Футбольная жизнь в зеркале СМИ

Интернет − нейтральные оценки
Список построек к «Евро-2012»
Mignews.com.ua
11.04.08
Сегодня в Днепропетровской облгосадминистрации презентован список объектов, которые необходимо построить к проведению в Днепропетровске трех матчей финальной части Чемпионата по футболу 2012 года.
Председатель Днепропетровской областной государственной администрации Виктор Бондарь сообщил во время презентации, что на сегодняшний день в «Список губернатора» включено 28 объектов, документация на другие готовится.
Всего, по его словам, список будет насчитывать 42 объекта. Большинство представленных сегодня проектов − торгово-жилищные комплексы в престижных районах Днепропетровска.
В списке также есть проект отдельного ресторана на 75 мест, три электроподстанции компании «Днепроблэнерго», четырехзвездочная гостиница на 180 номеров неподалеку от стадиона ФК «Днепр», гостиница на 250 номеров.
11-этажную гостиницу «Днепропетровск» на 320 номеров, построенную в 1967 г., в рамках подготовки к Евро-2012 планируется отремонтировать.
По словам губернатора Днепропетровской области, инвесторы заинтересованы в сооружении в Днепропетровске гостиниц сети «Хилтон», «Хайят», «Редиссон». Прогнозируемая стоимость объектов, которые уже вошли в «Список губернатора», составляет 9,31 млрд. грн.
+++
Год с Евро-2012: Корреспондент инспектирует Украину и Польшу
Korrespondent.net
11.04.08
18 апреля 2007 года Украина и Польша в непростой борьбе завоевали право на проведение финальной части Евро-2012. Год спустя еженедельный украинский журнал Корреспондент решил узнать, что сделано, а что не сделано в двух странах для подготовки к Чемпионату Европы.
Первый год подготовки к Евро-2012 Украина и Польша потратили на подсчеты, в какие суммы обойдется футбольное удовольствие, и на свары чиновников, пытающихся найти эти деньги. Эйфория, охватившая 18 апреля 2007-го Украину и Польшу после победы в борьбе за право провести Чемпионат Европы по футболу 2012 года, сегодня сошла на нет
За год, прошедший с момента победных поцелуев и объятий, оба государства продвинулись в деле подготовки настолько незначительно, что на исполкоме УЕФА в марте Григорию Суркису, президенту Федерации футбола Украины (ФФУ) и Михалу Листкевичу, президенту Федерации футбола Польши, пришлось давать подробные объяснения по этому поводу.
Сегодня в Украине нет ни одного стадиона, готового принять чемпионат Европы. Два из них − в Донецке и Днепропетровске − пока не достроены, а в Киеве так и не приступили к реставрации главного стадиона страны − НСК Олимпийский, где планируют провести финальный матч Евро. Снос недостроенного торгового центра Троицкий на площади перед ареной перенесен на май..
Григорий Суркис считает, что пробуксовка Евро-2012 − это в какой-то степени последствие череды последних избирательных кампаний на фоне «непонимания значимости этого межнационального проекта, способного коренным образом изменить Украину».
«Несмотря на некоторые сложности политического характера, у нас нет никакого запасного плана. Мы доверяем Украине и Польше», − заявил в апреле Мишель Платини, глава УЕФА, подчеркнув, что, несмотря на инертность в подготовке чемпионата, Евро-2012 у Украины и Польши никто отбирать не собирается.
«Миллионы людей уже поверили в то, что за оставшиеся четыре года можно совершить колоссальный прорыв от серости и нищеты до европейского уровня жизни. И нам нужно опережать время», − призывает Григорий Суркис.
+++
Спільна робоча група представників профільних міністерств з 14 квітня розпочне аналіз ходу робіт у регіонах щодо підготовки готельної мережі до Євро-2012
Укрінформ
11.04.08
Робоча група з питань моніторингу реалізації інвестиційних проектів щодо будівництва та реконструкції готельної мережі в рамках підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату «Євро-2012» з футболу з 14 квітня розпочне аналіз ходу роботи в регіонах. Таке рішення було прийнято на засіданні робочої групи, що відбулось у Міністерстві культури і туризму під головуванням першого заступника міністра культури і туризму України Владислава Корнієнка, повідомляє кореспондент Укрінформу.
До складу цієї групи входитимуть фахівці Міністерства економіки, Міністерства у справах сім'ї, молоді та спорту, Міністерства регіонального розвитку і будівництва, Міністерства культури і туризму, Міністерства освіти і науки, Національного агентства з питань підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату «Євро-2012» з футболу, Федерації футболу України.
На засіданні робочої групи було також презентовано інформаційні матеріали приймаючих міст та об'єктів інфраструктури для проведення „Євро-2012” − стадіонів, готелів, кемпінгів тощо. Присутні обговорили стан роботи по підготовці цих об'єктів до чемпіонату, аспекти фінансування, можливість залучення інвесторів до розбудови готельної інфраструктури. Голова Державної служби туризму і курортів Анатолій Пахля у своєму виступі закликав місцеві органи виконавчої влади міст, що прийматимуть чемпіонат, інтенсифікувати роботи по підготовці готельної інфраструктури і оголосив графік роботи спільної робочої групи.
На засіданні також було повідомлено про те, що протягом цього року в кожному місті, яке прийматиме Євро-2012, відбудуться засідання Координаційної ради з питань підготовки до чемпіонату. Це означає, що всі члени Координаційної ради − і Президент, і Прем'єр-міністр, і міністри − зможуть на місці ознайомитися з усіма проблемами, які сьогодні існують в підготовці до Євро-2012 у кожному із цих міст.
Представники Києва, Одеси, Львова, Дніпропетроська, Донецька доповіли про хід роботи місцевих органів виконавчої влади по забезпеченню підготовки готельної інфраструктури, а також про стан підготовки та укладання відповідних угод, які гарантували б виконання робіт з будівництва та реконструкції готельної мережі в установлені Державною цільовою програмою строки.
+++
Демонтаж «Троицкого» никто не приостанавливал − Беркута
Komitet12.org.ua
11.04.08
Заместитель министра строительства и регионального развития Анатолий Беркута ответил на вопросы корреспондента Комитета общественного контроля ЧЕ-12.
− Когда возобновится демонтаж «Троицкого», ведь его приостановили на неопределенный период?
− Да никто ничего не приостанавливал. Демонтаж «Троицкого» никто не приостанавливал. Просто любые работы связанные с демонтажем нужно проводить на основании соответствующего проекта. Это объект сложный, потому что рядом и под этим зданием проходят линии метрополитена − это раз. Второе − эта территория насыщена разными инженерными сетями: канализация, высоковольтные линии электропередач, сетями теплоснабжения. Третье − это то что также должна быть сохранена нижняя часть «Троицкого» − это паркинг. И четвертое − когда разбирают какие-то конструкции, то есть большая опасность, что кто-то может погибнуть, если действовать не в соответствии с проектной документацией. Что это значит?− Если мы строим объект, то в составе проектной документации обязательно есть проект организации строительства. Точно также должен быть проект организации разборки. Кроме того, когда выполняются работы, то всегда подрядчик разрабатывает проект производства работ. Это техническая часть. Также, когда мы что-то делаем, то у нас есть ресурсная норма − то сколько нужно потратить времени на разборку, сколько бензина, керосина, мазута. Ми теперь эту ресурсную норму должны будем умножить на стоимостные показатели и определить сколько это будет стоить. Разбирать мы собираемся тремя способами − отбойными молотками, пилами и техникой. Но техники такой у нас в ресурсных нормах не существует. Разборка такой техникой нигде не предусмотрена − это современная техника и в ресурсной норме ее нет.
Естественно другому подрядчику очень выгодно делать какую-то роботу, сразу же ее актировать и показывать сколько это обошлось. Вот он потом эти акты сложит и скажет, что ему обошлось это во столько-то. Но отвечают ли его затраты реальным затратам, которые нужно было нести − неизвестно. Говорят, что оплачивать это все будет ЮДЖИН. Но ЮДЖИН же потом выставит государству эти счета. И чем бы мы ему потом это не возмещали: земельными участками или деньгами − все равно нужно будет возмещать. Посему, естественно государство должно знать сколько это будет стоить. Вот исходя из этих элементарных постулатов я, как заместитель министра, подписал рекомендательное письмо Киевской городской администрации, чтобы она действовала строго в соответствии с этими указаниями, потому что у нас есть еще инспекция горстройконтроля, которая должна следить, чтобы все работы выполнялись на основании проектной документации.
− Не могли бы вы уточнить сроки? Когда же будет разработана проектная документация?
− Давайте не будем волноваться на счет сроков. Вот у вас уже стоит стадион, уже люди купили билеты на футбол. Не надо нагнетать ситуацию там, где она сегодня не критична. Я в письме написал, что Киевская городская администрация, если она будет занимать активную жизненную позицию за месяц это все можно сделать. Вот и все. За месяц сделают документацию и можно начать разбирать.
− А сколько на разборку, по вашему мнению, понадобится времени?
− Я думаю, что это займет от трех месяцев до полугода. Но это моя экспертная оценка. Точнее все покажет документация. Для того, чтобы вы все не волновались и для того, чтобы на западе никто не волновался, и Суркис не волновался, и Платини не волновался, я им сказал, что для этого нужно поставить сейчас экспертов, которые отхронометрируют каждую позицию − сколько нужно времени и какая ресурсная норма должна быть на разборку колоны, на разборку перекрытия, на разборку других специфических конструкций. Это хронометрируется, считается и в составе проектной документации утверждается. Поэтому, я хочу сказать, что ничего страшного не происходит. Принципиальное решение принято президентом, премьером. Все сказали, что на этой площади ничего не должно быть. Теперь всего лишь нужно правильно провести эти работы.
− Можно рассчитывать, что где-то через месяц , роботы все же начнутся?
− Да. Но об этом вы спросите не меня, а спросите первого заместителя главы КГГА Голубченко, который за это отвечает. Я ему рекомендации все сделал, я Кабинет министров проинформировал, Секретариат президента тоже, о том, что все нужно делать правильно.
− Финансироваться демонтаж будет из госбюджета?
− Нет. Сейчас будет финансироваться за счет естественного застройщика, но потом же мы приняли решение, что застройщику должны компенсировать его потери. Значит, реально за счет бюджета.
+++
Червоненко лякає загрозою зриву проведення Євро-2012 в Україні
Rpl.net.ua
11.04.08
Провал президентського законопроекту «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» має суттєву загрозу проведенню фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу. Про це йдеться в заяві Національного агентства України з питань проведення в Україні фінальної частини Євро-2012.
Повідомляється, що важливий документ міг би суттєво спростити роботу багатьох інвесторів в Україні.
«Одним із основних завдань країни в процесі підготовки до чемпіонату є залучення іноземних інвестицій для будівництва об'єктів інфраструктури. Але без створення сприятливого інвестиційного клімату та спрощення дозвільної системи зробити це буде досить важко», − наголошується в заяві агентства.
