Спеціальна відзнака «За Євро-2012»

Вимір і значення
Загалом, основною темою обговорення стало визначення виміру і значення Євро-2012 для України і Польщі. Разом з українськими делегатами в дискусії взяли участь представники центральних і місцевих органів влади Польщі, президент Польського футбольного Союзу (ПФС) Міхал Лісткевич, голова комітету ПФС «Євро-2012» Адам Олкович, а також фахівці відомої у світі спорту консалтингової компанії Deloitte & Touch.
Додатковий мотиватор для Польщі?
На думку більшості польських спеціалістів, для загальноекономічного розвитку їхньої країни Євро-2012 матиме велике значення. Втім, його неможливо порівняти із тим проривом, що чекає на Україну. Так, Польща вже має стратегію національного розвитку на 2007-2013 роки, яка ухвалена Європейською комісією і значною мірою фінансується з фондів ЄС (загальний бюджет − 100 млрд. євро, з них кошти Євросоюзу 85%). Тому для Польщі Євро-2012 виступає радше додатковим мотиватором. Натомість для України континентальна першість має просто таки глобальне значення, позаяк дозволить протягом короткого часу мобілізувати ресурси і реалізувати проекти, які за інших умов вимагали б десятиріч.
Українські новації
В свою чергу Олександр Бандурко зазначив, що в Україні, на відміну від Польщі, вже підписаний закон «Про Євро 2012». Крім того розробляються пропозиції стосовно реформування інвестиційного законодавства, зокрема пропонується реалізувати механізм пакетного інвестування. «Планується, що парламент України вже в жовтні розгляне проект спеціальної державної програми, розробленої ФФУ разом з Міністерством економіки, Мінсім’ямолодьспортом, представниками приймаючих регіонів. Її загальна вартість складає 120 млрд. гривень, з яких держбюджет надасть лише 15 мільярдів», − розказав він.
Ефект − на десятиліття
На думку фахівців компанії Deloitte & Touch, проведення фінального турніру чемпіонату Європи 2012 року перетворить футбол в Україні і Польщі на інвестиційну платформу. До того ж такі масштабні змагання, за словами міжнародних спеціалістів, здатні об’єднати населення навколо однієї ідеї, а його економічні наслідки відчуватимуться протягом наступних десятиліть. Крім того проведення Євро-2012 принесе прибутки власне асоціаціям України і Польщі, які будуть спрямовані на розвиток масового футболу.
Зміна ставлення
Міхал Лісткевич висловив сподівання, що Євро-2012 дозволить змінити ставлення держави до дитячого і юнацького футболу. В продовження теми Олександр Бандурко навів приклад: будівництво футбольних майданчиків із штучним покриттям в Україні − ініціатива ФФУ, однак велике суспільне значення цього проекту змусило Міністерство України у справах сім’ї, молоді та спорту підхопити естафету і продовжити спорудження майданчиків уже за бюджетні кошти.
Синхронізація дій
Підсумовуючи результати дискусії, сторони підкреслили необхідність більш тісного співробітництва організаційних комітетів, профільних міністерств, органів місцевого самоврядування України та Польщі. Лише таким чином можна буде досягти синхронізації дій щодо успішної підготовки і проведення фінального турніру чемпіонату Європи 2012 року.