Футбольная жизнь в зеркале СМИ

Интернет − нейтральные оценки
Україна цього року не змогла поліпшити свою позицію в глобальному рейтингу провадження бізнесу − Світовий банк
УНІАН
10.09.08
ФРАГМЕНТ МАТЕРИАЛА
Україна 2008 року не змогла поліпшити свою позицію в глобальному рейтингу простоти ведення бізнесу.
Як передає кореспондент УНІАН, про це сьогодні журналістам повідомив директор Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові Мартін РАЙЗЕР з посиланням на звіт Провадження бізнесу 2009 (Doing Business 2009), підготовлений експертами СБ і Міжнародної фінансової корпорації. (…)
(…)За словами керівника діяльності МФК в Україні Олени ВОЛОШИНОЇ, як і раніше, великі клопоти для представників українського бізнесу зумовлює система сплати податків (оцінювалася кількість сплачених податків, кількість державних органів, з якими необхідно мати справу при сплаті податків, а також час, який витрачається на сплату податків). Так, українським підприємствам потрібно платити 99 видів податків і зборів, а витрачати на це 58,4% свого прибутку, тоді як середній світовий показник − близько 40%.
Водночас О.ВОЛОШИНА зазначила, що із запровадженням електронної форми звітності вдалося на 1 236 годин скоротити час, який щороку витрачають підприємства на сплату податків і зборів.
О.ВОЛОШИНА наголосила, що нині в Україні доволі важко отримати дозвіл на будівництво, що є великим негативом з урахуванням необхідності підготовки до чемпіонату Європи з футболу Євро-2012. Сьогодні для того, щоб отримати всі необхідні дозволи на будівництво в Києві, наприклад, складу середніх розмірів, потрібно витратити 500 днів і 60 тис. дол. (…)
+++
Корпоративная солидарность клубов УПЛ
Валерий Грига
Football.ua
10.09.08
Когда Найджел Барли говорил, что «футбол − это модель политики», он совсем не имел ввиду, что «футбол − это только политика».
Глядя на нынешнее состояние футбольного клуба Карпаты, сожалея о болельщика этой команды, которые давно уже жаждут отставки ныне действующего руководства, приходишь к пониманию − именно последнее толкование фразы знаменитого английского публициста взято на вооружение первым лицам великого для Украины с исторической точки зрения клуба.
Что опять стряслось в этом неведомо чем руководствующемся при принятии того или иного решения царстве? Да ничего особенного, на этот раз клуб, руководствуясь буквой закона, отказал ФК Металлист в переносе матча с воскресенья на понедельник, обосновав свое решение заботой о болельщиках и… Впрочем, процитирую.
«Ми розуміємо певні організаційні складності, з якими зіштовхнувся ФК Металіст у зв’язку із участю у розіграшу Кубку УЄФА, та усвідомлюємо цікавість матчів на міжнародній арені, проте не можемо наголосити на важливості розвитку та становлення внутрішнього чемпіонату під егідою новоствореної Прем’єр-Ліги України.
Ми не повинні забувати, що команди грають, в першу чергу, для глядача, а Прем’єр-Ліги України була створена, не в останню чергу, для того, щоби зробити ігри внутрішнього чемпіонату з футболу максимально цікавими та привабливими для широких верств вболівальників.
Тому, враховуючи те, що 22 вересня це понеділок, а проведення матчу у робочий день є не зручним для більшості вболівальників та негативно відіб’ється на відвідуваності матчу, реноме ФК Карпати і Прем’єр-ліги в цілому»...
На первый взгляд, аргументация вполне логичная, а местами, допускаю, некоторых особо мнительных и на слезу раскрутит. Но вот вопрос, что важнее для реноме ПЛУ − игра в выходной день или качество игры как таковое? На всякий случай уточню, что в случае переноса игры на понедельник, Регламент ни в коем случае нарушен, разумеется, не будет…
Намедни президент футбольного клуба Металлист Александр Ярославский высказался в том духе, что только качество игры команд может привлечь внимание болельщиков к отечественной Премьер-лиге, и он, несомненно, прав: «Думаю, со мной согласятся мои коллеги. Нужно повысить зрелищность футбола. Чтобы люди дрались за билеты. Это от нас зависит. От тех людей, которые футболом занимаются».
