Футбольная жизнь в зеркале СМИ

Интернет − нейтральные оценки
Нам повезло работать вместе с Максимом
Fcdnipro.ua
15.12.08
Почти три часа длилась гражданская панихида по трагически погибшему Максиму Пашаеву. Время шло, а Дворец культуры КрАЗ был полон людей, которые все шли и шли, чтобы проститься с отличным футболистом и просто хорошим парнем. В последний путь проводить Максима пришли сотни знакомых, болельщиков, одноклубников, тренеров, функционеров не только из Кременчуга, где он вместе с братом начал заниматься футболом, но и из многих городов Украины.
Говорить в таких случаях очень тяжело: невозможно передать словами огромную душевную горечь и боль. И даже из суровых мужчин, много чего повидавших на своем веку, мало кто мог сдержать слезы…
Олег Орехов (первый заместитель председателя комитета юношеского футбола ФФУ):
− Что-то объяснять и анализировать в такие дни невозможно. Родители никогда не смогут смириться с тем, что Максима нет. Мальчик прошел все ступени, начиная от «Кожаного мяча», и уже стучался в двери национальной сборной, но так и не раскрыл свой талант. Каждый год мы теряем футболистов, и в такие моменты понимаешь, что наша жизнь − это секунда. Нужно почтить память этого человека, яркой личности. Федерация футбола Украины выражает соболезнования родным Максима и клубу «Днепр». Пусть земля ему будет пухом.
Игорь ЖАБЧЕНКО (тренер юношеской сборной Украины):
− Когда узнал о случившемся, со мной была истерика. Это один из самых талантливых молодых футболистов, которые к 2012 году должны были составлять костяк нашей сборной. Максим был прекрасным профессионалом и человеком. В 20 лет играть в основном составе «Днепра» − это уже говорит о многом. Наша страна потеряла одни из своего рода бриллиантов. Очень жалко Пашу, родителей. Это огромная трагедия.
Владимир БЕССОНОВ (главный тренер «Днепра»):
− Это большая утрата, в первую очередь, для родных и близких, и, конечно же, для меня лично. Я видел в нем большого футболиста, универсала. Видел доброту. Своим сердцем он мог растопить айсберг. Еще раз хочу выразить соболезнования родным и близким. Мы будем его помнить.
Олег ТАРАН (главный тренер «Кривбасса»):
− Это огромная утрата. Для меня он был золотой мальчик во всех отношениях: как человек и как футболист. Таких за свою тренерскую деятельность я не встречал. Уникальный по работоспособности, по человеческим качествам. Наверное, Богу так угодно. Его ждала огромная карьера. Я был уверен, что уже в следующем году он бы играл в национальной сборной Украины. Я сейчас теряю часть себя. Очень больно и горько. Светлая память Максу, и пусть земля ему будет пухом.
Владимир ГОРИЛЫЙ (главный тренер дублирующего состава «Днепра»):
− Он был настоящим во всем. И, наверное, большая удача работать с такими пацанами. Извините, я не могу говорить…
Сергей МУРАДЯН (первый тренер Максима Пашаева):
− Максим был мне как сын. И он по праву заслужил все теплые слова, которые о нем сегодня говорили. За такой короткий период он добился очень многого. Он выделялся, был таким трудолюбивым, что его приходилось даже сдерживать. Жалко, что так случилось. Видимо, Богу тоже Жалко, что так случилось. Видимо, Богу тоже нужны самые лучшие. За короткое время он стал капитаном сборной, занимал в «Днепре» ключевую позицию − я просто гордился этим человеком. Сейчас я надеюсь, что будет возможность проявить себя у Пашки. В его лице мы будем видеть их обоих.
+++
Львівські футболісти перемогли на турнірі у Польщі, присвяченому «Євро-2012»
Zik.com.ua
15.12.08
У польському Радомі відбувся турнір з футболу, присвячений «Євро-2012». Перемогу здобули львівські футболісти. Про це сьогодні, 15 грудня, ЗІКу повідомив тренер команди Олег Колобич.
Усього у турнірі взяло участь 6 команд. По три від України і від Польщі. Львів’яни легко перемогли усі три польські команди. Колектив із столиці сусідньої держави Варшави підопічні Олега Колобича і Олександра Огерчука перемогли 2:0. Також вони здолали опір і обох команд із Радома 3:2 і 15:1.
Із українськими командами було важче, адже багато приїхало гравців із футзальної вищої ліги. Але колектив з Донецька програв 1:5, також під натиском львів’ян поступилася і команда Києва 0:2. Вирішальна зустріч була із командою із Дніпропетровська, яка привезла на турнір майже всю команду «Будівел», і львів’яни зіграли з ними внічию 1:1. Завдяки останньому поєдинку, у якому Київ зіграв внічию із Дніпропетровськом, львів’яни стали першими.
«Шість команд були більш-менш рівними за силою, а одна з Радома, яка була заявлена в останній момент усім програла, але нічию з Варшавою таки зіграла. Вдячний усім нашим гравцям, які доклали максимум зусиль аби привезти у Львів головний трофей. Окрім того, найкращим гравцем турніру став Роман Вахула, а Роман Кордоба − кращим бомбардиром. Добре відстояв у воротах Павло Хомин», − сказав Олег Колобич.
+++
Петро Димінський: «Якщо людина не любить футбол серцем, вона гроші в нього не вкладатиме»
Fckarpaty.lviv.ua
15.12.08
Ексклюзивне інтерв’ю з Почесним президентом ФК «Карпати»
Підбити підсумки минулого сезону, проаналізувати стан сьогодення, поцікавитися планами на майбутнє − тобто дізнатися все, чим живуть «Карпати» і український футбол, ми спробували у розмові з Почесним президентом «Карпат» Петром Димінським. Питань виявилося чимало: чи вплине криза на «зелено-білих», скільки буде новачків, які зрушення дала Прем’єр-ліга, хто сподобався і хто розчарував…
«Таких уболівальників, як «Карпати», ніхто не має»
− Минуло майже півроку з того часу, як створили Прем’єр-лігу. Які б ви відзначили позитивні і негативні зрушення, над чим ще потрібно працювати?
