне рішення ухвалять у травні. Але у будь-якому випадку, інфраструктура та потенціал міст, які сьогодні готуються до проведення чемпіонату, використовуватимуться максимально.
− Чи можливо, що УЄФА затвердить всі шість міст?
− Це було би цікаво для розвитку України.
− Але це малоймовірно?
− Думаю, що так. Повторюся, ми максимально використовуємо потенціал кожного міста. Коли якесь із міст не потрапить до числа обраних УЕФА, то буде допомагати містам-господарям у підготовці та проведенні чемпіонату. Сьогодні ті проекти, які вже розпочали, зокрема за державні кошти, не зупинять, якщо стане відомо, що це місто не прийматиме матчів. Усі проекти будуть доведені до логічного завершення.
− Чи можливо, що в Україні виберуть менше чотирьох міст?
− В угоді між УЄФА та асоціаціями чітко не прописано, які саме міста прийматимуть чемпіонат. Це рішення базуватиметься на об'єктивній оцінці готовності інфраструктури міст. Я вірю, що воно буде паритетне і відображатиме подальшу перспективу розвитку України загалом і окремих міст.
− Сьогодні до України приїжджає президент УЄФА Мішель Платіні. Це більше формальний візит чи від нього реально щось залежатиме?
− Під час цього візиту президент УЄФА оцінюватиме готовність інфраструктури всіх шести міст, щоб зрозуміти нинішній стан справ. Основний акцент − на готельній та транспортній інфраструктурі, аеропортах, безпеці та готовності стадіонів.
− Чи суттєво у підготовці нас випереджають польські міста?
− Я думаю, в основному ми рухаємося паралельно. Можливо, Польща в певних питаннях нас випереджає − за рахунок того, що є членом Європейського Союзу, а отже, має відповідне фінансування від ЄС. Насамперед це стосується транспортної інфраструктури. Але Польща поступається нам в готовності стадіонів, адже цього року у нас вже буде введено в експлуатацію три з шести арен. Водночас поляки теж активно будують свої стадіони і вкладаються у визначені графіки. Ми − партнери у цих питаннях.
− Як Ви поясните те, що в польській пресі активно ширилися чутки про те, що Євро-2012 можуть провести у Польщі та Німеччині?
− Право кожного робити свої висновки та по-своєму їх трактувати. Сьогодні це питання не стоїть на порядку денному, про що свідчать і останні заяви очільників УЄФА. Водночас, я ніколи не чув заяв про доцільність перенесення турніру з України від наших польських колег. Навпаки, вони не припускали іншого варіанта, аніж проведення Євро-2012 в Україні та Польщі.
− Мішель Платіні неодноразово заявляв, що доля Євро-2012 в основному залежатиме від готовності арен в Києві та Варшаві? Яка сьогодні ситуація з їх будівництвом?
− Були певні питання, пов'язані з будівництвом НСК «Олімпійський», але сьогодні критичних проблем немає. Будівництво відбувається відповідно до графіків, які погодили в УЄФА. Немає проблем і з фінансуванням: минулого місяця було скеровано необхідну суму із стабілізаційного фонду держбюджету. Сьогодні підготовка до Євро є одним із пріоритетів країни і видатки на неї забезпечені відповідно до Закону «Про держбюджет» на 2009 рік. Певні питання ще залишаються, зокрема пов'язані з прилеглою територією, де має бути забезпечено площу для структур УЄФА, але вони практично вирішені. Якщо є бажання вирішити проблему, це завжди можна зробити. Щодо Варшави, я був там місяць тому. Будівництво стадіону рухається оперативно. Визначений генеральний підрядник і є розуміння, як має відбуватися будівництво.
− Оцініть готовність Львова. Які є сильні та слабкі сторони міста?
− Львів − це західні ворота України. Якщо чемпіонат відбувається у Польщі та Україні, було б логічно, щоб матчі провели і у Львові. Краса міста, його привабливість для туристів − це основні переваги міста. Чемпіонат − це передусім свято для вболівальників футболу, і я переконаний, що Львів таке свято може створити. Слабкі сторони − це передусім стадіон. Будівництво триває і відповідає графікам, які були погоджені з УЄФА, відтак є переконання, що стадіон буде побудований вчасно. Але не можна не згадати і про те, що у процесі були затримки.
− Чи може Львів реально розраховувати на державні кошти на підготовку міста вже цього року?
− Це передбачено Державною цільовою програмою, яка є базовим документом підготовки до Євро-2012. Минулого року місту виділено понад 250 млн грн, а цього року передбачено виділення більше мільярда гривень на аеропорт, комунальні дороги, загальнодержавні дороги, об'єкти водопостачання тощо. Зокрема, на комунальні дороги цього року передбачено 345 млн грн з державного бюджету. Але це передбачає і таку ж суму фінансування з місцевих бюджетів, тобто загальна сума на комунальні дороги цього року становитиме 690 млн грн Вже у квітні заплановано перші надходження грошей з державного бюджету. Але після остаточного вибору міст, я переконаний, що ці суми переглянуть у бік збільшення.
− Наскільки реально сьогодні розраховувати на приватні інвестиції? У які сфери?
− Приблизно 70% коштів, передбачених для підготовки Євро-2012 − це інвестиційні кошти. Сьогодні ситуація є дещо складною. Основні об'єкти, які мають готуватися за інвестиційні гроші, − це готелі. Певні проблеми є в кожному місті, зокрема з тим, що сьогодні немає доступу до кредитних грошей. Але ми сподіваємося, що залучення інвестицій відбуватиметься. Головне питання − забезпечення сприятливих умов для залучення інвестицій. Сьогодні вже розглядали можливість часткової компенсації кредитної ставки на будівництво готелів. Ми працюємо над цим. З великих інвестиційних об'єктів, які плануємо, − будівництво залізничного сполучення між Києвом та аеропортом «Бориспіль», що є дуже важливим для Києва. Решта в основному готельні проекти.
