Свій серед чужих, чужий серед своїх

Його нічим не здивувати, нічим не злякати. За свою кар’єру гравця та тренера він пережив чимало лиха та пригод, об’їздив усю планету і здобув всесвітню відомість. Він майже всюди залишав по собі добру пам'ять, його досвід та знання вже без малого чотири десятиліття високо цінують роботодавці, експерти, журналісти й уболівальники. 30 липня 2007 року він очолив національну команду Білорусі, щоб поставити собі нову мету − пробитися в фінальну частину чемпіонату світу-2010.

Фахівець із НДР

Бернд Штанге був талановитим гравцем, однак через важку травму мусив завершити виступи вже у 22-річному віці. Втім, із футболом не порвав, а одразу ж очолив «Карл Цейсс», із яким двічі вигравав Кубок НДР. Його сходження до вершин національного футболу продовжилося у молодіжній та національній командах. «Молодіжка» у 1980-му стала віце-чемпіоном Європи.


Німецький вигнанець

Після падіння Берлінської стіни Штанге перебрався до «Герти», звідки був із ганьбою звільнений, адже в пресу потрапили відомості про його співпрацю зі Штазі − службою безпеки НДР. Через постійну критику преси й уболівальників з цього приводу він назавжди полишив Батьківщину. Потому Штанге неодноразово заявляв, що робота в Німеччині для нього тепер неможлива…


Дніпропетровський досвід

Першим відрядженням для Бернда стала Україна. «Дніпро» німецький спеціаліст перетворив на дуже добротну команду. «Штанге привніс у наш футбол не лише європейський стиль спілкування, але й прогресивні західні принципи гри, виявив себе прекрасним тактиком і взагалі істинним професіоналом, − характеризує свого колишнього наставника Сергій Ковалець. − Штанге звів навчально-тренувальний процес на досить високий рівень, позбавив нас зайвої біганини, змусив думати».


Експерименти з Білоруссю

Навики роботи з футболістами-слов’янами стали у пригоді німцю, котрий вільно володіє російською, більш ніж через десять років, коли Бернд погодився попрацювати із збірною Білорусі. Очоливши «зелено-червоних» по ходу попереднього циклу, німець мав нагоду проекспериментувати зі складом та сформувати кістяк команди.


Завдання − фінал ЧС-2010

«Потенціал білоруської збірної, звичайно, нижчий від української, хорватської чи англійської, − зізнається фахівець. − Зокрема в Україні є багато класних легіонерів та представників дуже сильних місцевих клубів. Одначе ми не збираємося бути статистами. Наше завдання − вихід до фіналу світової першості. Бо якщо ставити за мету боротьбу, скажімо, за третє місце в групі, то на поле краще не виходити!»


У ногу з часом

«Робота Штанге завжди вражає, він досягає прекрасних результатів, працюючи в дуже складних умовах, − таку оцінку дає співвітчизнику наставник збірної Німеччини Йоахім Льов. − Він активно й успішно впроваджує нові тренерські методики, намагається крокувати в ногу з часом».

Підписатися на новини