− Прем’єр-лігу ми створювали як комерційний проект. Ми не можемо очолювати проекти соціально-патріотичні. На жаль, на сьогодні я не можу констатувати, і це думка більшості власників, що ми маємо якісь переваги над ПФЛ. Не можна сказати, що все так погано, як було раніше. Думаю, в єдиному покращили становище − це стан суддівства. Може зашкодити й економічна криза. Але ще цього року ми повинні повернутися до найголовнішого питання − обрати президента. Людину, яка буде рівновіддалена від усіх клубів. Щоб вона чітко сформувала план розвитку Прем’єр-ліги. Не керувати самим процесом, а виробити бізнес-план, стратегію, яким шляхом ми повинні йти.
− Ви зачепили тему суддівства, зокрема й те, що судді стали об’єктивнішими щодо «Карпат». Натомість факти свідчать, що лише у цьому сезоні судді не зарахували чистий гол у ворота донецького «Металурга», не призначили пенальті за гру рукою у матчі проти запорізького «Металурга» і зарахували два перші голи «Динамо», що були забиті з офсайдів…
− На мою думку, те суддівство, яке є за участю «Карпат», якісніше, ніж те, що було в минулому сезоні. Безумовно, вищенаведені факти відобразилися на стані команди й на турнірному становищі. Але не можна сказати, що ми програли «Динамо» тільки через те, що два голи вони нам забили з офсайду. Треба віддати належне, що «Динамо» сильніше за «Карпати», як і «Шахтар». Інша справа із не зарахованим голом у ворота донецького «Металурга». Але ми у міжсезоння додамо в фізичній підготовці, укріпимо склад і зможемо ставити серйозні завдання. Маю на увазі − вихід до єврокубків.
− То «Карпати» гратимуть у єврокубках?
− Мені часто задають це питання. Мовляв, з року в рік ви обіцяєте, що «Карпати» будуть гарти в єврокубках. Дійсно, я не тільки ставив таке завдання, я для того йшов у футбол − затратну і збиткову гру. Для досягнення найвищого рівня мало тільки грошей спонсора. Згадайте «Динамо» часів початку 90-их. Поки клуб не отримав підтримки влади, зокрема і Президента України, поки влада не посприяла розвитку інфраструктури, реконструкції стадіону − яке тоді було «Динамо»? Інший приклад. «Металург» Донецьк. Його бюджет більший за карпатівський; має найкращу базу в Європі. Невже ми на фоні «Металурга» не маємо можливості виступати в Європі? Досягнути вершин неможливо тільки спонсором і його грішми. Великий клуб − це той, який має відданих уболівальників. Таких, як «Карпати», ніхто не має. Мені не зрозуміло: коли оголошують на стадіоні прізвище Димінського − чути свист. Я не те що невдоволення хочу висловити. Хочу пояснити: «Карпати» на сьогодні − це 650 дітей, які перебувають на нашому утриманні. Вони мають стипендію, їх одягають, вчать і доглядають. Це 400 робочих місць із достойною зарплатою. Є формула успіху. Для того, щоб досягати вершин, потрібні три складові: фінансування, вболівальники та участь влади. Шкода, що влада не бачить «Карпати» навіть у такому проекті, як Євро. А півтора місяця тому ми надіслали владі листа і зробили дуже вигідні інвестиційні пропозиції.
«Олег Кононов має повну довіру»
− Сезон у «Карпат» видався неоднозначним. Нові гравці, новий тренер…
− Футбол залежить від багатьох факторів. Від фінансового, стилю, завдань, генію тренера, наявності в команді зірок, морального стану. Існує стереотип, що завдання команді ставлю я. Насправді ж я демократично підходжу до цього питання і дав можливість гравцям самим обрати собі завдання. Вони його визначили − 5-е місце в чемпіонаті. Цікаво виходить. Коли все добре − хороші гравці і хороший тренер. Тільки щось не так − все валять на Димінського. Що я, мовляв, склад на гру визначаю, вказівки даю. Для мене основне − довіра. Були тренери, коли команда йшла на третьому місці. Але я не був задоволений. Я не хочу повертатися і це згадувати. Зараз треба дивитися вперед. Я ставив завдання досягти вершин. Щоб це зробити, треба будувати систему. А її треба будувати знизу. Починаючи від школи й закінчуючи основною командою. Сьогодні ми на правильному шляху. Дитяча команда Олега Бойчишина здобула рекорд в дитячому футболі. Наші юнаки провели дев’ять матчів у першому колі і всі виграли. Це молодь, яка за кілька років повинна влитися в першу команду. Будуть грати наші вихованці. Мені підходить справедливий і об’єктивний тренер. Він повинен створити систему й відповідати за її вирішення. Олег Кононов має на сьогодні повну довіру. Але він не готував команду до сезону, тому має преференції. Весною я буду по-іншому дивитися на команду. Для мене головне, щоб кожен гравець виконував пункти свого контракту. Щоб він чітко знав, що і як має робити. Бо раніше вони читали тільки пункт, де була вказана зарплата. Ми вимагатимемо суто професійних відносин.
− У таких випадках важливу роль може відіграти агент гравця…
− Мене стосунки гравця й агента не цікавлять. Є агенти, які розуміють, що основна мета − допомогти гравцю відкрити його талант. Є такі агенти, з якими я із задоволенням працюю. Наприклад, Олександр Кулішевич, ще кілька агентів. А є такі, які просто хочуть грошей. Ось вам і приклад Ковєля.
− А бували випадки, коли колишні гравці «Карпат» хотіли повернутися в команду?