− Ви згадали, що бізнесу треба створити умови. Але Верховна Рада протягом тривалого часу не може ухвалити низку законів, які так необхідні для підготовки чемпіонату. Зокрема, закон про державно-приватне партнерство. У чому затримка?
− Це справді дуже важливий закон, який створить можливість співпраці держави та приватного сектору. До речі, саме за схемою державно-приватного партнерства ми розглядали будівництво нового терміналу аеропорту «Львів». Сподіваюся, він буде прийнятий найближчим часом. Сьогодні також на часі внесення змін до нашого базового закону з підготовки до Євро-2012. Ці поправки важливі, оскільки передбачають отримання необхідних дозволів для будівництва у доволі короткий термін. Важливим є також законопроект, який вже пройшов перше читання і передбачає можливість викупу земельних ділянок для суспільних потреб. Загалом є шість-сім найважливіших законопроектів, які потребують якнайшвидшого ухвалення. Деякі вже включені у порядок денний сесії.
− Скільки Україна зможе заробити на проведенні Євро-2012 і скільки доведеться витратити з бюджетів різних рівнів?
− На мою думку, його складно вимірювати в конкретних цифрах. Найбільший прибуток − це розвиток України. Євро-2012 − це саме той масштабний проект, що дозволить відкрити Україну для туристів, зробити її привабливою для інвестицій. Це питання не лише 2012 року, а й подальшого розвитку країни. Після 2012 року Україна матиме відповідну інфраструктуру для проведення інших подій світового масштабу, наприклад, чемпіонату світу з футболу, Ліги чемпіонів тощо. Це перспектива України і проект, який може змінити нашу країну.
Наскільки мені відомо, прибутки від проведення чемпіонату 2008 року становили близько двох мільярдів євро. Які підрахунки сьогодні в УЄФА щодо Євро-2012, мені складно сказати, бо це комерційні обрахунки асоціації. Ми не можемо підрахувати, яку суму принесе місяць проведення чемпіонату, оскільки прибутки можна рахувати вже фактично з цього року, коли частково буде готова інфраструктура. Одним з прибутків також є додаткові робочі місця, які будуть створені завдяки будівництву нових об'єктів, розвитку туристичної галузі, сфери послуг тощо. Це особливо актуально в часи кризи.
− Чи знайдуть наші стадіони своє застосування після Євро-2012 і чи мають вони вже конкретні бізнес-плани?
− Це − завдання проектної команди, що повинна думати, як керувати стадіоном, і під час будівництва чи реконструкції враховувати можливості подальшого застосування арени. УЄФА особливо звертає увагу на це питання, допомагаючи проектним командам думати про перспективу «після 2012 року» . Сьогодні міста думають, як діятиме стадіон і як забезпечити його утримання. Більшість міст має сьогодні бізнес-плани, які, звісно, потребують певного вдосконалення, але важливо вже те, що такі плани є. Кожен стадіон має свою комерційну складову. Це, скажімо, ресторани і скайбокси (для vip-глядачів), які дозволять, при правильному керуванні стадіоном, зробити його прибутковим.
+++
На подготовку аэропорта «Полтава» к проведению Евро-2012 будет израсходовано 88,95 млн грн.
Rbc.ua
15.04.09
На подготовку аэропорта «Полтава» к проведению Евро-2012 будет израсходовано 88,95 млн грн, по данным правительства. Из них 1,79 млн грн из госбюджета планируется освоить в 2009 г. на проведение проектно-конструкторских работ. Остальные средства из госбюджета в размере 64,31 млн грн планируется освоить в 2010-2011 гг. на реконструкцию взлетно-посадочной полосы.
Кроме того, для реализации проекта реконструкции аэропорта планируется привлечь частные инвестиции в размере 22,85 млн грн, при этом 4,55 млн грн должно быть освоено в 2010 г., 18,3 млн грн − в 2011 г. При этом сохранится существующая пропускная способность полтавского аэропорта − 200 пасс./час.
+++
Платини не побежит впереди паровоза (В. Христоев)
Николай Кузнецов
Dozor.kharkov.ua
16.04.09
По итогам визита в Украину и Польшу верхушки УЕФА никто не будет делать немедленных выводов по готовности городов принимать матчи Евро-2012.
Как сообщил «Городскому Дозору» директор Департамента по подготовке к Евро-2012 Харьковского горсовета Виктор Христоев, тем более, никто не будет озвучивать своих выводов.
По его словам, чиновники УЕФА − исключительные прагматики и никто не будет «бежать впереди паровоза».
По его словам, Харьков напрямую не участвует в презентации своей подготовки к европейскому чемпионату. Все данные переданы в Федерацию футбола Украины и национальному координатору по Евро-2012, которые и представили в Киеве делегации Европейского футбольного союза как готовность страны в целом, так и каждого города в отдельности.
В масштабах страны, отметил В. Христоев, основной проблемой является размещение участников. В то же время в Харькове, где этот вопрос ранее также стоял остро, напряжение снято. Уже 24 гостиницы Харькова заключили предварительные договора с агентством-партнером УЕФА по размещению людей на Чемпионате. Это составляет 1095 номеров, или более 40% от необходимого.
Получит ли Харьков Евро-2012, станет известно, скорее всего, 13−14 мая в ходе заседания исполкома УЕФА.
Напомним, исполнительный комитет Харьковского горсовета принял изменения в генплан инфраструктуры объектов города, задействованных в подготовке к Евро-2012. Количество объектов и мероприятий по чемпионату увеличилось до 118.
+++
Рада начала работу с обсуждения повестки дня
Uadaily.net
16.04.09
ФРАГМЕНТ МАТЕРИАЛА
Верховная Рада начала утреннее заседание, которое открыл спикер Владимир Литвин. В сессионном зале зарегистрировалось 359 депутатов.