+++
Програма «Прямим текстом»
«12− канал» Львівського телебачення
03.04.08
Ведучий програми «Прямим текстом» Остап Дроздов
Дроздов: Доброго дня, шановні телеглядачі. Сьогодні ми будемо обговорювати тему, яка вже багато разів обговорювалася, але наше сьогоднішнє обговорення буде на винятково високому рівні. На такому рівні ця тема ще у Львові не обговорювалася. Тема − Євро-2012. А якщо детальніше, то яка у нас ситуація з інвесторами, у цьому плані, і з грішми. Я не випадково обрав цю тему. Оскільки чи буде у нас Євро-2012 у великій мірі залежить від того, чи будуть у нас інвестори. Станом на зараз, великих публічних інвесторів у нас не дуже видно, тому сьогодні ми будемо їх шукати. У цій студії зібралися люди, які мають, що сказати на цю тему. Я їх представлю згодом. А для початку я скажу, що у нас на телевізійному зв’язку буде Євген Червоненко. Він є керівником Національної агенції, що займається суто підготовкою України до Євро-2012. Доброго дня, пане Євгене. Чи ви нас добре чуєте?
Червоненко: Добрий вечір, рідні львів’яни. Я вас добре чую і бачу. І чув усі розмови до початку ефіру. Впізнаю рідне місто Львів. Хочу передати вітання усім, хто мене пам’ятає. І хочу сказати, що 10 років у Львові назавжди залишилися у моєму серці і багато чому навчили. Доброго вечора.
Дроздов: Доброго вечора вам також. Від вас також чекаємо прямого тексту. Адже інакше ви не вмієте. Я дозволю собі представити гостей тут, у львівській студії. Передусім, вітаю у цій студії Петра Димінського − почесний президент ФК «Карпати». Далі буду по черзі. Ярослав Кашуба − керівник представництва Держкомпідприємництва у Львівській області (також від вас будемо чекати ваших коментарів). Голова правління Об’єднання підприємців Львівщини «Крок» − Михайло Мужилівський. Також у нас є три фракції у студії − це УНП, «Пора» і БЮТ. Згодом ви, панове, представитеся самі. Також я вітаю у студії виконуючого обов’язки губернатора Львівщини Миколу Кмітя. Я вам дякую за те, що ви літаком прилетіли з наради у Юлії Тимошенко прямо на наш ефір. Від Львівської облради у нас в гостях є Левко Захарчишин − заступник голови. Позаду них є порожнє кріселко. Ми запрошували адресно Андрія Садового − мера Львова. На жаль, він особисто, підкреслюю, особисто не міг відвідати цю студію. Але в нас до кінця ефіру є час, тому якщо Андрій Іванович захоче приїхати, то ми обов’язково запросимо його на своє місце і до розмови. Пане Євгене, оскільки ми маємо вас півгодини на зв’язку, тому я думаю почнемо з вас. Оскільки потрібно ловити момент, бо маємо фактично віце-прем’єра з питань Євро. Про гроші та інвесторів ми поговоримо згодом. А зараз я хочу задати Вам вступне питання, яке хвилює тих, хто зібрався у студії та усіх львів’ян: з висоти вашої посади, як Львів виглядає у плані підготовки до Євро? Чи бачите ви підстави до таких побоювань, які дуже поширені у Львові, що місто може втратити Євро-2012? Вам загальне слово, і згодом будемо його деталізувати.
Червоненко: Дякую, Остапе, і я хочу подякувати усім, хто знайшов можливість прийти. Особливо це стосується в.о. губернатора. Ми дійсно були сьогодні разом на дуже жорсткій нараді. Дуже неприємно, що немає мера. Я його бачу у Шустера, у всіх кабінетах Києва. Дуже гарно доповідає, але це потрібно робити зі своїм містом, зі своєю громадою. Отож, що стосується ваших питань. Багато проблем лежить у нас самих. Особливо це стосується Львова, який багато дискутує. Я не хочу заглиблюватися у те, чому львівська еліта не стала такою впливовою в Україні, як наприклад донецька чи дніпропетровська. Через корозію моралі, мені не достає погон на цій посаді, яку я займаю. Мені байдуже, адже я був на різних посадах. Але головне, що ті люди, які мають відношення до реальної економіки мене, здається поважають, і радяться зі мною. Що стосується вашого головного питання. Мені прикро, що мер, вибачте, ходить з моїми цитатами, і каже, що вони обурюють, збуджують Львів. Так ось, я вам відверто та відповідально кажу: як людина, яка побудувала не один завод, яка керувала не одним міністерством, яка керувала великою індустріальною областю, на жаль, на сьогоднішній день з основних міст Львів готовий точно гірше, і також має велику конкуренцію серед двох запасних міст. Я маю велику надію, що всі міста будуть задіяні (про це в УЄФА ще дискутують). Але якщо відношення по деяким засадам не зміниться, то Львів має шанси не виконати своїх гарантій. Я бачу ті темпи, якими працює Харків, Одеса. І хоча в Одесі теж є конфлікти, але це місто також йде вперед. Я виступив категорично проти, щоб 22 квітня координаційна рада була саме у Львові. Бо вважаю, що Львів до осені міг змінити ситуацію. Тому нараду потрібно провести. Наприклад, у Донецьку, де вже багато зроблено. Я обґрунтую те, що я кажу. Чемпіонат Європи у нашій країні відбудеться завдяки не стільки державі, як інвесторам. І, насамперед, українським інвесторам. Називайте їх олігархами. Називайте їх капітанами економіки − кому як завгодно. Я хочу наголосити на одному акценті − іноземні інвестори йдуть у двох випадках: найкраще вони йдуть, коли вітчизняні підприємці вкладають у свою країну і свій бізнес. Трохи гірше, якщо поруч інвестує держава. Бізнесмени з тих міст, про які я говорив вище, повірили у свою державу. Повірте, їх ніхто не заставляє вкладати десятки мільйонів доларів у свої футбольні клуби, стадіони, аеропорти, але вони не дискутують, як, наприклад, танцюють навколо центрального стадіону. Вони просто приймають рішення. І повірте, у них найчесніші тендери, бо там інші правила. Тому в Дніпропетровську один з найкращих стадіонів у Європі (в травні буде уже зданий). В Донецьку УЄФА було з нами і дало найвищу оцінку. В Харкові, я впевнений, Ярославський зробить не гірше. Така ж ситуація і в Одесі. Мене не цікавить, хто до якої політичної сили належить, але Климов, я вважаю, робить там. Так, Гурвіц з Климовим також мають непорозуміння, але це чисто робочі непорозуміння. Садовий з Димінським також мають шукати порозуміння. Я хочу, аби всі почули: Львів − це моє рідне місто, і я буду за нього боротися до кінця. Але остаточне рішення будуть приймати холодні люди без усіляких сентиментів − люди з УЄФА. І я, як менеджер, який звик своєю сивою головою відповідати за свої вчинки, що, окрім гарних макетів та доповідей, Львів сьогодні найгірше готовий, і викликає у нас в комплексі найбільше занепокоєння. Мене турбує, чому влада не може домовитися, перш за все, з львівськими інвесторами. Євро прийде і піде, а Львів отримав черговий шанс змінитися. Львів має великий шанс стати європейським містом. Повірте мені, що той хто розраховує на великі кошти з державного бюджету, на покращення водопостачання, на дороги в місті − забудьте. Якими б обіцянки не були, Євро на 80% буде робити приватний капітал. Завдання влади − знайти через «не можу» спільну мову з українськими та іноземними інвесторами. Завдання влади − зробити цей проект. Бо цей проект − підвищить капіталізацію кожного львів’янина, і підвищить до київських цін вартість цін на житло. Це один з найкращих прибуткових державних макропроектів.
Дроздов: Дякую за відповідь. Перед тим, як надати можливість гостям задати питання, від мене також питання: як особисто Ви для себе пояснюєте той факт, що наша міська влада шукає інвесторів, як правило, по всій Європі, в той же час, як місцевий підприємець сам пропонує гроші під конкретні проекти? В чому справа на Ваш суб’єктивний погляд?
Червоненко: Якщо я буду чесним, то мене можуть до суду потягти. Але я спробую сказати правду, бо у Львові цінують правду. Ті, хто мають можливість вкладати гроші − вони сильні, і вони мінімально підуть на кулуарні домовленості. Це моя особиста думка, і я нікому її не нав’язую. Так, з ними важче розмовляти, але вони місцеві. Вони нікуди не підуть, і нікуди не заберуть стадіони. Вони нікуди не заберуть готелі. Вони відповідають не танцями і не розподілом якогось патетичного державного бюджету, а своїми вчинками щось зробили. Я у Львові поважаю тих, хто зробив сам себе. Я приїхав свого часу у Львів в одних штанах, а поїхав заможною людиною. І за це все життя буду робити усе, аби Львів став на ноги, і щоб там не було розбрату. Я вірю людям економіки, я менше вірю чистим політикам.
Дроздов: Дякую за відповідь, я даю можливість поспілкуватися з вами гостям нашої студії. Будь ласка, Юрій Гудима
Юрій Гудима (керівник фракції БЮТ у Львівській міськраді): Доброго вечора, львів’яни, доброго вечора, пане Євген. У нас у Львові створені оргкомітет та спостережна рада по підготовці до Євро-2012. Я, як член спостережної ради, незадоволений роботою ні оргкомітету, ні спостережної ради у Львові. У мене до вас запитання: чи є у плані роботи Нацагентства планові виїзні наради до міст, які мають приймати Євро? Якщо є, то коли планується приїзд до Львова, щоб вивчити ситуацію просто на місці, і не слухати особисті піарні слова мера, а поговорити з депутатським корпусом, з представниками виконавчих органів, і з інвесторами, яких я, на жаль, сьогодні не бачу.
Червоненко: Дякую за запитання. Повірте, реальні інвестори вже декілька разів були в агенції. Насамперед, пан Димінський. Що стосується влади, то я пропонував приміщення львів’янам, як землякам приміщення прямо в агентстві, у самому центрі міста, на Саксаганського,1. Але вони, на жаль, зняли якийсь офіс, і тепер весь Київ дискутує, чому це Львів сам підписує договір з УЄФА. Це ніхто не розуміє. Вчора я підписав наказ про підготовку координаційної ради на чолі з Президентом України. Я приїду за тиждень у своє рідне місто, і зустрінуся з кожним. Мені в цьому найбільшою ганьбою буде, якщо зі Львовом щось станеться, і він не прийматиме Євро по параметрам, незалежним від мене. Тому, я краще буду колючим і жорстоким сьогодні, але питиму «Львівське» з вами потім. Я хочу, аби львів’яни зрозуміли: проект Євро − поза політикою, це наша консолідуюча національна ідея. Це один з великих шансів після Помаранчевої революції змінити самих себе. Ми відпрацювали більш менш позитивні міста, щоб добитися того, що сказав Платіні вчора: що ніяких можливостей, що в Україні і Польщі не буде Євро не допустять. Я буду дуже прискіпливим, і по Львову створена спеціальна робоча група, і ми будемо тут дуже частими гостями. Тим паче, що мій заступник теж львів’нин − Автаназьєв. Я думаю, що ми відверто знайдемо істину.
Дроздов: Дякую за відповідь, наступне запитання
Петро Адамик: Добрий вечір. Адамик Петро, Громадянська партія «Пора». Мені дуже імпонує ваша конкретність. Євгене Альфредовичу, чи достатньо у вас повноважень, і чи не пересікаються інтереси з іншими, хто хоче контролювати Євро та очолювати відповідні структури? Чи вистачає у вас повноважень реально займатися підготовкою до Євро-2012?