− Ми маємо своїх представників у багатьох клубах України. Гравці обирають собі місце там, де тепліше. Я за ними ніколи не шкодував. Є такі футболісти, колишні наші вихованці, котрі приходять і просяться назад. Вони готові грати за будь-які гроші. Але в мене такий принцип: якщо футболіст, особливо в молоді роки, любить футбол не серцем, а кишенею, я на нього не можу розраховувати.
«Не кривитиму душею − найцікавішим було дербі»
− «Карпати» нещодавно заявили, що підсилилися трьома гравцями-іноземцями…
− Насправді, наразі одним. У нас є тільки сербський захисник Тубіч. З двома іншими підписано тільки попередні угоди. Їхня доля вирішиться на тренувальних зборах. Вони можуть стати гравцями «Карпат». Будемо дивитися на зборах у Туреччині.
− А що ви скажете про тих новачків, які вже заявили про себе: Романенка, Мілошевіча, Гурулі, Кузнецова?
− Оцінювати їх має головний тренер. Я можу лише висловити свої враження як вболівальник. У тому стані, в якому вони сьогодні перебувають, не можуть виконувати завдання, про які ми говоримо. «Карпати» заслуговують того місця в таблиці (відповідно до рівня майстерності) який є у наших гравців. Тому ми обов’язково будемо підкріплювати команду.
− «Карпати» ведуть переговори з українським форвардом. Є нова інформація про нього?
− Ми ведемо переговори не лише з українським форвардом, а й ще з одним цікавим гравцем, також нападником. На думку Олега Кононова, нам треба укріпити позицію нападника, воротаря і захисника. Романенко воротар не поганий, але ми багато м’ячів пропустили через те, що, я вважаю, він не досить впевнено грає на виходах. Це не таємниця. Ми розраховували на нашу молодь. Але їм ще потрібен час. А підсилення ми вже зробили − Неманья Тубіч. Ніхто не буде сперечатися, що крім Мілошевіча, наразі нема такого гравця, який би замінив Миколу Іщенка. На збори приїде ще один центральний захисник. Ми візьмемо його, якщо він виявиться таким хорошим і надійним, як про нього розповідали.
− Вам, як уболівальнику, які матчі у цьому сезоні сподобалися найбільше?
− Кілька. Приємно було побачити матч у Сімферополі. Приємно було сидіти на стадіоні і дивитися гру. Той факт, що останні 15 хвилин уболівальники «Таврії» підтримували «Карпати» − для мене було найвищою нагородою. Мені дуже запам’ятався матч з «Шахтерем» у Львові. Сподобався матч проти донецького «Металурга». І, безумовно, кривити душею я не можу − найцікавішим було перше дербі. Дербі − це суперматч, незалежно від того, які місця посідають команди. Це, як завжди буває, боротьба двох філософій, шкіл, суперечка в хорошому значенні між уболівальниками. Дербі збирає найбільше вболівальників. Це свято для всіх, крім тих, хто програв. Наші вболівальники задоволені, «Карпати» подарували Львову хороший вечір. Сподіваюся, що наступні дербі будуть не менш цікавими.
«Самсон заслужив на добре ставлення»
− Поясніть, чому на трансфер клуб виставив п’ятьох гравців?
− Нема вічних гравців, команд, стосунків. Є гравці, які багато років тут грали, показали свою відданість, патріотизм. Кожен хоче змін. Самсон заслуговує на добре ставлення до нього − він багато віддав «Карпатам». Футбол прогресує, «Карпати» сповідують гру швидку, з великими фізичними навантаженнями, з повною самовіддачею. Всі як один мають грати і на атаку, і на захист. Основним критерієм є швидкість. На жаль, Самсон не може зараз задовольнити всі наші вимоги. У цьому він сам переконався. Це його ініціатива, він попросив підшукати йому новий клуб. І ми зробимо все можливе, щоб це зробити. Фещук теж зробив багато для «Карпат». Ми його не «чистимо». Максим сам розуміє, що нові вимоги для нього заважкі. Вся справа у конкуренції. Без неї кроку вперед не буде.
− На вашу думку, як проходить процес адаптації молоді у першій команді?
− Я більше уваги приділяю молоді, ніж першій команді. Наші хлопці стали фіналістами Кубка Кароля Войтили в Римі. Програвши «Лаціо» навіть з таким рахунком, все одно заслужили теплих слів. У нас є плеяда перспективної молоді. Ще рік-два з ними позайматися, і я впевнений, що 6-8 гравців увіллються в основу.
− Ви вже давно говорили про створення Академії і таки втілили цю ідею в життя, побудували перше в Західній Україні штучне поле…
− Насамперед я хочу зустрітися з батьками наших учнів. Аби вирішити, що ми хочемо, навіщо нам це треба. Вихованці Академії − це найближчий резерв, найобдарованіші діти Західної України. З ними будуть займатися окремі тренери. І цю еліту готуватимуть для основного складу Карпат. Зараз ми ведемо дискусію з головним тренером, намагаємося визначити статус Академії. Вирішуємо й інші питання. Зокрема, чи потрібна «Карпатам» друга ліга. Юрій Дячук-Ставицький каже, що потрібна, бо є багато молоді, якій треба давати ігрову практику. Але я собі думаю: що може навчитися дитина в тих дядьків, які, крім багатоповерхового мату, нічого не можуть показати? В другій лізі, як на мене, варто ввести віковий ценз. Щоб там грали, наприклад, футболісти до 20 років. Тоді в ній буде зміст, там проводитиметься селекційна робота.
«Криза вплине на все»
− Клуб буде займатися реконструкцією стадіону «Україна»?