Сейчас депутаты в течение 5 минут обменяются мнениями относительно повестки дня.(…)
Сегодня Верховная Рада на пленарном заседании рассмотрит принятие в целом законопроекта 2330 «О государственной программе приватизации на 2009-2013 годы».
Также Рада рассмотрит назначение и увольнение судей, проекты постановлений о рекомендациях парламентских слушаний на тему «Об организации и проведении финальной части чемпионата Европы 2012 года по футболу в Украине» и на тему «Современное состояние и актуальные задания преодоления последствий Чернобыльской катастрофы».(…)
+++
Кміть придбає частину акцій «Народної команди ФК «Карпати»
Zik.com.ua
15.04.09
Голова Львівської ОДА Микола Кміть має намір придбати частину акцій «Народної команди ФК «Карпати» у разі її створення. Про це губернатор повідомив сьогодні, 15 квітня, у коментарі журналістам.
«Думаю, що так. Я покажу такий приклад», − сказав Кміть, відповідаючи на запитання журналістів.
При цьому голова Львівської ОДА зазначив, що не варто перебільшувати значення створення «Народної команди» у контексті проведення «Євро-2012» у Львові.
«Я би не радив змішувати створення «Народної команди» та «Євро». «Євро», зрозуміло, буде. Воно має свої джерела фінансування. Але створення «Народної команди» ефективний шлях вперед. Такі команди є у світі. Вони якісно вирізняються серед інших клубів. Вони стають більш прибутковими, до них входить більше вболівальників. Ми хочемо зробити це вперше на Україні на Львівщині. Акціонерами можуть стати теперішній власник клубу, влада всієї області, вболівальники», − сказав він.
Довідка ЗІКу.
18 березня почесний президент ФК «Карпати» Петро Димінський, міський голова Львова Андрій Садовий, голова Львівської облради Мирослав Сеник та голова Львівської ОДА Микола Кміть підписали Меморандум про наміри та спільні дії щодо створення ТзОВ «Народна команда «ФК «Карпати».
Як йдеться у меморандумі, «Народну команду «ФК «Карпати» створять з метою подальшого розвитку та популяризації футболу; для належної підготовки та проведення фінальної частини «Євро-2012» і будівництва для цього стадіону по вул. Стрийській − кільцевій дорозі у Львові.
ТзОВ «КПФ «Карпати», Львівська міськрада та Львівська облрада, прийнявши відповідні рішення на сесіях, мають виступити засновниками ТзОВ.
При цьому ФК «Карпати» має внести у статутний фонд ТзОВ майно, сукупні валові активи, а також, у тому числі через залучення третіх осіб, кошти у розмірі 609 млн грн для будівництва стадіону.
Львівська міськрада попередньо розглядає можливість внесення до статутного фонду ТзОВ об’єкти нерухомого майна стадіону «Україна», готелів «Львів» та «Гранд-Готель», нежитлові приміщення площею 293,1 кв м на пл. Міцкевича, 6/7 та 4 земельні ділянки: площею 17 га та 2,002 га по вул. Липова Алея (біля стадіону «Україна»), площею 1,8194 га по вул. Б. Януша, 1 (стадіон «Прогрес») та земельну ділянку по вул. Стрийська − кільцева дорога (за певних обставин).
Львівська облрада розгляне питання про внесення до статутного фонду товариства: право на користування нежитловими приміщеннями площею 228,2 кв м на вул. Винниченка, 14−16; нежитлові приміщення на вул. Вороного, 3 та об’єкти колишнього військового містечка в с. Райлів, Стрийського району, які розташовані на ділянці площею 11 га.
Функції голови Львівської ОДА Миколи Кметя за меморандумом такі: він має «організаційно сприяти сторонам у досягненні поставленої мети».
Вартість внесків у статутний фонд ТзОВ «Народна команда «ФК «Карпати» визначатимуть незалежні експерти.
Голова Львівської облради Мирослав Сеник зазначив, що до травня обласна рада прийме відповідне рішення щодо втілення в життя підписаного меморандуму.
Міський голова Львова Андрій Садовий запевнив, що міська рада розгляне питання створення «Народної команди «Карпати» у «другому кварталі сесій», який розпочнеться з квітня.
+++
Без грифу “таємно»
Ірина Гищук, Мирослава Іваник
Lvivpost.net
16.04.09
У скандалі із вартістю проекту євроарени у Львові помітили «руку СБУ»
Ціна, яку Львів має намір заплатити за проект стадіону, є у кілька разів вищою, ніж дозволяє українське законодавство. Сенсаційну інформацію про це, а також про інші порушення у будівництві стадіону та аеропорту оприлюднено у п'ятницю, 10 квітня, під час засідання Міжвідомчої регіональної оперативної групи з питань протидії корупції в Управлінні СБУ у Львівській області. Зокрема, під час засідання йшлося про те, що, за українським законодавством, вартість проекту стадіону до Євро-2012 не може перевищувати 2,48% від загальної вартості спорудження об'єкта, тобто 12 млн 733 тис. грн. Тоді як, нагадаємо, міськрада попередньо озвучувала намір заплатити компанії «Альпіне» за проект стадіону майже 40 млн грн, тобто майже на 27 млн грн (!) більше.
Окрім завищеної вартості проекту, на засіданні йшлося й про порушення санітарних норм функціонування газогону високого тиску, Стрийського водогону та його хлораторної станції неподалік від території стадіону. Ці об'єкти нібито можуть призвести до техногенної катастрофи під час будівництва. Та Віталій Сулима, директор КП «Дирекція будівництва стадіону у Львові», аргументовано спростував «Пошті» будь-які закиди щодо небезпечності будівництва стадіону з цього приводу.