А вот эти самые люди, вооружившись чудными словесами и прикрываясь заботой о болельщиках, настаивают на том, чтобы одна из лучших команд Премьер-лиги приехала на игру к ним уставшей физически и психологически от, во-первых, игры в Стамбуле, во-вторых, неблизких перелетов. Так может не лукавить и прямо сказать, что у Карпат в таком случае будет больше шансов на очко в этом матче? А не вспоминать о реноме ПЛУ, которое от зрелищной игры вообще, и в частности Металлиста, может только выиграть?
А ведь многие президенты, на словах мечтая о конкуренции, говорят о желании подтянуть команды средней руки вверх, не так ли? Так почему же вы, руководство Карпат, не хотите проверить себя в деле с сильным и восстановившемся соперником? Разве болельщикам, которых, к слову, и это ваша «заслуга», ходит на Украину все меньше и меньше, не было бы интересно посмотреть, на что способна ИХ команда в противостоянии с третьей силой чемпионата последних двух лет? Разве футболисты Карпат, соперничая с готовым во всех игровых аспектах соперником, не подняли бы свой уровень мастерства?
В общем, все вышеизложенное, не повод в очередной раз наброситься на Карпаты или представить их в невыгодном свете. Я лишь обозначил главную, на мой взгляд, проблему Премьер-лиги − отсутствие корпоративной солидарности и желания некоторых руководителей клубов идти на встречу украинскому футболу в целом.
Хотя, о какой солидарности может идти речь, если генеральный директор Карпат еще недавно увещевал, что наш футбол может спокойно обойтись и без Металлиста, и без Днепра? Это, наверное, особая форма заботы о харьковских и днепропетровских болельщиках? Забота о реноме чемпионата? Или таким образом Ефремов хотел поднять уровень первой лиги? Ну, тогда, конечно…
Подмена понятий, то, что в политике сплошь и рядом, в нашем футболе обосновалась не менее надежно. Надеюсь, что ПЛУ все-таки примет верное решение, тем более, что господин Ефремов когда-то сказал: «В коментарі „Спорт-Экспрессу в Украине» за 24.03.07 член Апеляційного комітету Ольга Жуковська, провідний юрист сумнозвісної компанії „Бі-Ай-Ем» , сказала, що ми перші порушили фейр-плей, знехтувавши домовленістю з керівництвом Металіста, про наші подвійні стандарти... Але ж коли б клуби домовлялися між собою, то навіщо в такому випадку ФФУ та ПФЛ?!»
P.S. Искренне сочувствую львовским болельщикам-друзьям и журналистам которых «забота» со стороны ФК Карпат «радует» уже довольно длительное время.
+++
«Киевметробуду» осталось демонтировать 50% ТРЦ «Троицкий»
Liga.net
10.09.08
Демонтаж здания торгово-развлекательного центра «Троицкий» перед НСК «Олимпийский» завершен на 50%. Об этом заявил генеральный директор компании «Киевметробуд» Владимир Петренко.
«Около 50% работ уже выполнено, работаем мы 25 дней. У нас есть еще месяц и 5 дней для завершения демонтажа», − сказал В.Петренко, слова которого приводит корреспондент ЛІГАБізнесІнформ.
По его словам, сейчас на демонтаже работают три специальные машины, а через неделю их количество увеличится до шести. Демонтажные работы проводят с 8 до 22 часов.
В свою очередь, Киевский городской голова Леонид Черновецкий во время выездного заседания по проверке демонтажа недостроенного торгового комплекса, заявил, что демонтаж здания ТРЦ «Троицкий» завершат согласно утвержденному графику т.е. до 15 октября 2008 года. По его словам в мэрии внимательно следят за строительством нового стадиона и демонтажем «Троицкого». «Мы даже раньше срока выполним свои обязательства, и останутся только обязательства Кабинета Министров Украины и Министерства по делам семьи, молодежи и спорта», − сказал Л.Черновецкий.