− Ми нещодавно підписали договір оренди − після того, як виконали свої інвестиційні зобов’язання. Але ще досі непідписаною залишається угода про оренду земельної ділянки. Ми будемо робити реконструкцію. Можливо, продовжимо дискусію з владою. Треба вирішити, який стадіон потрібен Львову під Євро. Я передав в ОДА лист від ліцензованої УЄФА архітектурної компанії, яка дала висновок, що «Україна» після реконструкції відповідатиме вимогам УЄФА. Якби влада була сьогодні відповідальніша і зацікавлена в проведенні Євро, то мала б зрозуміти, що без «Карпат» не можна побудувати і експлуатувати стадіон. Я вже давно пропоную створити спільне підприємство. Варто також запросити найкращих фахівців, які б визначили, що Львову вигідніше − будувати новий стадіон чи реконструювати «Україну». Ми все одно зробили замовлення на подвійний проект реконструкції. Перший під Євро, а другий − під ті терміни, про які йшлося в угоді.
− Футбол − явище збиткове… А тут ще й криза. Українським клубам буде важко пережити зиму?
− Безумовно. Не беремо зараз до уваги клуби Франції чи Італії. Візьмемо для прикладу «Манчестер» і «Челсі». Вони оголосили, що скорочують бюджети, бо є проблеми в спонсорів. Думаю, не всі команди вийдуть на поля весною. Є клуби, які вже оголосили скорочення зарплат на 50%. Я знаю команди, які мають фінансові проблеми, але їх не назву. Щодо «Карпат», то можу заспокоїти всіх: ті умови, які є зараз, залишаться. Але криза зачепить усіх. Це я про клуби Прем’єр-ліги кажу. В одного з кандидатів на посаду президента ліги в програмі є пункт про надання клубом фінансових гарантій. Думаю, це питання все одно доведеться вирішувати − стане він президентом чи ні. Очевидно, не всі зможуть забезпечити такі гарантії. А футбол справді для всіх клубів є збитковим. Тому прошу вболівальників трохи зрозуміти тих людей, які вкладають гроші у футбол. Хоч трохи розуміти. Я не говорю про повагу. Не важливо, хто це: Ахметов, Коломойський, Кіндзерський чи Димінський. Ми це робимо не для себе. Нічого нам футбол не приносить, а тільки забирає. Не гроші, а здоров’я. Бо якщо людина не любить футбол серцем, вона гроші в нього не вкладатиме. Криза вплине і на трансферне міжсезоння. Вплине на суму трансферів. Не думаю, що будуть клуби, які купуватимуть гравців за такі ж суми, як це робили влітку. Повного затишшя не буде, але й не буде гучних трансферів.
+++
«Азовінтекс» прийняв на роботу перших львів’ян
City-adm.lviv.ua
15.12.08
З початку грудня Львівська філія ВАТ «Проектно — будівельне підприємство «Азовінтекс» прийняла на роботу 27 осіб.
«Я провів співбесіду і прийняв на роботу керівника транспортного відділу на будівельній ділянці з будівництва стадіону до Євро-2012. Ним став Петро Пристайко, який відповідатиме за всю техніку, що працюватиме на будівництві», — розповів заступник директора «Азовінтексу» з транспортних питань Валерій Алєнін. За його словами, в новостворений транспортний відділ львівської філії «Азовінтексу» вже прийнято 25 осіб, а до кінця року планується прийняти 42 людини. Окрім того, прийнято ще 2 людини для обслуговування роботи офісу.
Як розповів керівник Львівської філії «Азовінтексу» Ігор Сємьонов, до кінця року на будівельному майданчику працюватимуть близько тисячі працівників.
+++
Євро-2012
Бесіду вели Костянтин, Андрій Капустін
Uamedia.visti.net
16.12.08
«Необхідно думати про те, що буде з інвестиціями в чемпіонат після нього» В Україні та Польщі триває підготовка до Євро-2012. Нехай зі «скрипом», нехай з певним гальмуванням через владну «плутанину» в наших країнах, але якийсь рух у цьому напрямі, погодьтеся, усе-таки відбувається. Проте чи не зупиниться він через світову фінансову кризу? Принаймні у Польщі. Про це − в інтерв'ю голови Комісії Сейму цієї країни з питань фізкультури й спорту Ельжбети Якубяк. Особливо воно цікаве на тлі нещодавньої заяви президента УЄФА Платіні, в якій він вперше офіційно припустив, що євро-2012 може відбутися виключно у Польщі.
− Як сьогодні, з урахуванням кризи, у Польщі сприймають проект Євро-2012?
− У цілому дуже позитивно. Але не можна приховувати й те, що є й негативний підтекст. Песимістичних оцінок побільшало. Привід дає сам нинішній уряд, який украй критично оцінює роботу попереднього Кабінету Міністрів. І, вважаю, він дещо неправий у своїй оцінці. Тому що якщо подивитися на те, що відбувається в країні, то ми побачимо, що на стадіонах триває робота, будуються дороги. Причому досить інтенсивно − через міста-учасники важко проїхати, всюди йде будівництво. А уряд, який працює тільки два-три місяці, просто не в змозі, скажемо так, розкрутити весь цей процес за такий короткий час. Тому нинішні міністри не хочуть хвалити своїх попередників, але, з іншого боку, здається, не усвідомлюють, що подібна критика впливає на формування позитивного іміджу країни. Не тільки всередині, але й за її межами. Адже люди бачать, що робота йде, а їм говорять, що все стоїть. І все це породжує сумніви, зневіру, що не сприяє популяризації Євро-2012 ні у світі, ні в Польщі, ні в Україні. А в підсумку втрачають обидві наші країни. Але якщо повернутися до вашого питання з приводу ставлення поляків до Євро-2012, то 95 відсотків населення налаштовані з цього приводу позитивно. А от щодо запитання: «чи вірите ви, що цей проект буде успішним?» такої одностайності, боюся, не буде.
− Як ви оцінюєте скасування в нашій країні Національного агентства з підготовки до Євро-2012 і створення нового органу − Координаційного бюро?