− Це неправдива інформація. Передусім, там проходить газогін не високого, а середнього тиску. Ми розкопували його в присутності працівників газової служби і переконалися, що труба у доброму стані. Жодної небезпеки для неї немає, − запевнив «Пошту» Віталій Сулима.
Зрештою, технічні закиди викликають сумніви й з тих міркувань, що у робочій групі СБУ, яка вивчає дотримання антикорупційного законодавства під час підготовки до Євро, немає жодного інженера. Адже до неї входять лише три особи: по одному співробітнику СБУ та прокуратури, а також представник Громадського форуму Львова.
Та, попри ймовірну технічну необґрунтованість закидів, різниця у 27 млн грн вартості проекту таки змушує замислитися. Тим паче, що чиновники львівської Ратуші неодноразово заявляли, що остаточної ціни проекту у договорі не визначено.
− Між міською радою та «Альпіною» підписано лише одну угоду на початку нашої співпраці. У цій угоді визначено, що проект стадіону коштуватиме не більше 5 млн євро. В угоді не зазначено жодної конкретної суми, і жодних доповнень до угоди не існує. Крім того, там зазначено, що всі виплати здійснюватимуться на підставі норм українського законодавства. Зараз тривають переговори щодо ціни проекту, − заявив «Пошті» Олег Засадний, директор департаменту Євро-2012.
Проте працівник СБУ на скандальному засіданні оперативної групи озвучив кардинально іншу ціну проекту. Відповідно до його інформації, у підписаному між міськрадою і компанією «Альпіне» договорі, вартість проектування стадіону визначена в розмірі 39 млн 859 тис. грн.
Тож створюється враження, що кожна зі сторін має свій варіант договору або ж якась із них обманює про ціну договору. При цьому і СБУ, і міські чиновники відмовляються надати договір з «Альпіною» для ознайомлення журналістам. Попри те, що це могло б легко усунути усі спекуляції з цього приводу.
Цікаво, що вже пізно ввечері того ж дня, коли відбулося засідання СБУ, на інформаційних сайтах з'явилося спростування СБУ. Причому стосувалося воно форми, проте аж ніяк не змісту повідомлень ЗМІ. «Управління СБУ у Львівській області спростовує наявність будь-яких висновків «робочої групи» зі вказаної проблематики», − йшлося у повідомленні прес-служби СБУ. Тож прес-служба СБУ заперечила наявність «офіційних висновків» щодо порушень законодавства при будівництві стадіону та аеропорту до Євро-2012, проте не спростувала жодного із наведених у повідомленнях ЗМІ фактів, зокрема й щодо ціни проекту. Таке ж спростування ледь не дослівно повторив «Пошті» й Віктор Чепак, в.о. голови УСБУ у Львівській області. Хоча, за свідченнями очевидців, під час засідання пан Чепак не мав жодних застережень щодо оприлюднення цієї інформації журналістами.
Що ж стало причиною такого різкого відступу правоохоронців?
Навряд чи львівські чиновники, підписуючи договір з «Альпіною», не знали обмеження «у 2,48%», яке встановлює українське законодавство щодо ціни проекту. Попри це, суму у майже 40 млн грн львівські чиновники озвучували неодноразово. Сумнівно, що ратушанці могли припуститися банального обрахунку у 27 млн грн! Тож напрошується припущення, що решта суми могла б піти на такий популярний інструмент сучасної української економіки, як «відкат». Причому подейкують, його адресатами мали стати не лише вищі чиновники Ратуші, а й один з високопоставлених чинів СБУ. Зважаючи на це, зрозумілим стає й «задній хід», який різко дали співробітники Служби у цій справі.
У Львівській міській раді усі повідомлення про порушення під час будівництва стадіону пояснюють інформаційною атакою проти Львова.
− Кілька місяців тому ми попереджали, що проти Львова ведеться інформаційна війна й останні місяці та тижні перед остаточним визначенням міст, які прийматимуть чемпіонат, вона лише посилюватиметься. Зараз просто намагаються дискредитувати місто. Я думаю, що це не остання така спроба перед засіданням виконкому УЄФА. Мені прикро, що у цьому беруть участь львів'яни. Мені складно сказати, хто стоїть за цією інформаційною війною. Звісно, між містами України є конкуренція за те, хто прийматиме футбольні матчі, але я не маю підстав стверджувати, що це ініціював хтось з інших міст, − сказав «Пошті» Остап Процик, начальник управління інформаційної політики та зовнішніх відносин ЛМР.
Цікаво, що повідомлень, які дискредитують Львів, напередодні візиту Мішеля Платіні в Україну й справді побільшало. Зокрема, учора агенція УНІАН опублікувала коментар керівника аналітичного відділу об'єднання підприємців − учасників підготовки до Євро-2012 Сергія Нагорного, який заявив, що «проблеми, які спіткали корпорацію «Індустріальний союз Донбасу», ставлять хрест на амбіціях Львова претендувати на право проведення матчів фінальної частини Євро-2012.» Юристи Львівської міськради вже готують судовий позов проти пана Нагорного. «Це відверта спроба кинути чергову порцію негативу проти львівської громади перед візитом Мішеля Платіні до України. Комусь дуже не подобаються успіхи нашого міста в підготовці до чемпіонату − активне будівництво стадіону, початок реконструкції летовища, якісний рівень готельної бази. Я вже не говорю про те, що і саме «об'єднання» наразі нікому не було відоме, пан Нагорний теж не був помічений раніше як експерт з питань Євро-2012 і тим більше ніхто не уповноважував його робити заяви, які є в компетенції УЄФА. Інформаційна війна проти Львова починає нагадувати найгірші зразки українських виборчих кампаній з безпардонним використанням чорного піару», − заявив пан Процик.
