Нова ера європейського футболу

Створення Асоціації європейських клубів (АЄК) і підписання Меморандуму про взаєморозуміння між новою організацією та Європейським футбольним союзом (УЄФА) сповіщає про початок нової ери в футболі, повідомляє офіційний сайт УЄФА.
Взаємне визнання
Після спільної заяви ФІФА та УЄФА, зробленої 15 січня, відбулося створення АЄК, яке має зіграти свою роль у досягненні гармонійних стосунків між клубами і футбольною владою. Підписання Меморандуму означає, що УЄФА визнає АЄК як єдину організацію, що представляє інтереси футбольних клубів у Європі. У свою чергу, АЄК визнає УЄФА як керівний орган футболу на континенті, а ФІФА − у світі.
Переможених немає
Голова ради директорів мюнхенської «Баварії» Карл-Хайнц Румменігге, який обійняв посаду президента АЄК, заявив: «Зазвичай при укладанні угоди є переможці і переможені, однак цього разу є виключно переможці. Я повинен висловити вдячність президенту УЄФА Мішелю Платіні за швидкість, з якою відбувся цей процес. Без нього багато з рішень не були б знайдені».
Незалежна і автономна
АЄК, незалежна і автономна організація, що представляє європейські клуби, складається з делегатів від усіх 53-х національних асоціацій, які входять до складу УЄФА. В принципі, в АЄК повинні входити 103 клуби. Їхня точна кількість від кожної національної асоціації буде визначатися кожні два роки в кінці єврокубкового сезону на підставі рейтингу національних асоціацій УЄФА. При цьому перші три асоціації будуть представлені п’ятьма клубами, наступні три − чотирма, ті, хто посідатиме місця з 7-е по 15-е, отримають по три клуби (найімовірніше, серед них буде і Україна), з 16-е по 26-е − по два, решта − по одному.
Тимчасова рада
Було вирішено, що до генеральної асамблеї і виборів наприкінці сезону асоціацію і 16 клубів-засновників представлятиме тимчасова рада. Після виборів до ради АЄК увійдуть 11 членів, а також чотири представники, призначених правлінням Стратегічної ради УЄФА з питань професіонального футболу. Окрім того, в майбутньому половину місць в Комітеті УЄФА з клубних змагань займуть саме представники АЄК.
Клуби-засновники
До тимчасової ради увійшли Карл-Хайнц Румменігге (голова, «Баварія»), Жоан Лапорта (заступник голови, «Барселона»), Умберто Гандіні («Мілан»), Пітер Кеньон («Челсі»), Мартен Фонтейн («Аякс») і Жан-Мішель Ола (Ліон»). До числа 16 клубів-засновників входять «Реал», «Барселона», «Мілан», «Ювентус», «Ліон», «Рейнджерс», «Манчестер Юнайтед», «Челсі», «Баварія», «Аякс», «Порту», «Олімпіакос», «Андерлехт», «Динамо» Загреб, «Копенгаген» і «Біркіркара».
100 млн. євро
У підписаному сторонами Меморандумі міститься пункт про те, що кожні чотири роки після проведення чемпіонату Європи будуть здійснюватися виплати національним асоціаціям. Ті, у свою чергу, перерахують кошти клубам, які зробили свій внесок в успішне проведення турніру. Очікується, що за підсумками Євро-2008 буде розподілено 43,5 млн. євро, а після Євро-2012 − 55 млн. євро. Платежі будуть розраховуватися по встановленому базовому тарифу за гравця в день: під час Євро-2008 він складе чотири тис. євро, через чотири роки − п’ять тисяч.
Групи − максимум з шести команд
Окрім прямих фінансових виплат клубам, Меморандум про взаєморозуміння містить пункт, згідно якому у відбірних циклах до чемпіонатів Європи УЄФА розподілятиме збірні у групи максимум з шести команд.
Логіка і здоровий глузд
«На мою думку, цей день не варто вважати історичним, − сказав президент УЄФА Мішель Платіні. − Тому що я відчуваю логіку людей, які дотримувались здорового глузду. Ми відшукали правильний баланс, який втілився у формі АЄК. Окрім того, було б неможливо прийти до згоди без допомоги ФІФА у певних сферах».
Довіра і любов до футболу
Президент «Барселони» Жоан Лапорта додав: «Ми шукали рішення і знайшли його. Це дуже важливий день, тому що футбольна сім’я досягла згоди на основі довіри і любові до нашого виду спорту».