Олег Протасов: «За нинішніх умов організувати приїзд іншої команди за одну добу — нереальне завдання. Потрібно мінімум 48 годин»

Перший віце-президент Української асоціації футболу Олег Протасов прокоментував для офіційного сайту організації ситуацію, що склалася навколо скасування матчу Швейцарія — Україна.

Олеже Валерійовичу, на якому етапі зараз розгляд справи про скасований матч Швейцарія — Україна?

— Апеляційний комітет УЄФА запросив від УАФ усі документи стосовно цієї справи. Спочатку дедлайн був установлений на ранок 20 листопада, але зараз УЄФА змінив терміни. Усі зацікавлені сторони повинні надати свої документи до ранку понеділка, 23 листопада.

Як ви вважаєте, на це рішення вплинув той факт, що після повернення до Борисполю всі тести, які зробили футболісти й тренери збірної України, мали негативний результат?

— Не думаю, що саме це вплинуло на зміну термінів розгляду справи. Хоча, згоден, що це гарний аргумент на користь нашої позиції. Адже тестування проводилося не в лабораторії, яка перевіряє звичайних пасажирів аеропорту, а лабораторією, сертифікованою УЄФА. Тому в УЄФА не може бути сумнівів щодо цих результатів. Показовий момент — у гравців збірної Сергія Кривцова й Жуніора Мораеса тести також виявилися негативними, хоча в Люцерні їхні результати класифікували як умовно позитивні і тому гравцям забороняли тренуватися. До речі, ці ж гравці після повернення одразу приєдналися до тренувального процесу у своєму клубі, що також підтверджує, що вони могли тренуватися зі збірною в Люцерні.

УЄФА змінив терміни розгляду справи швидше за все тому, що там зрозуміли, що справа щодо скасування матчу Швейцарія — Україна не така проста, як могло здатися на перший погляд. Тому не стали поспішати.

Зараз, за кілька днів після тих подій, як ви вважаєте, чи всі аргументи використала УАФ, щоб матч зі Швейцарією все-таки відбувся? 

— Упевнений, що ми все зробили вірно. Нікому не вистачило б часу, щоби виконати вимоги УЄФА — за добу зібрати нову команду й відправити її до Швейцарії. Можливо, ми змогли б це зробити у звичайних умовах — тих, які були до початку пандемії. Але зараз, в умовах жорстких карантинних обмежень, це просто нереально. Я, президент УАФ Андрій Павелко, генеральний секретар Юрій Запісоцький, перебуваючи у Швейцарії, тримали постійний зв’язок з УЄФА й колегами з УАФ. Тут, у Києві, проводилася нарада, в якій брали участь співробітники асоціації, представники УПЛ, компанії МАУ, дипломати, керівники прикордонної служби, гендиректор сертифікованої в УЄФА лабораторії — загалом всі, хто міг бути задіяний в організації збору й перельоту нашої нової команди до Швейцарії.

Розглядали різні варіанти виконання вимог УЄФА й швейцарської сторони. Але в підсумку ми дійшли висновку, що через незалежні від нас об’єктивні обставини не зможемо вчасно привезти до Люцерну нову команду, яка складається з інших футболістів, тренерів, лікарів та іншого персоналу. Крім того, виявилося, що не у всіх кандидатів до цієї команди є біометричні паспорти. Та найголовніше — результати тестування на COVID-19 у сертифікованій УЄФА лабораторії можна було отримати лише ближче до вечора 18 листопада. Тому прибути до Швейцарії нова команда могла б лише пізно ввечері 18 листопада. Зрозуміло, що в цій ситуації ні про яку гру саме 18 листопада не могло бути й мови. А в інший день матч нам не погодили, просто скасувавши його.

Що ж до нашої пропозиції зробити повторні тести гравцям збірної України, які перебували в Швейцарії, то її категорично відхилив лікар кантону Люцерн, який своїм рішенням закрив збірну України на карантин. Своє рішення лікар мотивував загрозою спалаху коронавірусу в нашій команді, але тести в Борисполі, які, нагадаю, проводила лабораторія, сертифікована УЄФА, підтвердили, що це була помилка.