Напомним, что Киевский городской совет выделил из городского бюджета 28 млн.грн. на демонтаж наземной части данного центра.
+++
Інвестиції в залізничну сферу Польщі до Євро-2012 становитимуть 9 млрд євро − міністр інфраструктури РП
Ukrinform.ua
10.09.08
Інвестиції в залізничну сферу Польщі, пов'язані з організацією фінальної частини чемпіонату Європи з футболу 2012 року, становитимуть 9 млрд євро. Про це заявив сьогодні міністр інфраструктури Польщі Цезари Грабарчик перед відкриттям XVIII Міжнародного економічного форуму, що розпочинає сьогодні роботу в курортному містечку Криниця-Здруй на півдні країни, передає УКРІНФОРМ із посиланням на Польську агенцію преси (РАР).
Міністр пояснив, що кошти будуть витрачені на закупівлю сучасних залізничних потягів для «Польських державних колій Інтерсіті» (PKP Intercity) та «Польських державних колій − регіональні перевезення» (PKP Przewozy Regionalne). Крім того, фінанси будуть спрямовані на модернізацію залізничних колій та вокзалів.
Президент «Польських державних колій» (РКР) Анджей Вах зі свого боку повідомив, що до завершення цього року будуть відібрані приватні інвестори, які будуватимуть нові залізничні вокзали «Варшава-західна» та «Варшава-східна». До 2012 року роботи, пов'язані з обслуговуванням пасажирів цих двох вокзалів, будуть завершені»,− додав Анджей Вах.
+++
Позитивні зміни стану інвестиційного клімату в Україні посприяють у підготовці України до проведення чемпіонату Європи з футболу 2012 року
Валерій Іваськів
Ukrinform.ua
10.09.08
В Україні відбуваються позитивні зміни стану інвестиційного клімату, активізується інвестиційна діяльність. Уряд за кілька останніх місяців здійснив важливі кроки, які сприяють інвестиційній діяльності, зокрема у сфері дерегуляції бізнесу. Особливо це важливо нині, коли реалізуються проекти програми підготовки України до проведення фінальної частини чемпіонату Європи з футболу 2012 року. На цьому наголошували сьогодні учасники першої міжнародної конференції «Україна: нові інвестиційні можливості».
Начальник управління стандартизації та сертифікації аеропортів Державіаадміністрації Мінтрансу Василь Момот повідомив, що Державіаадміністрація в рамках підготовки до Євро 2012 розробила проект Галузевої програми з підготовки аеропортів до проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу. Після погодження з Міністерством економіки України проект Галузевої програми буде подано на затвердження до Кабінету Міністрів.
Обсяги фінансування на проектування, будівництво, реконструкцію та ремонт аеропортів України у 2008 році складають 1 млрд. 606 млн. 190 тис. грн., серед них 939 млн. 330 тис. грн. виділяється з державного бюджету. Галузева програма є додатком до Державної цільової програми підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, розробленою Міністерством транспорту та зв'язку та затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 року N 107.
«Нині у Міжнародному аеропорту «Бориспіль» продовжуються підготовчі роботи по будівництву терміналу «D». Міжнародний аеропорт «Донецьк» отримав з державного бюджету кошти на будівництво нової злітно-посадкової смуги в сумі 241,61 млн грн. Роботи тут йдуть стабільно, за графіком. У державному підприємстві «Міжнародний аеропорт «Львів» визначили межі землевідведення, необхідні для реконструкції аеропорту з подовженням злітно-посадкової смуги. Закінчено монтаж асфальтобетонного заводу у Міжнародному аеропорту «Київ» (Жуляни) необхідного для проведення робіт з подовження та реконструкції злітно-посадкової смуги та руліжних доріжок», − проінформував В. Момот.
Згідно інформації Мінтрансу, у ході підготовки автомобільних доріг до Євро-2012 планується побудувати 236 км нових доріг, реконструювати та провести капітальній ремонт близько 4,5 тис км доріг. Згідно з проектом передбачено виконання робіт на суму 40874,74 млн. грн. Укрзалізниця побудує нові вокзали та оновить парк рухомого складу в ході підготовки до Євро-2012.
