Євтушенко: «Збірна Білорусі – це не лише Глєб»

У нинішньому тренерському штабі національної збірної України серед асистентів головного тренера Олексія Михайличенка немає чіткого розмежування функцій. Всі вони − Володимир Веремєєв, Михайло Михайлов, Вадим Євтушенко і Геннадій Литовченко в однаковій мірі займаються і селекцією, і переглядом суперників, збором інформації, її аналізом і т. ін. Вибір же на нашого співрозмовника випав через те, що саме Вадим Анатолійович наживо спостерігав останню гру білорусів перед сьогоднішнім рандеву на «Україні».

− Фаворитами шостої відбірної групи чемпіонату світу-2010 вважаються збірні Англії та Хорватії. Щодо білорусів, ставлення до їхніх можливостей серед певної категорії вболівальників дещо скептичне. Мовляв, ми повинні їх брати ледь не «голими руками».

− Не знаю, на чому ґрунтуються подібні твердження щодо наших сусідів. Нині в Європі перемоги легко не даються нікому, навіть у зустрічах з командами калібру Андорри чи Ліхтенштейну. Пригадуєте, як у відборі до ЧС-2006 португальці не змогли обіграти представників крихітного князівства? Чи візьмемо більш свіжий приклад, коли Росія з великими потугами перемагала Андорру в матчі, який вирішував долю путівки на Євро-2008. Відтак, ми не ставимося зверхньо до будь-якого суперника по групі, і водночас не відчуваємо страху перед умовними, на даний момент, фаворитами. Зрештою перед початком відбору всі в однакових умовах, і цілком природно, що кожен дивиться на свої турнірні перспективи з оптимізмом.   

Ви досконало вивчили нашого суперника?

− По-перше, слід віддати належне білорусам, які зуміли домовитися про спаринги з такими серйозними командами, як Туреччина, Німеччина, Аргентина. Напевно, тут не обійшлося без особистих зв’язків Бернда Штанге, хоча б у тій же Німеччині. По-друге, тренерський штаб наживо передивився останні поєдинки за участю білорусів. Зокрема, Михайличенко спостерігав за їхніми діями з бундестімом, він же, разом із Веремєєвим, дивився гру проти Фінландії. І, нарешті, 20 серпня я відвідав матч у Мінську, куди приїхали аргентинці. Тож інформації, в принципі, вистачає.

Чи можна стверджувати, що Штанге намагається прищепити білорусам німецький стиль гри?

− На мою думку, немає німецького чи ще там якогось стилю. Є просто хороший футбол і посередній. Інша справа, що кожна нація має свій менталітет, і його особливості певним чином можуть знаходити у грі своє відображення. Щодо персони самого Бернда Штанге, результати, які демонструють білоруси, нехай і в товариських матчах, зайвий раз засвідчують високу кваліфікацію тренера. Його команда прагне відповідати вимогам сучасного футболу, має на озброєнні кілька тактичних схем ведення гри, і здатна завдати клопотів будь-якій збірній. 

  У вболівальницьких колах частенько дискутували, порівнюючи рівень футболістів збірних України і Білорусі. Одні наполягають на тому, що середній клас виконавців вищий у підопічних Михайличенка, інші ж дотримуються протилежної думки.

− Мені не хотілося би встрявати в подібну дискусію. Тим більше, що вже зовсім скоро вболівальники самі зможуть зробити відповідні висновки. Хоча, з іншого боку, на підсумок матчу впливає ще стільки додаткових чинників, що виокремити головний буває неможливо. Приміром, недарма в футболі існує вислів: «Порядок б’є клас». Ви прекрасно знаєте, що не завжди команда зірок може обіграти менш класного, але більш організованого й дисциплінованого супротивника.

Можете поділитися враженнями від гри Білорусь − Аргентина?