− Головне, щоб на чолі його була людина, якій довіряють. До якої б дослухалися і уряд, і парламент. Яка була б авторитетом, сильною особистістю. І якщо так буде, то кроки й дії такої людини значно підсилять увесь процес підготовки до чемпіонату...У Польщі такою людиною є міністр спорту Джевецький. І, що б не відбувалося, всі будуть знати, що головна відповідальність лежить саме на ньому. Від питання будівництва доріг, готелів, стадіонів, довивезення будівельних відходів. Він відповідає навіть за міські туалети й стан вокзалів. Тобто за всю підготовку до Євро-2012. Тому в нас існує дуже чітка відповідальність від нижнього до верхнього рівнів. Причому йдеться не тільки про столицю й міста-учасники, але і про резервні − Краків і Хожув. Будь-які затримки, будь-які невиконані зобов'язання відразу послабляють успішну реалізацію проекту. На всіх рівнях.
− У нас багато хто сприймає чемпіонат не тільки як спортивний турнір, але і своєрідний «прорив в Європу»...
− Проект Євро-2012 має кілька аспектів. Перший − це дійсно спортивна подія. Красива, захоплююча для всіх. Другий аспект − це інвестиційно-інфраструктурні перетворення, що мають відбуватися в наших країнах. Коли будуть поліпшуватися ті ж дороги, зростати рівень життя. І, мабуть, для суспільства це найбільш важливий елемент. Третій аспект − це стратегічний вимір. Польща − член ЄС, а Україна − ні, але обидві ці країни реалізують проект європейського масштабу. Роблять це разом. І повинні показати спільну роботу двох країн, двох народів при вирішенні одного завдання. І це важливо для Польщі як для члена ЄС. І я вважаю, що стратегічно це важливо і для України. Тому що коли Польща ще не була членом ЄС, нам казали в Брюсселі: ви співпрацюйте з країнами ЄС. Тоді в перспективі вам буде легше стати членом Євросоюзу. І ми дійсно так робили, і вважаємо цей досвід дуже важливим. Тож якщо ми зараз будемо спільно працювати в рамках Євро-2012, то це, безсумнівно, наблизить Україну до Європи. Тому переоцінити важливість проекту дуже складно.
− Левова частка критики президента УЄФА Платіні стосується підготовки центральних стадіонів наших країн − у Варшаві та Києві, на яких, відповідно, мають пройти матч-відкриття й фінал Євро-2012. Які справи у Варшаві? Сума, необхідна для їх будівництва, постійно змінюється...
− Ми визначили вартість варшавського стадіону, не тільки виходячи з того, що він має прийняти п'ятдесят п'ять тисяч глядачів. Насправді цифра складається не лише з обліку кількості глядачів, які можуть прийти на стадіон. Але й з того, що буде відбуватися довкола нього. Тому необхідно насамперед думати про те, що буде з цією інвестицією після 2012 року. Необхідно взагалі думати про те, що буде з інвестиціями в чемпіонат після нього. І ми розуміємо необхідність того, щоб стадіон продовжував заробляти і надалі, − це велика, довгострокова інвестиція. Ми плануємо проведення на його території безлічі заходів: конференції, з'їзди, виставки... Їх може проходити до п'ятнадцяти на рік. Стадіон повинен буде заробляти сам. І тому якщо ми відразу не забезпечимо створення нормальної інфраструктури, що у перспективі забезпечить його рентабельність, тоді можна вважати, що бюджетна інвестиція в нього стала програшною. Комерційна складова інфраструктури обов'язково буде врахована. І ціна, яка на сьогодні збільшена, передбачає освоєння території навколо стадіону саме в цьому напрямі. З одного боку, можна казати про те, що, беручи участь у тендері, інвестори знизять вартість проекту. Але зараз − світова фінансова криза, і тому, з іншого боку, сума витрат може збільшитися. Криза підніме ціни і на матеріали, і на послуги. Тому зростатиме й ціна проекту.
Справа в тім, що є конкуренція інвесторів у такому престижному проекті. А проект досить важкий. Через це й дуже складна інвестиція. І конструктивно, і архітектурно.
− Як уже криза вплинула і може впливати у майбутньому на подібні, дуже серйозні проекти?
− У Польщі дуже складно сказати, який буде вплив на довгострокові проекти. З одного боку, у нас задіяні урядові гарантії на інвестиційні кредити. І це дасть змогу припустити, що змін не буде. Крім цього, ми маємо можливість дофінансування європейськими фондами. З іншого боку, якщо банки не зможуть давати кредити, то й інвестиції дорожчатимуть. Але про це остаточно можна буде говорити через кілька місяців. Поки ми маємо ще невикористані інструменти, надання урядових гарантій для інвестицій. Щодо дофінансування з боку ЄС, то з 2009 по 2013 роки Польщі буде надано 127 мільярдів євро. На використання їх в інфраструктурних проектах, у будівництві доріг. Це великі кошти. І ми розуміємо, що для того, щоб освоїти їх, використати належним чином, нам потрібна дуже розумна політика уряду, тільки тоді економіка не буде відчувати такого великого впливу кризи, як це відбувається зараз.
− А як вирішуються справи з візовим режимом?
− Питання щодо перетинання кордонів буде вирішуватися винятково на рівні ЄС.
Можливо, на час чемпіонату запровадять вільне переміщення. Можливо, це буде якийсь спрощений режим: без віз, з оформленням певних спеціальних документів.
У нас в запасі є ще час, і над цим мають попрацювати міністерства зовнішніх справ наших країн.
Газета «Народна Армія»
+++
Святий Миколай − у Добромилі
Олександр Паук
Fclviv.com.ua
15.12.08
На батьківській землі президента ФК «Львів» Юрія Кіндзерського відбувся традиційний футбольний турнір, який приурочено до найулюбленішого малечою дня − Святого Миколая.