Директор «Логістичної майстерні» Міжнародного інституту бізнесу Валентин Маєвський зазначив, що сьогодні Україна має значний потенціал для розвитку логістичної інфраструктури, яка також слугуватиме у подальшому кращому обслуговуванню проведення фіналу Євро-2012 в Україні. «Нині в Україні існує дефіцит логістичних центрів. Для інвесторів це дуже цікавий напрям, особливо у подальшому перспективне будівництво спеціалізованих логістичних центрів, складів із замороженими продуктами харчування, де відстаємо значно від попиту. Також недостатні потужності з переробки експортних потоків товарів. Очікуємо, що до 2012 року станеться значне насичення цього ринку нерухомості».
До проведення фінальної частини Євро-2012 у Львові буде зведений новий стадіон на вул. Стрийській-Кільцевій вартістю 670 мільйонів гривень, реконструйовано «Міжнародний аеропорт «Львів», розпочато будівництво 11 готелів, з яких кілька будуть п'ятизірковими, ще 26 га земельних ділянок . Львів отримав нові перспективи для власного розвитку. Про це повідомив заступник мера Львова Олександр Жаріков. За його словами, «нині підписаний договір генерального підряду між австрійською фірмою «Альпіне» і управлінням капітального будівництва Львівської міської ради на будівництво стадіону до Євро-2012. Ця фірма ще раніше звела кілька стадіонів в Австрії до фіналу чемпіонату Європи-2008. Уже виділені земля площею 25 га для зведення стадіону, а також 200 га для зведення інфраструктури навколо стадіону. Також уже готуються чотири тренувальні бази. Також збудуємо 20 кілометрів нових доріг у місті, ще 160 км будуть реконструйовані, щоб з'єднати основні пункти проведення Євро-2012».
Як уже повідомляв УКРІНФОРМ, до 20 вересня Мінекономіки, Мінфін, Мінжитлокомунгосп та Мінтрансзв'язку мають прийняти пропозиції Львівської міської ради щодо будівництва у Львові дороги на вул. Ряшівська-Проектована, яка має забезпечити транспортне сполучення між новим аеровокзальним пасажирським терміналом аеропорту «Львів» та стадіоном на вул. Стрийській за рахунок коштів державного бюджету.
+++
Нацагентство Євро-2012 закликає владу на місцях вберегти спортивні об’єкти від тотальної забудови
Zik.com.ua
10.09.08
6 вересня у Києві відбувся мітинг, на якому громада Печерська протестувала проти знесення стадіону «Арсенал» і спорудження на його місці багатоповерхового житлово-офісного комплексу. Щоб зупинити тотальну забудову Києва багатоповерхівками і зберегти рекреаційно-спортивні об’єкти, громадські активісти навіть звертались з листом до президента УЄФА Мішеля Платіні. Про це сьогодні, 10 вересня, ЗІК повідомили в Національному агентстві з питань підготовки та проведення в Україні фінальної частини Чемпіонату Європи 2012 року з футболу.
Євген Червоненко озвучив позицію Національного агентства з питань ЄВРО-2012 щодо цього питання:
«У переддень Євро-2012 Україна, як ніколи, відчуває потребу у спортивних об’єктах. Тому Агентство виступає категорично проти забудови рекреаційних зон і спортивних майданчиків. Тим більше нас непокоїть, коли це відбувається у приймаючих містах чемпіонату.
На Євро-2012 до Києва приїдуть уболівальники, які хочуть бачити спортивні об’єкти, а не кам’яні джунглі. І якщо ми прагнемо бути європейською, спортивною країною, влада на місцях повинна дослухатися до думки громадськості, яка вимагає зберегти наші стадіони, парки та спортмайданчики».
