Збірна України з футзалу на чемпіонатах Європи: два срібла та завершення невдалої чвертьфінальної серії

Збірна України з футзалу виступила на чемпіонаті Європи 12-й раз в історії та нарешті подолала чвертьфінальну стадію.

Чемпіонат Європи з футзалу

Чемпіонат Європи з футзалу під егідою УЄФА вперше відбувся 1996 року й починаючи з 1999-го проводився раз на два роки. Єдиним виключенням був період, коли після ЧЄ в Португалії 2007 року наступний чемпіонат Угорщина прийняла 2010-го. Із 2018-го Євро перейшло у формат одного турніру на чотири роки.

Чинним чемпіоном Європи є збірна Португалії, яка перемогла на двох останніх континентальних форумах. Рекорд за кількістю титулів утримує Іспанія, яка ставала найсильнішою на континенті сім разів.

Збірна України на чемпіонатах Європи

Збірна України пробилася до фінальної частини ЧЄ відразу ж, у 1996-му. Той турнір мав експериментальний характер, й у вирішальній його стадії брали участь лише шість команд. Синьо-жовті під керівництвом Геннадія Лисенчука посіли п'яте місце, перегравши в очному двобої збірну Нідерландів — 4:3 ОТ.

Наступну європейську першість українці пропустили, поступившись у ключовому матчі відбору португальцям. Натомість у 2001-му та 2003 роках команда досягла найбільших успіхів у своїй історії, двічі виборовши срібло.

2001 року синьо-жовті посіли друге місце у групі й вийшли до півфіналу, де переграли італійців — 3:3 (п. п. 5:4). У фіналі наша збірна лише в додатковий час поступилася іспанцям із рахунком 1:2.

У 2003-му національна команда України виграла групу, у півфіналі перемогла чехів (5:1) й у вирішальному поєдинку за золото зустрілася з італійцями. Долю матчу вирішив єдиний м’яч «Скуадри Адзурри», й українці отримали друге срібло ЧЄ в історії.

На наступній першості синьо-жовті дісталися півфіналу, де поступилися Іспанії (0:5), а в матчі за третє місце — Італії (1:3). У 2007-му українці не зуміли вийти з групи, а на наступних п’яти чемпіонатах незмінно зупинялися в 1/4 фіналу. На цій стадії наша команда поступалася Азербайджану, Хорватії, Португалії, Сербії та Іспанії.

Євро-2022

У груповому раунді цьогорічної континентальної першості синьо-жовті поступилися Нідерландам (2:3), розгромили Сербію (6:1) і програли Португалії (0:1), проте посіли друге місце у квартеті й пробилися в плей-офф. У чвертьфіналі підопічні Олександра Косенка здолали Казахстан (5:3), у півфіналі поступилися Росії (2:3), а в матчі за третє місце програли Іспанії (1:4).

Загалом у фінальних частинах європейської першості збірна України провела 42 поєдинки, здобула 15 перемог, чотири рази зіграла внічию й у 23-х матчах зазнала поразки (різниця м’ячів — 108—111).