У змаганнях взяли участь діти 1997/98 років народження (старша вікова група), які навчаються футбольного мистецтва у ДЮФШ ФК «Львів» та командах «Княжа» з міста Добромиля і села Нижанковичі, що у Старосамбірському районі. Тренери команд Олег Колобич, Орест Швець (обидва зі Львова), Віктор Лук’янов (Добромиль) та Андрій Смолінський (Нижанковичі) виставили бойові склади, а майбутні майстри шкіряного м’яча намагалися показати все краще, чого зуміли навчилися під орудою своїх керманичів.
Відігравши по два кваліфікаційні матчі, команди-учасниці визначили склад фіналістів. За 3-4 місця змагалися діти тренерів В. Лук’янова і А. Смолінського. Із переконливим рахунком − 8:2 перемогу здобули добромильські хлопчаки.
У фіналі ж зустрілися львів'яни із ФК: вихованці О. Колобича (1998 р/н) і О. Швеця (1997р/н). Захоплюючий поєдинок завершився вікторією старших за віком футболістів − 8:4. Арбітром усіх матчів був Тарас Шевчик (ІІ категорія арбітра).
По завершенню турніру організатори провели урочисте нагородження усіх учасників змагань. Місію «Миколаїв» − роздачі призів, нагород і пишних солодощів − виконували директор ФК «Львів» Роман Лаба, тренер молодіжного складу ФК «Львів» Михайло Токар та директор ДЮФШ ФК «Львів» Ярослав Лемех. Кожному хлопчику-учаснику змагань дісталися додатково повноколірні із великою кількістю фотографій календарі-довідники підготовані прес-службою клубу та горнятка із клубною атрибутикою, адже на подібне визнання і подяку наша молодь запрацювала щирою самовідданою та видовищною грою і справедливими результатами.
+++
Консолідована позиція − скрізь і в усьому
Володимир Кулеба
Euro2012.ukrinform.ua
15.12.08
12 грудня в Інформаційному центрі Євро-2012 відбулася прес-конференція віце-прем’єр-міністра України Івана Васюника і президента Федерації футболу України Григорія Суркіса, присвячена підсумкам засідання наглядового комітету УЄФА з питань підготовки до проведення Євро-2012, що проходив у швейцарському Ньоні.
Наш час і так не надто щедрий на приємні новини. Тому коли з швейцарського Ньона , штаб-квартири Союзу європейських футбольних асоціацій − більше відомої в українській транскрипції як УЄФА − надійшла звістка, що наглядовий комітет по підготовці до Євро-2012 у цілому позитивно оцінив ступінь готовності України і Польщі, подумалося: все ж і білі смуги в житті трапляються. Справді, й раніше, ще до настання економічних негараздів, скептики висловлювали побоювання щодо здатності двох східноєвропейських країн підготуватись і провести належним чином престижне змагання. Що вже казати про неспокійні нинішні деньки. Втім, заслухавши доповіді президентів ФФУ і ПФС Григорія Суркіса і Гжегожа Лято, керівники головного футбольного органу Європи залишилися задоволеними. Це підтвердив і президент УЄФА Мішель Платіні, коментуючи результати засідання журналістам. «Зараз у нас − повна впевненість, сказав він журналістам по закінченні засідання, − що Євро-2012 пройде в Україні і Польщі».
За цією стислою підсумковою фразою − неймовірно довгий рік напруженої, наполегливої праці десятків тисяч людей в обох країнах, безсонних ночей спортивних функціонерів, на плечі яких випав величезний тягар відповідальності за долю справи, яку їм доручили, -− належало організувати багатогранний процес підготовки. Причому, на кону стояв − і стоїть! − престиж країни.
Якщо об’єктивно, наша держава перебуває у складнішому від партнера становищі. Не вдаючись у деталі, зазначимо лише дві відмінності: членство у Євросоюзі і відсутність політичної стабільності, котре ми спостерігаємо не перший рік. Про ментальність і західний вектор, як і чутливість до економічної кризи − іншим разом. Врешті, варто, напевно, згадати, як, здобувши наперекір всім прогнозам право на проведення Євро-2012, ми цілий рік розкачувалися, побоюючись, щоб сон не обірвався, і в нас це право не відібрали. Пригадую, як на вельми представницькій квітневій зустрічі в ФФУ, споряджаючи на річний звіт керівника федерації перед УЄФА, вельми поважні особи впродовж тривалого часу запевняли один одного, мовляв, не відберуть, не посміють…
За рік, що минув, змінилося дуже багато, і, що не зовсім характерно для нинішніх реалій, у помітно кращу сторону. Кажуть, у перемоги − багато батьків, поразка − завжди сирота. Віце-прем’єр Іван Васюник і президент футбольної федерації Григорій Суркіс, які прийшли на зустріч з журналістами 12. 12. 08 в Інформаційний центр Євро-2012, виглядали скоріше стомленими, ніж задоволеними. Можливо тому, що обоє, затяті прагматики, розуміли радше журналістського загалу: подолано не перший етап − зроблено всього крок, хоч і вагомий, але лише один. І попереду − багато всього, а головне − стільки треба встигнути, що нинішній успіх, чи напівуспіх − його і розгледіти скоро буде важко в густому мерехтінні буденної щоденної роботи, як у поїзді, що мчить без зупинок, розвиваючи максимальну швидкість, роздивитися у вікно напис на черговій мало-примітний станції, назви якої годі шукати на детальній дорожній карті.
Обидва вклалися в регламент − що теж не надто звично на фоні багатослівних політичних дебатів про туман. Ні про які заздалегідь заготовлені папірці не могло бути й мови − орієнтувалися вільно, цифри й показники, як-то кажуть, «пам’ятали назубок» − вночі розбуди, скажуть тобі: скільки аеропортів чи стадіонів, у якому стані, де і що конкретно треба підтягнути.