+++
Відбулося засідання №8 Дисциплінарного комітету ПЛ
Fpl.com.ua
10.09.08
За порушення громадського порядку на стадіоні «Метеор» м. Дніпропетровськ 01.09.2008 р. під час матчу 7-го туру «ЕпіЦентр Чемпіонату України» «Дніпро» − «Металіст» Дисциплінарний комітет ПРЕМ’ЄР-ЛІГИ вирішив:
1. За запалення вболівальниками команди піротехнічних засобів, нецензурні вислови на адресу арбітра та банер образливого змісту зобов’язати ФК «Дніпро» перерахувати обов’язковий грошовий внесок у сумі 3.000 у.о. у гривневому еквіваленті.
2. За запалення вболівальниками команди піротехнічного засобу попередити ФК «Металіст».
За некоректні висловлювання футболіста ФК «Металург» (Донецьк) С. Шищенка на адресу арбітражу після закінчення матчу 7-го туру «ЕпіЦентр Чемпіонату України» «Динамо» − «Металург» (Донецьк) попередити ФК «Металург» (Донецьк).
+++
Думы мои, думы: Украина и Польша решают вопросы безопасности Евро
Donbass.ua
10.09.08
Думы мои, думы: Украина и Польша решают вопросы безопасности Евро
Конференция, посвященная безопасности спортивных соревнований, началась в польском городе Хожув в рамках совместной подготовки к Евро-2012.
Среди участников форума, в частности, представители МВД Украины и Польши, которые непосредственно готовятся к обеспечению поединков футбольного еврофорума 2012 года, передает УКРИНФОРМ со ссылкой на Польское агентство печати (ПАП).
Перед началом конференции на стадионе города состоялась показательная демонстрация действий польских полицейских по ликвидации беспорядков, инициированных псевдоболельщиками на стадионе. В инсценированном действе приняли участие по несколько десятков человек со стороны полиции и « футбольных фанатов» .
« Эти четыре года, оставшиеся до начала Евро-2012, нужно использовать для совершенствования нашей деятельности и углубления контактов с польской стороной. Мы должны быть готовы к встрече разных болельщиков, поскольку не знаем, команды каких стран будут играть в чемпионате» , − отметил начальник отдела по вопросам Евро-2012 Департамента общественной безопасности МВД Украины Олег Гаврилюк.
Польские участники конференции заметили, что необходимо перенимать опыт зарубежных партнеров, которые уже решали подобные проблемы. « Цель нашей конференции − инициирование сотрудничества по линии гражданин − полиция. В странах Западной Европы проблема футбольных хулиганов успешно решена, поэтому мы приглашаем к нам преподавателей из Германии, Австрии, Швейцарии. Нужно понимать, что чемпионат Европы − это не только стадионы, гостиницы, транспортные коммуникации, но также и безопасность» , − подчеркнул важность этого компонента организации Евро-2012 представитель школы полиции в городе Катовице Яцек Косматы.
+++
Львівська міськрада заспокоює львів’ян: будівництво стадіону до Євро-2012 не спричинить проблем із водою
Galinfo.com.ua
10.09.08
Львів не матиме проблем із водопостачанням у зв’язку із переміщенням Стрийського водогону, на ділянці поблизу будівництва стадіону до Євро-2012 на вулицях Стрийській − Кільцевій. Про це «Гал-info» повідомили у прес-службі Львівської міськради.
Стрийський водогін є одним із основних водогонів Львова. Необхідність перенесення водогону існує через те, що діюча лінія водогону пролягає в середньому за 20 м. від ділянки де буде споруджений стадіон. Натомість згідно будівельних норм захисна зона водогону повинна становити 50 м.
В рамках робочої групи з питань будівництва стадіону сьогодні, 10 вересня, на рівні усіх профільних відомств був погоджений варіант переносу водогону.
«Варто заспокоїти мешканців міста, оскільки роботи з переносу водогону жодним чином не спричинять перешкод у водопостачанні, оскільки спочатку будуватиметься та запускатиметься в дію паралельна гілка водогону, а після цього припинить роботу діюча», — зазначив директор Департаменту ЄВРО 2012 Олег Засадний.
Він також повідомив, що роботи з перенесення водогону не спричинять затримки графіку робіт з будівництва стадіону, оскільки діючий водогін не знаходиться на ділянці, де будуватиметься стадіон.