Червоненко: Дуже болюче питання. Безумовно, не вистачає. Але мені головне в таксі не шашечки, а їхати. Безумовно, мені прикро було перед собою, коли прем’єр-міністр пообіцяла посаду віце-прем’єра (і був і Президент, і голова Адміністрації, і спікер), і потім по політичним негараздам, котрі на мою думку руйнують Україну, цього так і не сталося. Мені не це важливо. Я виїжджаю на своєму власному авторитеті. Коли я чую відповідь від якогось п’ятого клерка, що міністр вам відповідати на ваш лист не буде, бо ви посадовець іншого рівня (по рангу держслужбовця в мене перший ранг першої категорії), мені буває дуже прикро. Але я знімаю трубку, кажу декілька слів, після чого починають розмовляти. Оця наша бюрократична українська система, вона дуже заважає. Президент України при призначенні сказав мені слова, що варті дуже великого. Він сказав, що знає одну людину, яка буде кричати, вибачте, розмовляти часом матом, може ламати руки, не спати, але зробить. Я дуже пишаюсь тим, що Платіні побачив ті зміни, що за 20 днів і ночей, три місяці без держфінансування (ми ніколи не скаржилися, що у нас немає грошей), 50 людей, з них молоді хлопці і дівчата, працювали і написали цю державну програму. Це шалена праця. Повірте, три зміни по вісім годин. Так, я їм доплачую. Коли тобі виділяють сто тисяч на рік на авто на все міністерство, то я хочу купити «Таврію», написати на ній «Євро» і стати там біля другого під’їзду, повз тих «Мерседесів». В мене достатньо своїх машин, просто я в боргу перед своєю Україною, яка з мене зробила чемпіона, і людину, яка пройшла багато. Але в мене достатньо духу.
Дроздов: Пане Євгене, наступне запитання.
Володимир Гірняк, фракція УНП. Євгене Альфредовичу, я хочу вам подякувати за прямоту, відвертість і чесність, з якої ви почали цей прямий ефір. Але з другої сторони я хочу сказати за себе (і я думаю, за моїх колег, які знають, яка є реальна ситуація). Наприклад, я себе відчув так, ніби на мене вилили відро холодної води. Ми вперше звернули увагу Садового, про те, що є проблема ще в грудні…
Дроздов: Після того ще було два ефіри…
Гірняк: …Так було ще два ефіри. Але це справді було ще в грудні. Я тоді зачитав депутатський запит, але мер сказав: «спіть спокійно, інвестор до кінця грудня буде». Але насправді і я, і всі львів’яни бачать, що є серйозна проблема. Тому є одне запитання і одне побажання. Побажання полягає у тому, що тоді, коли ви будете приїжджати, є прохання зустрічатися не лише з мером, але й з максимально ширшим колом: з депутатськими фракціями, комісіями, бо нам є що сказати. І друге: у чому ж все-таки є ключова проблема: стадіон, аеропорт? Що ще нам треба зробити? Адже ми бачимо, що є біда.
Дроздов: Дайте чітку наводку…
Червоненко: Я стою на стороні міської громади в питанні аеропорту. Я вважаю, що держава неефективний керівник. Навіть якщо вона відремонтує, я не бачу майбутньої формули існування. Справа в тому, що це комплекс − аеропорт. Злітна смуга − це збиткова частина, інфраструктура − це прибуткова частина. Знайти середину може тільки той, хто керує цілісним майновим комплексом. Я вважаю, як і інші міста, громада входить у спільне підприємство з інвестором. Але державна форма має право на життя теж, якби тільки були виділені на це кошти. Вважаю за успіх, що зрушили з місця, і міністерство оборони обіцяє передати на цьому тижні. Але навколо цього мільярда гривень іде запекла дискусія та боротьба. Друге. Безумовно, це стадіон. Він розміщений так, що над ним літають літаки, і УЄФА робить стосовно цього зауваження. Але ми це вирішимо. Але я не бачу гроші на столі. Є обіцянки, але мені не поклали чіткі гарантії фінансування стадіону. Стадіон − це велика інженерна інфраструктура. Ну добре, побудували, а що далі? З місцевого бюджету замість того, щоб займатися нашим відомим львівським водопостачанням, що, витрачати гроші на утримання? Є професійний спорт, і стадіони потрібні футбольним клубам, які є приватними підприємствами. І це споруда, яка підвищує капіталізацію. Безумовно, це може бути комунальним стадіоном, але це у дуже багатих містах. Я не розумію одного: в той час, як власники клубів ідуть локомотивами в інших містах, я не можу зрозуміти, чому ви не зберетеся у своєму колі, і не використаєте патріотизм та бажання того ж Димінського та інших хлопців, багатьох з яких я знаю. Ви знаєте, у труні кишень немає. Ну чому?!? Є багато людей, навіть в Америці зустрічаються, вони вірні Львову. Чому ми такі?!? Дніпропетровськ домовився, Харків домовився, Донецьк домовився, Одеса ось-ось. Я думаю, що ми приїдемо, і я буду ініціатором без телекамер «круглого столу». Найгірша ситуація з готелями. І я хочу, аби депутати, ті хто вважається авторитетними людьми, патріотами, влада обласна та міська сказали: ми сідаємо і робимо прозорі аукціони навколо ділянок. Я хочу, аби ви підтримали тих людей, які приходять (наприклад, власники «Жоржа»). Той хто хоче, приходить до нас, а не відкриває свої і каже: «Я незалежний». Нікого незалежного немає, ми всі залежні. У нас спільна мета, і її треба зробити. Успіх буде залежати від того, як швидко ви знайдете консенсус, спільну мову з власником ФК «Карпати», з іншими хлопцями великого львівського бізнесу, які хочуть щось зробити і небайдужі прийняти участь. Я, як менеджер, який хоче досягти мети, і бути на фінальному матчі і не червоніти, зробив би ставку на них. Повірте мені, коли йдуть українські інвестори, західні «пригають в приприжку на підніжку». Це мій досвід.
Дроздов: Пане Євгене, власне Ви згадували місцевих інвесторів. Зараз мікрофон перебуває у Петра Димінського. Будь ласка, вам слово, Петро Петровичу.
Димінський, власник ФК «Карпати»: Добрий вечір, Євген Альфредович, добрий вечір львів’яни. У мене Євгене Альфредовичу, одне питання до вас, як до людини, що очолює підготовку до Євро-2012. Я був у Вас у гостях у вас в офісі, ви пам’ятаєте, так? І ми з вами говорили про проблему, в тому числі і Євро-2012. У мене питання дуже просте: яка доля тих документів, в першу чергу листа-звернення від ФК «Карпати»на ваше ім’я? Ми досі, на жаль не отримали вашу відповідь. Можливо, ви скажете, в тому числі і мені, чи були якісь реагування на ті проблеми, про які ми з вами говорили протягом практично двох годин?
Червоненко: Дякую Петре, за жорстке. Ну в нашому житті дуже жорсткі питання. Доля вашого листа… ви її побачите при моєму приїзді до Львова. Я людина тієї ж формації, того ж виховання у бізнесі ближче до вас, ніж до вашого опонента мера, який гуманітарій. Але дуже гарно доповідає, розмовляє, переконує. Я не хотів… Я кажу відверто: ми прийняли рішення із заступниками не спішити втручатися у ваш конфлікт. Так само я веду себе досить обережно і в Одесі. Ви два міста, де не можуть знайти спільну мову. Але в тому, що у ваших листах (я не буду коментувати за браком часу) є дуже велика доля рації. І я не хочу перед усіма вставати на чиюсь сторону. Я на стороні того, щоб у Львові відбулося Євро. Я більш, ніж відверто, хто мене чув, казав на всі питання. Я кажу одне: пройшов час, далі зволікати немає часу. Я хочу, як в «Ревізорі», сказати дуже неприємну, а може приємну звістку: 18 квітня я з Григорієм Суркісом летимо в Ньон (Швейцарія) підписувати остаточні документи. Ми поставимо два підписи (він від Федерації, а я, як генеральний менеджер від інфраструктури). Ці підписи коштують дуже дорого, бо якщо щось станеться, мені хоч в еміграцію. І зразу після Ньона, ми разом з Григорієм Михайловичем приїдемо, і я буду називати все своїми іменами, а не дивитися картонні ескізи. Дякую.
Димінський: Євген Альфредович, ви мабуть щось переплутали. Я не звертався до вас по допомогу навести мені порядок із Садовим. Повірте мені, я достатньо самодостатня людина, щоб розібратися самому у наших відносинах. Хоча ці листи стосуються не наших відносин. Це питання якраз стосувалося підготовки Львова до Євро-2012, і я з вами зустрічався як людина, яка може зрушити з місця по крайній мірі на тому рівні, що було сказано в листах. Ви людина близька до Президента, і маєте, я надіюсь, доступ до нього… До речі, йому теж треба нашому Президенту задуматися, що Львів, якщо з того, що ви сказали правда, і це відбудеться, (інша справа, що можна дискутувати, чи буде взагалі в Україні Євро—2012, якщо його не буде у Львові). Але я просив все-таки зрозуміти: я звертався до вас з проектом, який не мав підтримки сьогодні у міської ради разом з мером. Тобто, йшла мова про попередній договір, підписаний рік назад поважними людьми. В тому числі, бувшим губернатором Петром Димінським… Ой, я вибачаюся, Петром Олійником, мною, головою облради, мера міста Садовим, і трьома народними депутатами − із них двоє, які сьогодні працюють в уряді. Це Микола Томенко, це пан Павленко, міністр молоді і спорту і безпосередня людина, яка разом з вами відповідає за підготовку до Євро, і народний депутат Сафіуллін − от про що йшла мова. Тому Євгене Альфредовичу, мене захищати не треба.
Дроздов: У нас ще є дві-три хвилинки вашого часу…
Червоненко: Петре, ви мене не правильно зрозуміли, я вас не збираюся захищати. Я пробую, як можу, відійти напередодні приїзду від гострих кутів. Я хочу сказати, я вашу позицію підтримую. Але я не вважаю за доцільне роздмухувати додатково війну. Я все ж вважаю, що буде знайдена спільна мова. Я звертався до мера по вашим листам, дуже гаряче доповідав. Його позиція бездоказова, але зовсім протилежна. Я на вашому боці. Думаю добре, час кращий лікар, і я це сказав. Позицію нашу ви почуєте під час нашого перебування у Львові. Зрозумійте і мене: коли заявляють, що «агенція нам не указ» (це Львівська міськрада), то ми доведемо, що указ. Я хочу, щоб ми зрозуміли: проект Євро дуже тяжкий. Я не хочу зайвих конфліктів! Я можу порадити, можу десь допомогти. Безумовно, Петре, я доповім, коли це буде потрібно, Президенту, щоб він знав дійсну ситуацію. Але я не хочу роздмухувати скандали, я хочу, щоб ви з Андрієм Садовим знайшли спільну мову. Я буду переконувати його у багатьох питаннях.
Дроздов: Пане Євгене, я вам дякую за максимально прямий текст. Дякую за те, що ви знайшли час поспілкуватися зі Львовом і з нами. Сподіваюся, що це не остання наша з вами співпраця та зустріч. Ще раз вам дуже дякую від наших глядачів.