Швейцарці звинувачують Українську асоціацію футболу в тому, що вона «не зробила все можливе», щоб цей матч відбувся…

— Дуже дивно це чути... Під час спілкування з лікарем Люцерну від нього почув репліку: «Мені б дуже хотілося, щоб ці три очки ми завоювали на футбольному полі». Склалося враження, що він вже тоді був упевнений у тому, що нам зарахують поразку. І якщо швейцарці вважають, що ми «не зробили все можливе», то чому, наприклад, вони не запропонували провести матч в іншому кантоні, де вимоги не такі жорсткі? Адже поєдинок мав відбутися без глядачів і підготовка стадіону до гри в іншому місті не зайняла б багато часу… Незрозуміла ситуація і з рішенням цього ж лікаря провести на початку листопада матч чемпіонату Швейцарії між «Люцерном» і «Цюрихом», хоча в складах обох команд перед матчем були виявлені гравці з позитивними результатами тестів на COVID-19. Інфікованих гравців цих команд відправили на ізоляцію, а решті провели додаткове тестування. Чому тоді нам в цьому було відмовлено? Незрозуміло…

Питань у цій ситуації до швейцарської сторони достатньо. Але тепер почекаємо на вердикт УЄФА.

Міркуючи про можливе рішення УЄФА, деякі ЗМІ наводять як приклад недавню ситуацію з «Клаксвіком» з Фарерських островів і словацьким «Слованом» у кваліфікації Ліги чемпіонів. Словацьку команду покарали технічною поразкою через наявність у її складі гравців, інфікованих коронавірусом. І Спортивний арбітражний суд в Лозанні підтвердив правомірність такого рішення УЄФА…

— Та ситуація дійсно дещо схожа на нашу, але вона має одну важливу, я б сказав, ключову, відмінність. Пропоную згадати хронологію подій навколо того матчу. 17 серпня «Слован» прилетів на Фарери і здав тести в аеропорту. 18 серпня стало відомо, що в словацькій делегації є люди з позитивними результатами. Оскільки відповідно до місцевих законів у цій ситуації вся команда має піти на карантин, словаки попросили перенести матч на 21 серпня, щоб встигнути сформувати нову команду з гравців, які залишилися вдома. УЄФА дав згоду на це, і лише після того, як «Слован» привіз нову команду, а в ній виявилися інфіковані гравці, УЄФА вирішив не проводити матч. Тобто до нової дати поєдинку у словаків було кілька днів, а в нас — лише доба. Саме цей факт, на мій погляд, не дозволяє говорити про те, що наші ситуації зі «Слованом» однакові.

До того ж УЄФА не міг перенести матч кваліфікації на іншу дату, оскільки в турнірі дуже щільний календар. У нашому ж випадку матч зі Швейцарією має значення лише для розподілу місць у нашій групі. Тому його можна провести як у межах підготовки до Євро-2020 у травні-червні наступного року, так і наступної осені, коли заплановані матчі плей-офф нинішнього розіграшу Ліги націй. Крім того, якщо і ми, і Швейцарія потрапимо за підсумками жеребкування кваліфікації до ЧС-2022 до груп із п’ятьма командами, у нас з’являться додаткові вікна в календарі, щоби зіграти цей поєдинок. Як справедливо зазначив капітан збірної України Андрій Пятов, нам би хотілося, щоб результат нашого поєдинку зі Швейцарією не визначався в лабораторії.

Ми були готові зібрати нову команду й привезти її до Швейцарії. Опустимо аспекти спортивної складової і якості підготовки такої команди — це тема окремої розмови. Але для цього нам потрібно було мінімум 48 годин — це збір гравців, тестування, оформлення віз тим футболістам, в яких немає біометричних паспортів, організація чартеру... Будь-який менеджер, який працював у збірних, підтвердить, що організувати все це за добу, як нам пропонували у Швейцарії, тим більше для виїзного матчу — нереально.

НОВИНИ ПО ТЕМІ
18.01.2021 20:00

Офіційно. Визначено дату розгляду в CAS справи щодо матчу Ліги націй Швейцарія — Україна

Спортивний арбітражний суд м. Лозанни (CAS) призначив дату розгляду ап...

25.11.2020 19:05

Апеляційний комітет УЄФА зарахував збірній України технічну поразку за матч зі Швейцарією

Сьогодні Апеляційний комітет УЄФА розглянув справу щодо скасування поє...

24.11.2020 17:40

Тренувальний табір збірної України: як дотримувався протокол УЄФА «Повернення до гри» (відео)

Завтра, 25 листопада Апеляційний комітет УЄФА розглядатиме справу щодо...

Підписатися на новини