Іван Васюник, віце-прем’єр-міністр України: «Пріоритет -2009 − державна програма»
− Неодноразово доводилося наголошувати, що Уряд України розглядав засідання у Ньоні як підбиття підсумків виконання державної програми підготовки до проведення чемпіонату Європи за весь 2008 рік. І якщо говорити про загальні враження, то я б акцентував на наступному. За підсумками цього засідання можна зробити однозначний висновок: ніхто й ніщо вже не зможе завадити Україні успішно підготуватися до проведення чемпіонату Європи 2012 року. Відзначаємо, зокрема, зовсім іншу, порівняно з попередніми засіданнями, атмосферу − спокійну, ділову, партнерську, в якій Україна, Польща й УЄФА обговорювали наші плани, аналізували досягнення нинішнього року. І практично ніхто не сумнівався, що ми зможемо провести цей чемпіонат на найвищому рівні. Знаковою оцінкою засідання в Ньоні стали слова президента УЄФА Мішеля Платіні, який сказав, що УЄФА розглядає успішне проведення чемпіонату як історичний шанс для розвиту європейського футболу.
Що стосується змісту нашого звіту, то я проінформував про політичну ситуацію в Україні, адже на засіданні у вересні і президент УЄФА, і члени наглядового комітету висловлювали певні застереження щодо можливого впливу нестабільності в Україні на уповільнення темпів підготовки до Євро. Після нашої інформації про останні політичні події у партнерів по УЄФА сформувалася думка, що державна програма підготовки, удосконалена система управління цим процесом дозволили сформувати надійний імунітет до політичних змін, що відбуваються. Ми привернули увагу до того, що навколо реалізації державної програми підготовки вдалося згуртувати й консолідувати всі політичні сили й ресурси − від Президента до громадських організацій − щодо пріоритетності її реалізації. Як на мою думку, саме завдяки цьому вдалося виконати все, що було заплановано на 2008 рік у повному обсязі.
Члени наглядового комітету УЄФА, аналізуючи зроблене, відзначили значний прогрес, який вдалося досягнути у реалізації колишніх «вузьких» місць, перш за все − в реконструкції НСК «Олімпійський», у підготовці стадіону у Львові, що дозволило зняти з порядку денного питання про вчасне будівництво й реконструкцію стадіонів до середини 2011 року. З розумінням і підтримкою сприйняті зміни, що торкнулися системи управління підготовкою до Євро-2012.
Дуже уважно поставилися наші партнери з УЄФА до питання розвитку економічної ситуації в Україні, як, до речі, і в Польщі, щодо можливих впливів економічної кризи, уповільнення темпів розвитку в Україні на реалізацію програми в наступні роки. Ми поінформували, що ще у вересні вдалося передбачити збільшення обсягів фінансування з державних і місцевих бюджетів на підготовку конкретних об’єктів інфраструктури.
Ділилися планами і на наступний рік. При цьому виходили з того, що позитивна оцінка, отримана на засіданні Наглядового комітету, аж ніяк не може бути приводом для самозаспокоєння. Передусім, виходимо з того, що 2009-й рік для всієї системи підготовки, особливо для міст, котрі претендують на безпосередню участь у прийнятті чемпіонату, − багато в чому вирішальний. Насамперед, у виконанні в повному обсязі державної програми. Коли йдеться про конкретні об’єкти, ми повинні зафіксувати і практично вийти на повне й безумовне виконання графіка реконструкції НСК «Олімпійський». Належить також «переломити» ситуацію з будівництвом і реконструкцією аеропортів та готелів у містах, що готуються до прийому Євро-2012. Зрозуміло, що зараз, коли, по суті, готується новий проект бюджету, тільки спільні, консолідовані зусилля Президента і Уряду дозволять забезпечити вихід на відповідні показники, які згодом будуть прийняті Верховною Радою.
Григорій Суркіс, президент ФФУ: «Дві країни − по чотири міста»
− Хочу наголосити, що протягом усього цього часу, починаючи з проголошення в Кардіффі господарів Євро-2012, у мене не виникало жодних сумнівів відносно того, чи зможуть Україна і Польща провести Євро-2012. Був переконаний, що політичні сили, всі інституції держави перейматимуться цим турніром, що спрямований не тільки у ХХІ століття, а й до майбутніх поколінь. Тому налаштованість на конкретну роботу принесла бажаний результат − зусилля України і Польщі оцінені позитивно як членами стратегічної ради, так і керівництвом УЄФА. Відбулися якісні зрушення: нині вже не йдеться про інфраструктуру , на черзі − наступний етап: створення певних структур, які повинні безпосередньо працювати на проведення турніру. І стратегічна рада, і виконком дійшли висновку, що необхідно змінити формат підготовки. Якщо в Португалії чемпіонат Європи проводила спільна структура національної асоціації і УЄФА, а в Австрії і Швейцарії це була структура УЄФА, то в Україні і Польщі буде апробовано інший формат проведення турніру. Дві асоціації повинні створити свої власні структури, добрати до 1 березня 2009 року персонал у кількості 23 особи, які повинні володіти певними знаннями, досвідом, професійними якостями, іноземними мовами. Причому, до 2011 року штати цих структур збільшаться до 200 чоловік в кожній країні. Фінансуватимуться вони будуть в повному обсязі за рахунок УЄФА. Це свідчить, що ми перейшли до нового етапу і назад вороття немає.
Ще одне важливе і остаточне рішення, ухвалене в Ньоні. В рамках засідання наглядового комітету, на мою думку, остаточно визначився формат проведення турніру. З кожної сторони матчі чемпіонату прийматимуть по чотири міста. Тепер не буде суперечок, де і в кого вони готові краще. Це дуже важливо, що дійшли паритету: дві країни − чотири міста. Це свідчить про те, що на засіданні керівництво УЄФА дало позитивну оцінку нашим зусиллям, маю на увазі увесь спектр − зверху до низу. У травні, знову ж таки в штаб-квартирі УЄФА, будуть визначені міста, яким дістанеться право проводити Євро-2012. Намагатимемося зробити все, щоб ті оптимістичні оцінки, що пролунали цими днями на нашу адресу, у наступному році підтвердилися і виправдалися у повному обсязі...