Червоненко: Остапе, і присутні − остання репліка. Я не хочу… Знаєте, мені було дуже прикро, коли мер прийшов з переліком моїх цитат. Я кажу вам відверто. З одного боку, я не допускаю в голові своїй, як людина, яка 10 років жила у Львові, що у Львові не відбудеться Євро. Я ще раз підкреслюю: треба щось робити, поки хворого можна вилікувати, бо потім… У нас така традиція − у нас гарно говорять тільки в останню путь, коли винуватець вже не чує. Тому, я галас підіймаю сьогодні. Я хочу запевнити всіх львів’ян, що ми зробимо все, щоб усе відбулося. Не знайдеться спільна мова − значить це буде прийматися на рівні Президента.
Дроздов: Добре, ще раз вам дякую, пане Євгене. Дякую вам за участь в програмі.
Нагадаю, у нас на прямому телевізійному зв’язку був Євген Червоненко. Ми припиняємо зв'язок з Хрещатиком. Зараз, перед тим, як перейти до обговорення власне нашої теми, до прямого тексту безпосередньо, буквально вашої уваги трошки − для розривки пропонуємо опитування львів’ян, яке ми проводили на вулиці з дуже простим запитанням: «На вашу думку, що би було краще − щоб інвестори були наші чи не наші?». Ось що пересічні львів’яни нам відповіли. Я прошу дати сюжет на екран.
(На екрані перед присутніми показують сюжет про опитування львів’ян).
Львів’янин №1: Я хочу вам сказати, що завжди господар − той господар, котрий щось заробляє, будує, наживається… стає заможним. А якщо я буду ходити до сусідів позичати, то грош мені ціна, то який я господар? Я так думаю.
Львів’янин №2. Я зацікавлений в тому, щоб тут прийшов інвестор, щоб він ті дороги, розумієте, справив… і вони якісь нормальні були. А то їдеш, чоловіче, то можна голову скрутити, розумієте… Я зацікавлений і в своєму інвесторі, і в чужому − аби вони щось робили, розумієте…
Львів’янка №3. Безперечно, український. І з Києва, і зі Львова, і з цілої України. Тому, що треба нашим людям давати роботу, свій бізнес розвивати. Я так думаю. Але, напевно, можна і суміжно, спільно.
Львів’янин №4. Роботы по Євро-2012 − конечно, наши. Зачем нам западные? Все.
Львів’янин №5. Мали б можливість наші оставити гроші в себе, а не комусь мали ті гроші піти на сторону. Наші є наші. Тому і бізнесмени мали б розвиток, і робочих місць збільшилась би кількість.
Львів’янин №6. Для мене, фактично, не має значення які є інвестори. Та чи українські інвестори «потягнуть»? Тому, що інфраструктура і фактично вся господарка міста «розвалена».
Львів’янин №7. Якщо це будуть вітчизняні виробники і будуть гарантувати, дадуть якісь докази того, що ці роботи будуть проведені якісно на європейському рівні і результат нас буде задовольняти − нехай це будуть вітчизняні виробники. Але, якщо такі ж послуги можуть бути запропоновані іноземними інвесторами − то я теж не маю нічого абсолютно проти.
Львів’янка №8. Про це треба спитатися фахівців. Я думаю, що то треба брати до уваги цілий ряд речей докупи. І якість виконання робіт, і терміни виконання робіт, і також певні інтереси міста, і громади міста.
Львів’янин №9. Важко сказати, що краще. Я думаю, що найкраще змішана система. Тому, що я не впевнений, що в нас тут знайдуться кошти, щоби покрити всі витрати по Євро-2012.
Львів’янка №10. На мою думку, краще, певна річ, щоби наші були. Але, з іншого огляду, більш законослухняні, певна річ, що іноземні. Тобто, тут сказати просто одну фразу − наші або не наші − неможливо. Я думаю, що пів-на-пів буде краще.
Львів’янин №11. У нас таких інвесторів ми не знайдемо. Бо у нас, скоріше, можна найти тих, хто гроші вміє добре вкрасти від Євро, навіть ті, що знаходяться в тому будинку (показує на міську раду), це вони вміють добре. Але варто, все-таки, щоб це зробили іноземці − зробили якісно і вчасно. Але, на жаль, все робиться для того, що Євро, вже, напевне, давно продане. А на сьогоднішній день, як кажуть, бульки пускаються − щоби було видно, що вроді би якісь потуги робляться… Але, думаю, що Євро ми не побачимо.
(Повернення в студію).
Дроздов. Ви дивитесь спеціальну програму «Прямим текстом» стосовно Євро-2012. Самі чули, що львів’яни кажуть про інвесторів. Сьогодні ми говоримо про інвесторів. Власне, я ще раз нагадаю, що до кінця ефіру ми також тут чекаємо Андрія Івановича Садового, якщо він знайде можливість сюди доїхати. Ще, в принципі, є час.
Власне, ми починаємо обговорення нашої теми. Я пропоную всі також підключатися по ходу − щоби, знаєте, було досить рівно. Передовсім я хочу запросити до слова Петра Петровича Димінського.
(Далі звертається до Димінського). Якщо маєте таке бажання, вийдіть до пюпітр, щоб ми вас краще бачили. Ви не проти?.. Ми вас трошки подопитуємо. Власне, ми з вами говорили ще напередодні програми, і я відчув, що у вас є … і тут ви казали, що є певні… власне, у вас є якісь певні сумніви, навіть і такі побоювання, що Львів має великі проблеми з Євро-2012. Тобто, коли це говорять журналісти − це одне, коли це говорять такі поважні люди − це зовсім інше. Поясніть, власне, свою думку. Чому у вас є підстави для такого, ну… песимізму, трагізму…? Я не знаю, як то назвати. Ви самі це назвіть. Будь ласка.
Петро Димінський (почесний президент ФК «Карпати»): Ви знаєте, якби дати відповідь на такі питання, які ви зараз задали, то мені, я думаю, не вистачить і суток. Тим більше, львів’янам об’яснити чому я маю таку позицію…І на цю, тему. Я думаю, можна зробити декілька передач − в тому числі, чи може відбуватися, скажемо, в Україні Євро, якщо воно не відбудеться у Львові. Це окрема зовсім може бути передача. Повірте, що одностайної не буде відповіді ні в кого…
Дроздов: Я собі це занотую…
Димінський: Я думаю, що сьогодні в зв’язку з тим, що багато питань вже було на вашій, скажімо, студії і … вважаючи той фактор, що на тему Євро вже було багато розмов, я думаю, що сьогодні немає змісту, в тому числі за браком часу, забирати час, скажемо, в наших львів’ян і знову… по закінченню передачі, щоб вони не зрозуміли взагалі саму суть і саме головне, про що ми говоримо взагалі.
Я би хотів, щоб от зараз львів’яни, до яких ви в першу чергу зверталися, зрозуміли взагалі що таке Євро для України. Тому, що одні говорять, що… от як сказав переді мною виступав Євген Червоненко, що от не треба Євро з політикою путати, що треба зробити так, щоб не було ніяких там війн між кимось і кимось. Я хотів би сказати, щоб всі зрозуміли львів’яни, що Євро − це шанс, який дається Україні я думаю, раз на 100 років. І від тих чинників, які повинні бути необхідні для того, щоб зрозуміти − можемо ми це зробити чи ні − одних сліз радості після перемоги… оголошення України переможцем… я ще тоді говорив, що це дуже-дуже замало. Треба зрозуміти, що для цього треба зробити. В моєму розумінні, як людини, яка, скажімо, пройшла шлях досить серйозний життєвий… я тоді ще говорив, що Євро − це те, що можна порівняти … з п’ятирічним планом під час існування Радянського Союзу. От тоді цілі інститути працювали, були фінансові потоки серйозні, було саме головне − була кадрова політика, яку очолювали люди, комусь це подобається чи ні, які розуміли масштабність таких проектів.
Давайте подивимося сьогодні, що необхідно нам у Львові, я не говорю за всю Україну, у Львові… для того, щоб зрозуміти − ми взагалі спроможні це Євро сьогодні якимось чином не реанімувати, а сказати в першу чергу львів’янам − ми спроможні зробити цей проект чи ні. Але давайте спочатку розберемося, що для цього потрібно.
Для цього потрібно, в першу чергу, гроші. По-друге, це повинні кадри відповідальні, які наділені серйозними повноваженнями. Третє − це повинна бути команда, яка повинна професійно розуміти масштаб цього проекту. Четверте − це бажання. І п’яте − відповідальність і час.
Давайте подивимося, що у нас сьогодні навіть із цих не багатьох складових що сьогодні є. Часу практично… він спливає дуже швидко…
Дроздов: Вже рік пройшов…
Димінський: … рік пройшов. Команди професійної… сьогодні відсутність мера говорить про те, що він боїться сьогодні публічно заявити львів’янам що зроблено на сьогоднішній день із розмови, оте, що сказав Євген Червоненко. Я думаю, що всі львів’яни сьогодні зрозуміли, що Андрій Іванович Садовий боїться публічно сказати львів’янам що на сьогоднішній день з тих п’ятьох по крайній мірі не багатьох критеріїв, які я перечислив, що в нього сьогодні є бажання − ну, відверто кажучи, не знаю. Тому, що я, наприклад, сьогодні як мешканець Львова, я не почув, що він говорив, що в нього бажання немає − воно будто-би є, але він боїться на сьогоднішній день це сказати публічно. Четверте − відповідальність − теж не можна сказати тому, що людини немає якби говорити нема за що. І саме головне − гроші. … Ну, скажемо…
Дроздов: Це наша тема сьогодні…
Димінський: … ви розумієте, так, це тема, така, вона мені нагадує знову такий анекдот, старий-старий анекдот. Пам’ятаєте, коли Сталін в Бєрєбєджан вислав євреїв для того, щоб вони створили колхоз? І от доповідають буквально через місяць: товаріщ Сталін, колхоз создан, ждєм колхозніков… Так і ми − якийсь колхоз створили і чекаємо коли ж до нас прийдуть колхозники. Колхозніки, я маю на увазі…
Дроздов: Гроші, реальні гроші і реальні інвестори…
Димінський: … гроші. І саме цікаво, якби, ну, я мав би зрозуміти, якби дійсно ті, хоч сота доля того, що Андрій Іванович на протязі року говорив… Що в нього там при двох зустрічах моїх особисто з ним, коли ми говорили, при чому − ми не є на сьогодні з ним ворогами, тре зрозуміти це…
Дроздов: Така думка може скластися…
Димінський: …у кожного є свої, скажімо, думки, у кожного своя позиція…
Дроздов: Вони просто різні…
Димінський: … і різниця, скажімо, в тому, що Андрій Іванович не може зрозуміти, що якщо він не залучить місцевого інвестора, то іноземний інвестор не прийде. Ми всі повинні зрозуміти одну річ. І тут бізнесменів більшість сидить… і всі бізнесмени, які мене чують, і львів’яни… Ми повинні зрозуміти одну річ, що сьогодні великі гроші прийдуть тільки тоді, коли на місці, не в Києві, не в Вашингтоні, а тут, у Львові іноземний інвестор, серйозний банк інвестиційний, інвестиційні компанії побачать, що Євро, в першу чергу, потрібно для бізнесменів Львівщини.