Та з СБУ Львівська міськрада судитися не планує: «Правоохоронці спростували інформацію самі», − пояснив Остап Процик. Львівська влада лише просить з'ясувати СБУ, хто ж замовив їм «компромат» на Львів.
Та, як то кажуть, диму без вогню не буває. І серед купи полови обов'язково знайдеться зерно правди. Адже Львів і справді досі не розрахувався з австрійською компанією «Альпіне» за проект стадіону до Євро-2012, попри те, що роботи з будівництва нової львівської арени за проектом «Альпіне» тривають повним ходом. У Ратуші впевнені, що «Альпіне» не подасть до суду за використання її проекту, оскільки дбає про свій імідж у Європі. За словами Олега Засадного, ця фірма не подала всіх документів, які потрібні, відповідно до норм чинного українського законодавства: «Ми хочемо заплатити їм стільки, скільки дозволяє наше законодавство, просто наразі ще не встановлено ціни». Водночас, якби австрійці таки подали до суду, це й справді стало б суттєвою загрозою проведенню матчів Євро у Львові. Адже суд може тривати роками, а за цей час використання проекту буде під забороною...
+++
Польща − третій економічний партнер України
Polskieradio.pl
15.04.09
ФРАГМЕНТ МАТЕРИАЛА
Нещодавно у Посольстві України у Польщі відбулася підсумкова прес-конференція Посла України в Польщі Олександра Моцика, присвячена українсько-польському торговельно-економічному та інвестиційному співробітництву в 2008 році.(…)
(…)А як на Вашу думку сьогодні розвивається співпраця під гаслом ЄВРО 2012?
«Дуже добре співпрацюють футбольні федерації, дуже добре співпрацюють структури самоврядування чи державної адміністрації, відповідальних за підготовку до фіналу чемпіонату Європи з футболу.
Ми тут маємо справу з винятковою ситуацією, бо обидві країни ведуть підготовку до ЄВРО 2012 у час дуже глибокої економічної кризи, тобто ситуація справді виняткова. Але, фірми з обох боків, у все більших масштабах беруть участь у підготовці, у інвестиціях. Робота йде повним ходом. Кілька днів тому я був у Києві, де рушило будівництво стадіону.
Київ, − не дивлячись на наші уявлення, − це величезний будівельний майданчик. Тобто, коли говорити про підготовку до футбольного свята, то я спокійний, − обидві країни докладають великих зусиль для підготовки».(...)
+++
Близько 500 км колії планує модернізувати Укрзалізниця у 2009 році
Uz.gov.ua
15.04.09
У 2009 році Укрзалізниця планує модернізувати близько 500 км колії та оздоровити іншими видами ремонту понад 2 тис. км колії. Про це стало відомо від генерального директора Укрзалізниці Михайла Костюка під час демонстрації колійних робіт 15 квітня 2009 року в Києві.
«Проведення колійних робіт — це одна зі складових підготовки залізничного транспорту до проведення в Україні чемпіонату з футболу — Євро-2012, коли на головних напрямках покращується інфраструктура для розвитку швидкісного руху поїздів», — зауважив Михайло Костюк.
Основними напрямками, на яких у 2009 році будуть виконуватися робити, — Лозова—Успенська, Львів—Стрий—Луцьк, Київ—Фастів, Полтава—Красноград.
Довідка
Упродовж І кварталу всіма видами ремонту вже оновлено 206,8 км. Зокрема, модернізовано 23,5 км, що становить 129% до плану; на 97 км колії проведено капітально-відновлювальні роботи (126%); 35 км колії оздоровлено середнім ремонтом (176%) та комплексно-оздоровчим — 50,9 км (127%). Залізничники також замінили 53 комплекти стрілочних переводів (106%).
Ремонтно-колійні роботи виконано на основних напрямках руху пасажирських поїздів: на дільницях Зернове—Київ—Жмеринка (Південно-Західна залізниця); Хмельницький—Тернопіль—Львів (Львівська залізниця); Долинська—Миколаїв (Одеська залізниця).
+++
Платіні у Варшаві
Polskieradio.pl
16.04.09
Мішель Платіні сьогодні проведе робочу зустріч із представниками міст-кандидатів на проведення Євро 2012.
Президент УЄФА вже оглянув місце будови Національного стадіону. Як запевняє польський міністр спорту Мірослав Джевєцький, Платіні залишився задоволений побаченим: «Усі роботи, записані у мастер-плані, реалізуютья, ми дотримуємося графіків. Ми не маємо проблем з фінансуванням цієї інвестиції, бюджет на стадіон вже є.»
Однак в деяких проектах є певні запізення, − зізнається Мірослав Джевєцький: «Це переважно автошляхи. Потрібно вирішити проблему залізничних вокзалів. Деякі з них, як наприклад, центральний вокзал у Варшаві, потрібно реставрувати. Наприклад, варшавському така віднова дуже допоможе.»
Рішення про те, які саме міста прийматимуть учасників і гостей Євро 2012, Виконавчий комітет УЄФА прийме незабаром, 13 травня.
+++
Мирча Луческу: «2:0 — очень опасный счет»
Shakhtar.com
15.04.09
Сегодня в Марселе состоялась пресс-конференция главного тренера «горняков» Мирчи Луческу, посвященная поединку «Шахтера» с «Олимпиком» в рамках 1/4 финала розыгрыша Кубка УЕФА. Сначала вступительное слово взял наставник «Шахтера».
— Хочу сказать, что завтрашний матч будет очень серьезным и важным для нас, так же, как и все предыдущие и последующие матчи в еврокубках. Будет трудно, но мы надеемся, что у нас все получится.
— Мистер Луческу, после игры в Лондоне вы сказали, что 2:0 — самый опасный счет в футболе. Но в том же матче против «Тоттенхэма» «Шахтер» пытался осторожничать, и это у команды не очень получалось. Стоит ли завтра начинать игру осторожно, или все-таки команде следует атаковать? Ведь мы видим, что атакующая игра у «Шахтера» получается намного лучше.