+++
Уряд затвердив макроекономічні показники проекту Держбюджету на 2009 рік
Kmu.gov.ua
10.09.08
Уряд на своєму засіданні затвердив макроекономічні показники проекту Держбюджету на 2009 рік. Про це повідомила Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко сьогодні на прес-конференції. « Ці показники демонструють стабільний економічний розвиток країни, повне приборкання інфляції і дають право розраховувати на стабільне і успішне життя країни у 2009 році» , − зазначила Глава Уряду.
Як повідомила Юлія Тимошенко, на засіданні також були затверджені головні параметри бюджету на 2009 рік, які передбачають додатково 100 млрд. грн. до видаткової частини (у порівнянні з держбюджетом на поточний рік). Ці кошти, за словами Прем’єр-міністра, дадуть можливість, зокрема, підвищити пенсії та зарплати і у повному обсязі профінансувати підготовку до Чемпіонату з футболу Євро-2012.
Окрім того, Юлія Тимошенко дала протокольне доручення Міністерству фінансів підготувати зведений проект основного фінансового документу країни до суботи, щоб « на суботньому засіданні Уряду прийняти проект бюджету на 2009 рік і так, як це передбачено законом, до 15 вересня подати його до Верховної Ради» .
+++
Футбол и милосердие спасут мир!
Дэви Аркадьев
Fcdk.org
09.09.08
ФРАГМЕНТ МАТЕРИАЛА
Фонограмма выступления журналиста и писателя Дэви АРКАДЬЕВА в радиопрограмме «ПУЛЬС».
Факты минувшей недели позволили именно так озаглавить свою традиционную «украинскую страничку» в американском радиоэфире журналисту и писателю Дэви Аркадьеву.(…)
(…)4-го сентября свой 59-й день рождения отметил Григорий Суркис.
− Григорий Михайлович − настоящая глыба отечественного футбола, − говорил в этот день журналистам один из моих друзей и единомышленников, с которым мы вместе рождали прощальный матч Олега Блохина, вице-президент Федерации Футбола Борис Воскресенский. − Он − человек с большой буквы и настоящий Герой Украины. Только его титаническими усилиями мы вместе с Польшей увидим Евро-2012. Григорий Михайлович Суркис занимает особое место в сердцах настоящих украинцев. Мы собрались всем коллективом и поздравили именинника. Пожелали ему еще много лет трудиться во благо нашего футбола.
«И жизни в Украине!»,− добавил бы ваш покорный слуга, который твердо верит в то, что именно такие созидатели по своей природе, как мои земляки Борис Литвак и Григорий Суркис − уже сегодня! − не дадут умереть надежде людей на светлое завтра... (…)
+++
Интернет − негативные оценки
Футбол образца 2012 года
Антон Ванденко
Russ.ru
10.09.08
«Евро» по-киевски и по-варшавски
От редакции: Сегодня матчем со сборной Уэльса в Москве для футбольной сборной России начинается отборочный турнир за право участвовать в Чемпионате мира в ЮАР в 2010-м году. Сборная Украины в прошедшие выходные уже начала свой путь в Южно-Африканскую Республику с победы над соседями − Белорусами со счетом 1:0.
А вот у же на следующий крупный турнир Украина, в отличие от России, уже попала напрямую − она должна стать организатором, совместно с Польшей, Чемпионата Европы по футболу 2012 года. Если его не отнимет УЕФА...
Больше года назад, 18 апреля 2007 года, президент УЕФА Мишель Платини недрогнувшим голосом произнес имя новых хозяев «Евро-2012» − Польши и Украины. Страны, чья общая заявка выглядела наименее предпочтительно по сравнению с Италией и совместным хорватско-венгерским проектом, вопреки всем предсказаниям и расчетам завоевали почетное право принимать крупнейший футбольный форум континента. А участие в этом празднике Украины, пусть и на паях с соседней Польшей, лишь добавило определенного «политического» колорита в общую атмосферу − ведь никогда до этого чемпионат Европы не гостил ни в одной из бывших республик СССР.