Ви задайте мені питання чи є сьогодні у Львові, я не говорю в Західній Україні, люди, які можуть самі, повірте мені, інвестувати...
Дроздов: Я вам задаю це питання.
Димінський: …мінімум, я думаю, що півмільярда доларів, є. Я не буду їх перечисляти… Але для цього, я думаю, треба повернутися до самого головного. Треба не шукати хто винний, хто не винний, чи винні там… чи весь час дебатувати, скажімо, Євро з відносинами футбольного клубу «Карпати» міської і обласної влади. Повірте мені, що від тих об’єктів, які «Карпатам» потрібні, «Карпати» багатші не стануть, а Димінський − тим більше.
Але, є пропозиція така. Сьогодні я її хочу проголосити до, в першу чергу, до всієї влади, маючи сьогодні нагоду, що присутня в студії, я рахую, що ще людина, яка ще не зовсім володіє інформацією по Львівщині − в першу чергу виконуючий обов’язки Миколи Івановича Кмітя, з проханням. Микола Іванович, ви допоможіть нам, якщо ми хочемо Євро провести, провести круглий стіл, щоб не говорити про ці речі, як на «Свободі слова» Савіка Шустера … його сьогодні послухаєш, і можна вже сьогодні закривати Україну надовго, от. Давайте, ми самі зберемося і розберемося. Треба запросити людей, які дійсно можуть щось допомогти. А потім треба вийти і сказати людям − вибачте, у нас таких можливостей немає. І не треба їх годувати надіями. Я думаю, краще, як кажуть, «горькая лож»..
Дроздов: Ваша конкретна інвестиційна пропозиція. Вона звучала у пресі, ви називали суму, яку готові вкласти в Євро-2012 як інвестицію. Ви зараз у прямому ефірі маєте можливість підтвердити, скоригувати свою заяву.
Димінський: Я ніяких заяв не робив. Я тільки можу сказати одне. Якщо влада буде відноситися до серйозних бізнесменів (я не говорю за себе), але я думаю, що якщо у прямому ефірі наш мер буде говорити, що якщо хтось вкладе 200 мільйонів чи там менше чи більше − вони знають рахунок, нехай переведуть туди гроші, і ми прийдемо і будемо розмовляти. Вибачте, це не до «тьощі на бліни» він кличе. Якщо він хоче розмовляти з бізнесом, то він навпаки повинен зробити так, щоб не я ходив до нього з пропозицією, а він повинен мене переконати у тому, що це мені вигідно. І тоді, повірте мені, у мене багато важелів, і багато зв’язків, щоб не тільки 200 мільйонів, а можливо й більше… Але треба створити систему, в яку повірять в першу чергу вітчизняні бізнесмени. Тому що їм тут жити, і їм тут творити.
Дроздов: Пане Петре, ми зараз продовжимо, і те що ви говорити − система стосунків з інвесторами − ми маємо можливість запитати. Дніпропетровськ у нас на телефонному зв’язку. Людина, що відповідає за підготовку Дніпропетровська та області до Євро-2012. Його звати Вадим Шебанов. Пане Вадиме, чи ви нас чуєте?
Вадим Шебанов (начальник управління з питань підготовки до Євро-2012 у Дніпропетровській області): Так, добре вас чую
Дроздов: Вас вітає Львів. У нас до вас дуже коротеньке запитання. Ми тут зібралися , аби говорити, чому у нас не складається у Львові стосунки місцевої влади і місцевого бізнесу. Цікава ваша думка. Як ви залучаєте інвестора, як ви працюєте з ними? Поділіться своїм досвідом.
Шебанов: Доброго вечора студія. За ініціативи Дніпропетровської ОДА у нас щочетверга проходить «круглий стіл», на якому складається список губернатора. На сьогодні є близько 50 об’єктів, залучених до Євро-2012. Ці об’єкти міняють облік в нашій області. Всі ці роботи повинні зробитися до 2011 року.
Дроздов: Пане Вадиме, в мене до вас таке уточнююче запитання. У вас місцеві інвестори, чи ви шукаєте їх по всій Європі, як це роблять у Львові?
Шебанов: Переважно це інвестори наші, але ми не закриті від окремих іноземних інвестицій.
Дроздов: Від мене останнє запитання. Цих інвесторів шукаєте ви, чи ви шукаєте приводи, щоб вони самі зголошувалися?
Шебанов: Це створення умов для бізнесу. Ми йдемо на зустрічі друг другу. Наша мета − гармонізувати відносини. Ми не граємо у начальство та підлеглих. Ми протягуємо один одному руку, і бізнес відкликається.
Дроздов: Пане Вадиме, я Вам дуже дякую за те, що ви ці кілька хвилин погодилися з нами поговорити. Ваша думка нам цілком зрозуміла і навіть повчальна. Отож, думка Дніпропетровська була, як на мене, дуже показова. З цього приводу перед тим, як обговорення відбудеться у більш ширшому колі, у мене таке уточнююче запитання. Як на мене, трошки дивно виглядає, що інвестор сам має якісь пропозиції, сам стукає у двері до влади. Принаймні так заявляє, а влада не хоче. Мені просто цікаво, який висновок ви просто для себе робите.
Димінський: Я ще раз говорю, я прийшов на вашу передачу не для того, щоб свої особисті амбіції висказувати, чи свою особисту позицію. Мені це сьогодні не цікаво. Я прийшов заради того, щоб львів’яни почули про те, наскільки сьогодні реально є справи з Євро-2012, тому що вони сьогодні не розуміють самого головного. Що ті комунальні послуги, ті незручності, в тому числі дороги, їхній рівень життя сьогодні напряму залежить від того, буде Євро-2012 у Львові, чи не буде. А для всієї Західної України, і в першу чергу для міста Львова, вони повинні зрозуміти, що якщо буде Євро, чи не буде, але якщо будуть зроблені перші кроки, для того, щоб хоча б щось змінити під Євро-2012, то я думаю, що це піде на користь їм. Якщо не піде, то ми будемо сьогодні перетворюватися (я не хочу сказати в депресивний регіон), але якщо до нас сьогодні Президент, якого практично Львів зробив і Західна Україна, приїжджає раз в чотири роки для того, аби нам ще раз чогось пообіцяти, і в той же час Львів − це серце Західної України, які сьогодні говорять про те, що Львів (вдумайтесь трохи!), може лишитися без Євро-2012. То скажіть мені будь-ласка, яку ж ми тоді владу привели сьогодні до влади? Хороший він хлопець Червоненко. Але вибачте, що значить, я приїду і там буду потім розбиратися. Та він давним давно тут повинен був бути. І ті засідання, про які говорять депутати місцевих рад… А подвиги, які він робив за 30 днів чи за 26, «мальчікі» чи дівчата там молоді, які зробили там якийсь проект… Ну давайте ми не будемо смішить наших людей. Тому у нас і відносини такі, що влада не розуміє, а інші не можуть. Я розумію, що це неприємно сьогодні слухати, але не треба нам сьогодні показувати на Київ. Ви повинні зрозуміти сьогодні одну річ, що усі міністри наші − усі прийшли з політики. І це не люди, які управлінці, які в цих галузях працювали. Це не фахівці! І в них сьогодні сама головна мета − це підготуватися до наступних виборів. Яких виборів − це питання не моє. Але я ще раз говорю, ми у Львові живемо і ми повинні зрозуміти: Євро буде чи не буде, а нам тут жити. Я думаю, що цю позорну практику, що ми беремо підключаємо Київ, Дніпропетровськ, Харків, і говоримо про свої негаразди, аби нас почули в інших містах, я думаю, що це нас не красить. І повірте мені, не треба робити з львівських бізнесменів якихось нехороших дядьків, які не хочуть допомогти власне тим людям, які сьогодні тут проживають. Просто треба міняти оцей совдепівський підхід, що «ми влада, і до них хтось повинен іти». Ну що для мене влада, наприклад? Я людина самостійна, я послушний громадянин. І мені від влади нічого не потрібно. Але якщо говорити про серйозний проект, в тому числі який потрібний моїм дітям, я готовий підставити своє плече. Але якщо мені будуть говорити, що якщо ти хочеш, то перерахуй гроші, то що це в Садового − особистий благодійний фонд, то нехай він прийде, і скаже мені. Але якщо це державна справа, то до неї потрібно по-державницьки підходити. От і все. Я думаю, що такої думки і той же Антонов, і той же Писарчук. І багато є людей, які сьогодні можуть допомогти. Але потрібно сісти, і створити умови для цих людей. Інакше, якщо їх сьогодні не буде, то ніякий західний бізнесмен не прийде. Прийдуть люди, які вкладуть мільйон, два, десять, ну двадцять, ну можливо, побудуть якийсь готель. Але мова йде про дуже серйозні кошти. І такі кошти банки, іноземні інвестиційні компанії так просто не дадуть. Вони не дадуть під слово Садового. Вони не дадуть під слово − хай Юлія Володимирівна не образиться, − і під її слово не дадуть. Дадуть під реальні справи, у які потрібно повірити.
Дроздов: Дякую за прямий текст. До розмови прошу долучатися наших гостей. Прошу до обговорення.
Адамик: Я б хотів Петра Петровича таке запитати. Ви дуже добре говорили, взагалі бездискусійно. У нас дискусія не вдається. Нормальні здорові люди сидять, і всі приблизно однаково мислять. Петро Петровичу, я рахую, що Євро-2012 повинно об’єднувати. Двоє достойних людей як ви та пан Садовий (якого я теж рахую достойним, тому що львів’яни його обрали і він є мер нашого міста), спілкуєтесь через пресу, а не, умовно, раз в тиждень на серйозній нараді, на закритій нараді, де дійсно, прямим текстом, речі називаються своїми іменами. Ми, львів’яни, як жителі цього міста, несемо відповідальність, в тому числі і за підготовку до Євро. Я, як керівник фракції, зараз готовий переконувати своїх друзів, зробити закриту сесію, запросити людей, які реально щось можуть зробити у цьому місті, хочуть. А сесію чому? Для того, аби приймали рішення − легітимні, нормальні рішення. А закриту чому? Для того, щоб назвали речі своїми іменами. Щоб це не було використано, як політичні технології…
Дроздов: Пропозиція прозвучала…
Адамик: Так я готовий, як керівник фракції…
Димінський: Якщо ви хочете мою думку з цього приводу, то я тільки за. Я був на зустрічі в тому числі і з вашою фракцією, після того, як в тому числі і ви підписали… Підписи не стоять, але ви прийняли рішення на сесії… Я не можу зрозуміти, чому виконавець попередньої угоди став тільки Димінський. Бо ви разом зі мною взяли зобов’язання вкласти 2 мільйони в реконструкцію стадіону і привести його… Ви знаєте про що мова йде… А вийшло так, що я там свій підпис поставив з нашим… вашим мером (правда я за нього не голосував, тому не можу сказати, що він мій), але я живу в місті, яке йому довірили львів’яни. І вийшло так, що є рішення сесії, є підпис мера, ми всі виконавці, а громада стала гарантом виконання. Я свою справ зробив, а потім оказалося, що навіть ви, депутати, які прийняли рішення, чомусь наступного етапу я не побачив. Тому я готовий у будь-який час, коли ви мене запросите, прийти і викласти свою позицію більш детально. Буде мало нам суток, я готовий з вами і дві сперечатися. Але я думаю ми знайдемо з вами спільну мову.