— Я и сейчас считаю, что 2:0 — очень опасный счет. Завтрашняя игра крайне важна для нас. Мы должны быть максимально настроены и сосредоточены. В то же время нам нужно действовать осторожно, чтобы противостояние с «Олимпиком» сложилось для нас удачно.
— Вы чего-то опасаетесь после первого матча, в котором получили преимущество над «Олимпиком» в два мяча?
— Мы надеемся показать зрелищную, красивую игру против очень серьезной команды — марсельского «Олимпика», в которой играют сильные, известные футболисты — Вальбуэна, Зенден, Коне, Бен-Арфа. С ними нужно быть очень осторожными.
— Вы считаете, что завтра «Олимпику» будет не хватать Брандау?
— Марсельская команда очень организована и кроме Брандау имеет ряд прекрасных исполнителей в атаке. В то же время мы можем рассчитывать на наших атакующих полузащитников и нападающих, которые способны в любой момент обострить игру.
— Вы уже определились с составом на матч или сделаете это непосредственно перед игрой? В частности, кем вы собираетесь заменить отсутствующего Ищенко?
— Нет, пока я не принял такого решения. С составом мы определимся завтра.
+++
Юрий Семин: «Необходимо усилить атакующие действия»
Fcdynamo.kiev.ua
15.04.09
Главный тренер «Динамо» Юрий Семин, а также защитник Горан Саблич пообщались с представителями СМИ перед повторным матчем 1/4 финала Кубка УЕФА против французского «Пари Сен-Жермен».
− После поединка в Париже мы сыграли в чемпионате с «Черноморцем», благодаря чему упрочили свое лидерство. В нем приняли участие практически все игроки, которых мы хотели выставить в стартовом составе. Ряд игроков не принимали участия, поскольку был сложный перелет и мало времени между матчами Кубка УЕФА и чемпионата Украины. Сегодня мы заехали на базу на тренировочный сбор, слава Богу, все здоровы из того состава, кто играл в Париже. Осталось выбрать состав и тактику на завтрашний матч и показать хороший футбол. А насколько команда готова − будет видно завтра.
− Судя по тому, как Кравец тренируется по индивидуальной программе, можно сказать о том, что он завтра сыграть не сможет?
− Если вы сами все видели, значит, я могу сказать вам, что действительно не сможет.
− В матче с «Черноморцем» вы дали возможность проявить себя большинству футболистов из резервного состава. Почему они не показали рвения и желания в этом поединке?
− Я не совсем согласен с вами. Всегда сложный период, когда игроку не хватает игровой практики. На мой взгляд, они наоборот старались, но не все получалось. У нас практически не было тренировочного процесса − удалось провести лишь одно занятие после возвращения из Парижа. Те игроки, которым не хватает игровой практики, сыграли ниже своего уровня. Думаю, в этом нет ничего страшного, будем доверять им и дальше. А наш девиз заключается в следующем: кто на данный момент в лучшем состоянии, тот и играет в ближайшем матче.
− В Париже чувствовался мандраж в действиях динамовцев, команда большую часть времени обивалась от атак «ПСЖ». Будет ли в завтрашнем матче другая игра в исполнении команды?
− Я бы не сказал, что мы играли на отбой. Даже статистика говорит о том, что мы превзошли соперника по многим показателям. Да, в атаке мы сыграли не лучшим образом, хотя, в то же время, я удовлетворен тем, как ребята сыграли в защите. Согласен, что в предстоящем матче нам необходимо усилить атакующие действия. Тем не менее, нам предстоит трудный поединок с серьезной командой, пробивавшей себе путь в четвертьфинал победами над сегодняшним лидером немецкой бундеслиги «Вольфсбургом», обыграв их на выезде 3:1, а также триумфом в Португалии в поединке с местной «Брагой» 1:0. Именно поэтому нам необходимо со всей ответственностью отнестись к предстоящему матчу.
− Юрий Павлович, вы дважды играли в полуфинале европейского турнира, будучи тренером московского «Локомотива». Не считаете ли Вы, что нынешнее «Динамо» в наибольшей степени созрело для завоевания еврокубка?
− Да, на сегодняшний момент «Динамо» значительно сильнее той команды, которая играла в полуфинале Кубка обладателей Кубков. Но время идет, и сейчас мне сложно сравнивать. В той команде также было много хороших игроков. Скажу лишь, что по качеству игры, которую «Динамо» показывало в Лиге чемпионов, мы в состоянии претендовать на многое.
− Вопрос к Горану Сабличу. Ваш друг Йерко Леко делился рецептом, как обыграть «ПСЖ»?
− Он такого не мог говорить в принципе. Но, по его мнению, нам хватает класса, чтобы пройти дальше. Йерко предупредил, что это серьезная команда с хорошим подбором опытных футболистов. Нам надо серьезно отнестись к предстоящему поединку и сыграть не хуже, чем в Париже.
− Горан, в этом сезоне ты играл в связке с Асатиани, Михаликом, теперь, возможно, снова сыграешь с Юссуфом. Насколько у вас хорошее взаимопонимание?
− Я нахожусь в команде на протяжении длительного времени, так же и Юссуф. Мы неоднократно играли вместе. Юссуф − хороший грамотный футболист. Не думаю, что могут возникнуть какие-то проблемы.
+++
Харьковский «Ковбой»: На матчах с Динамо и Днепром файеры будут всегда
Михаил Самохин, Дмитрий Неймырок
Dozor.kharkov.ua
15.04.09
Максим «Ковбой» − лидер Free Land Ultras − харьковской ультрас-группировки. Помимо этого − еще и споукмен, т.е. человек, «заряжающий» фанатские сектора, поддерживающие «Металлист».