− Думаю, що нічию з однією з найкращих команд світу господарі можуть занести собі до активу. Але потрібно зважати на те, що за «альбі-селесті» виступали в основному гравці, для яких сезон ще не розпочався. А Тевес, Колоччіні та Гутьєррес провели на той момент лише по одній грі в англійській Прем‘єр-лізі. Тож гостям явно бракувало швидкості, і не дивно, що вони зробили ставку на тривалий контроль м’яча і не надто прагнули загострювати ситуацію на полі. Та все ж кілька хороших нагод, аби відзначитися, аргентинці створили − в одному епізоді влучили в перекладину, в іншому білорусів врятував голкіпер… 

Для багатьох збірна Білорусі асоціюється з Олександром Глєбом. Інші ж футболісти цієї збірної не так добре відомі широкому загалу вболівальників. Чи можна говорити про те, що гра «сябрів» є надто залежною від дій новоспеченого каталонця?

− По грі з Аргентиною таке твердження навряд чи має право на існування. Можливо, це, знов-таки, пов’язано з тим, що іспанський чемпіонат стартував лише тиждень тому, і Глєб ще не набрав оптимальних кондицій. Але я не став би зосереджувати увагу лише на гравці «Барселони». З його партнерів можна згадати також нападника Кутузова, який вже не один рік виступає в італійській Серії А. Також сподобався своїми надійними діями опорний півзахисник Кульчій. А ще один форвард − Булига − виокремлювався своєю мобільністю, швидкістю й настирністю. 

А що скажете про українського повпреда в білоруській збірній − гравця «Чорноморця» Коритька?

− Можливо, для українських вболівальників буде несподіваним те, що Бернд Штанге використовує цього футболіста на позиції правого захисника, адже в «Чорноморці» Володимир діє на у півзахисті, причому з ухилом до атаки. З чим пов’язана перекваліфікація Коритька, мені важко сказати. Попри все, каші одесит не зіпсував.

− Судячи з публікацій у білоруській пресі, ажіотаж навколо гри з Аргентиною в Мінську був чималий. Ви встигли відчути це під час відрядження?

− Дійсно, місцеві газетярі відслідковували практично кожен крок команди гостей. І хоча для білоруського футболу приїзд Аргентини став справжньою подією, водночас трибуни стадіону не були заповненими.

Зате, напевно, тренерський штаб розраховує, що на прем’єрній грі відбірного турніру у Львові буде аншлаг?

− Безумовно. Ми сподіваємося, що шалена підтримка вщерть заповненої «фартової» арени допоможе нам досягти позитивного результату й на цей раз.

Збірна Білорусі: останні матчі

ФІНЛЯНДІЯ − БІЛОРУСЬ − 1:1.

Товариський матч. 2 червня 2008 р. Турку. 9 000 глядачів.

Білорусь: Хомутовський, Чухлєй, Верховцов, Лєнцевич (Кіренкін, 46), Кашевський (Пласконний, 89), Концевой (Шитов, 83), Павлов, Путило (В.Глєб, 46), Сітко, Булига, Родіонов (Корніленко, 68).

Голи: 0:1 Шитов (90+2), 1:1 Калліо (90+4).

НІМЕЧЧИНА − БІЛОРУСЬ − 2:2.

Товариський матч. 27 травня 2008 р. Кайзерслаутерн. 47 258 глядачів.

Білорусь: Хомутовський, Коритько, Філіпенко, Лєнцевич, Омелянчук, Кульчій, О.Глєб, Путило (Павлов, 74), Ромащенко (Сітко, 46), В.Глєб (Родіонов, 55), Булига (Корніленко, 90).

Голи: 1:0 Клозе (10), 2:0 Коритько (20, у власні ворота), 2:1 Булига (61), 2:2 Булига (88).

БІЛОРУСЬ − АРГЕНТИНА − 0:0.

Товариський матч. 20 серпня 2008 р. Мінськ. 24 000 глядачів.

Білорусь: Жевнов, Коритько, Філіпенко, Верховцов, Омелянчук, Кульчій, О.Глєб, Кутузов, Путило (Павлов, 79), Страханович (Молош, 71), Булига (В.Глєб, 81).

Підписатися на новини