Михайло Мужилівський: Тут всі сидять люди-однодумці. У нас розбіжностей немає якщо Львів прийме Євро-2012 (ми будемо робити усе, аби воно тут відбулося). Я думаю, якщо ми не будемо десь там бігати і шукати інвесторів по Європі… Я мав десь там розмову з Андрієм Івановичем, я йому пропонував, що в нас є інвестори. В нас є люди, які готові вложити кошти. І ви то свідомо знаєте, і ми то свідомо всі тут знаємо… Петро Петрович, ну то є правда і то є факт.
Димінський: Я слухаю вас, я згоден з вами.
Мужилівський: Кожен день, кожен день ( я десь там мав навіть розмову з Андрієм Івановичем) ми кожен день втрачаємо плюс-мінус один мільйон доларів. Кожен день.
Дроздов: Це ви порахували, так?
Мужилівський: Все те, що ми зараз не робимо ми всі ….
Димінський: Хто?..
Дроздов: Місто?...
Мужилівський: Ми всі − місто, ти (до Димінського), я…
Димінський: За мене не говоріть, ха-ха…
Мужилівський: Щоб те все зробити, треба мати бажання та мати якийсь бізнес-план. Чи ви, чи я, чи не важно хто (Андрій Садовий!) все, що захочемо збудувати, треба для того бізнес-план… є така ситуація, і я в тому переконаний. Якщо Євро відбудеться, а воно відбудеться, кожен з нас, львів’янин (так, як говорить Андрій Іванович, що десь там в Німеччині на кожного чоловіка вложили по 2 тисячі доларів чи євро − і вони вже багаті)… В нас ніхто не вложить до того, поки ми самі те все не створимо, ми нічого не будемо мати.
Але є отаке запитання. В нас є губернатор − от, прошу дуже − він є, він прийшов. В нас є Петро Петрович Димінський…
Дроздов: Він також прийшов…
Мужилівський: ….В нас є обласна рада, в нас є міська рада, в нас є все. І ми хочемо то все зробити. Давайте ми організуємо − завтра, післязавтра, не будемо відтягувати − запросимо десь на круглий стіл ще Андрія Івановича і ми йому розкажемо: «Андрій Іванович, ти подивися, ми всі хочемо!
Дроздов: Ну, та сьогодні ми створили йому таку умову у «Прямому тексті».
Мужилівський: Можливо, він захворів…
Дроздов: Погоджуюсь. Все, питання знімається.
Мужилівський: Але давайте ми не будемо це відкладати. Щоб ми не спілкувались через пресу − давайте сядемо за стіл і будемо працювати.
Димінський: Можна відповідь?
Дроздов: Так, будь ласка. І будемо залучати вже інших депутатів.
Димінський: Пане Мужилівський, я хотів би, щоб ви не путали. Є люди, яких, безумовно, що можна запрошувати, можна, щоб вони запрошували мера. Але, повірте, я думаю, що буде правильніше, якщо влада буде запрошувати. Тільки не таким шляхом, як ми сьогодні працюємо. Я, ще раз говорю, я не звертаюся сьогодні до губернатора, який ще пропрацював не так багато (я думаю, він не все ще знає у нашій області). Не хочу загострювати наших стосунків − тобто, «Карпат» і влади.
Ви, люди які тут живете, знаєте мене, слава Богу, вже на протязі двох десятків років. А хтось знає більше, бо я почав свій трудовий шлях з 77-го року в місті Червонограді. Якщо хтось тут, в цьому районі, скаже, що от я прийшов до когось і для себе щось просив − от тоді я буду разом з вами когось запрошувати. Але, повірте мені, таких людей не існує. Тому, будь ласка, якщо вам потрібен інвестор − ви мене запросіть. А я, враховуючи наші хороші стосунки, безумовно, що прийду. Це перше.
Друге. Реально рік, про який ви говорите, я вам наведу приклад… Знову ж, попередня угода, якій пройшов рік. І клуб «Карпати», не Димінський, а клуб «Карпати», надав вам, згідно тих домовленостей, план забудови спортивного комплексу «Україна». Там чітко і ясно було все розмальовано, написано, проект затвердила ваша міська будівельна рада. В той проект я Андрію Івановичу Садовому, коли він мене запитав: «Петро Петрович, а скільки «Карпати» готові інвестувати у цей проект?», я сказав: «200 мільйонів доларів» − тому що там треба будувати два п’ятизіркові готелі, треба будувати чотири футбольних поля, дитячо-юнацьку спортивну школу з великим басейном і з залом, плюс стоянки, яких немає сьогодні у Львові тому, що немає…
Але на рахунок того хто скільки там що інвестує, я вам скажу: не шукайте інвесторів. Ви ж по місту їздите? Їздите. Ви замітили, як я ще пам’ятаю, що три роки − п’ять років тому я по місту міг проїхати за 2 хвилини, а зараз я по місту їду годину. Краще пішки ходити. Ціни на бензин бачили які?.. Всі говорять, що великі ціни. У нас на продукти харчування ціни виросли. Думаю, більшість сьогодні людей, які дійсно сьогодні на грані того, що бідують… Але, вибачте мене, сьогодні шукати інвестора в той час, коли у Львові є люди (я ще раз говорю) і я думаю, сумарний капітал (якщо зацікавити тих людей), будуть вкладати в своє майбутнє. Я думаю, що це можна зробити. То нам не треба ніякого інвестора шукати, повірте мені.
Дроздов: Я вам дякую. Я мушу трошки залучати інших гостей.
Гудима: коли представляли проект реконструкції стадіону футбольного клубу «Карпати» і було громадське обговорення…? Скажіть будь ласка. На сьогоднішній день ми маємо територію під стадіон на вул. Стрийській-Кільцевій. Зі слів Андрія Івановича, міського голови, який декларує постійно і говорить нам як депутатам, що при приїзді і обстеженні представниками УЄФА, стадіон «Україна» теперішній був забракований по вимогам УЄФА (якщо далі робити реконструкцію). Це є правда чи ні?
Димінський: Я думаю, що то не саме головне питання то, що говорять, що представники УЄФА і так далі… Це правда…
Гудима: Це правда…
Димінський: І моя особиста думка і позиція, вона для мене… я ще раз говорю, незрозумілим є одне: якщо влада не може і відмовляється від послуг того, хто може і хоче зробити − це, розумієте, це не державницький підхід. Це не державницький підхід! Сьогодні з комплексу «Україна» − його ж готувати «Карпати» повинні були не тільки під «Карпати»… Це те, що робиться в Донецьку, що робиться в Дніпропетровську, що робить там Ярославський в Харкові, розумієте?.. Але там дали умови − там давали не десятки, там сотнями гектарів давали людям землю безкоштовно, щоб вони тільки побудували. Розумієте, так?.. А ми дали проект, зробили, вклали гроші − 2 мільйони під ніякі фінансові зобов’язання влади тільки за то, що Андрій Іванович… руку я йому подав і він мені, ми пожали. Я привик так працювати. А сьогодні як кажеться − два міліонна віддали. Стадіон сьогодні можна зробити, повірте мені, реконструювати стадіон «Україна».
Гудима: Який буде відповідати вимогам УЄФА для проведення Євро…
Димінський: Я ще раз говорю, є заключення сьогодні спеціалістів, які говорять, що на стадіоні «Україна» можна спокійно зробити реконструкцію, і він буде відповідати вимогам УЄФА.
Гудима: Дякую за відповідь…
Мужилівський: Не дасть мені збрехати Володимир Гірняк, ми були конкретно сиділи на тій містобудівельній раді, і ми підтримали ваших колег, які представили той проект. Але є друга ситуація. У нас є губернатор, і хай він нам скаже: хто сьогодні керує процесом у Львові та Львівській області Євро-2012.
Димінський: Щоб ми в оману не вводили львів’ян… От сидить Володимир Гірняк і ви. Ви, як буд-то би, на містобудівельній раді підтримали «Карпати», а ваші фракції і ваші депутати − всіх, хто тут сьогодні присутній, і голосували одностайно за прийняття рішення по виконанню попереднього договору у 2006 році − ви всі проголосували за те, щоб «Карпатам» не продовжувати земельну ділянку… Я говорю так, як воно є. Якщо буде дискусія на цю тему, я готовий прийти до вас, ми можемо запросити журналістів, я оплачу ефір, і в прямому ефірі ми разом подискутуємо…
Мужилівський: Ми разом оплатимо…
Дроздов: Пане Петре, я вам поки що дякую, прошу сісти на своє місце…
Димінський: Дякую вам.
Дроздов: Ми по ходу ще будемо до вас звертатися. Запрошуємо до слова пана Миколу. Пане Миколо, ви годину тут сиділи. Не знаю, вам було нудно, не нудно, ви слідкували за темою дискусії. Новий губернатор − нові думки щодо Євро. Будь ласка, вам слово.
Микола Кміть: Дякую пане Остапе, що дочекався
Дроздов: Я перепрошую…
Кміть: Але все нормально. Я ж дочекався − це ж результат. Я з того моменту почну, що всі львів’яни дочекаються Євро-2012, і якщо воно буде в Україні, то воно буде у Львові. Є зовнішні фактори, але не можна Львів розглядати, як якусь відокремлену частину України, яка може щось зробити краще чи гірше ніж вся країна. Починаючи з останнього запитання, згідно з указу Президента і Прем’єр-міністра − вони є головними у державі) і спільна така відповідальність… … Євген Альфредович його немає, але він насправді є найнятий менеджер на один проект без всяких повноважень і людей. Але його бажання зробити певний прорив на ентузіазмі є схвальне. Тому ці люди, а саме Президент України, прем’єр-міністр визначили, що в кожному місті і області, приймаючих Євро-2012, створені ради, керівником якої є голова обласної адміністрації − в даний момент я, голова обласної ради і мери міст. Після мого призначення − а я на посаді місяць і три дні − збиралася рада кожен тиждень, кожний вівторок.