В совместном интервью корреспондентам ИА «МОСТ-Харьков» и «Спортивного Дозора» Максим рассказал о фанатском движении Харькова и Украины.
Максим, когда ультрас-движение появилось в Украине и в Харькове в частности?
Смотря что называть ультрас-движением… первые группировки, которые ездили на гостевые игры своей команды, были еще в Советском Союзе в конце 80-х годов. Позже такие группировки появлялись и в Украине. Кстати, одна из первых появилась в Харькове − это была Армия Первой Столицы (в районе 1995-1996 года), а вообще фанатскому движению в Харькове около 25 лет. Также был Dark Blue Devils в Одессе. На тот момент это были самые мощные группировки в Украине. Где-то в то же время начали появляться группировки в Киеве, немного позже − в Днепре.
Сколько человек в Free Land Ultras?
У нас в бригаде 20 человек и еще 10 человек − окружение, которые не в бригаде, но нам во всем помогают.
Все группировки так немногочисленны?
По большому счету, да. У нас, в принципе, не так много фанатских группировок в Харькове… это Kharkov City Patriots (там около 50 человек), плюс обновленная Армия Первой Столицы (около 20-30 человек). Есть еще NSF, FGB, MGC, IPUG.
В харьковском фан-движении есть люди зрелого возраста?
Ну, есть и под сорок лет. Лидер организации United Kharkov − Дима − ему уже за сорок.
В каком году образовалась ваша группировка?
На игре с запорожским «Металлургом» (в следующее воскресенье) нам будет 2 года. Мы, в общем, были первой в Харькове ультрас-группировкой, то есть ориентированной на поддержку команды на стадионе: красочные акции, баннеры и так далее.
То есть KCP появились позже?
Нет, KCP уже больше десяти лет. Просто когда они организовывались, не было еще такого понятия, как ультрас-группировка в Украине. Именно ультрас-бригады начали появляться в Украине 3-4 года назад, не позже.
На что делаете упор при поддержке команды? Визуальные акции?
В общем, да. Помимо этого я еще и споукмен на фанатской трибуне, у нас есть барабанщик. Что еще можно сказать?... Это большие баннеры, растяги, модульные шоу (на Еврокубке мы выкладывали «МХ» из плашек). На игре с «Днепром», если помните, был наш баннер «Вместе к победе».
К слову, сколько стоит баннер? Например, «Вместе к победе»…
Около 800 гривен. У нас есть свои художники, есть свои источники, где мы достаем ткань подешевле. Но все делается за свои деньги: у нас есть такое понятие, как «общак», который пополняем каждый месяц… Собственно, это и есть деньги, за счет которых финансируется деятельность фан-бригад.
Какие у вас отношения с администрацией клуба?
Лично я не сотрудничаю никак.
А контакты есть?
Контакт, конечно, есть. Я знаю и Волика (Сергей Волик, генеральный директор ФК «Металлист»), и он меня знает, знаю Ярославского, и он знает меня в лицо. Но говорить о каком-то сотрудничестве не приходится. По крайней мере, к моей бригаде это не имеет отношения. Хотя мы и часть United Kharkov…
United Kharkov − это объединение всех ультрас-группировок Харькова?
Да, но не только ультрас-группировок. На фанатском секторе собирается до 5 тысяч человек − из них явно не все имеют отношение к ультрас-движению.
Я вспоминаю, как было 5-6 лет назад − сейчас стало очень модно быть ультрас, прийти на трибуну, покричать. Но здесь есть свои перегибы. Это, конечно, очень хорошо, когда 5 тысяч человек красочно поддерживают команду, но когда ты выходишь после матча, видишь, как малолетки пытаются громить метро − я этого вообще не воспринимаю. Эти люди не имеют никакого отношения ни к футболу, ни к фанатскому движению.
Что касается заявлений клуба по поводу поддержки − я не считаю, что ультрас и клуб должны сотрудничать. То есть мы должны развиваться параллельно, гордиться друг другом, но не соприкасаться.
То, что на «Карпатах» не было файеров, можно считать реакцией на просьбу клуба?
Нет, нет. Мы не ставим перед собой цели жечь файеры каждую игру, чтобы клуб штрафовали и тому подобное. У нас есть принципиальные соперники и независимо от того, запрещают нам или разрешают, на матчах с «Динамо» и «Днепром» файеры будут всегда. На «Днепре» достаточно неплохо пожгли… по количеству файеров это было одно из самых массовых шоу в Украине за всю историю. Ведь суть не в том, что мы пироманы и нам нравится огонь. Просто мы считаем, что это один из самых красочных способов поддержать команду.
И если вспомнить заявления Стороженко, который нам ставил в пример Европу … В Италии, Франции, Голландии и других европейских странах файера были, есть и будут всегда, несмотря на запреты УЕФА. Не жгут в Испании, не спорю, но там это не принято. В Англии, например, на стадионе даже стоять нельзя: если встанешь с места, сразу же подходят стюарды и просят сесть… Мы, конечно, такого пути не хотим, и вряд ли мы когда-то по нему пойдем.
Есть еще другой путь − как в России. Лет 10 назад за каждый файер на сектор врывался ОМОН. И тогда фаны начали давать такой отпор, что Федерации было проще легализировать пиротехнику.
Недавно читал на форуме динамовцев, что в начале сезона руководство попросило их не жечь файеры на еврокубковых матчах, мол, слишком большие штрафы, а вот будет «Черноморец», «Шахтер» − тогда жгите, никто вас трогать не будет. Получается, что можно разрешить пиротехнику локально, на отдельно взятом стадионе?