Большая политика в большом футболе
Сказать, что выбор был неожиданным − не сказать ничего. Оставленная с носом Италия, пожалуй, самая «футбольная» из всех стран-кандидатов, погрузилась в национальный траур, Хорватия и Венгрия, рассчитывавшие получить «Евро» за счет близости стран и обилия спортивных сооружений, в гробовом молчании отзывали обратно свои делегации, а Польша, и особенно Украина неистово праздновали свой сенсационный успех.
Стало ясно, что выбор Платини − не столько объективная оценка готовности стран к проведению чемпионата Европы, сколько политика, а еще точнее − очень большой аванс для Киева и Варшавы, уже давно мечтавших о тотальной европейской интеграции. И футбольное первенство континента, как выяснилось, − лучший для этого повод.
Конечно, Польша уже давно не чужда Европе, да и Украину втянуть туда можно было и другими способами, но гораздо интереснее сделать это опосредованно − например, через футбол, попутно показав не только польско-украинское радушие и гостеприимство, но и общий уровень развития стран, готовность стать еще одними родственниками (отнюдь не бедными!) в большой европейской семье.
Другое дело, что по своему замыслу «Евро-2012» − не лакмусовая бумажка, определяющая степень евроинтегрированности, а большой футбольный праздник. И подвергать его угрозе срыва или, тем паче, жертвовать им ради политико-экономических вопросов и амбиций как минимум странно и непонятно.
«Евро» с Польшей, но без Украины?
Так или иначе, но следующий чемпионат Европы пройдет именно на территории Украины и Польши. Готовы ли страны к проведению первенства − большой вопрос с элементами детектива и математической загадки. Так, Варшава, располагающая серьезными возможностями и ресурсами, вовсю строит новые объекты, реконструирует старые и совершенствует инфраструктуру, в то время как Киев вот уже который год пытается разобраться в собственных политических реалиях, почти позабыв о своих «футбольных» обязанностях.
Нет, конечно, и на Украине планомерно идет стройка − в Донецке возводится красавец-стадион, потихоньку перестраиваются многочисленные аэропорты, построенные в советское время и не рассчитанные на принятие современных крупных авиалайнеров. Но в самом Киеве уже давно полыхает скандал, связанный с Олимпийским стадионом, на котором по задумке организаторов, и пройдет финал чемпионата Европы. И ведь это еще не все: по последним оценкам экспертов из УЕФА, Украина, не смотря на потраченные миллиарды долларов, пока совершенно не готова к проведению «Евро», в то время как Польше все те же специалисты дают зеленый свет. Естественно, что Варшава, обеспокоенная положением соседей, уже потихоньку подыскивает альтернативы, например, предлагая Германии занять место Украины. Кстати, Платини на это смотрит положительно.
Проблемы по-украински
Как же получилось, что Украина, всего год назад одаренная правом проведения «Евро», сейчас может без него остаться? Ответ простой и немного обидный: сами виноваты. В отличие от Польши, Украине многое надо начинать с нуля − строить дороги, отели, возводить новые аэропорты и вокзалы, налаживать инфраструктуру − если не до уровня Австрии и Швейцарии, проводивших «Евро» в этом году, то ходя бы до своих польских соседей. А вместо этого большинство прикладываемых усилий тратится на решение внутренних вопросов, подчас никак не связанных с грядущим «Евро». Быть может, украинских политиков и функционеров успокоила почти безграничная вера высших чинов УЕФА, которые до сих пор предпочитают закрывать глаза на очевидные трудности с организацией чемпионата Европы 2012 года?