Дроздов: Власне у мене є до вас таке уточнююче запитання…
Кміть: Сеник Мирослав Петрович повернувся з першого дня і працює. Кожен вівторок, я всіх запрошую, в мене в кабінеті розглядається всі самі складні, самі прості дискусійні питання. Так що те, що робиться у Дніпропетровську − у Львові робиться те саме. Але діло не в тім. Я зрозумів, що сьогодні величезна проблема є в дискусії, інформації, відкритості, і це, мабуть, найбільше хвилює Львів, тому що люди не розуміють, що відбувається. Я би так структуровано, дуже коротко хотів би пояснити аспекти щодо Євро. Тому що питання сьогодні піднімаються значно ширші, але пройде все по Євро. Загалом проблема з Євро, я вважаю, у всій Україні величезна. Але вона не заключається в проблематиці інвесторів. Інвестори сьогодні у Юлії Володимирівни сьогодні просто не поміщалися у залі: стояли, сиділи на допоміжних кріслах. Усі дуже поважні люди: світові банки, європейські фонди. Усього-на-всього було чотири губернатори, чотири мери, а решта люди-гроші. Головна проблема є не в тому, що їх немає. Головна проблема є в законодавстві, що в нас є, в порядку вирішення спорів. Простіше будемо говорити: в нашій державі заднім числом приймаються закони. Ця проблема, про яку говорив Петро Петрович (я читав цей лист), вона заключається в тому, що в Україні заднім числом прийняли якийсь закон. Було б це в Англії, і всі джентльменські речі повинні були б бути виконанні. Ми всі знаємо, що указ Прем’єр-міністра про те, що землі повинні роздаватися тільки згідно конкурсного аукціону припинив усі діяльності по всій Україні. І багато неправди почув я сьогодні з ефірів з точки зору того, що відбувається в наших містах-побратимах. Я кожного тижня є на нарадах закритих (або в Президента частіше), де дуже відверто, дуже жорстко відбувається дискусія «що робити?» Ніяких рішень не приймається. Не приймається не тому, що люди якісь невідповідальні, а тому, що законодавство не дає змогу щось робити. У нас не виконуються Укази Президента, у нас не виконуються розпорядження Прем’єр-міністра. Вони конфліктують один з другим. В такій ситуації ні український, ні закордонний інвестор не прийде. Сьогодні, як на мене, та нарада, що відбулася у Кабміні, дала початок розв’язання цієї ситуації. Мабуть, відступати просто більше нікуди, тому представники всіх інвесторів, Кабмін, представники Секретаріату Президента створили робочі групи, які на протязі одного тижня повинні надати усі доповнення до законодавства, щоб змінити у такому ракурсі. Якщо Верховна Рада збереться, і проголосує за ці зміни, то ми получимо коридор, то він ці гроші − українські вони, чи західні − допустять їх до справи. І проблему, я думаю, буде вирішено.
Дроздов: Уточнююче запитання. Вертаємося до Львова, до нашої ситуації і до нашої теми. Як ви бачите ситуацію саме по Львову і по інвесторах? В нас їх немає, в той час як нібито є?
Кміть: Кожен день мені приносять отаку товстенну папку, і з нею 15% − це люди, які бажають вложити гроші. Я навіть не маю часу з усіма ними зустрічатися. Останній хто в мене був − це представник Світового Банку, Європейського Банку, Європейського фонду фінансового. 10-го числа знову приїжджають виконавчі директори. Немає проблеми з грошима. Я згідний, що треба брати гроші місцевих підприємців, дати їм можливість розвиватися. А ось законодавча база не готова. Повірте, Коломойський не інвестує в аеропорт по одній причині: він судиться з Кабінетом міністрів. То саме робить Ахметов. Стадіони вони будують. Вони будують просто раніше. Їм всім насправді місцева влада дала ділянки під побудову стадіонів. Це проблема минулого. Я думаю, що уважні люди з міської влади, Петро Петрович − вони її глибше знають, чому так сталося у Львові. Це прикра ситуація насправді, чому «Карпати» не мали цієї можливості будувати. Я думаю, її можна поправити. Я мав розмову вчора з Андрієм Івановичем по телефону, і я думаю, що при подальших наших нарадах за участю Петра Петровича (якщо він тільки буде мати бажання вложити в новий стадіон свої кошти), і цей стадіон буде абсолютно відданий «Карпатам», ніхто проти цього нічого мати не буде. На абсолютно тих же умовах, чи навіть трохи полегшуючих, враховуючи статус «Карпат».
Якщо порівняти ту біду загалом в Україні, то Львів є в найкращій ситуації. Євген Альфредович гнівить душею львів’янина (я йому то говорю кожен день), і в цьому питання я хотів би підтримати, але немає зараз мера. Він у дуже жорсткій ситуації − пару раз я відчув на цих нарадах, як він відстоював місто Львів в спорі з Євгеном Альфредовичем. І поведінка нашого львів’янина почесного не є… Вона є несправедлива до Львова.
Гудима: Чому несправедлива?
Кміть: Несправедлива, тому що поїдьте в Одесу. Там стадіоном і не пахне. А все піариться, що в Одесі краще, ніж у Львові. В Одесі гірше в два рази, ніж у Львові. В Харкові аеропорт закритий, тому що він критичний − там літати не можна. У Львові аеропорт є №1. Він є поганий, але він є найкращий серед інших. Єдиний неконфліктний аеропорт, в який можна інвестувати гроші − це є львівський. Єдиний аеропорт, на який дали гроші уряд − це львівський. Коломойський відверто сказав на нараді: я гроші не дам, поки будуть суди. Суди коли закінчаться − ми не знаємо. Цю справу можуть розв’язати тільки Президент з Прем’єр-міністром. Така сама є ситуація у Дніпропетровську: будується стадіон, але будується не згідно європейських вимог. Не знаю скільки треба буде грошей… Там його перероблять під вимоги УЄФА, але він будувався не під УЄФА, а під клуб «Дніпро», а не під вимоги. Але я б не робив «пір во время чуми». Тому що якщо десь гірше, то не значить, що у нас добре. Тому треба дивитися на себе, але я хотів би, щоб всі львів’яни зрозуміли, що поки центральна влада не розв’яже головний конфлікт − а це гарантії для інвесторів, чітке спрямування речей… Пойміть, все змішали в одну кучу: де ви бачили, щоб інвестори інвестували у міські дороги? В якому світі? Тільки влада державна це може.
Львів, до речі, виступив ініціатором, 50% податку на прибуток залишити тут, і його хватить на дороги. Давайте будемо чітко говорити: хто з підприємців вложить у львівські дороги? Ніхто. Є консесійна дорога − автобан. І сьогодні, до речі, Васюник згадав, що найшвидше буде побудований автобан Краківець-Броди. І це є наш автобан. На нього виділені гроші, на нього є 3 мільярди євро. Є фірма, що інвестує, і вони сиділи сьогодні і виступали, і, до речі, дякували і львівській владі, і Прем’єр-міністру, за те що їх допустили до цього проекту. Це буде проект компанії, яка будує у всьому світі автобани. Він буде платним, на жаль, але інакшого виходу немає. Треба розрізняти речі прибуткові (їх повинні фінансувати бізнесмени; великі проекти − великі бізнесмени, маленькі проекти − маленькі бізнесмени. Маленькі проекти − це ресторани, бари готелі, великі проекти − це аеропорт, який буде продаватися. І Юлія Володимирівна чітко сказала, що всі речі, що не пов’язані зі смугою, з безпекою польотів, на конкурсі будуть продані). І друга прибуткова річ (хоча стадіони я б не назвав прибутковою справою)… Але у зв’язку з тим, що тими територіями, що місто може надати «Альпіні»… Треба чітко зрозуміти, що як би не розвивалися справи у минулому, я б не судив їх… Але зараз, аби не зірвати Євро у Львові, єдина будівельна компанія, яку признала УЄФА − це «Альпіна». І ми можемо або тільки платити «Альпіні», або залучати її як інвестора. Для безпеки я був у пана Капустіна, взяв туди із собою Андрія Івановича, і є підписаний протокол про надання мільярда гривень для Львова у випадку, якщо б не знайшлося інвестора. 22-го числа офіційно буде Президент у Львові, буде голова правління «УкрСиббанку», буде підписана тристороння угода…
Дроздов: Пане Миколо…
Кміть: Я би хотів це логічно закінчити. Я би розділив цей багатогранний із всякими темними плямами конфлікт між «Карпатами» і владою Львова − це абсолютно неправильна ситуація, вона не повинна бути. Його треба зняти і закінчити з цим. Я думаю, ми найближчим часом цим займемося.
Дроздов: У нас менше, як 20 хвилин до кінця, і треба, щоб всі висловилися. Прошу
Гірняк: Миколо Івановичу, з одної сторони ви нас так трішки заспокоїли, після того, що сказав Червоненко у своїх коментарях. З другої сторони, крім того, що ви збираєтеся на засідання координаційної ради, де присутні ви, як губернатор, голова обласної ради і міській голова, вам би потрібно було поспілкуватися (не те що частіше, а взагалі хоча б поспілкуватися) з фракціями, комісіями у міській раді. От багато з того, що говорив Червоненко, ми говоримо з листопада. І на жаль, ситуація не зовсім покращується. Добре, що ми маємо можливість дискутувати про це у прямому ефірі, бо коли я вперше прочитав ваш коментар про те, що ми залучимо до Львова кредит у розмірі 1 мільярд гривень, я чесно кажучи злякався. На сьогоднішній момент Львів винен 220 мільйонів гривень і пан Димінський правильно сказав (я також людина з бізнесу, як і всі тут присутні), коли б ми брали кредит під готель, коли б ми брали кредит навіть під консесійну дорогу, я би з тим згодився, тому що з часом ми будемо на цьому заробляти гроші. Якщо ж ми беремо кредит під стадіон, то після того, як ми його побудуємо, кожен рік ми будемо витрачати кошти на його утримання. А я сьогодні мав зустріч з виборцями, прийшло 40 осіб…
Кміть: …Якщо це питання, то я відповім, якщо це монолог, то…
Гірняк: По перше, побажання, стосовно того, аби зустрічатися з депутатським корпусом. А також питання, навіщо брати кредит, якщо є один місцевий інвестор, можливо, будуть ще…
Кміть: Даю відповідь. Я лише місяць і три дні на посаді, і ще не зустрівся з усіма фракціями обласної ради. В мене завтра дві зустрічі. І якщо буде ваша згода, то я зустрінуся з усією міською радою, можна по фракціям. По кредиту. Як минулий бізнесмен теперішньому: дуже проста формула: по-перше, це зроблено мною заради безпеки. Я перше, що хотів зробити на своїй посаді − заспокоїти себе в першу чергу, що не зірветься Євро через те, що не буде грошей на самий конфліктний об’єкт − стадіон. Тому що аеропорт − прибуткова справа, все інше − також прибуткове. Немає грошей на місцеві дороги і на стадіон. Щоб це питання з точки зору безпеки зняти, я пішов у банки і домовився про цей кредит. Це є кредит на випадок, якщо не прийдуть інвестори. Шансів дуже мало, що вони не прийдуть, але… Проста математика: чим ближче до Євро, кожен гектар землі буде дорожати в рази. І не на 10% річних. З точки зору громади Львова (хоч я і не є її представником, а є назначеною особою), кредит 10-12% річних і земля, яка буде дорожати 50-60% в рік кругом цього стадіону чи в інших цікавих об’єктах міста − що вигідніше? Зараз взяти кредит, почати будувати стадіон і залучити інвесторів, і віддати в результаті значно менше. Так що тут дуже проста справа.
Гудима: Микола Іванович, в мене побажання буде, оскільки львів’яни не до кінця розуміють, що робиться з Євро, можливо вони почули, що є резервний варіант на 1 мільярд гривень…
Кміть: Це не резервний варіант, це безпека на один об’єкт. Я вам скажу, де є найбільша небезпека. Я був на чемпіонаті світу минулому в Німеччині, і для Львова є значно більші проблеми: це медицина, яка нас чекає, коли маса людей приїде і буде легко зловживати львівським пивом, а також безпека. Оце проблема. В нас немає, і цього треба вчитися. Це тонкі речі, які нас чекають. Це значно складніші речі, насамперед для міської влади. Тому що стадіон − це гроші, це одна-дві людини, які інвестують. Пройде, повірте, півтора року, ми побачимо фундамент, і все зніметься.
Гудима: Скажіть будь-ласка, угода з «Альпіною» підписана? І на яких умовах?
Кміть: Її ж ратифікувала міська рада…
Гудима: Ні.