Відповідаючи на запитання стосовно публікації в одній з польських газет, де наводилися слова М. Платіні, які ніби пролунали з його вуст, щодо можливого позбавлення України права приймати Євро-2012 через несвоєчасну реконструкцію НСК «Олімпійський», Г. Суркіс повідомив наступне:
− Не хотів би коментувати подібні інсинуації. Думка президента УЄФА, мого колеги й друга, людини зваженої, не може змінюватися двічі на місяць. Адже чотири тижні тому він чітко дав зрозуміти, що ні при яких умовах турнір у Польщі без України або в Україні без Польщі не проводитиметься. Якщо якась із країн не зможе певною мірою підготуватися до чемпіонату, відбудеться новий тендер. Але я навіть не допускаю такої думки. Якщо польські журналісти подібним чином намагаються збільшити продаж свого видання, це їхня особиста справа. Наскільки це патріотично − судити не мені. На подібні заяви у мене вже виробився імунітет. Ще день тому, на передріздвяній вечері разом з президентом УЄФА, ми обговорювали впродовж 10 − 15 хвилин перспективи організації чемпіонату. І він, і генеральний секретар УЄФА відзначали прогрес у підготовці, висловили немало компліментів на адресу української сторони.
(Зазначимо в дужках: уже наступного після прес-конференції дня радник президента УЄФА Мішеля Платіні Вільям Гайлард спростував інформацію про можливість проведення матчів чемпіонату виключно в Польщі. «Ця інформація цілковита неправдива», − сказав він. Польський прем’єр, міністр спорту та представники польської федерації футболу заявили 12 грудня, що планують провести чемпіонат виключно разом з Україною. − В.К.)
Пролунало на прес-конференції й питання про ставлення до недавньої заяви голови Дніпропетровської облдержадміністрації про те, що в регіоні на кілька місяців «заморожується» будівництво об’єктів Євро-2012.
І. Васюник:
-− Ми з президентом ФФУ найменше зацікавлені в поширенні подібних неправдивих заяв. Та це питання тільки тих, хто підносить подібні «сенсації». Гадаю, правильно було б продовжувати ефективно працювати, і рівень виконання цієї роботи говоритиме сама за себе.
Г. Суркіс:
− Перед цією зустріччю я попросив своїх референтів зв’язати мене з мером Дніпропетровська. Іван Куліченко сказав, що він був присутній на згаданій прес-конференції, і Віктор Бондар нічого подібного там не говорив. Як можна заявляти про те, що місто на вісім місяців бере тайм-аут, коли у травні вирішуватиметься питання, де пройдуть матчі чемпіонатів Європи?!
Повертаючись до теми підготовки міст до Євро, голова ФФУ відзначив, що всі вони без винятку наполегливо працюють, щоб вибороти право на проведення турніру. Преференції зараз стосовно того чи іншого міста, напевно, недоречні. Адже кінцеві підсумки підбиватиме не ФФУ, навіть не уряд − це прерогатива УЄФА.
* * *
…Отож, якщо підсумувати: нинішній рік завершується на позитивній ноті − як переломний у підготовці України до проведення Євро-2012. Починався він натужно, зі скрипом, були і побоювання, і неприємні сюрпризи, згадати хоча б «вікопомну» епопею з НСК «Олімпійський» у Києві. І все ж удалося перебороти складнощі, вирішити цілу низку, здавалося б, безнадійних питань, щоб зрушити справу з тупикової точки. Свідчення цього − і нові красені-стадіони в Донецьку і Дніпропетровську, і нестихаюча, майже цілодобова робота на спорудженні нової арени в Харкові, і будівництво аеропортів, нових злітно-посадочних смуг, кипить робота в Одесі, Львові, Дніпропетровську, на головному стадіоні столиці. Звісно, прискіпливі експерти з УЄФА за «добрі очі» позитивну оцінку не подарують. І все ж відомо достеменно: Євро-2012 в Україні таки відбудеться, та ще й у чотирьох містах! Але скільки праці ще попереду, який шлях належить здолати, передусім, в наступному, 2009-му, році! Звичайно, хотілося б, щоб він був щасливішим, вагомішим результатами за нинішній. Така вже людська природа − сподіватися на краще. Особливо, напередодні Нового року.
+++
Ліснича: Євро 2012 − це спосіб модернізувати Україну
Gart.org.ua
15.12.08
Голова Київської міської організації Єдиного Центру Вікторія Ліснича вважає, що Чемпіонат Євро-2012 є великим випробуванням для України, котре вона зобов’язана гідно витримати.
Про це вона зазначила у коментарі ГАРТу.
«Проведення в Україні цього футбольного Чемпіонату сприятиме об’єднанню різних верств населення, яке сьогодні роз’єднане з різних причин. Багато користі принесуть економічні, фінансові, гуманітарні проекти, котрі потрібно буде реалізовувати для організації Євро-2012», − зауважує єдиноцентристка.
Як відзначає Ліснича, важливим є те, що при підготовці до Євро-2012 в України виникне безліч конкретних справ − українцям доведеться модернізувати готелі, ремонтувати дороги, вивчати мови, організувати курси для підготовки гідів, щоб на автомобільних трасах, на залізничних вокзалах з’явилися люди, котрі зможуть пояснити гостям, як і куди дістатися.
«Ці маленькі, але важливі справи ведуть до великих результатів», − наголошує вона.
Також на її думку, було б слушним, якби міста, що прийматимуть Чемпіонат, встановили контакт із містами Європи, які в минулому мали таку ж місію. «Можна направити туди людей для ознайомлення. Євро 2012 − це спосіб модернізувати Україну», − додала Ліснича.