Значит, Суркис готов платить штрафы. Мы хотели бы, чтобы и наше руководство не только было готово платить штрафы, но и лоббировало бы интересы фанатов в этом вопросе. Но думаю, что до 2012 года этого не будет. И, опять же, наши «коллеги» из Киева, Днепропетровска своим поведением способствуют тому, чтобы пиротехника никогда не была легализована. Бросать файеры в обычных болельщиков, на поле… Зачем?! Бывает, конечно, что на сектор вламывается «Беркут» (славу богу, с финала Кубка этого нет уже), тогда в качестве протеста файеры летят на поле… было такое, я понимаю.
У нас с пиротехникой никогда эксцессов не было с тех пор, как за нее перестали сильно прессинговать: спокойно сожгли, собрали, ничего не горит.
Что общего у ультрас и футбольных хулиганов?
Для ультрас основные события происходят на стадионе, основная цель − поддержать команду. А для хулигана основные события происходят вне стадиона − им нужно доказать, что они физически сильнее хулиганов команды-противника. То есть если перед хулиганом стоит выбор: «вычислить» оппонента, но не пойти на футбол − он не пойдет.
На самом деле это чисто украинское деление, в мире такого нет. В Италии, например, ультрас − это люди, которые и поддерживают команду, и дерутся с противником. А в Англии, наоборот, больше хулиганского уклона. До сих пор, кстати, разделяют итальянский и английский стиль поддержки команды: итальянский − красочный стиль, все на розах, а английский − без роз, просто стоят, «вычисляют» оппонента.
Как строятся альянсы? Это зависит от взаимоотношения самих команд?
Нет. В 99% случаев команды здесь вообще ни при чем. Киевляне и днепряне изначально, еще в Советском Союзе, были против «москалей». Ну, и «Карпаты», само собой, тоже. Вполне логично, что против них выступает «Черноморец», где, по крайней мере, половина сектора русскоориентированная.
Откуда берется вражда между командами? Например, Харькова и Днепропетровска − из-за того, что днепряне сдали матч «Пахтакору»?
Нет, абсолютно не из-за этого. Война началась во времена становления «фанатизма» в Украине, когда еще отношения между болельщиками не были однозначными. Валентин Гомон (один из основателей харьковского фанатского движения) издавал первый в Харькове фанатский журнал «Фан-движ» и собирал краткую информацию обо всех фанатских группировках Украины. Был выезд в Днепропетровск, где днепряне вместо беседы Вала и его товарища неплохо так «отметелили». Вот после этого, собственно, и началась вражда. В принципе, войны между фанатскими движениями происходят из-за подобных случаев, а не из-за игр команд.
Есть гордость от причастия к такому резкому и успешному росту харьковского фан-движения?
Есть плюсы, есть минусы, но в целом приятно оттого, что мы развиваемся. Хотелось бы ускорить темп роста − собираемся заняться организацией всех людей, которые приходят на сектор. Объявление составов − отдельная приятная тема. Впервые называть фамилии игроков мы попробовали на выездном матче с «Кривбассом», потом на следующей «домашке». Стало получаться, попросили помочь диктора… А далее такое объявление составов распространилось почти по всей стране. И хоть это европейская «фишка», но в Украине мы были первыми.
Как вы собираетесь вводить в курс дела новых людей, которые приходят на сектор?
Один приятель подсчитал: сейчас на Южной трибуне один ультрас (то есть человек, который понимает, зачем сюда пришел и что ему нужно делать) на 70 человек. Получается, 69 человек либо знают только тексты зарядов (в лучшем случае), либо просто не хотят ничего делать. Поэтому нужно заниматься строгой организацией − раздавать объяснительные текстовки вместе с билетами, к примеру. Когда каждый человек на секторе будет понимать ответственность не только за себя, но и за всех, кто рядом, будет приходить за полчаса до начала матча и трезвым, будет поддерживать команду до конца − тогда будет результат.
Что изменилось с появлением Премьер-лиги?
Если рассматривать с фанатской точки зрения, у меня были надежды на Премьер-лигу. Надеялся на то, что собрание всех президентов клубов каким-то образом улучшит ситуацию с легализацией пиротехники и отношение правоохранительных органов и ультрас в Украине. Но пришел Данилов, и стало ясно − ничего меняться не будет, а когда его раз переизбрали, второй, потом появился Рабинович − ну просто цирк, стало похоже на вторую Верховную Раду. Интересно, если бы Курт продержался во главе Премьер-лиги хотя бы год, что бы он мог сделать в этом «болоте». Все-таки человек с западной психологией…
После того как «Металлист» выбыл из Кубка УЕФА, за кого будете болеть?
За ПСЖ. (Смеется,) Давно нравится этот клуб и, в принципе, не люблю Динамо. Шахтер − Марсель? Больше, наверное, за Шахтер… Если будет украинский полуфинал, буду болеть за Шахтер и за то, чтобы они вышли в финал, а Динамо в 30-м туре отомстило дончанам, и мы взяли «серебро». (Улыбается.) А вообще у меня одна команда в сердце. Ну и сборная, конечно.
Ультрас вне политики?
Вне украинской политики − это точно. Хотя в Украине 90 процентов настоящих фанатов правоориентированы. И уж точно практически все являются настоящими украинскими патриотами, что и демонстрируется во всех без исключения играх. Исполнение гимна нашей Родины, переклички «Слава Україні − Героям слава!» − неотъемлемые атрибуты практически каждой игры нашего чемпионата. Политике же, по моему мнению, не место на стадионе.
А какие отношения с российскими болельщиками?
Нормальные, причем со всеми. Общаемся с фанами Спартака, ЦСКА, Зенита. Это нельзя назвать сильной фанатской дружбой, футбола в наших отношениях мало, просто общаемся, ездим на концерты...
А какой выезд у тебя получился самый запоминающийся? И сколько их у тебя?
«Тройник» без заезда домой: Овидиополь (матч кубка Украины) − Стамбул − Львов. Последний выезд в Мариуполь был для меня 101-м.