Гірняк: Саму угоду ви бачили з «Альпіною» підписану?
Кміть: Я бачив результати конкурсу. Є угода підписана, і по-моєму через півтора роки уже буде проект. В угоді написана слідуюча річ: «Альпіна» за свої гроші − а це 5 мільйонів євро зараз готує проект. Найшвидше, що нам потрібно отримати − це отой проект. Після того проекту можна пропонувати Петру Петровичу, в першу чергу, чи його зацікавить цей стадіон, і ті об’єкти, які рядом пропонуються. Там 23 гектари землі, і на восьми гектарах розміщений стадіон. Якщо найдеться інвестор, який би взамін, або за частину грошей, або за повну суму міг би побудувати цей стадіон, забравши взамін ці бізнес-об’єкти, які будуть кругом цього стадіону.
Дроздов: Дякую.
Адамик: Враховуючи те, що ми, напевно, будемо завершувати, я хотів би запитати нашого губернатора, чи бачив він договір з «Альпіною»?
Кміть: Бачив
Адамик: Ну зрозуміло, що бачили. Я повністю його підтримую на рахунок кредитів. І це взагалі прекрасна справа. Я, як член комісії майна та власності, скажу, що в міста є майна на мільярди доларів, яке також дорожчає з кожним роком. А взагалі у нас зараз один вихід − всім разом об’єднатися. Давайте оцінювати за критерієм «хто більше зробить».
Кміть: Дуже важливо говорити позитивні речі. В мене також завжди є питання до Євгена Альфредовича, і я коли його бачу, то кажу: шановний львів’янин, говори щось добре! Тому що є насправді багато хорошого. Я згідний з цими проблемами, які на цьому етапі є, але не винні львів’яни в цьому, щоб їх грузили такими проблемами. Загальнодержавні проблеми, які існують, вони значно потужніші за ті, що існують у Львові.
Дроздов: Інформувати про них ми маємо, а вони хай роблять свої висновки.
Гірняк: Дуже приємно насправді вперше спілкуватися у такому колі, і почути позицію губернатора зблизька. Чому я попросив вас, аби ви зустрічалися з нами частіше − просто ви говорити точно такими ж словами, які Андрій Іванович говорив нам у вересні-жовтні. Тобто, ви напевно часто з ним спілкуєтесь. От я вам хочу сказати, що у 2003 році, коли попередній міський голова Любомир Буняк прийшов до влади у Львові, він продавав землі з аукціонів. І от на той час ціна була 300-350 доларів за метр. На цей час, як секретар земельної комісії я це можу сказати, ми земельну ділянку максимально продали за 400 доларів. Тобто, ціна у Львові на сьогоднішній момент є суттєво завищеною. Ота земельна ділянка, що є зараз під стадіон − вона від сили коштує 25 мільйонів доларів. Це за умови, що там буде проведено Євро-2012. А стадіон коштує 80 мільйонів євро.
Кміть: Ви суперечите Євгену Альфредовичу…
Гірняк: У кожного є своя думка. Стосовно того, що ми маємо брати кредити, то я, як людина, що також має відношення до бізнесу, то можу сказати, що треба брати кредити. Але треба брати кредити під прибуткові об’єкти. Якщо брати кредити під ЖКГ, під дороги, щоб львів’яни це відчули − я з цим годжуся. Але якщо сидить пан Димінський, який сказав, що готовий інвестувати кошти, то як по-вашому, допускати брати кредит під об’єкт, який потім львів’яни повинні повертати велику кількість років. Бюджет розвитку 24 мільйонів гривень
Кміть: Ви мене не уважно слухали. Я вам говорю, що як губернатор, який є місяць на посаді, в першу чергу я вважав за свій обов’язок зняти ризики з побудови стадіону. В першу чергу інвестором стадіону мають бути «Карпати», і я буду на цьому настоювати.
Дроздов: Я дякую за відповідь. Ми мусимо також залучити пана Левка. Завжди у таких великих програмах є люди, що насамкінець говорять, роблячи резюме…
Лев Захарчишин (заступник голови Львівської облради): Преш за все відзначу, що дуже професійна розмова. Я готовий підписатися під всім, що тут було сказано, тільки маленьке дежавю: ця розмова повинна була відбутися рік тому. Знову таки ми говоримо про вітчизняного інвестора. Якими би там не були симпатії − політичні, не політичні, ми маємо єдиний клуб вищої ліги. Приватний клуб. І маємо єдиний стадіон. І то не просто стадіон, а історичний стадіон. Ще один момент: безумовно відчувається, що прийшов сильний менеджер, системний менеджер. І абсолютно правильно, що Микола Іванович наклав жгут на рану, що кровоточить. Але рана ще є. Є маса відкритих питань, і найголовніше, те з чого ми почали, це публічність та відкритість. Для мене це загадка. Якщо ситуація не є катастрофічною, то ми повинні зняти весь негатив, і з цим я погоджуюсь з Миколою Івановичем. Ми повинні об’єднатися, тому що нам не вибачать львів’яни, якщо ми, не Дай Бог, «запоримо» цей проект. Ми будемо на сесії 15-го квітня слухати в черговий раз питання про Євро, Микола Іванович там доповість, і я думаю, що багато питань там знімуться.
Дроздов: Андрій Іванович не буде там доповідати?
Захарчишин: Ми його завжди запрошуємо, так як і ви. Але ключова ідея нашої зустрічі полягає, на мою думку, у тому, що ми повинні посадити за закритий круглий стіл ключових гравців, і вони повинні дуже швидко, на протязі кількох тижнів прийняти конкретні рішення.
Кміть: Потрібно керівників фракцій запрошувати на вівторкові наради.
Захарчишин: Програма, розроблена оргкомітетом, діє. Але є проблеми по певних позиціях. Я погоджуюся з Петром Петровичем. Не до влади потрібно стукати, а влада має стукати до інвестора. Я від себе запрошую Петра Петровича… Ми як влада відкриті до такої закритої розмови, яка дасть результат.
Дроздов: У нас є до завершення 7-8 хвилин. Слово пану Кашубі.
Ярослав Кашуба (голова Держкомпідприємництва Львівщини): Насправді мені здається, що це якась гарна «придумка» команди, що всі подумали, що в нас є величезна проблема з Євро. І потім важкими потугам ми перемагаємо. Я погоджуюся з тим, що ми годину часу чули тяжкі розмови про те, що (про це говорив Червоненко, потім про це казав Димінський) є проблеми, і тільки в результаті виступу Кмітя знялися надзвичайно багато питань. Ми всі побачили, що ситуація насправді є нормальною, ситуація є робочою. Я думаю, що ми в черговий раз зустрілися із ситуацією, що рішення не є прозорими, і чомусь, мені це дуже дивно, адже коли міський голова претендував на посаду, він був максимально відкритим. Зараз до нього важко достукатися, і я це можу сказати. Оскільки по роду своєї діяльності спілкуюся з підприємцями. Чомусь мусів пройти рік часу складних дискусій, поки не дійшли згоди, і днями ми тільки почали домовлятися з першим заступником міського голови, що у нас все буде нормально. Ми будемо максимально відкритими взаємно…
Дроздов: Мажорний фініш…
Кашуба: Євро у Львові буде, і я в цьому абсолютно впевнений. Неможливо, щоб Євро у Львові не було. А інвесторів є надзвичайно багато. І я скажу більше. Я відповідаю за ділянку малого і середнього бізнесу, але навіть до мене сьогодні звертаються масово навіть міжнародні компанії, які пропонують свої послуги сюди на Львівщину.
Дроздов: У нас є 5 хвилин до завершення. Я пропоную, щоб мікрофон пішов по руках, і дуже тезово прозвучали власні узагальнення. Я напевне, почну з вас, пане Миколо. Коротеньке слово.
Кміть: По Євро все зрозуміло. Я б хотів, аби львівські «Карпати» були постійно мінімум у «трійці» європейській. В Петра Петровича ситуація дещо простіша: він ще не вклав свої гроші. Ну, тільки 2 мільйони вклав. У Дніпропетровську вклали, по-моєму 50 мільйонів, і зараз судяться з урядом існуючим. І це забрати неможливо. У нас проблеми ті, які на горі не врегульовані. Я читав ту угоду, де ви інвестували. На даний момент розв’язання одне − суд. Але якщо зараз законодавство поміняється за цей тиждень, я думаю, що вона (угода) може діяти. Адже зараз якщо її виконає міська рада, прокуратура може накласти арешт. Якщо виконає суд… Тому що укази, що вийшли, вони є неправильними. Вони фактично заднім числом. Ви домовилися, а вони потім дали указ. В Київській області на 4 мільярди проектів висить. Ульянченко виступала − вона просто в жаху, вона не знає, що людям казати. Люди вложили величезні гроші, а все стоїть. Тому сьогодні оптимістичний був виступ прем’єра, що це потрібно змінити дуже швидко. Якщо змінять за півтора-два тижні, як обіцяли, це буде насправді геніальний прорив. А питання Андрія Івановича… Я думаю, що все-таки на всі інші ефіри приходити. Хіба якісь форс-мажорні обставини…
Гірняк: Ще не на один не прийшов…
Кміть: Тому я би всім побажав здоров’я і оптимізму більше.
Дроздов: Пане Миколо, я Вам від себе дякую, що ви все-таки прилетіли до Львова до нас на ефір, сподіваюся, він для вас не був даремним.
Захарчишин: Єдина репліка. Хочу нагадати, що законодавчі зміни вступили з нового року. До нового року ситуація була більш сприятлива, якщо йде мова про залучення інвестицій по земельних питаннях. Ще раз хочу наголосити: ми мусимо виховувати свою владу.
Димінський: Перш за все я хотів би щоб всі зрозуміли, що я тут знаходжуся не як стовідсотковий інвестор, чи я тут як єдиний рятувальник Львівщини чи всієї України. Ви повинні мене зрозуміти правильно: я прийшов. Щоб свою виказати позицію, як львів’янин. І хотів би зараз звернутися до всіх. Я б не хотів, щоб я був учасником тої байки, у якій говорять такі слова: на російській мові «А Васька слушает да ест». Тому я говорю сьогодні при всіх львів’янах: що якщо за цей місяць нічого не поміняється, мене у цій студії ніколи більше не буде. І це вам месидж, щоб ви розуміли.
Дроздов: Дякую за прямий текст. Останні штрихи, адже до закінчення ефіру одна хвилина.
Гірняк: Колосальний позитив, що я виніс з ефіру − що в нас є молодий, енергійний губернатор. Другий аспект: є прохання до губернатора слухати не тільки міського голову, а громаду, фракції. І третє: є надія, що Євро буде, але якщо говорити серйозно, то в нас є дуже мало часу. Ключове питання − питання стадіону. І проблема є не лише в тому, аби Євро відбулося, а проблема є в тому, щоб місто потім не було в боргах, як в шовках.
Гудима: Давайте більше виступів по телебаченню, щоб львів’яни чули правду. І тоді не буде таких запитань, як сьогодні у студії.
Дроздов: Наша студія для того і є. Петро Адамик і все.
Адамик: Я побажаю, щоб львів’ян цікавило лише те, яке місце займе збірна України на Євро-2012
Дроздов: Власне на такій усмішці я хочу закінчити цю програму.