Или вот другая ситуация: Олимпийский стадион в Киеве потенциально главная арена «Евро-2012» − остро нуждается в реконструкции, а провести ее нет никакой возможности, ведь земля вокруг стадиона выкуплена частными фирмами, собирающимися возвести огромный торговый комплекс. Согласитесь, эта «картина» в некотором роде характерна для всего постсоветского пространства, и в той же мере абсурдна. В результате, вместо того, чтобы заниматься обновлением арены, киевские, украинские и даже европейские власти решают земельные проблемы с торговым комплексом. При этом не факт, что до конца решат. А ведь есть еще и другие стадионы, которые необходимо перестраивать! Днепропетровск, Одесса, Львов − в этих городах спортивные сооружения пока что очень далеки от евростандартов. Вот и выходит, что за 4 года до проведения чемпионата Европы не готов ни один стадион. Правда, вскоре откроется 5-звездочная арена в Донецке, но благодарить за нее надо не украинские власти, а лично Рината Ахметова, владельца футбольного клуба «Шахтер», которому и принадлежит стадион. Тем временем Варшава, наблюдая на все это со стороны, уже предлагает сразу ряд своих стадионов на замену украинским, которые тоже подходят для проведения поединков групповой сетки, стадии плей-офф и финального матча. Украина, как не трудно догадаться, реагирует на все заявления Польши крайне остро − стучит кулаками, негодует, и нехотя принимается за работу.
Зато вырисовывается следующая перспектива: «Евро-2012», так и не успев начаться, уже обрастает сплетнями, интригами и взаимными обидами. Не рановато ли?
Другая проблема на украинском пути к «Евро» − отсутствие дорог европейского класса. На восстановление уже имеющихся требуется не менее полумиллиарда долларов, заявил в апреле 2007 года президент Виктор Ющенко, всего пообещав выделить из госбюджета аж 4 миллиарда. Однако слова так и остались словами − стоит чуть отъехать подальше от Киева и дорожное полотно становится больше похожим на сшитое из разных кусочков материи одеяло, нежели на трассы европейского уровня. Впрочем, время на исправление ситуации еще есть.
Не меньше головной боли организаторам «Евро-2012» доставляют и аэропорты, в большей своей части совершенно не пригодные для принятия туристов. Маленькие взлетно-посадочные полосы, не рассчитанные на тяжелые «Боинги», отсутствие комфортных залов ожидания и низкая пропускная способность наверняка не поспособствуют быстрому сообщению между городами-участниками чемпионата Европы. Все это, очевидно, не идет ни в какое сравнение с соседней Польшей, и поэтому тоже предстоит исправлять.
Одним словом, уже сейчас Украина по примеру Польши должна была превратиться в одну сплошную громадную стройку. Тем более что выгода от проведения любых крупных соревнований вполне очевидна − помимо множества возведенных и реконструированных объектов, которые останутся в пользование страны-хозяйки, Украина сможет заработать на «Евро» как минимум в 2 раза больше чем потратит.
Политический аспект
Однако рано считать деньги. Польша и Украина, безусловно, немало смогут их заработать, если все же сохранят за собой право проведения крупнейшего континентального первенства. Необходимо взглянуть на предстоящий «Евро» под другим углом, в политическом свете: Польша, уже интегрированная в Европу, поставлена локомотивом для соседки Украины, и в зависимости от того, справится ли Киев с возложенными на него обязанностями, во многом будет зависеть дальнейший политический курс страны. Уже сегодня предпринято множество мер по устранению границ «Украина / Европа». Прежде всего, это отмена визового режима для граждан Украины и свободный въезд в Польшу. По обещаниям киевских политиков, к 2010 году украинцам вообще не понадобятся визы для путешествия по Европе. Конечно, делается это, прежде всего, в целях обеспечения приближающегося «Евро», но ведь и после него это «правило» останется в силе. А значит, слова Ющенко о скорейшей интеграции Украины в европейское и мировое сообщество становятся все более и более реальными.
Еще одна деталь, связанная с политикой − наглядная демонстрация общего развития страны. Если Украине удастся убедить многочисленных гостей в своей состоятельности, то дороги в Европу ей откроются сами собой, в то время как отношения с Россией, и без того не очень гладкие, станут еще более натянутыми.
Собственно, очень многое до сих пор строится на этом противостоянии. Украина, находящаяся ровно по середине, интересна и Европе, и России. В зависимости от того, с кем станет дружить Киев, определится не только дальнейший политический вектор, но и экономическое развитие страны. Европа свой первый шаг уже сделала, наглядно продемонстрировав свою заинтересованность в Киеве и подарив Польше и Украине право проведения «Евро-2012». Теперь ответный шаг за Россией?